Jay Hao: Porovnanie likvidačných motorov kryptomien

V posledných dvoch rokoch sme smerovali naše úsilie do zdokonalenia mechanizmu riadenia rizík na trhu s termínovými obchodmi a ešte asi rok a pol sme zaznamenali akékoľvek spätné hlásenia BTC. Tento systém bol navrhnutý tak, aby zadržiaval malé množstvo užívateľských prostriedkov v našom poistnom fonde, aby sme boli schopní prežiť a >30% pokles trhu počas volatility. Som si úplne istý, že slepé zvyšovanie pomeru rezervy na údržbu je na úkor našich používateľov.

Za posledných 6 mesiacov bol OKEx pri viacerých príležitostiach verejne uznaný lídrami z našich partnerských búrz, ako sú FTX a Deribit. Do 13. marca sme nikdy nemali možnosť skutočne vidieť, ako sa všetko spojí, ani nechať trh otestovať náš systém riadenia rizík. Nechceme tento piatok nazvať trinástou haváriou udalosť čiernej labute, pretože sme už predvídali deň, keď by sa to mohlo stať, keď sme navrhovali naše systémy. Boli sme na to dobre pripravení.

Zdroj: https://twitter.com/SBF_Alameda/status/1237569751460671491 Zdroj: https://blog.deribit.com/insights/crypto-derivatives-exchanges-liquidation-pioneers/

Ako generálny riaditeľ spoločnosti OKEx bol jeden z mojich najpyšnejších okamihov, keď spoločnosť Huobi (náš doppelgänger) iba pár dní pred rozpadom trhu kopírovala a spustila rovnaký rámec systému riadenia rizík ako ten náš. Povedali, že napodobňovanie je najprimeranejšou formou lichôtky – rád by som si myslel, že spoločnosť Huobi dokázala odolať tejto volatilite trhu tým, že nasledovala naše kroky, čo je jeden z našich „zvláštnych“ príspevkov do krypto ekosystému. Neprestaneme inovovať. Naším cieľom je stať sa Nikola Tesla v blockchainovom priemysle, budovať základnú blockchainovú infraštruktúru a pripraviť pôdu pre úspech všetkých. Očakávam, že naši najbližší priatelia, ktorí profitujú z našich inovácií, si budú naďalej užívať naše ovocie tým, že čoskoro vylepšia dizajn svojich swapov a lineárnych derivátov na základe našich..

Zdroj: https://huobiglobal.zendesk.com/hc/en-us/articles/900000297826-Huobi-DM-Huobi-Futures-Releases-Partial-Liquidation

Rovnako ako väčšina derivátových búrz sme mali 12. – 13. marca vlastné štikútanie, keď vo štvrtok večer pred veľkým poklesom naše swapové produkty na pár minút poklesli. Náš technický tím dokázal v krátkom čase rozšíriť operácie a vrátiť systém späť do režimu online. Tím OKEx bol potom po zvyšok noci v strehu vo vysokej pohotovosti a k ​​výmene nedošlo k žiadnej väčšej havárii. Odvtedy pre naše derivátové trhy prebehlo relatívne hladko a neutrpeli sme žiadne vrátenia peňazí.

V porovnaní s ostatnými lídrami v odbore utrpel Deribit vyčerpanie poistenia, ale konali rýchlo a na ochranu obchodníkov vložili 500 BTC svojho vlastného kapitálu. V najtemnejších hodinách piatkového rána, podobne ako S&Istič P500 sa aktivuje, keď trh veľmi poklesne, BitMEX klesol kvôli údržbe a zastavil pokračovanie likvidácie v celom priemysle.

Hovorilo sa, že údržba bola manuálnym krokom k zastaveniu likvidačného nástroja BitMEX od kaskádovej likvidácie všetkých používateľov, zatiaľ čo ich likvidita bola slabá. Keby BitMEX neklesol, likvidácie by mohli ľahko pokračovať v znižovaní cien bitcoinu na trojciferné úrovne kvôli inverznej povahe ich futures.

Neverím však, že to bolo úmyselné, a priemysel by mal byť vďačný za to, ako sa presadil. Keby si trh nedýchal, skutočne by sa dostal do udalosti na úrovni čiernej labute. Dodatočne sa zistilo, že je veľmi pravdepodobné, že BitMEX utrpel útok DDoS od svojich konkurentov, rovnako ako to, čo sa stalo s OKEx..

Zdroj: https://blog.bitmex.com/site_announcement/system-status-update-13-march-2020/ Zdroj: https://twitter.com/DeribitExchange/status/1238426708895830018

Najhoršia situácia sa zdala byť na Binance, ktorá utrpela cca. 50% vyčerpanie ich poistného fondu. Ich poistný fond funguje dosť zaujímavým spôsobom. U väčšiny búrz, pokiaľ nie je poistný fond úplne vyčerpaný, nebude brániť vymáhanie ani automatické znižovanie zadlženia; ale pri postupnom znižovaní stratil Binance asi 6,5 mil. USD zo svojho fondu. Aj keď im zostávalo 6 miliónov dolárov, odvíjali víťazné pozície obchodníkov automatickým znižovaním páky (ADL), čo podľa očakávaní vyvolalo na Twitteri pobúrenie. Bolo nejasné, že či bol systém spravodlivý alebo či doň boli zapojení privilegovaní tvorcovia trhu, ktorí nie sú povinní toto automatické znižovanie zadlženia. ADL je pre obchodníkov za týchto okolností zničujúca, ak by používateľ používal futures na zaistenie inej pozície, stratil by na svojej druhej nohe významnú sumu. Vezmime si napríklad, keď sa trh v piatok ráno zrútil z 6000 na 5 000 a ak by ste boli deleveraged, bolo takmer isté, že utrpíte stratu 20%. Zatiaľ čo v OKEx hrá každý podľa rovnakých pravidiel, spätné vymáhanie sa uplatňuje iba pri vyčerpaní poistného fondu.

Zdroj: https://www.binance.com/en/futures/funding-history/1 Zdroj: https://twitter.com/cz_binance/status/1238070877289353217 Zdroj: https://twitter.com/Fat_macedonian/status/1238080834982346753 Zdroj: https://twitter.com/lionel_tlse/status/1238074058664804352 Zdroj: https://twitter.com/skewdotcom/status/1238428787865460736

Keď sa všetok prach usadil, systém OKEx odolal volatilite a náš obrat a likvidita boli na čele počas kritických 24 hodín. Možno nebudeme dokonalí a stále je čo zlepšovať, sľubujeme však, že budeme naďalej neúnavne pracovať v zákulisí ochrany majetku používateľov..

Sledujte OKEx dňa:

Steemit: https://steemit.com/@okex-official

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map