Jay Hao: Rekonštrukcia globálneho menového systému v nevyváženom svete

23. marca, keď sa pandémia COVID-19 neustále zintenzívňovala po celom svete a finančné trhy neustále klesali, americký Federálny rezervný systém rýchlo zaviedol novú politiku prekvapenia sveta – Kvantitatívne zjednodušenie nekonečna (aka QE nekonečno) na zabezpečenie likvidity trhu . Je to účinné opatrenie? Zvyšuje medzibankovú likviditu, pretože Fed vo svojom nedávnom vyhlásení uviedol, že do svojho nákupu zahrnie aj komerčné hypotekárne záložné listy. Týmto sa mení úloha centrálnej banky z „posledného veriteľa“ na „posledného kupujúceho“. Takže teoreticky môžu banky vydávať toľko hypotekárnych úverov, koľko si želajú, a prenechať riziká na Fed, vyriešiť problém úverovania bánk, ako aj znížiť náklady na financovanie a zmierniť tlak na splácanie dlhu mnohých firiem.

Otázka však znie, je QE Infinity liekom na túto krízu? Všetci vieme, že koreňom tohto poklesu bola trhová panika spôsobená zhoršením pandémie a poklesom cien ropy. Pretože sa nový koronavírus stále zhoršuje, globálne výrobné aktivity sa zastavili, čo malo za následok pomalú ekonomiku a každodenné zvyšovanie bankrotov spoločností. Ekonomické odstavenie je jadrom súčasného poklesu. Vstrekovanie likvidity na trh prostredníctvom QE nekonečna je ako dávať viac výživy kriticky chorému pacientovi – nebude to fungovať výlučne. Aj keď sa zvýši likvidita, továrne stále nebudú schopné obnoviť výrobu a panika na trhu nezmizne. Vláda by namiesto toho mala zaviesť proaktívnejšie opatrenia na kontrolu šírenia koronavírusu a podporu ekonomických aktivít s cieľom obnoviť dôveru na trhu..

Minulý týždeň som poukázal na to, že QE Fedu nie je len seigniorage do sveta, ale aj úľava od jeho vlastného tlaku na splácanie dlhu – a teraz išli ešte oveľa extrémnejšie do QE nekonečna. Tu si kladieme otázku: Ako FED núti ostatné krajiny platiť za krízu svojej vlastnej krajiny?

Od zrútenia Brettonwoodskeho systému a Jamajských dohôd v 70. rokoch nebol americký dolár už viazaný na zlato a jeho hodnota sa voľne pohybovala, ale dominancia dolára sa nezastavila. Od 80. rokov 20. storočia dolár obieha po celom svete takto:

  1. 1.Z vyspelých krajín do rozvojových krajín: S cieľom podporiť domáci hospodársky rast musia rozvojové krajiny rázne rozvíjať svoje vývozné odvetvia a vyvážať veľké množstvá tovaru do rozvinutých krajín z dôvodu nedostatočnej domácej spotreby.

2.Z rozvojových krajín späť do rozvinutých krajín: Názov exportnej hry rozvojových krajín je znižovanie ich výmenných kurzov, aby sa zachovala cenová výhoda ich vlastných komodít. Z tohto dôvodu musia centrálne banky rozvojových krajín zasahovať do výmenného kurzu nákupom veľkého množstva štátnych dlhopisov emitovaných rozvinutými krajinami, aby sa udržali priaznivé výmenné kurzy, a dolár prúdi späť do rozvinutých krajín..

3. Keď rozvojové krajiny nakupujú americké štátne dlhopisy, dolár prúdi späť do rozvinutých krajín. Rozvinuté krajiny potom môžu tieto prostriedky použiť na ďalší nákup tovaru z rozvojových krajín.

Aby ste lepšie pochopili vyššie uvedené, pozrite si tento príklad. Farmár predal svoje ťažko zarobené jedlo prenajímateľovi a ten mu zaplatil benjamínsky lístok, ktorý v skutočnosti stojí 10 centov, ako 100 dolárov. Farmár potom pomocou poznámky kúpil od prenajímateľa dlhopis s nízkym úrokom. Potom si prenajímateľ vzal bankovku 100 dolárov na nákup potravín od farmára.

Toto je druh nehmotného vykorisťovania – rozvinuté krajiny môžu platiť neprimerane nízke náklady na nákup komodít vyrobených v rozvojových krajinách na úkor ich zdravotného stavu a životného prostredia. A čo je ešte horšie, rozvojové krajiny čelia náročnejšiemu problému – devalvácii dolára. Pokiaľ bude môcť Fed tlačiť peniaze pomocou svojich takzvaných nástrojov menovej politiky, rozvojové krajiny nemôžu čeliť riziku zmenšovania devízových aktív. Rovnako ako v príklade vyššie, hoci poľnohospodári kúpili od prenajímateľa dlhopis v hodnote 100 dolárov, o rok neskôr za 100 dolárov mohli kúpiť iba pol vreca ryže namiesto jedného vreca.

Nech je to akokoľvek, v rámci tohto menového systému čelia rozvinuté krajiny aj vážnym výzvam. Pretože rozvojové krajiny môžu využívať komparatívnu výhodu s lepšou kvalitou výrobkov pri nízkych nákladoch, oslabuje to konkurencieschopnosť rozvinutých krajín a vedie to k poklesu ich výrobného priemyslu. Výsledkom bolo, že v posledných rokoch prišlo o prácu veľa pracovníkov v domácnosti v USA. To je miesto, kde neslávne "Rust Belt" na druhej strane táto situácia prospela odvetviu finančných služieb. Najmä spoločnosti na Wall Street zarobili v procese globalizácie veľa peňazí.

Zlyhanie globálneho menového systému spôsobilo nerovnováhu medzi ekonomikami na celom svete, nerovnomernosť v distribúcii a nárast HDP "deglobalizácia" a populizmus. Preto nie je prekvapením, že sa Donald Trump ujíma prezidentského úradu a objavujú sa európske pravicové sily, čo sa prelína s hlbokými ekonomickými dôvodmi.

Ako môžeme čeliť tak nevyváženému svetu, ako môžeme transformovať súčasný globálny menový systém?

Základný problém krehkého menového systému spočíva v hegemónii jednej zvrchovanej meny nad ostatnými. Aby sme to prekonali, musíme zvážiť nový menový systém, supervrchovanú menu. V skutočnosti bola myšlienka super-suverénnej meny už dlho. V 40. rokoch 20. storočia John Maynard Keynes navrhol koncepčnú supervrchovanú menu s názvom „Bancor“. Po finančnej kríze v roku 2008 niektorí navrhli Špeciálne práva čerpania MMF (SDR). V súčasnom globálnom politickom a hospodárskom kontexte je však ťažké ustanoviť globálny systém nadštandardných mien prostredníctvom medzinárodnej spolupráce.

Napriek tomu vidíme potenciál v kryptomene. V súčasnosti má bitcoin vlastnosti super-suverénnej meny. Aj keď je ťažké stať sa svetovou menou kvôli volatilite cien, vidíme nádej v projekt stabilnej spoločnosti Facebook, Váhy.

Váhy sú viazané na kôš mien. V tomto zmysle je to skôr SDR. Vďaka scenárom aplikácie bolo schopné slúžiť základnej funkcii super-suverénnej meny. Ešte dôležitejšie je, že Váhy sa vydávajú na základe systému menovej rady so zaručenou 100% rezervou. Preto je nepravdepodobné, že by Váhy videli nadmernú ponuku inflácie.

Váhy sú dobrým pokusom pre svet smerovať k systému super-suverénnych mien. Napriek prekážkam, ktoré nás čakajú, sa teším na ďalšie kryptomeny ako Váhy, ktoré nám prinesú prekvapenia a nádeje.

Sledujte OKEx dňa:

 https://twitter.com/OKEx

 

https://www.facebook.com/okexofficial/

 

https://www.linkedin.com/company/okex/

 

https://t.me/okexofficial_en

 

https://www.reddit.com/r/OKEx/

 

https://www.instagram.com/okex_exchange

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map