Jay Hao: Rekonštrukcia globálneho menového systému v nevyváženom svete

23. marca, keď sa pandémia COVID-19 neustále zintenzívňovala po celom svete a finančné trhy neustále klesali, americký Federálny rezervný systém rýchlo zaviedol novú politiku prekvapenia sveta – Kvantitatívne zjednodušenie nekonečna (aka QE nekonečno) na zabezpečenie likvidity trhu . Je to účinné opatrenie? Zvyšuje medzibankovú likviditu, pretože Fed vo svojom nedávnom vyhlásení uviedol, že do svojho nákupu zahrnie aj komerčné hypotekárne záložné listy. Týmto sa mení úloha centrálnej banky z „posledného veriteľa“ na „posledného kupujúceho“. Takže teoreticky môžu banky vydávať toľko hypotekárnych úverov, koľko si želajú, a prenechať riziká na Fed, vyriešiť problém úverovania bánk, ako aj znížiť náklady na financovanie a zmierniť tlak na splácanie dlhu mnohých firiem.

Otázka však znie, je QE Infinity liekom na túto krízu? Všetci vieme, že koreňom tohto poklesu bola trhová panika spôsobená zhoršením pandémie a poklesom cien ropy. Pretože sa nový koronavírus stále zhoršuje, globálne výrobné aktivity sa zastavili, čo malo za následok pomalú ekonomiku a každodenné zvyšovanie bankrotov spoločností. Ekonomické odstavenie je jadrom súčasného poklesu. Vstrekovanie likvidity na trh prostredníctvom QE nekonečna je ako dávať viac výživy kriticky chorému pacientovi – nebude to fungovať výlučne. Aj keď sa zvýši likvidita, továrne stále nebudú schopné obnoviť výrobu a panika na trhu nezmizne. Vláda by namiesto toho mala zaviesť proaktívnejšie opatrenia na kontrolu šírenia koronavírusu a podporu ekonomických aktivít s cieľom obnoviť dôveru na trhu..

Minulý týždeň som poukázal na to, že QE Fedu nie je iba seigniorage do sveta, ale aj úľava od jeho vlastného tlaku na splácanie dlhu – a teraz sa dostali ešte viac do QE nekonečna. Tu si kladieme otázku: Ako FED núti ostatné krajiny platiť za krízu svojej vlastnej krajiny?

Od zrútenia Brettonwoodskeho systému a Jamajských dohôd v 70. rokoch nebol americký dolár už viazaný na zlato a jeho hodnota sa voľne pohybovala, ale dominancia dolára sa nezastavila. Od 80. rokov 20. storočia dolár obieha po celom svete takto:

  1. 1.Z vyspelých krajín do rozvojových krajín: S cieľom podporiť domáci hospodársky rast musia rozvojové krajiny rázne rozvíjať svoje vývozné odvetvia a vyvážať veľké množstvá tovaru do rozvinutých krajín z dôvodu nedostatočnej domácej spotreby.

2.Z rozvojových krajín späť do rozvinutých krajín: Názov exportnej hry rozvojových krajín je znižovanie ich výmenných kurzov, aby sa zachovala cenová výhoda ich vlastných komodít. Z tohto dôvodu musia centrálne banky rozvojových krajín zasahovať do výmenného kurzu nákupom veľkého množstva štátnych dlhopisov emitovaných rozvinutými krajinami, aby sa udržali priaznivé výmenné kurzy, a dolár prúdi späť do rozvinutých krajín..

3. Keď rozvojové krajiny nakupujú americké štátne dlhopisy, dolár prúdi späť do rozvinutých krajín. Rozvinuté krajiny potom môžu tieto prostriedky použiť na nákup tovaru z rozvojových krajín.

Aby ste lepšie pochopili vyššie uvedené, pozrite si tento príklad. Farmár predal svoje ťažko zarobené jedlo prenajímateľovi a ten mu zaplatil benjamínsky lístok, ktorý v skutočnosti stojí 10 centov, ako 100 dolárov. Farmár potom pomocou poznámky kúpil od prenajímateľa dlhopis s nízkym úrokom. Potom si prenajímateľ vzal bankovku v hodnote 100 dolárov na nákup potravín od farmára.

Jedná sa o druh nehmotného vykorisťovania – rozvinuté krajiny môžu platiť neprimerane nízke náklady na nákup komodít vyrobených v rozvojových krajinách na úkor ich zdravotného stavu a životného prostredia. A čo je ešte horšie, rozvojové krajiny čelia náročnejšiemu problému – devalvácii dolára. Pokiaľ bude môcť Fed tlačiť peniaze pomocou svojich takzvaných nástrojov menovej politiky, rozvojové krajiny nemôžu čeliť riziku zmenšovania devízových aktív. Rovnako ako v príklade vyššie, hoci poľnohospodári kúpili od prenajímateľa dlhopis v hodnote 100 dolárov, o rok neskôr za 100 dolárov mohli kúpiť iba pol vreca ryže namiesto jedného vreca.

Nech je to akokoľvek, v rámci tohto menového systému čelia rozvinuté krajiny aj vážnym výzvam. Pretože rozvojové krajiny môžu využívať komparatívnu výhodu s lepšou kvalitou výrobkov pri nízkych nákladoch, oslabuje to konkurencieschopnosť rozvinutých krajín a vedie to k poklesu ich výrobného priemyslu. Výsledkom bolo, že v posledných rokoch prišlo o prácu veľa pracovníkov v domácnosti v USA. To je miesto, kde neslávne "Rust Belt" na druhej strane táto situácia prospela odvetviu finančných služieb. Najmä spoločnosti na Wall Street zarobili v procese globalizácie veľa peňazí.

Zlyhanie globálneho menového systému spôsobilo nerovnováhu medzi ekonomikami na celom svete, nerovnomernosť v distribúcii a nárast HDP "deglobalizácia" a populizmus. Preto nie je prekvapením, že sa Donald Trump ujíma prezidentského úradu a objavujú sa európske pravicové sily, čo sa prelína s hlbokými ekonomickými dôvodmi.

Ako môžeme čeliť tak nevyváženému svetu, ako môžeme transformovať súčasný globálny menový systém?

Základný problém krehkého menového systému spočíva v hegemónii jednej zvrchovanej meny nad ostatnými. Aby sme to prekonali, musíme zvážiť nový menový systém, supervrchovanú menu. V skutočnosti bola myšlienka super-suverénnej meny už dlho. V 40. rokoch 20. storočia John Maynard Keynes navrhol koncepčnú supervrchovanú menu s názvom „Bancor“. Po finančnej kríze v roku 2008 niektorí navrhli Špeciálne práva čerpania MMF (SDR). V súčasnom globálnom politickom a hospodárskom kontexte je však ťažké ustanoviť globálny systém nadštandardných mien prostredníctvom medzinárodnej spolupráce.

Napriek tomu vidíme potenciál v kryptomene. V súčasnosti má bitcoin vlastnosti super-suverénnej meny. Aj keď je ťažké stať sa svetovou menou kvôli volatilite cien, vidíme nádej v projekt stabilnej spoločnosti Facebook, Váhy.

Váhy sú viazané na kôš mien. V tomto zmysle je to skôr SDR. Vďaka scenárom aplikácie bolo schopné slúžiť základnej funkcii super-suverénnej meny. Ešte dôležitejšie je, že Váhy sa vydávajú na základe systému menovej rady so zaručenou 100% rezervou. Preto je nepravdepodobné, že by Váhy videli nadmernú ponuku inflácie.

Váhy sú dobrým pokusom pre svet smerovať k systému super-suverénnych mien. Napriek prekážkam, ktoré nás čakajú, sa teším na ďalšie kryptomeny ako Váhy, ktoré nám prinesú prekvapenia a nádeje.

Sledujte OKEx dňa:

 https://twitter.com/OKEx

 

https://www.facebook.com/okexofficial/

 

https://www.linkedin.com/company/okex/

 

https://t.me/okexofficial_en

 

https://www.reddit.com/r/OKEx/

 

https://www.instagram.com/okex_exchange

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map