Komunity nasledujúcej úrovne: Nová éra decentralizovanej autonómnej správy

V spoločnosti OKEx neustále hľadíme do budúcnosti – a veríme, že to znamená decentralizované financovanie.

Aby sme šírili túto správu, náš výkonný riaditeľ Jay Hao organizuje novú virtuálnu sériu rozhovorov OKExDeFi za okrúhlym stolom s lídrami z rôznych priemyselných odvetví, aby prediskutovali ich pokrok, poznatky a plány do budúcnosti.

V tomto okrúhlom stole Jay hovorí s Luisom Cuendeom, zakladateľom a výkonným riaditeľom Aragona. 

Tu sú kľúčové body z okrúhleho stola.

Jay: Počul som o zaujímavom produkte decentralizovanej autonómnej organizácie naživo na mainnetovej sieti Ethereum – Aragon Court. Zdá sa, že Aragonský súd koná ako nástroj na ľahšiu koordináciu a riešenie sporov v rámci DAO. Môžete nám povedať viac o tom, čo je Aragónsky dvor a jeho dôležitosť?

Luis Cuende: Takže v zásade sú DAO inteligentné zmluvy. Sú skvelé, ale veľmi statické. Na konci dňa sú to počítačové kódy – a počítače nevedia všetko, čo sa deje v ľudskom mozgu. Inteligentné zmluvy môžu zistiť, či je váš zostatok nad alebo pod určitým počtom, ale nemôžu vám povedať, či dodržiavate ľudské práva – napríklad slobodu, súkromie alebo čokoľvek iné. 

Existuje teda prvok, ktorý dnes DAO chýba, čo je subjektívny prvok, ktorý existuje v právnych systémoch na svete a je presadzovaný súdmi – a tak sme vytvorili tento decentralizovaný súd. Na tomto decentralizovanom súde môžu DAO vytvoriť svoju „ústavu“ a ak ju niekto nedodrží, môže začať spor a obrátiť sa na súd alebo postihovať stranu, ktorá ju nedodržiava. To umožňuje veľa vecí, pretože tisíce ľudí majú prístup do nového sveta subjektivity. 

Je to veľmi podobné súdu zo skutočného sveta. Rozdiel je v tom, že na aragónskom súde sú porotcovia anonymní a sú motivovaní ekonomicky pomocou niečoho podobného dôkazu o účasti. Takže v tomto zmysle je to iné, ale proces je v skutočnosti veľmi podobný. 

Ďalším rozdielom je, že prípady, ktoré sa práve konajú na aragónskom dvore, sa veľmi líšia od prípadov, ktoré riešite v tradičnom svete. Pozeráme sa napríklad na jednoduché veci, ako je moderovanie obsahu. Pozeráme sa na veci ako: Je tento návrh financovania v súlade s týmto malým dokumentom o tom, ktoré granty by mohli dostávať peniaze od tohto DAO? Nie je to tak, že môžete žalovať farmaceutickú spoločnosť alebo niečo podobné. 

Ďalšou dôležitou vecou je, že na súde v Aragone je to úplne obmedzená zodpovednosť.

Jay Hao: V čo dúfate, že centralizovaní hráči ako OKEx môžu urobiť viac pre uľahčenie DeFi priestoru?

Luis Cuende: Mám návrh – a to spustiť DAO a dať držiteľom OKB správu niečoho, o čom si myslíte, že je cenné. Verím, že sila DeFi je komunita, takže sa teším na prvú centralizovanú burzu, ktorá spustí DAO a nejaký druh farmárskeho programu s nejakými tokenmi. Myslím, že to bude neuveriteľné. 

Jay Hao: Niektorí z prvých hráčov v krypto priestore, ako my, si stále veľmi jasne pamätajú útok DAO v roku 2016. Tento hack nás prinútil zamyslieť sa nad rozvojom decentralizovaných autonómnych organizácií. Čo sa dá dozvedieť z tohto incidentu, ktorý by mohol pomôcť pri tvorbe budúcnosti DAO?

Luis Cuende: Je zrejmé, že keď sme sa rozhodovali v roku 2016, bolo to pár mesiacov po hacke DAO. Jedna vec, ktorú sme chceli brať vážne, bola bezpečnosť. 

Takže dnes v DeFi môžete vidieť, že protokoly majú správu aktív sto miliónov dolárov za hodinu bez auditov. Urobili by sme veľa auditov kódov, bezpečnostných auditov, auditov bezpečnostného pozadia a správu majetku by sme rozvíjali veľmi pomaly. Ak dnes vidíte Aragona, po dvoch rokoch v sieti mainnet sa aktíva pod správou v poslednej dobe veľmi zväčšili. Je to, možno, pred rokom 4 milióny dolárov na dnešných 150 miliónov dolárov. 

Ak sa pozriete na tokeny zabezpečené v Aragone, spravované Aragonom alebo DAO, pozeráme sa na miliardy dolárov. DAO zaznamenali v týchto mesiacoch parabolický rast, ale kým sa sem dostali, trvalo to roky. Myslím si teda, že veľa auditov a naše zameranie na bezpečnosť sa skutočne vyplatilo.

Jay Hao: Jedna posledná otázka, veľmi ľahká – navrhnite jedno slovo na opísanie budúcnosti DeFi. A prečo?

Luis Cuende: Stresujúci, pretože musíte byť 24/7. Ak idete na týždeň na dovolenku a vrátite sa, všetko sa zmenilo.

Pripojte sa k našim kanálom a dozviete sa viac o blockchainu, kryptomene & DeFi:

Jay Hao, generálny riaditeľ spoločnosti OKEx 

OKEx Official

Poďakovanie nášmu hosťovi za okrúhlym stolom OKExDeFi:

Luis Cuende, zakladateľ & CEO @Aragon

https://twitter.com/licuende

https://www.linkedin.com/in/luisivancuende/

Aragón

https://twitter.com/AragonProject

https://www.linkedin.com/company/aragonproject/

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map