Otázka na generálneho riaditeľa spoločnosti OKEx: 10 otázok o čínskom DCEP

Screenshoty testovacieho rozhrania očakávaného Číny DCEP (Elektronická platba v digitálnej mene) je bombou pre financie, blockchain a kryptomeny. Odhalenie rozhrania naznačuje, že DCEP je pravdepodobne v poslednej fáze vývoja a hovorí sa, že Čínska ľudová banka (PBOC) pripravuje spustenie pilotných projektov digitálneho jüanu v štyroch mestách vrátane Xiong’An, Suzhou, Chengdu, a Shenzhen.

S veľkým humbukom a záujmom sme hovorili s generálnym riaditeľom spoločnosti OKEx Jayom Haom a položili sme mu desať často kladených otázok o DCEP.

Testovacie rozhranie DCEP

Q1. Čo je DCEP a čím sa líši od existujúci čínsky juan?

Jay: Jednoducho povedané, DCEP sú bankovky a mince čínskeho jüanu, ktoré používame každý deň digitalizované.

Q2. Sú DCEP a bitcoiny podobné veci?

Jay: Nie, sú to úplne odlišné veci s dvoma výraznými rozdielmi:

Po prvé, DCEP je stopercentne krytý štátnym rezervným fondom. Inými slovami, ide o dlhy centrálnej banky garantované PBOC. Je to teda suverénna národná mena. Na druhej strane, bitcoin nie je krytý žiadnymi centrálnymi bankami. Preto dochádza k obrovským cenovým výkyvom v ich hodnote.

Pokiaľ ide o dizajn, DCEP prijíma dvojvrstvový operačný systém – PBOC najskôr prevádza DCEP na banky alebo iné finančné inštitúcie a potom tieto inštitúcie ďalej distribuujú digitálnu menu verejnosti. Bitcoin sa vydáva decentralizovaným spôsobom, ktorý sa nazýva ťažba a ktorý nezahŕňa žiadne centrálne banky ani komerčné banky, a distribuuje sa priamo verejnosti.

Q3. Je DCEP iba ​​ďalším stablecoinom ako Váhy a USDT?

Jay: Nie, DCEP je podporované a vydané čínskou vládou, zatiaľ čo Váhy a USDT vydávajú súkromné ​​inštitúcie a kolateralizuje ich americký dolár alebo iné nekryté meny.

Z právneho hľadiska je DCEP a legálny tender, čo znamená, že keď na platbu použijeme DCEP, obchodníci nemôžu odmietnuť. Naopak, Váhy a USDT nie sú zákonným platidlom a obchodníci majú plné právo odmietnuť, ak nimi chceme platiť..

Q4. Je na DCEP použitá technológia blockchain?

Jay: Pre PBOC je ťažké plne aplikovať blockchainovú technológiu na DCEP, pretože súčasná technológia nedokáže zvládnuť vysoký súbežný priebeh, ktorý bude prebiehať. Pokiaľ viem, DCEP si požičal niektoré koncepty v technológii blockchain, pretože samotný blockchain je vlastne inteligentná kombinácia mnohých existujúcich vyspelých technológií, ako je asymetrická kryptografia, proof-of-work a timestamping. Ako vyplýva z jeho posledného zverejneného patentu, DCEP je integrovaný s asymetrickou kryptografiou, výstupom nevyčerpaných transakcií (UTXO) a inteligentnými zmluvnými technológiami. Je však nepravdepodobné, že bude prijatý mechanizmus konsenzu, ktorý je kľúčom verejných blockchainov.

Q5. Aký je rozdiel medzi DCEP a zostatkami v Alipay / WeChat Pay?

Jay: Alipay a WeChat Pay sú najobľúbenejšie mobilné platobné aplikácie v Číne. DCEP však nie je len ďalšou zostatkom virtuálnej peňaženky.

Z hľadiska ponuky peňazí, DCEP je navrhnutý tak, aby nahradil súčasné rezervné peniaze (M0), čo je hotovosť, zatiaľ čo prostriedky uložené v Alipay a WeChat Pay patrí M2, vklady non-depozitných finančných inštitúcií. To znamená, že DCEP je nová hotovosť.

Okrem toho je právny stav a úroveň zabezpečenia digitálnej meny centrálnej banky oveľa vyššia ako zostatky na účtoch Alipay a WeChat Pay. Podobne ako v komerčných bankách, keď jedného dňa tieto platobné spoločnosti tretích strán skrachujú, ľudia musia čeliť rizikám straty svojich finančných prostriedkov. Držitelia DCEP však tento problém nikdy nebudú musieť riešiť.

Q6. Aké sú výhody DCEP?

Jay: DCEP má množstvo výhod.

Po prvé, ponúka riešenie vysokých nákladov na vydávanie, výber a skladovanie bankoviek, ako aj nepríjemností pri nosení a používaní hotovosti..

Po druhé, problémom pri vytváraní menovej politiky súčasnej centrálnej banky je, že nie je možné monitorovať obeh a používanie meny po jej zavedení. Pomocou DCEP je zhromažďovanie údajov o transakciách a obehových informáciách oveľa jednoduchšie, čo poskytuje vynikajúci základ pre formulovanie a implementáciu budúcich menových politík..

Po tretie, DCEP uľahčuje prácu v oblasti boja proti praniu špinavých peňazí, daňovým únikom, korupcii a financovaniu terorizmu. Na základe informácií zverejnených PBOC, hoci digitálna mena prijíma kontrolovateľnú anonymitu, môže PBOC stále používať veľké dáta a ďalšie technológie na identifikáciu podozrivých transakcií a vykonávanie dohľadu proti praniu špinavých peňazí a financovaniu terorizmu.

DCEP môže navyše podporovať rozvoj digitálnej ekonomiky v Číne. Napríklad DCEP môže generovať obrovské veľké objemy dát, ktoré môžu podporovať rozvoj čínskeho úverového priemyslu, čo má za následok zníženie miery nedobytného dlhu a rizík, ktorým čelia finančné inštitúcie.

V neposlednom rade zvyšuje kvalitu finančných služieb v zaostalých a odľahlých oblastiach. V súčasnosti ľudia v týchto oblastiach stále nie sú schopní využívať praktické finančné služby, ako je prevod peňazí, vklad a pôžičky. DCEP však môže zmeniť hru.

Q7. Znamená zavedenie DCEP PBOC, že Čína smeruje k bezhotovostnej spoločnosti?

Jay: Všeobecne povedané, bezhotovostná spoločnosť môže fungovať bez akejkoľvek fyzickej meny. USA začali používať kreditné karty od 20. storočia. Rýchlo dopredu pred desiatimi rokmi sa v Číne objavili mobilné aplikácie na platby tretích strán. Sú to v skutočnosti bezhotovostné transakčné systémy. Svet sa začal uberať smerom k bezhotovostnej spoločnosti skôr, ako sme si možno mysleli.

Keď už hovoríme o ponuke peňazí, hotovosť sa klasifikuje do M0 a kreditné karty a Yuebao patria do M1, respektíve M2. A ako som už spomenul vyššie, DCEP je klasifikovaný ako M0. Preto Čína skutočne zostáva bezhotovostná. Prechod na hotovosť však vyžaduje čas – môže to trvať desaťročia alebo dokonca storočie.

Q8. Ako môže byť DCEP prospešný pre internacionalizáciu čínskeho jüanu?

Jay: Digitalizácia čínskeho jüanu áno. zjednodušiť cezhraničné platby a transakcie a zvýšiť zahraničný obeh meny. Nie je to však jediný faktor prispievajúci k internacionalizácii jüanov.

Uľahčenie obehu na mori je iba časťou plánu internacionalizácie. Konečným cieľom jüanu je stať sa poprednou svetovou rezervnou menou a menou na vyrovnanie obchodu. Najmä aktíva denominované v juanoch sa musia stať hlavnou devízovou rezervou centrálnych bánk a transakcie vysporiadané v juanoch musia zodpovedať určitej miere v medzinárodných obchodoch. Digitalizácia juanov ani zďaleka nedosahuje žiadny z nich.

Q9. Ako DCEP zmení platobné návyky čínskej populácie?

Jay: DCEP v skutočnosti funguje rovnako ako Alipay, WeChat Pay alebo iné platobné služby tretích strán. DCEP však môže do istej miery prekonať bariéry v platobnom priemysle. Napríklad keď nemôžeme prevádzať peniaze z Alipay na WeChat priamo a naopak, DCEP je možné vložiť na oba bankové účty, ako aj na peňaženky Alipay a WeChat.

Q10. Bude DCEP úplne nahradiť hotovosť?

Jay: Je príliš skoro na to hovoriť. Napriek tomu DCEP bez akýchkoľvek pochybností uľahčí tvorbu menovej politiky čínskej vlády. Peniaze vo vrecku sú stále vaše, ale ich obeh bude v celej krajine a dokonca aj na celom svete oveľa efektívnejší.

Spoločnosť PBOC vyvíja technológiu „dvojitých offline platieb“, ktorá umožňuje dokončenie transakcií, aj keď sú obe strany transakcie offline. Vďaka takejto technológii bude nepochybne DCEP vo väčšine prípadov veľmi dobre použiteľný a priláka ľudí, aby si ho osvojili pre jednoduché použitie.

Sledujte OKEx dňa:

https://twitter.com/OKEx

https://www.facebook.com/okexofficial/

https://www.linkedin.com/company/okex/

https://t.me/OKExOfficial_English

https://www.reddit.com/r/OKEx/

https://www.instagram.com/okex_exchange

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map