Rekapitulácia okrúhleho stola OKExDeFi 11: Rekonštrukcia modelu AMM na zdieľanie výnosov a sieť riadenú komunitou

16. februára usporiadal OKEx svoj jedenásty okrúhly stôl #OKExDeFi. Generálny riaditeľ OKEx Jay Hao moderoval spolu s riaditeľom OKEx pre finančné trhy Lennix Lai a privítal hosťa Chef Maki, hlavného prispievateľa SushiSwap. Trojica diskutovala o mnohých témach, od návrhu Mirin, Bitcoinu, škálovateľnosti priestoru DeFi, ako aj toho, čo pre nich DeFi znamená.

Nasleduje úryvok z rozhovoru. Ak si chcete pozrieť celé video, kliknite na ikonu tu.

Jay: Dnes je nám cťou, že máme dvoch významných hostí. Jedným je Maki, hlavný prispievateľ spoločnosti Sushiswap, a druhým je Lennix Lai, riaditeľ finančných trhov v spoločnosti OKEx. Mohli by ste maci strucne predstavit?

Maki: SushiSwap je komunita AMM. V súčasnosti zintenzívňujeme vývoj nových produktov. 

Začali sme ako vidlička populárneho Uniswap. Trochu nás frustrovalo, že tím nebol vnímavý k žiadnym cudzím príspevkom, a tak sme sa rozhodli zaviesť vlastné riešenie – ktoré bolo zatiaľ veľmi úspešné. Trh hovoril sám za seba.

Momentálne pracujeme na platforme pákového efektu a marže s názvom Bento a vyjde tento mesiac, dúfajme, po vykonaní všetkých bezpečnostných testov. Aktívne pracujeme na Miso, ktoré je odrazovým mostíkom pre nové projekty atď. Toto je dáždnik produktov, ktoré spoločnosť Sushi neustále rozširuje. Pozeráme sa na ďalšie riešenia prvej vrstvy.

Ja sám som veľmi jednoduchý hlavný prispievateľ, niekto, kto má rád projekt a dáva si doň každý deň. 

Jay: To je dobré. Lennix?

Lennix: Som Lennix, riaditeľ finančného trhu v OKEx, a som tu už mnoho rokov – od prvého dňa v OKEx. Som zodpovedný za produktové technológie a rozvoj globálneho podnikania. Moje pozadie je ako kvantový obchodník. Už 10 rokov pracujem v tradičnej finančnej oblasti ako obchodník s kvantami a dodržiavaním predpisov.

Jay: Naše publikum bude rád, že ste sa tu pripojili k relácii. Počul som, že SushSwap mal incident – Maki, mohol by si vysvetliť nášmu publiku, čo sa stalo?

Maki: Keď sme v Onsene nasadili exotické páry, potrebovali sme nastaviť premostenie, aby sme sa uistili, že inteligentné zmluvy si môžu byť vedomé toho, že tento pár nemožno obchodovať za ETH, ale mali by sa obchodovať napríklad za aktíva WBTC alebo XZY. Stalo sa to, že vývojári spustili v nedeľu bez nasadenia mosta. To, čo sa stalo, je, myslím si, DIG token v hodnote 150 000 dolárov – čo je nové aktívum opätovného založenia od Badger DAO a má sa riadiť cenou bitcoinu – a tam bol zisk určený na nákup SUSHI na otvorenom trhu. Namiesto toho niekto, kto videl chybu, alebo videl, že sme most nedali dovnútra, bol v zásade schopný urobiť fond ETHDIG a získať všetky svoje prostriedky. Toto sa vyriešilo po troch hodinách. Je to dosť poľutovaniahodné – ale zároveň viete, že tieto fondy boli ziskom, ktorý bol určený na nákup spoločnosti SUSHI na trhu, takže nikto o žiadne prostriedky neprišiel. Odteraz existuje nový automatizovaný proces nasadzovania nových párov do systému Onsen, aby sme sa uistili, že máme všetky mosty nastavené. 

Jay: Dobre, rád počujem, že to bolo rýchlo vyriešené. Poďme ďalej. Počul som teda, že minulý rok v decembri Sushi spojil svoje sily s Yearn Finance. Čo znamená spolupráca Yearn a SushiSwap pre oba tímy, ako aj pre DeFi ako celok? Akékoľvek zmeny v rozhodovaní a vývoji?

Maki: Iste – dostaneme sa do miestnosti s partiou ľudí, ktorí sú zanietení pre ekosystém DeFi, a nútime ich spolupracovať, aby sa navzájom posilňovali a zabezpečili, že môžeme pozdvihnúť celý ekosystém..

Ďalšou veľmi krátkou spoluprácou je, že spoločnosť Cover teraz umožní napredovanie všetkých Yearn poolov. Takže, viete, toto je spolupráca, ktorú by ste nevideli, keby sme neboli súčasťou toho istého ekosystému. 

Jay: Lennix, na tom si daj záležať?

Lennix: Páči sa mi skutočnosť, že SushiSwap je v porovnaní s ostatnými protokolmi jedným z komunitou riadených decentralizovaných protokolov DEX, ktoré sme videli. To nám dáva myšlienku – pokiaľ ide o to, že sme jedným z hlavných CEX na svete -, milujeme pojem decentralizácie a jedným z cieľov našej existencie je decentralizácia nás samých. Záležitosť z hľadiska organizácie a produktu spočíva v tom, že môžeme postupne decentralizovať niektoré komponenty funkcií. Práve som dokončil akciu Clubhouse a práve sme hovorili o AMM – či dokážeme vykonať AMM spolu s hybridom medzi AMM a mechanizmom knihy objednávok. To je niečo, čo stojí za preskúmanie s tímom SushiSwap.

Jay: Veľmi dobre. Určite vidím, že táto spolupráca prinesie svetlú budúcnosť. Dúfam, že to vyjde obom stranám. Aký je plán do budúcnosti pre SushiSwap v tomto roku?

Maki: Plán je k dispozícii na médiu Medium. Jednou z najzaujímavejších vecí, o ktorej sme videli, že ľudia hovoria, je Mirin, ktorý je našim modelom franšízových bazénov pre preklenutie centralizovaných výmen so svetom DeFi. Čo je zaujímavé v tejto časti, je – zoberme si tu ako príklad OKEx – nemyslím si, že v súčasnosti musí veľa ľudí obchodovať na DeFi. Nie je to udržateľné. Je zrejmé, že niektorí ľudia majú kvôli poplatkom zvýšené ceny a ceny plynu, ktoré stúpajú. Momentálne najlepším miestom na kŕmenie je 100% centralizovaná burza, ale je treba tomu niečo rozumieť: Spustenie decentralizovanej burzy je v súčasnosti veľmi lacné. Ide o to, že ak ste poskytovateľom likvidity v združení, nemusíte byť pri obchodovaní bdelí. Majetok môžete umiestniť tam a nechať ho, kým zarába poplatky. Tento druh arbitráže v súčasnosti prebieha medzi centralizovaným a decentralizovaným svetom. Je zaujímavé, že sme vyvíjali riešenie na zmiernenie trvalých strát, ktoré bolo zatiaľ od testovania veľmi úspešné.

Postupujte podľa OKEx

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map