Univerzálny prístup na trh: sila decentralizovaných finančných zmlúv

Rekapitulácia 10. okrúhleho stola OKExDeFi, na ktorom sa zúčastnil spoluzakladateľ UMA Hart Lambur

V spoločnosti OKEx neustále hľadíme do budúcnosti – a veríme, že to znamená decentralizované financovanie. Aby sme túto informáciu šírili ďalej, náš generálny riaditeľ Jay Hao organizuje novú virtuálnu sériu rozhovorov za okrúhlym stolom #OKExDeFi s lídrami z rôznych priemyselných odvetví, aby prediskutovali ich pokrok, poznatky a plány do budúcnosti.

V tomto okrúhlom stole Jay robí rozhovor s Hartom Lamburom, spoluzakladateľom UMA. V roku 2013 Lambur spoluzaložil Openfolio, platformu na sledovanie osobných financií, ktorú v roku 2017 získala firma pre finančné plánovanie. Teraz vedie tím výskumníkov finančného a kontraktačného dizajnu v UMA.

Tu sú kľúčové body z okrúhly stôl.

Jay: Mne sa UMA javí ako infraštruktúra na budovanie finančných kontraktov na Ethereum. Ako fungujú šablóny finančných zmlúv na prispôsobenie rôznych finančných produktov v reťazci?

Hart: Takže, ak uvažujete o finančných produktoch všeobecne – na takmer každú finančnú zmluvu sa pozerám ako na zmluvu – dnes, v zlom svete, by som povedal, že sú takmer všetky ako právne zmluvy. Takto vyzerá každý výrobok. Pokiaľ ide o poistenie, je zrejmé, že ide o túto zmluvu medzi vami a poskytovateľom poistenia, kde v prípade nejakej udalosti dostanete výplatu. Ak ste hedgeovým fondom a podnikáte nejaké swapy alebo deriváty, je to zjavne zmluva medzi vami a vašou protistranou o nejakej finančnej výplate. Aj pre jednotlivca so sprostredkovateľským účtom by som tvrdil, že sprostredkovateľský účet je účet, ktorý drží akcie v mene jeho používateľa, a medzi týmto jednotlivcom a týmto sprostredkovateľským účtom existuje právna dohoda, ktorá tvrdí, že má práva na vlastníctvo týchto osôb. zásoby.

To, čo sa v DeFi skutočne snažíme urobiť, je prepísať tieto zmluvy tak, aby boli vynútené na blockchaine a aby neboli vynútené na legálnej infraštruktúre. Ďalším spôsobom, ako o tom uvažovať, je, že sa vymáhajú anonymne – a teda nemôžem žalovať osobu na druhej strane mojej zmluvy, aby bola prinútená urobiť to, čo chcem. Vynucuje ich program ekonomických stimulov, ktorý stojí za týmito zmluvami, aby ľudia robili to, čo chcú. Takže sa skutočne pozeráme na to, čo sa UMA pokúša urobiť, len to robí – teda snaží sa z nej urobiť infraštruktúru, ktorá uľahčí vytváranie týchto finančných zmlúv, s náležitými stimulačnými štruktúrami, ktoré účastníkov zmluvy prinútia splniť zmluvy, pretože je to v ich najlepšom ekonomickom záujme.

Jay: Každý hovorí o zavedení skutočných aktív do dôveryhodnej tokenizácie na blockchainoch. Robí UMA to isté – a môžete jednoducho vysvetliť mechanizmus, ktorý stojí za tým?

Hart: Ľudia už nejaký čas hovoria o tokenizácii aktív v reálnom svete. Odpoviem na vaše otázky oboma spôsobmi – ako môžete pomocou UMA vytvoriť majetok v reálnom svete a tiež osobitne, aký záujem si myslíme, že majú ľudia o tieto druhy majetku.

Na úvod toho, ako to urobíte, si vezmime príklad zlata. Povedzme, že chcete vytvoriť žetón, ktorý sleduje zlato. Syntetický token nie je v skutočnosti zlato. Jedná sa o finančnú zmluvu, ktorá má odrážať cenu zlata. Spôsob, ako to môžete použiť v systéme UMA, je vytvoriť zmluvu, ktorá vyzerá v mnohých štruktúrach podobne ako zmluvy MakerDAO. Ak chcem vytvoriť token zo syntetického zlata, môžem pokračovať a uzavrieť hromadu kolaterálov do zmluvy. Povedzme, že zlato má momentálne hodnotu 1 000 dolárov. Môžem vložiť 120% – teda 1 200 dolárov – alebo viac. Dal som napríklad USDT na inteligentný kontrakt a som schopný vyťažiť jeden kontrakt zo syntetického zlata. Ako sponzor sponzora sú moje požiadavky, aby som udržal pomer zabezpečenia na 120% alebo viac. Tento zlatý token potom môžem predávať a obchodovať ako token ERC-20, ktorý predstavuje jednu uncu zlata – a pretože som sponzorom tokenu, tvorca tohto tokenu bude vždy udržiavať túto nadmernú kolateralizáciu. Ak by ste si mali kúpiť tento zlatý žetón, viete, že bude vždy krytý minimálne príslušnou sumou dolárov, za ktorú zlato stojí. Boom! Máme náš token syntetického zlata – a môžete to robiť s čímkoľvek a môžete to robiť veľmi efektívne pomocou tohto neoceniteľného rámca, ktorý máme, ktorý má minimálne volania Oracle a minimálnu réžiu, aby ste mohli skutočne vytvárať tieto typy aktív.

Druhá otázka – v zmysle „chcú to používatelia? – V skutočnosti som menej presvedčený, že používatelia chcú na blockchaine aktíva zo skutočného sveta. Naša infraštruktúra funguje nádherne na ich vytváranie, ale musím povedať, že väčšina používateľov kryptomeny dnes chce kryptomeny alebo veci spojené s kryptami. Nie som si istý, či sa trh dostatočne rozvinul tam, kde sa používatelia zaujímajú o aktíva z reálneho sveta. Rád by som tu preukázal, že sa mýlim, ale myslím si, že pri pohľade na typ vecí, o ktoré sa zdá, že ich ľudia zaujímajú, ich oveľa viac zaujíma vytváranie produktov kryptomeny alebo stablecoinov, ako syntetické zlato..

Jay: CeFi a DeFi – aký by mal byť podľa vás najlepší vzťah? Čo by ste navrhli, aby spoločnosť OKEx urobila viac pre uľahčenie DeFi priestoru?

Hart: Môj osobný názor je, že DeFi by mala byť infraštruktúra. DeFi by malo byť ako inštalatérske práce a nástroje použité na vytvorenie finančných produktov a finančných zmlúv pre nový typ inovácií.

Výmeny ako OKEx inovujú a interagujú s týmito aspektmi. Dôverujete značke OKEx, skúsenostiam a jej používateľskej základni. Vy máte distribúciu. Máte používateľov. Inovácie na platforme sú vlastne zákazníci. Chcú mať možnosť ísť na miesto, ktorému dôverujú, a mať prístup ku všetkým týmto prírodným produktom a službám.

Jay: Áno, presne tak. Myslím si, že je to skôr most medzi dvoma rozmermi. Jednou dimenziou je DeFi a druhou skutočný svet. Toto je medzera a OKEx prichádza ako CeFi, aby preklenul túto medzeru.

Hart: Áno. Analógia má zmysel, pretože v tradičných financiách máte infraštruktúru. Popremýšľajte o ETF alebo podielových fondoch a druhu infraštruktúr, ktoré existujú na podporu týchto fondov. Ste správcovia aktív, ktorí sú vlastne výrobcami týchto finančných produktov. Blackrock vytvára všetky tieto aplikácie, ale v skutočnosti si nemôžete kúpiť ETF priamo od Blackrocku. Namiesto toho kupujete tieto ETF od swapov, Fidelity, brokerov alebo Robinhood. Tieto sprostredkovateľské služby sú front-end. Myslím si, že tento vzor funguje veľmi dobre a tiež vidím, že tento typ vzoru skutočne upravuje mierku DeFi.

Viete, že niektorí ľudia v spoločnosti DeFi so mnou v tomto môžu skutočne nesúhlasiť, ale myslím si, že používanie výmen ako brány na preklenutie tejto medzery, o ktorej hovoríte, a použitie platformy DeFi ako infraštruktúry na vytvorenie všetkých týchto produktov sa mi zdá ako logická cesta vpred v priestore.

Tento rozhovor bol z dôvodu prehľadnosti upravený a zhustený.

Pripojte sa k našim kanálom a dozviete sa viac o blockchaine, kryptomene a DeFi:

Jay Hao, generálny riaditeľ spoločnosti OKEx

OKEx Official

Kredit pre nášho hosťa za okrúhlym stolom #OKExDeFi:

Hart Lambur, spoluzakladateľ @UMA

https://twitter.com/hal2001

https://www.linkedin.com/in/hartlambur/

UMA

https://twitter.com/umaprotocol

https://www.linkedin.com/company/umaproject/

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map