3 dôvody, prečo cena ETH zasiahla plyn – a čo je v stávke pre budúcnosť Etherea

Ethereum má za sebou silný rok 2020. Cena pôvodnej mince projektu, Ether (ETH), je v čase písania tohto článku približne 200% medziročne – s 90% jeho celkovej obežnej zásoby v ziskové pozície.

Čo vedie k pozoruhodnému dopytu po prvom a najdôležitejšom altcoine? Spoločnosť OKEx Insights sa hlboko ponorí do základných faktorov ovplyvňujúcich cenu éteru a zároveň robí určité technické analýzy, aby preskúmala, odkiaľ by to mohlo ísť.

Cenový graf OKEx pre éter (ETH). Zdroj: OKExCenový graf OKEx pre éter (ETH). Zdroj: OKEx

Ethereum 2.0 zvyšuje dopyt po stávkovaní

Najzrejmejším faktorom zvyšujúcim cenu éteru je očakávané uvedenie ethereum 2.0, ktorého testnet je uvedený na trh išiel naživo 4. augusta.

Budúci vývoj druhej najväčšej platformy pre kryptomeny predovšetkým prevedie konsenzusný algoritmus siete z energeticky náročného mechanizmu proof-of-work na ekologickejší model proof-of-stake. Namiesto spoliehania sa na minerov pri overovaní transakcií na blockchaine Ethereum sa prichádzajúci model PoS spolieha na to, že pri zabezpečení siete budú vkladatelia – tí používatelia, ktorí vkladajú sumy Etheru -.

Blokové odmeny v novom systéme dostanú tí, ktorí budú využívať ethereum 2.0. Niektorí to môžu považovať za príležitosť na získanie pasívneho príjmu. Na to, aby sa mohol používateľ zúčastniť ako validátor, bude však potrebovať 32 ETH – hodnota v čase písania tohto článku je približne 12 400 USD.

S rastúcim dopytom stať sa validátorom, keď sa spustenie Etherea 2.0 čoraz viac približuje, je zrejmé, že dopyt za akumuláciou 32 éteru za požadovanú cenu je čiastočne zodpovedný za zvýšenie ceny ETH..

Objem derivátov éteru dosahuje nové maximá

Nárast cien éteru možno tiež – aspoň čiastočne – pripísať zvýšeniu objemu obchodovania s derivátmi ETH.

Aj keď bitcoinové futures dominujú na trhu derivátov kryptomeny, objem obchodov s futures na Ether rastie a rýchlo rastie. V septembri 2019 bol pomer medzi futures na ETH a BTC zhruba 8%. Ako uvádza Blok, toto číslo teraz vzrástlo na 29%.

Agregované denné objemy pre futures na ETH sa tiež v posledných mesiacoch dramaticky zvýšili – blížili sa k hranici 14 miliárd dolárov, podľa údajov získaných zo skreslenia. Spoločnosť pre analýzu údajov tiež poznamenal v nedeľu 2. augusta boli zaznamenané najvyššie objemy.

Graf znázorňujúci agregované denné objemy futures na ETH. Zdroj: zošikmenieGraf znázorňujúci agregované denné objemy futures na ETH. Zdroj: zošikmenie

Konkrétne na OKEx sme tiež zaznamenali výrazný nárast denných objemov futures na ETH, ktorý nedávno dosiahol približne 3,5 miliardy dolárov – čo je výrazne viac ako marcové maximum zhruba 2 miliárd dolárov.

Graf znázorňujúci denné objemy futures na ETH na OKEx. Zdroj: zošikmenieGraf znázorňujúci denné objemy futures na ETH na OKEx. Zdroj: zošikmenie

Otvorený záujem o OKEx pokračoval v vytváraní nových rekordov v minulom týždni a začiatkom augusta 2. augusta dosiahol historické maximum 352 miliónov dolárov – čo bolo takmer dvojnásobok predchádzajúceho maxima zaznamenaného vo februári.

ETH futures otvorený záujem. Zdroj: OKExETH futures otvorený záujem. Zdroj: OKEx

Rastúce nadšenie pre obchodovanie s ETH navyše rýchlo zvyšuje náklady na držanie dlhých pozícií. Miera financovania ETH sa zvýšila na viac ako 0,2% každých osem hodín. Je to zrejmý znak toho, že trh je prehriaty, pretože miera financovania 0,2% znamená, že 20-násobný obchodník platí 4% každých osem hodín.

Miera financovania permanentným swapom ETH. Zdroj: OKExMiera financovania permanentným swapom ETH. Zdroj: OKEx

DeFi mánia blokuje ETH

Zatiaľ čo je Ethereum 2.0 na obzore, decentralizované financovanie už tu je – a mánia okolo neho nepochybne zvyšuje cenu éteru.

Decentralizované financovanie zahŕňa celý rad nepovinných ponúk, ale najvýznamnejšie a najpopulárnejšie sú tie, ktoré ponúkajú mimoriadne vysoké úrokové sadzby. V snahe speňažiť šialenstvo DeFi používatelia hromadne ukladajú ETH. Podľa DeFi Pulse je v súčasnosti v DeFi uzamknutých 4,282 milióna éterov – čo je takmer 20% nárast z 3,426 uzamknutých iba mesiac predtým. V prepočte na USD má suma blokovaného ETH hodnotu zhruba 1,66 miliárd dolárov.

Graf znázorňujúci množstvo éteru uzamknutého v DeFi. Zdroj: DeFi Pulse

Okrem toho ceny plynu na báze éteru vzrástli od začiatku roka takmer 20-násobne, podľa údajov spoločnosti Etherscan – a rast spotreby DeFi a spotreby plynu ukazuje pozitívnu koreláciu.

Graf priemerných cien plynu v éteri. Zdroj: EtherscanGraf priemerných cien plynu v éteri. Zdroj: Etherscan

Šialenstvo ICO je preč (ale nezabudnuté)

Obrovský humbuk okolo decentralizovaného financovania zameraného na ethereum pripomína šialenstvo v oblasti získavania altcoinov v rokoch 2017 a začiatkom 2018.

Známe ako počiatočné ponuky mincí alebo ICO, boli snahy o získavanie prostriedkov založené na éteru v podstate verziou tradičnej počiatočnej verejnej ponuky odvetvia kryptomien alebo IPO – bez nariadenia. Spoločnosti alebo jednotlivci, ktorí chcú získať peniaze na vytvorenie nového projektu kryptomeny, by mohli investorom vydávať tokeny založené na éteru výmenou za Ether.

Vo väčšine prípadov sa novo vydané tokeny mohli predávať s veľkým ziskom, akonáhle boli vydané a kótované na burzách kryptomien. To zase vyvolalo dopyt po ETH, pretože investori hľadajúci zisk sa snažili nalievať ETH do všetkých dostupných tokenov. Na vrchole ICO bubliny mal jeden éter hodnotu necelých 1 500 dolárov.

Graf ilustrujúci cenový vrchol ETH na začiatku roka 2018. Zdroj: CoinGecko

Technická analýza ETH: Je éter prehriaty?

Cenový rast spoločnosti Ethereum, ktorý sa začal v polovici júla, už priniesol zisky pre 90% držiteľov ETH. Pri pohľade na historické cenové pohyby si všimneme, že aktívum čelilo retrarácii, keď naposledy také vysoké percento dodávky éteru bolo v zisku.

Éter: Percentuálna ponuka zo zisku. Zdroj: GlassnodeÉter: Percentuálna ponuka zo zisku. Zdroj: Glassnode

Ako môžete vidieť v grafe retrakcie Fibonacciho, ktorý je nakreslený z minima v polovici júla na maximum z minulej nedele, rýchly kolaps nedokázal dosiahnuť, aby sa cena dotkla úrovne retrakcie 0,5 Fibonacciho. Cenu podporuje aj hodinová MA60. To naznačuje, že druhá najväčšia kryptomena podľa trhovej kapitalizácie je stále vo veľmi býčej fáze.

Možno budeme naďalej sledovať, či hodinová MA60 naďalej slúži ako podpora. Ak tento kĺzavý priemer zlyhá, ďalšia úroveň podpory bude okolo 353 dolárov. Pokiaľ cena ETH neklesne pod túto úroveň, jej strednodobý trend zostáva býčí – znamená to však tiež ďalších 10% stiahnutie.

OKEx ETH Perpetual Swap 1h graf - 8/5. Zdroj: OKEx, TradingViewOKEx ETH Perpetual Swap 1h graf – 8/5. Zdroj: OKEx, TradingView

Pri pohľade na týždenný graf by sme našli ešte viac býčie signály, že ETH práve prelomil svoju ročnú spodnú oblasť a minulý rok v apríli opätovne zameral svoju maximu na 830 dolárov. To by bola možná vysoká návratnosť 127%.

Graf OKEx ETH Perpetual Swap 1W - 8/5. Zdroj: OKEx, TradingViewGraf OKEx ETH Perpetual Swap 1W – 8/5. Zdroj: OKEx, TradingView

OKEx Insights predstavuje analýzy trhu, podrobné funkcie, originálny výskum & vybrané správy od krypto profesionálov.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map