3 rozvíjajúce sa agregátory DEX sa stávajú jednotnými obchodmi pre obchodníkov DeFi

Spoločnosti 1inch, Tokenlon a Matcha sa osvedčili ako najteplejšie nové decentralizované burzy DeFi.

Trh decentralizovaného financovania sa za posledné mesiace prudko zvýšil v popularite a nikde to nie je zjavnejšie ako v decentralizovaných burzách. Celkový objem obchodov DEX dosiahol v januári takmer 60 miliárd dolárov. Tento údaj je už vyšší ako súčet dvoch predchádzajúcich najvyšších mesačných objemov.

Na základe aktuálnych objemových prognóz je veľká šanca, že februárový objem bude na úrovni januárového. V januári dosiahol Uniswap mesačný objem 25,86 miliárd dolárov – prvé miesto. Nasledoval SushiSwap na úrovni 12,23 miliárd dolárov a Curve Finance na úrovni 6,28 miliárd dolárov, podľa údajov Dune Analytics. Cena tokenov riadenia Uniswap a SushiSwap vzrástla v polovici februára na nové najvyššie hodnoty a natívny token spoločnosti Curve, CRV, stúpol za mesiac o 400%.

Za zmienku stojí, že protokol 0x sa v januári umiestnil na štvrtom mieste s mesačným objemom obchodovania 5 miliárd dolárov. Na rozdiel od prvých troch však 0x nie je DEX. Je to DeFi protokol, na ktorom môžu rôzne DEXy stavať a zdieľať likviditu. Je to tiež platforma typu request-for-quote alebo RFQ, kde na nej postavené DEX môžu vyžadovať ponuky. 

Objemy obchodov DEX dosiahli v januári historické maximá. Zdroj: Dune Analytics

V čase písania tohto článku sú najlepšími DEX s najväčším počtom používateľov za posledných 24 hodín Uniswap, 1inch, Matcha, SushiSwap a Tokenlon, podľa údajov z DeBank. Spoločnosť OKEx Insights sa už Uniswap a SushiSwap podrobne venovala v predchádzajúcich článkoch. Tento článok sa preto bude viac zameriavať na ďalšie tri objavujúce sa mená.

Spoločnosť 1inch si rýchlo získala používateľov. S viac ako 4 000 aktívnymi používateľmi denne sa 18. februára stala druhou najobľúbenejšou bránou účastníkov DeFi – hneď za Uniswap. Menej známy Tokenlon je na piatom mieste s približne 600 používateľmi denne. Spoločnosť Matcha, ktorá mnohých prekvapila, prekonala SushiSwap na treťom mieste s viac ako 3 300 dennými používateľmi. Tokenlon aj Matcha sú však objemovo ďaleko za 1 palcom. 

Rozvíjajúce sa agregátory DEX priťahujú používateľov. Zdroj: DeBank

1inch je napriek kontroverzii najväčší agregátor DEX

1-palcový zdroj likvidity z viacerých DEXov, ktorý poskytuje najlepší potenciálny výmenný kurz pre obchodníkov zamieňajúcich tokeny. Agregátor DEX sa svojím sedemdňovým objemom priblížil k hranici 20 miliárd dolárov lámanie 1,6 miliárd dolárov podľa údajov z Dune Analytics. Agregátory môžu všeobecne pre DEX prilákať viac používateľov a objem, pretože ponúkajú službu porovnávania cien so schopnosťou optimalizovať sklz a poplatky.  

Použili sme funkciu porovnania cien z DeBank, neutrálnejšia stránka tretích strán a zistila som, že výmenný kurz na 1 palci je v mnohých prípadoch atraktívnejší – najmä pri vykonávaní veľkých obchodov. Môže to byť spôsobené veľkým počtom podporovaných zdrojov a vlastnými fondmi likvidity, kde môžu poskytovatelia likvidity získať odmeny za 1INCH token. 

Výmenný kurz na 1 palci je atraktívnejší pri obchodovaní s veľkými čiastkami. Zdroj: DeBank

Funkcia Pathfinder na 1 palci nám konkrétne ukazuje, ako objavuje najefektívnejšie swapové cesty naprieč poprednými DEX, aby sa dokončil zobrazený obchod 1 milión USDT.

Funkcia Pathfinder od spoločnosti 1inch zobrazuje smerovanie výmeny ETH za 1 milión USDT. Zdroj: 1 palec

Avšak a posledný článok od tímu 0x uvádza, že najlepšie ponúkaná cena nemusí vždy viesť k najlepšie upravenej cene. V skutočnosti optimalizácia na získanie kótovaných cien umožňuje agregátorovi nalákať viac používateľov. Toto je dôležitý faktor úspechu spoločnosti 1inch v priťahovať viac ako 135 000 používateľov a takmer 800 000 transakcií vo veľmi krátkom časovom období.

Objem spoločnosti 1inch rastie mimoriadne rýchlo a svoju úlohu tu zohrávajú aj odmeny za likviditu. Zdroj: Dune Analytics

Ďalším kontroverzným bodom je, že 1 palca získava výnosy pozitívnym sklzom – rozdielom medzi kótovanou cenou a realizovanou cenou, na náklady obchodníka. Napríklad 1 ETH môže byť kótovaný na 1 500 USDT, ale vyrovnaný za realizovanú cenu 1 490 USDT, čo vedie k pozitívnemu sklzu 10 USDT.

Je zaujímavé, že 1inch pomenuje sklz ako Spread Surplus a nechá na svojich tokenakeroch rozhodnúť o rozdelení prebytku. To môže krátkodobo pomôcť cenám 1INCH tokenov. Pretože však obchodníci vždy hľadajú lepšie ceny a nechcú sa vzdať sklzu, potrebujeme čas, aby sme videli dlhodobé účinky tohto režimu – najmä preto, že ročný výnos pre stávkovanie 1INCH tokenov má teraz klesol z 200% na menej ako 15%.

Súdiac podľa aktuálneho výkonu jeho ceny tokenu, rozsiahly dopad predchádzajúceho výsadku UNI spôsobil, že mnoho používateľov vytvorilo pred výsadkom 1INCH viac adries, aby dostávalo tokenové odmeny – čo spôsobilo, že cena tokenu po ňom čelila masívnemu výpredaju začal obchodovať. Cena 1INCH však na OKExe stúpla z menej ako 1 USDT na takmer 5 USDT. V čase písania tohto článku sa 1INCH obchodoval okolo 5,10 USDT s trhovou kapitalizáciou zhruba 490 miliónov dolárov. Pri celkovej dodávke 1,5 miliárd tokenov by sa jeho úplne zriedená hodnota pohybovala okolo 7,6 miliárd dolárov – ale časová os jeho tokové emisie vykazujú do konca roku 2021 veľmi obmedzený rast.

Po vlne výpredajov sa ceny 1INCH zvýšili štvornásobne. Zdroj: OKEx

Tokenlon so zmiešanými mechanizmami má dobré finančné prostriedky

Tokenlon, DEX, ktorý nedávno vytvorila spoločnosť imToken – najväčšia čínska peňaženka Ethereum prepustený januárová správa s údajmi, ktorá ukazuje silný mesačný objem 2,23 miliárd dolárov a rovnako jedinečné adresy dosahujúce 18 960. 

Spoločnosť Tokenlon prijíma vyššie uvedený protokol 0x na obchodovanie, ktorý používa knihu objednávok alebo sprostredkovateľa mimo reťazca na ponúkanie najlepších cien, ale dokončuje transakcie na reťazci. Prináša profesionálnych tvorcov trhu pre RFQ a nedávno pridala ďalšie on-chain zdroje likvidity, ako napríklad Uniswap a Curve Finance. V porovnaní s tradičnými mechanizmami tvorcu automatizovaného trhu, ako sú mechanizmy Uniswap, má zmiešaný mechanizmus Tokenlon nielen nižší sklz, ale aj výrazne znižuje mieru návratnosti..

Na druhej strane je tiež zrejmá slabosť tohto zmiešaného modelu – t. J. Vyberá centralizovaný server pre front-end interakciu a agregáciu informácií a na burze je uvedených iba 26 kryptomien..

Väčšina objemu na Tokenlone je prostredníctvom profesionálnych tvorcov trhu (čierna). Zdroj: Dune Analytics

Pri pohľade na objem obchodovania Tokenlonu začal od septembra 2020 rýchlo stúpať, čo možno pripísať jeho obchodná ťažba a odporúčací program. Celkový objem prekročil 7 miliárd dolárov, pričom sedemdňový objem bol okolo 500 miliónov dolárov. Najvyšší mesačný počet obchodníkov dosiahol v decembri 2020 27 000. 

Navyše v sektore DEX má viac držiteľov iba tokenlon riadenia Uniswap, UNI. UNI má v súčasnosti 161 252 držiteľov podľa Údaje spoločnosti Etherscan, zatiaľ čo Tokenlon’s LON má 47 727 držiteľov – prekonáva 34 501 držiteľov SushiHi SushiSwap. Tieto čísla pomáhajú vysvetliť jeho popularitu v Číne.

Objem tokenlonu po začatí programu ťažby obchodu prudko vzrástol. Zdroj: Dune Analytics

Efektívnejšie je, že celkové 30-denné výnosy Tokenlonu dosiahli 6,08 milióna dolárov – čo je podľa údajov z tokenového terminálu štvrté miesto po Uniswap, SushiSwap a 1 palca. To dáva Tokenlonu nízky pomer ceny a predaja 18,32, čo je veľmi blízko 18,40 Uniswapu. V porovnaní s tým má SushiSwap 8,87 pomer ceny a predaja, čo vedie v sektore DEX.

Tokenlon za posledných 30 dní získal príjmy vo výške 6,81 milióna dolárov – čo je tretie miesto medzi najlepšími burzami. Zdroj: Tokenový terminál

Aktuálny pomer P / S Tokenlonu 19,78 je porovnateľný s pomerom Uniswap. Zdroj: Tokenový terminál

Tokenlon má v súčasnosti trhovú kapitalizáciu 135 miliónov dolárov a jeho úplne zriedená hodnota je okolo 1,34 miliárd dolárov, na základe maximálnej ponuky 200 miliónov tokenov. LON bol uvedený na zozname OKEx na konci decembra – a po období zisťovania cien začal LON za posledný mesiac stúpať o viac ako 500%. Ak si Tokenlon dokáže udržať súčasnú mieru rastu výnosov, jeho ocenenie v tejto fáze sa môže považovať za primerané.

Spoločnosť LON po uvedení na burze OKEx dosiahla 10-násobné zvýšenie ceny. Zdroj: OKEx

Matcha je medzi investormi DeFi obľúbená pre svoje dobré skúsenosti

Matcha tiež používa pod kapotou API rozhrania 0x. Aj keď zatiaľ neboli vydané žiadne natívne tokeny – teda bez stimulov za odmenu za tokeny – mnoho používateľov DeFi už použilo tento agregátor DEX ako svoju bránu DeFi. Je to tak preto, lebo spoločnosť Matcha sa vždy zameriavala na to, aby poskytla obchodníkom najlepšie upravenú cenu, ktorú dostane používateľ po dokončení transakcie v reťazci a po zaplatení plynu a poplatkov. Matcha tiež venuje veľkú pozornosť svojmu produktovému dizajnu a front-endovým skúsenostiam a javí sa ako veľmi vhodná pre maloobchod.

Matcha sa nahromadila 3,28 miliárd dolárov v objeme obchodov od približne 174 000 obchodníkov. Existuje dôvod sa domnievať, že tento DEX agregátor, ktorý je priaznivejší pre maloobchod, priláka v budúcnosti ešte väčšiu návštevnosť. Obchodníci tiež budú sledovať, či Matcha ponúkne žetóny.

Objem obchodov na Matche sa za posledných 30 dní dramaticky zvýšil. (Objednávky iba s limitom sú zoskupené pod Matchou, zatiaľ čo iné typy objednávok vykonaných v Matche sú zoskupené pod 0x API.) Zdroj: 0xTracker

OKEx Insights predstavuje analýzy trhu, podrobné funkcie a vybrané správy od krypto profesionálov.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map