5 najdôležitejších vecí z DeFi v roku 2020 – hodnotený rok

DeFi Digest spoločnosti OKEx Insights hodnotí najdôležitejšie body z decentralizovaného finančného priestoru v roku 2020.

DeFi sa tento rok rozrástla z obyčajného módneho slova do legitímneho odvetvia s výrazným pokrokom v oblasti vývoja aj adopcie. S blížiacim sa koncom roku 2020 sa OKEx Insights zameriava na päť najdôležitejších bodov z decentralizovaného finančného priestoru.

Od miliónov po miliardy sa DeFi stáva veľkým

Trh DeFi zaznamenal v priebehu roku 2020 obrovský rast, keď TVL – celková hodnota uzamknutá – stúpla z 671 miliónov USD 1. januára na 13,95 miliárd USD k 23. decembru. Masívny rast TVL v priestore bol spôsobený predovšetkým humbukom okolo ťažby likvidity a výnosového poľnohospodárstva a doplnilo to očakávané spustenie ethereum 2.0 a nárast decentralizovaných cenových orákov.

Celková hodnota uzamknutá v USD na trhu DeFi v roku 2020. Zdroj: DeFi Pulse

Trh s pôžičkami DeFi tiež videl masívny rast objemu pôžičiek, ktorý stúpol z 0,92 miliárd dolárov na 3,57 miliárd dolárov. Zatiaľ čo spoločnosť Maker dominovala na trhu s pôžičkami v prvej polovici roku 2020, spoločnosť Compound nahradila spoločnosť Maker ako lídra v poskytovaní úverov v druhej polovici, po zavedení tokenu správy a riadenia, COMP. Spoločnosť naďalej dominuje na trhu s pôžičkami so zhruba 55% podielom na trhu, nasledujú Maker (~ 30%) a Aave (~ 10%).

Celkový objem výpožičiek protokolov o pôžičkách DeFi v roku 2020. Zdroj: DeBank

Nárast ťažby likvidity a výnosov DeFi farmárov

Podmienky "ťažba likvidity" a "výnos poľnohospodári" boli hlavnými módnymi slovami v komunite DeFi v roku 2020. Ťažba likvidity sa týka poľnohospodárstva výnosov poskytovaním likvidity na peňažnom trhu výmenou za odmeny a provízie..

Ťažbu likvidity prvýkrát predstavila spoločnosť Compound, ktorá používateľom umožnila dodať likviditu protokolu a získať tak ďalšie jednotky svojho tokenu riadenia COMP. Po uvedení na trh sa cena COMP viac ako strojnásobila a celková hodnota uzamknutá v protokole sa počas prvého týždňa zvýšila z 90 miliónov dolárov na viac ako 600 miliónov dolárov. Ostatné protokoly DeFi – napríklad Balancer, SushiSwap a Uniswap – nasledovali príklad spustenia služieb ťažby likvidity pre svoje vlastné tokeny riadenia.

Príchod ťažby likvidity viedol aj k nárastu decentralizovaných búrz. Objem obchodov s dlhopismi DEX začal v júni prudký rast, ktorý bol spôsobený hype v oblasti ťažby likvidity vygenerovanou spoločnosťou COMP. Objem obchodov DEXov dosiahol ročné maximum 27,8 miliárd dolárov po zavedení tokenu riadenia Uniswap, UNI.

Humbuk okolo ťažby likvidity sa však od októbra ochladil, pretože neexistujú žiadne ďalšie významné protokoly DeFi, ktoré by uvoľňovali nové tokeny riadenia pre ťažbu likvidity. Cooldown sa prejavuje aj na klesajúcom objeme obchodovania DEXov v 4. štvrťroku 2020.

Mesačný objem obchodov decentralizovaných búrz v roku 2020. Zdroj: Dune Analytics, OKEx Insights

Rivalita medzi Uniswap a SushiSwap

Ťažba likvidity priniesla do centra pozornosti automatizovaných tvorcov trhu. Burza založená na AMM používa súbor deterministických algoritmov, ktoré stanovujú parametre na zhromažďovanie likvidity od obchodníkov a uskutočňovanie automatických trhov. Namiesto použitia tradičnej knihy objednávok na objednávky na kúpu a na predaj sú finančné prostriedky pre kupujúcich aj predajcov na burzách založených na AMM ukladané do likvidných reťazcov na reťazci..

Nárast automatizovaných tvorcov trhu tiež viedol k súpereniu medzi Uniswap a jeho klonom, SushiSwap. Uniswap dominoval v DEX sfére z hľadiska objemu obchodov až do konca augusta, kedy sa spustil SushiSwap. Na základe návrhu protokolu Uniswap sa spoločnosť SushiSwap zamerala na poskytnutie ďalších stimulov poľnohospodárom zameraným na výnosy, ktoré im umožnia zarobiť časť poplatku za protokol v tokenoch SUSHI, aj keď stiahnu svoju likviditu z protokolu.

Uniswap dominuje na trhu DEX od júla 2020. Zdroj: analytika Duny

Po uvedení na trh sa cena SUSHI vyšplhala na viac ako 9 dolárov a celková uzamknutá hodnota protokolu prekonala počas prvých dvoch týždňov Uniswap. Spoločnosť SushiSwap však pri zakladaní vytiahla z komunity kritiku, "Kuchárka Nomi," predané niektoré z akcií fondu pre vývojárov.

Komunita bola znepokojená odchodom zakladateľa a cena spoločnosti SUSHI klesla z 9,5 USD na 1,13 USD iba za päť dní. Avšak 11. septembra šéfkuchárka Nomi vrátený ETH v hodnote 14 miliónov dolárov do pokladnice spoločnosti SushiSwap a rozhodol odstúpiť z vedúcej úlohy.

Uniswap potom znovu získal pozornosť poľnohospodárov zaoberajúcich sa výnosmi po zavedení vlastného tokenu riadenia UNI v polovici septembra. TVL Uniswap opäť vzrástla zo 748 miliónov dolárov na takmer 2 miliardy dolárov hneď po zavedení UNI a tiež viedla k výraznému poklesu likvidity SushiSwap.

V reakcii na to SushiSwap implementoval niekoľko vylepšení riadenia, vrátane tvrdého limitu svojej celkovej dodávky tokenov, a zaviedol šesťmesačnú viazaciu lehotu pre dve tretiny svojich ťažobných odmien. Okrem toho SushiSwap implementoval cieľový model Uniswap, ktorý distribuuje 0,05% z celkového objemu obchodovania zainteresovaným stranám xSUSHI.

Keď spoločnosť Uniswap 16. novembra ukončila program odmien za ťažbu likvidity, jej TVL prudko poklesla z 3 miliárd dolárov na 1,3 miliardy dolárov. Medzitým spoločnosť SushiSwap poskytla presne rovnaký fond likvidity ako Uniswap, ale s posilnenými odmenami, čo viedlo k krátkodobý nárast v TVL spoločnosti SushiSwap z 293 miliónov na 1 miliardu dolárov.

Ako popredné decentralizované burzy založené na AMM majú Uniswap aj SushiSwap rôzne strategické rozvojové ciele. Po fúziách so spoločnosťami Pickle Finance, Cream Finance, Cover Protocol a Akropolis, yearn.finance, robotický poradca pre protokoly o hospodárení s výnosmi, nedávno oznámila piatu fúziu so spoločnosťou SushiSwap. Teraz spoločnosť SushiSwap využije svoje odborné znalosti na to, aby pomohla spoločnosti yearn.finance spustiť jej nadchádzajúci projekt Derisswap, ktorý by spojil swapy, opcie a pôžičky do jednej platformy. Uniswap medzitým spustil nástroj riadenia, Sybil, za odhalenie delegátov a zostáva vedúci plynový horák v sieti Ethereum.

Celková uzamknutá hodnota (USD) Uniswap a SushiSwap s kľúčovými udalosťami na trhu. Zdroj: DeFi Pulse, OKEx Insights

Bleskové pôžičky

Zatiaľ čo trh DeFi tento rok ohromne vzrástol, zraniteľnosť zabezpečenia, najmä útoky na výpožičky, zostáva obavou komunity. Služba okamžitej výpožičky umožňuje používateľom požičať si bez zloženia záruky. Aj keď si produkt získal popularitu medzi arbitrami, hackeri využívajú bleskové pôžičky na odčerpávanie finančných prostriedkov v združeniach likvidity a manipuláciu s trhom DeFi..

Útoky bleskových pôžičiek sa stali virálnymi v druhej polovici roku 2020 a hackerstvo Eminence Finance a Harvest Finance bolo najpozoruhodnejšie. Eminence Finance, nedokončený protokol zakladateľa yearn.finance Andre Cronje, trpel útokmi typu „flash-loan“, pri ktorých hackeri vyčerpali 15 miliónov dolárov. Jeden z najväčších útokov na flash pôžičky sa stal 1. novembra, keď hackeri zneužili zraniteľné miesta v trezore spoločnosti Harvest Finance a vyprali prostriedky cez Uniswap a Y bazén v krivkovom financovaní. Výsledkom tohto útoku bola strata 34 miliónov dolárov.

Útoky typu Flash loan dominovali hlavným hackerom protokolu DeFi v roku 2020. Zdroj: OKEx Insights

Komunita DeFi navrhla niekoľko riešení na zmiernenie útokov na výpožičky. Prvým riešením je implementácia mechanizmu potvrdenia a odhalenia vkladov, čím sa znemožnia útoky na pôžičky deaktiváciou vkladov a výberov v tej istej transakcii. Okrem toho použitie externých cenových ponúk, ako je Chainlink, pomáha zmierniť manipuláciu s trhom. Tieto metódy však nie sú úplne spoľahlivé a v tejto súvislosti je potrebné ich ďalej rozvíjať.

Blockchainové Oracle a cenová transparentnosť

Blockchainy a inteligentné zmluvy zvyčajne nemôžu získať prístup k údajom zvonka svojich príslušných sietí. Tento problém zabraňuje použitiu externých zdrojov údajov, ktoré môžu byť pre určité služby kritické. Tento problém riešia blockchainové Oracle, čo sú služby tretích strán, ktoré umožňujú inteligentným zmluvám prijímať externé informácie. Blockchainové veštby hrali pri vývoji DeFi inštrumentálnu úlohu, pretože zvyšujú spoľahlivosť a presnosť dát v rôznych protokoloch DeFi.

Chainlink, Compound a Band sú tri popredné projekty v tomto priestore, Chainlink spustený cenové referenčné údaje pre DeFi v januári 2020. Tieto referenčné údaje boli rýchle prijatý protokolmi DeFi v oblasti pôžičiek, stablecoinov, správy aktív a obchodovania s derivátmi.

Napriek popularite medzi používateľmi protokolu DeFi vyvolali blockchainové Oracle obavy z bezpečnostných zraniteľností a použitia centralizovaných zdrojov údajov. Príkladom toho bola zlúčenina zlikvidoval takmer 9 miliónov dolárov 26. novembra. Obrovská likvidácia bola spôsobená extrémnym kolísaním cien DAI stablecoin na Coinbase Pro. Pretože Compound používal ako zdroj ceny iba Coinbase Pro, viedol k kritike a obavám o spoľahlivosť.

Aj keď priestor DeFi nie je bez chýb, jeho tohtoročný rast preukázal potrebu takého ekosystému dôveryhodných finančných produktov. Do budúcnosti môžeme očakávať, že sa tento priestor bude ďalej zväčšovať, keď vývojári vyriešia prevládajúce problémy a vytvoria robustnejšie a užívateľsky prívetivejšie rozhrania pre decentralizované finančné služby..

OKEx Insights predstavuje analýzy trhu, podrobné funkcie, originálny výskum & vybrané správy od krypto profesionálov.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map