5 nefungovateľných tokenových projektov vedúcich medzi najlepšími prípadmi použitia NFT

Úvod do najlepších projektov vedúcich v oblasti zberateľských predmetov NFT, hier, trhovísk, umenia a dokonca aj doménových mien

Nezameniteľné tokeny sú digitálne reprezentácie aktív, ktoré v skutočnom svete nie sú zameniteľné. Kým boli okolo od polovice roku 2017, NFT získali tento rok po boome DeFi obnovenú trakciu medzi krypto komunitou. V prvej polovici roku 2020 sa suma USD prevedená do ekosystému NFT dosiahol 232 miliónov dolárov – nárast o 52% oproti celý z roku 2019.

NFT sa často hovorí o svojom potenciáli revolúcie v hrách, zbierkach, digitálnom umení a ďalších odvetviach, a zatiaľ čo sa ich utilita stále skúma, OKEx Insights skúma päť najlepších protokolov NFT podľa objemu v rôznych kategóriách, vrátane hier, virtuálnych svetov, zbierkové predmety, umenie a domény.

1. CryptoKitties: popredný NFT všetkých čias

CryptoKitties je hra založená na étere, ktorá umožňuje používateľom zhromažďovať a chovať virtuálne mačky. Žetóny hry nie sú zameniteľné, pretože každá z nich predstavuje na blockchaine jedinečnú digitálnu mačku. Tieto digitálne mačky sa líšia, čo sa týka ich vzhľadu a znakov – ich "prívlastky." Vzhľadom na povahu týchto tokenov nemožno každú digitálnu mačku predstavovanú NFT replikovať, zničiť alebo odobrať.

Ak chcú používatelia začať chovať digitálne mačky, musia vložiť Ether (ETH) do oficiálnej peňaženky hry Dapper. Existujú dva spôsoby, ako plemeno nové mačiatka – chov dvoch vlastných mačiatok alebo chov s verejným otcom (otcom). Používatelia môžu získať svoje prvé mačiatko nákupom na trhu alebo ponúkaním ceny mačiatka v hre Systém ponúk.

Skúsení hráči CryptoKitties majú za cieľ zhromaždiť čo najviac cenných digitálnych mačiek. Hodnota každého mačiatka je určená jeho generáciou a vzácnosťou. Po celé generácie platí všeobecné pravidlo, že mačiatka s menej generáciami sú cennejšie ako tie s vyšším počtom. Je to preto, že mačiatka s menej generáciami majú rýchlejšie rýchlosti cooldownu, aby mohli chovať častejšie. 

"Gen 0" je najvzácnejšia generácia mačičiek s dodávkou pevne stanovenou na 50 000. To spôsobilo, že mačiatka Gen 0 boli vzácne a ich hodnota časom stúpala. Okrem generácií sa zohľadňujú aj mačičky zriedkavé zahŕňajú tie s nízkym číslom ID, ako aj exkluzívne mačky alebo mačky zakladateľa, s ktorými sa dá na trhu CryptoKitties obchodovať za vyššie ceny..

CryptoKitties je prvý protokol NFT, ktorý upútal pozornosť hlavného prúdu koncom roku 2017. Pretože používatelia mohli chovať vzácne mačky a predávať nové mačiatka za účelom zisku, hra prilákala značnú pozornosť. Rastúci dopyt po CryptoKitties viedol k tomu, že počet denných transakcií v sieti Ethereum dosiahol v januári 2018 historické maximum (1,349 milióna) – rekord, ktorý bol nedávno prekonaný v septembri 2020 uprostred šialenstva ťažby likvidity DeFi, ktoré vyvolalo Uniswap.

Denné transakcie v sieti Ethereum dosiahli predchádzajúci vrchol počas šialenstva CrypoKittiesDenné transakcie v sieti Ethereum dosiahli predchádzajúci vrchol počas šialenstva CrypoKitties. Zdroj: Etherscan, OKEx Insights

Kým "hlavný vysielací čas" z CryptoKitties prešiel, hra si zachováva svoj ikonický stav ako popredný protokol v priestore NFT. Celkový objem obchodovania CryptoKitties za celé obdobie v súčasnosti stojí na viac ako 64 000 ETH – alebo v čase písania tohto článku zhruba 29 miliónov dolárov – s celkovým počtom takmer 2 miliónov vytvorených aktív NFT.

2. Decentraland: decentralizovaný virtuálny svet

Poháňaný blockchainom Ethereum, Decentraland je decentralizovaný virtuálny svet, ktorý umožňuje používateľom používať prispôsobené avatary, obchodovať so zbierkovými predmetmi a zúčastňovať sa na procese riadenia virtuálneho sveta. 

Ak chcete začať skúmať Decentraland, musia sa používatelia najskôr pripojiť k webovému prehliadaču pomocou svojej krypto peňaženky. Používatelia si potom môžu vybrať a prispôsobiť svoje avatar, a každý avatar dostane virtuálny pas predstavujúci jeho totožnosť v Decentralande. Keď používatelia dokončia počiatočné nastavenie svojho avatara, môžu začať budovať svoje vlastné štvrte a nakupovať vzácne digitálne aktíva. 

Účasť v Decentralande si vyžaduje zameniteľné aj nezameniteľné žetóny. MANA je digitálna mena používaná na trhu Decentraland. Každý token MANA je zameniteľný s iným tokenom MANA, a preto je nahraditeľný.

MANA je možné zakúpiť na akejkoľvek kryptoburze, ktorá uvádza svoje obchodné páry, napríklad MANA / BTC alebo MANA / ETH na OKEx.

Používatelia potom môžu utratiť MANA za pozemky alebo majetky z LAND, nositeľné doplnky a dokonca aj jedinečné mená na serveri Decentraland marketplace. Okrem trhu Decentraland môžu používatelia nakupovať podporované položky na trhoch NFT, ako sú OpenSea.

Decentraland tiež používa LAND, NFT, na zastupovanie vlastníctva pozemkov a nehnuteľností. LAND je nefungovateľné digitálne aktívum udržiavané prostredníctvom inteligentnej zmluvy Ethereum, ktorá predstavuje pozemky virtuálnej krajiny v Decentralande. Každý token LAND predstavuje jedinečnú parcelu a je možné s ním obchodovať na trhu Decentraland.

Decentraland DAO išiel naživo v septembri a podporuje účasť používateľov na procese riadenia. Používatelia môžu hlasovať o návrhoch riadenia a ich hlasovacie právomoci pochádzajú z troch zdrojov:

  • Zabalená MANA: MANA prevedená na WMANA. Každá WMANA sa rovná jednej hlasovacej výkonovej jednotke.
  • Pozemky: Každý balík sa rovná 2 000 hlasovacích jednotkám.
  • Majetok: Každá nehnuteľnosť sa rovná 2 000 hlasovacích výkonových jednotiek.

Používatelia môžu hlasovať rôzne témy riadenia, počítajúc do toho:

  • Vlastnosti a vylepšenia POZEMKU a balíkov.
  • Trhové poplatky.
  • Pridelenie MANA na vývojové úsilie.
  • Pridanie nových nositeľných prostriedkov do sveta Decentraland, staviteľov a trhovísk.

Stránka s návrhom správy a riadenia spoločnosti DecentralandStránka s návrhom správy a riadenia spoločnosti Decentraland. Zdroj: Decentraland

Decentraland je druhý najväčší protokol NFT čo sa týka objemu obchodovania za celú dobu (49 780 ETH alebo 22,6 mil. USD) a v súčasnosti má viac ako 96 000 herných aktív.

3. Rarible: Trh pre digitálne zbierkové predmety

Rarible je trh NFT založený Alexandrom Salnikovom a Alexejom Falinom v januári 2020. Platforma so sídlom v Moskve umožňuje používateľom raziť, nakupovať a predávať ich vzácne digitálne zbierky. Rarible podporuje rôzne digitálne zbierky a produkty, vrátane digitálneho umenia, doménových mien, poistných zmlúv DeFi, memov a metaversov.

Rarible uvádza zoznam rôznych zbierkových predmetov digitálneho umeniaRarible uvádza zoznam rôznych zbierkových predmetov digitálneho umenia. Zdroj: Rarible

Razba digitálnych zbierkových predmetov v Rarible je pomerne jednoduchá. Používatelia môžu začať nahrávaním zbierkových predmetov v ktorejkoľvek z podporovaných digitálnych foriem (grafické, zvukové atď.), Po ktorých nasleduje pridanie popisov a podrobností o cenách. Potom sa musia používatelia spojiť so svojou peňaženkou Ethereum, aby mohli schváliť transakcie ťažby.

Funkcia razenia NFT bola príťažlivá pre tvorcov a umelcov obsahu, ktorí môžu uvoľniť ukážky ich obsahu a dať ich plné verzie používateľom až po zakúpení príslušného NFT..

Rarible si získal širokú popularitu medzi krypto komunitou vďaka svojmu tokenu riadenia RARI. Zatiaľ čo nedávny humbuk okolo riadiacich tokenov pramení z sféry DeFi, bol Rarible prvým protokolom NFT, ktorý sa uskutočnil spustiť vlastný token riadenia.

Spustenie systému RARI je prvým krokom k cieľu spoločnosti Rarible: vytvorenie decentralizovanej autonómnej organizácie Rarible. Ako držitelia RARI môžu používatelia predkladať a hlasovať za návrhy na aktualizáciu systému, vrátane rozhodnutí týkajúcich sa obchodných poplatkov spoločnosti Rarible a pridania nových funkcií.

Do budúcnosti bude spoločnosť Rarible v poslednej dobe pokračovať v skúmaní integrácie technológií NFT a DeFi partnerský s poistnou platformou Nexus Mutual založenou na yearn.finance a blockchaine na spustenie NFT poistného krytia.

V čase písania tohto článku spoločnosť Rarible zaznamenala historické objemy viac ako 31 500 ETH alebo 14,3 milióna dolárov.

4. SuperRare: Trh pre digitálne umelecké diela v jednom vydaní

Spoločnosť bola založená v roku 2017 Johnom Crainom, SuperRare je trh s digitálnym umením, kde umelci môžu tokenizovať a speňažovať svoje autentické umelecké diela v jednom vydaní ako zberateľské digitálne predmety. Každé umelecké dielo na SuperRare predstavuje token ERC-721, zabezpečený kryptografiou a sledovateľný na blockchaine.

Keď umelci vydávajú overené digitálne diela na serveri SuperRare, ich diela sú certifikované na blockchaine Ethereum, aby sa zabránilo falšovaniu a poskytla sa historická proveniencia. Umelci môžu navyše svoje umelecké diela zobrazovať v SuperRare pomocou galérií virtuálnej reality a digitálnych displejov. Zberatelia umenia môžu na druhej strane nakupovať umelecké diela na serveri SuperRare a predávať NFT na sekundárnych trhoch, ako je OpenSea. Všetky transakcie v službe SuperRare sa uskutočňujú pomocou ethernetu a kupujúci musia za všetky nákupy zaplatiť poplatok vo výške 3%.

Podobne ako tradičné galérie umenia, aj SuperRare účtuje províziu od umelcov. Za primárny predaj dostanú umelci 85% výnosov, zatiaľ čo SuperRare 15%. Za sekundárny predaj dostanú umelci 10% ako honorár.

SuperRare sa označuje za kombináciu spoločností Instagram a Christie’s a jej "Činnosť" karta má rozhranie podobné predchádzajúcim, zatiaľ čo jej trhovisko je ako druhá – obe cesty privádzajú zberateľov umenia na stránku, kde môžu robiť online ponuky digitálnych umeleckých diel.

Používatelia SuperRare môžu sledovať populárne umelecké dielaPoužívatelia SuperRare môžu sledovať populárne umelecké diela. Zdroj: SuperRare

K dnešnému dňu objem obchodov spoločnosti SuperRare prekročil 16 500 ETH – čo je pri súčasnej cene ETH zhruba 7,5 milióna dolárov – najvyšší spomedzi NFT-art marketov. Platforma predala viac ako 12 000 kusov digitálneho umenia a jej sekundárny trhový predaj dosiahol takmer 1 milión dolárov.

5. Ethereum Name Services: popredný NFT v názvoch domén

Založená nadáciou Ethereum v máji 2017, Ethereum Name Services je otvorený, distribuovaný a rozšíriteľný systém pomenovania založený na blockchaine Ethereum. Protokol má viac ako 190 000 registrovaných mien a doteraz integrovala viac ako 100 peňaženiek a decentralizované aplikácie.

Natívna TLD – tj. Doména najvyššej úrovne – je ".ETH" na ENS. Títo ".ETH" doménové mená sú jedinečné a nefunkčné, reprezentované NFT kompatibilnými s ERC-721, a sú k dispozícii na nákup a obchodovanie na trhoch NFT, ako sú OpenSea a Rarible.

.ETH názvy domén uvedené na predaj v OpenSea.Názvy ETH domén uvedené na predaj v OpenSea. Zdroj: OpenSea

Pretože tieto názvy domén zodpovedajú štandardu ERC-721 NFT, môžu sa tiež hladko pripojiť k trhom NFT a rozhraniam peňaženky, čím vylepšia integráciu NFT a DeFi..

Ethereum Name Services je popredným NFT vo svojom sektore s celkovým objemom obchodovania viac ako 6 600 ETH (alebo 3 milióny dolárov) a podľa OpenSea viac ako 20 000 vlastníkov..

Najvyšších päť NFT v názvoch domén s ENS na prvom miesteNajvyšších päť NFT v názvoch domén s ENS na prvom mieste. Zdroj: OpenSea

Cesta pred NFT

Okrem tu spomenutých protokolov bol rok 2020 všeobecne dobrým rokom pre NFT a DeFi. Vpred môžeme očakávať hlbšiu integráciu medzi týmito dvoma priestormi. Napríklad spoločnosť Rarible už uzavrela partnerstvo so spoločnosťou yearn.finance na spustenie poistných NFT pre protokoly DeFi a nadchádzajúca aktualizácia Ethereum 2.0 pravdepodobne podporí viac nových prípadov použitia a podnieti rast v týchto ekosystémoch..

OKEx Insights predstavuje analýzy trhu, podrobné funkcie, originálny výskum & vybrané správy od krypto profesionálov.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map