Ako centralizované výmenné objemy ilustrujú cyklus rozmachu a rozpadu spoločnosti DeFi

S údajmi poskytnutými spoločnosťou Kaiko spoločnosť OKEx Insights skúma cyklus rozmachu a rozpadu spoločnosti DeFi v roku 2020.

S blížiacim sa záverom roku 2020 sa sektor decentralizovaného financovania ukazuje ako jeden z najhorúcejších segmentov odvetvia blockchainu a kryptomeny v tomto roku..

Fungovanie výnosov DeFi – proces uzamykania kryptomien výmenou za tokenové odmeny – explodovalo v lete, keď milióny dolárov prúdili do všetkých druhov protokolov, ale trh sa rýchlo ochladil, keď v septembri zmizli ultravysoké výnosy. Po prasknutí bubliny nasledujúci mesiac mnoho najvyšších cien tokenov DeFi zaznamenalo veľké straty.

Čiastočne však v dôsledku nárastu ceny BTC a očakávania spustenia fázy 0 ethereum 2.0 1. decembra sa optimizmus okolo DeFi zotavuje – rovnako ako ceny tokenov DeFi.

Medzitým centralizované burzy ako OKEx tiež hrali dôležitú úlohu pri zvyšovaní popularity projektov DeFi, pretože mnoho búrz rýchlo vypísalo nové tokeny DeFi. Podľa augustovej správy o mikroštruktúre spoločnosti OKEx predstavovali tokeny DeFi iba 19% z celkového objemu spotových obchodov spoločnosti OKEx. V septembri tento počet vyskočil na 25%.

S údajmi poskytnutými blockchainová analytická firma Kaiko, Spoločnosť OKEx Insights analyzovala viac tokenov DeFi obchodovaných na centralizovaných burzách v snahe poskytnúť účastníkom trhu iný pohľad na meniaci sa apetít po týchto tokenoch v priebehu času. 10 preskúmaných tokenov bolo:

 • Vyvažovač (BAL)
 • Zlúčenina (COMP)
 • Krivka (CRV)
 • Kyber Network (KNC)
 • Chainlink (LINK)
 • SLNKO
 • SushiSwap (SUSHI)
 • Uniswap (UNI)
 • ročná financia (YFI)
 • DFI.money (YFII)

DeFi cyklus, na prvý pohľad

Medzi najdôležitejšie udalosti, ktoré sa tento rok v sektore DeFi dostali, patria:

 • Spustenie tokenu riadenia spoločnosti yearn.finance, YFI, v polovici júla
 • Spustenie krivky a jej tokenu riadenia, CRV, 13. augusta
 • Upírsky útok spoločnosti SushiSwap na decentralizovaný výmenný protokol Uniswap pridaním jeho tokenu SUSHI ako stimulu pre poskytovateľov likvidity 28. augusta
 • Uniswap je výsadok svojho riadiaceho tokenu, UNI, svojej komunite 17. septembra

Celková hodnota uzamknutá v decentralizovanej podobe – čo jednoducho naznačuje celkovú výšku kapitálu uloženého v inteligentných zmluvách DeFi – vzrástla z 1 miliardy dolárov na začiatku júla na 9,75 miliárd dolárov na začiatku septembra, čo bol vrchol explózie rodiaceho sa trhu. 2. septembra sa poplatky za transakcie s ethereom zvýšili na historické maximum, v priemere 0,032 ETH za transakciu (v tom čase v hodnote okolo 15 dolárov). Televízia TVL v spoločnosti DeFi potom zaznamenala najväčší návrat, keď poklesla z maxima 9,75 miliárd dolárov na 7,79 miliárd dolárov v rozpätí iba štyroch dní začiatkom septembra.

TVL v produktoch DeFi neustále stúpala vyššie, a to aj napriek rôznym dejovým zvratom. Zdroj: DeFi Pulse

Prechod od protokolov DeFi v septembri nastal v čase, keď boli tvrdo zasiahnuté tradičné aj kryptomenové trhy. To sa premietlo do výpredaja DeFi tokenov, čo ešte viac stlačilo ich ceny. Celková uzamknutá hodnota sa však odvtedy obnovila na vzostupe s rôznymi zvratmi. Rovnako tak suma trhovej kapitalizácie všetkých projektov DeFi v novembri všeobecne rástla – toto číslo sa však stále nezotavilo zo svojho historického maxima z 2. septembra, 19,55 miliárd dolárov.

Keď cena BTC klesla 3. septembra takmer o 10% z 11 500 na 10 000 dolárov, nebolo prekvapujúce, že bublina DeFi konečne praskne. Extrémne vysoké výnosy vymreli po prudkom poklese cenových cien a výnosy z farmárčenia výnosov postupne klesali späť na úroveň, ktorá viac zodpovedala ich vysoko rizikovým úrovniam. BTC po 11 dňoch opäť získal 11 500 dolárov, ale tokeny DeFi všeobecne zaznamenali dlhý pokles a odrazili sa až začiatkom novembra.

Trhová kapitalizácia DeFi sa stále nezotavila zo svojho maxima 2. septembra. Zdroj: CoinGecko

Objemy obchodov odhaľujú meniace sa preferencie používateľov burzy

Rozmach DeFi počas leta a začiatku jesene spôsobil, že používatelia centralizovaných búrz túžili budovať alebo zaistiť svoje expozície voči DeFi. Do konca septembra spoločnosť OKEx zaradila na platformu 50 tokenov DeFi a ponúkla swapy s maržou na mince pre osem z týchto tokenov DeFi a swapy s maržou USDT pre 27 z nich – aj keď niektoré swapy sa nespustili včas, aby dosiahli vrchol v koniec augusta a začiatok septembra.

Spoločnosť OKEx Insights preskúmala 10 veľkoobjemových výmen tokenov DeFi pomocou údajov od spoločnosti Kaiko. Objem swapov ukazuje, že apetít používateľov burzy na obchodovanie s novo vytvorenými tokenmi DeFi a tokenmi na obhospodarovanie výnosov bol mierne povedané nadšený..

Pred septembrom dominoval dlhoročný líder spoločnosti DeFi podľa trhovej kapitalizácie, LINK, až na 80% objemu obchodovania 10 vybraných tokenov. Príchod večnej výmeny SUSHI na OKEx začal zožierať časť dominancie LINKu. Do 6. septembra sa objem neustáleho obchodovania so swapmi spoločnosti SUSHI zvýšil na 10 miliónov dolárov, čím sa 10% podiel vzdal dominancie LINKu. V nasledujúcom týždni pokračoval ďalší rast objemu obchodov DeFi, pričom objemy swapových obchodov YFII a YFI dosiahli do 12. septembra 51 miliónov dolárov a 28 miliónov dolárov, v dôsledku čoho objem obchodov LINKu rýchlo klesol a jeho dominancia klesla pod 25%.

Kótovanie permanentného swapu UNI na OKEx bolo ďalším vrcholným bodom v septembri, ktorý spôsobil výrazné zvýšenie objemu obchodovania na burze. Spoločnosť UNI zaznamenala v druhý deň obchodovania obrovský objem 183 miliónov dolárov, čo predstavuje 70% vnútrodenného objemu 10 vybraných tokenov – čo je obrovský rozdiel od trhového nadšenia pre SUSHI. Popularita UNI sa udržala až do polovice októbra, kedy objem obchodov opäť prevrátil LINK a následne nadšenie obchodníkov pre UNI rapídne pokleslo.

Ďalej sme pozorovali, že celkové objemy swapov DeFi v druhej polovici októbra strmo poklesli kvôli pretrvávajúcemu poklesu cien tokenov DeFi, YFI a YFII získali väčší podiel na celkovom objeme kvôli ich obrovskej volatilite. Napríklad YFI klesla z maxima 40 000 dolárov na 8 000 dolárov približne za 50 dní. Počas tohto poklesu sa účastníci trhu vzdialili od obchodovania s DeFi tokenmi.

Spodná hranica cien týchto nových DeFi tokenov začala 5. novembra, keď cena BTC vzrástla zo 14 000 dolárov na takmer 16 000 dolárov. Cena UNI sa v ten deň zotavila o 14% po poklese na 1,80 USD. Odvtedy ceny tokenov DeFi sledovali dramatický rast BTC a mnohé z nich v novembri prekonali BTC.

Objem swapových obchodov s tokenmi DeFi v polovici septembra so spustením UNI prudko vzrástol a začiatkom novembra opäť vzrástol. Zdroj: Kaiko, OKEx

Pokiaľ ide o objem swapového obchodovania, percento LINKu z celkového objemu DeFi opäť kleslo – napríklad YFI sa odrazila od 15 miliónov dolárov 1. novembra na 97 miliónov dolárov 18. novembra. Ostatné tokeny DeFi medzitým tiež vykázali výrazný nárast v objeme swapového obchodovania.

Zmena podielu LINK na objeme obchodovania do veľkej miery odráža záujem trhu o nové DeFi tokeny. Zdroj: Kaiko, OKEx

Pri skúmaní objemov ilustrovaných vyššie vidíme jeden veľký rozdiel v tom, že 7. novembra bol mimoriadne ťažký obchodný deň – objemy YFI, YFII a LINK boli na najvyšších úrovniach za dva a pol mesiaca. To sa zhodovalo s dňom, keď sa Joe Biden stal zvoleným prezidentom v USA podľa širokého konsenzu. Táto udalosť spustila obchodný boom na centralizovaných burzách, ktorý nebol viditeľný na decentralizovaných burzách, ako je Uniswap. YFI v ten deň urobila obzvlášť volatilný krok, keď vzrástla z 11 800 dolárov na maximum 17 500 dolárov, potom uzavrela okolo 14 000 dolárov. Zároveň však v priebehu dňa BTC poklesol o takmer 5% s 9% cenovým výkyvom.

Ďalším zaujímavým zistením je, že týždeň predtým, ako spoločnosť Uniswap 17. novembra ukončila svoju prvú fázu ťažby likvidity, objem SUSHI rýchlo rástol. Priemerný denný objem SUSHI po 12. novembri vyskočil z menej ako 10 miliónov dolárov na viac ako 20 miliónov dolárov, čo ukazuje, že účastníci trhu považovali koniec odmien UNI za pozitívnu udalosť pre SUSHI. Pokiaľ ide o decentralizované výmeny, tento sentiment sa jasnejšie odráža v zmenách TVL v DeFi – t. J. Poskytovatelia likvidity presunuli svoje prostriedky z Uniswap do SushiSwap alebo do iných projektov zameraných na produkciu výnosov..

Centralizované burzy ťažili z výsadku Uniswap

Uniswapový výsadok 400 UNI (v tom čase v hodnote 1200 dolárov) vytvoril 17. septembra vlnu sentimentu FOMO, pretože každý chcel získať svoje odmeny UNI. Hneď nato bolo niekoľko centralizovaných búrz uvedené na zozname UNI. Spoločnosť OKEx dokonca ponúkla celú sadu nástrojov na obchodovanie s UNI – vrátane spotového obchodovania, obchodovania s maržami, swapového obchodovania a permanentných swapov s maržou na mince. Objem obchodov UNI dosiahol na centralizovaných burzách prekvapivo vysokú úroveň.

Maloobchodné šialenstvo druhého dňa uvedenia na trh strojnásobilo cenu UNI a zvýšilo objem spotového obchodovania na 284 miliónov UNI, čo je zhruba 2 miliardy dolárov, na siedmich vybraných burzách, podľa údajov spoločnosti Kaiko. V ten deň bol spotový objem UNI na OKEx 1,2-násobok objemu spotového obchodovania BTC. Na Binance bolo toto číslo 2,11x. Toto je veľmi pôsobivý objem pre altcoin a hovorí o požiadavke na token riadenia decentralizovanej burzy na trhu.

Aj keď zaradenie UNI na burzu prispelo k extrémne vysokým objemom obchodov pre centralizované burzy, zúrivý objem trval iba týždeň. Od 26. septembra objem spotového obchodovania UNI prudko poklesol. K obratu v objeme obchodovania došlo po 5. novembri, je to však ešte ďaleko od prvého týždňa obchodovania.

Aj keď bol UNI na najkratšom období uvedený na centralizovaných burzách medzi 10 skúmanými mincami, jeho cenové a objemové trendy ukazujú typický cyklus pre DeFi token – konkrétne rýchly vzostup k postupnému ochladeniu, po ktorom nasleduje rozumné zotavenie . Iba za dva mesiace prešla UNI týmto cyklom.

CEX ťažil z obrovského objemu UNI v polovici septembra. Zdroj: Kaiko, OKEx

Centralizované burzy poskytujú spoločnosti DeFi zaisťovacie nástroje a výplatné miesta

Pri porovnaní zmeny v objeme obchodovania medzi spotovým obchodom UNI a perpetuitnými swapmi na OKEx sme zistili, že jeho objem bol výrazne ovplyvnený pretrasom trhu zo 17. septembra a následným procesom ťažby likvidity..

Objem spotového obchodovania UNI prevýšil objem večných swapov v prvých troch dňoch obchodovania – nie je to malý úspech, vzhľadom na to, že swapy môžu dosiahnuť vysoký objem pomocou vysokej páky. To znamená, že veľa odmien UNI bolo presunutých z Uniswapu na centralizované burzy na účely dosiahnutia zisku.

Vysoký objem večných swapov trval dlhšie a vrcholil oveľa neskôr. Objem swapov dosiahol 7. októbra historické maximum 56 miliónov UNI (v tom čase v hodnote približne 150 miliónov USD) a do 10. októbra si udržiaval denný objem nad 20 miliónov UNI. Denný objem spotového obchodovania na druhej strane , klesla pod 20 miliónov UNI týždeň po zaradení na zoznam a odvtedy túto úroveň už nezískala. Nárast objemu swapov okolo 7. októbra by mohol byť odrazom likvidátorov ťažiacich z likvidácie, ktorí sa chránili proti poklesu svojich výnosov z ťažby, keď sa spotová cena odrazila.

Spotový objem UNI po vynikajúcom prvom týždni rýchlo poklesol, zatiaľ čo vysoké trvalé množstvá swapov trvali oveľa dlhšie. Zdroj: Kaiko, OKEx

Aj keď celkový objem obchodov s UNI od uvedenia na trh výrazne poklesol, v druhej polovici októbra sa percento spotového obchodovania postupne zvyšovalo. To je čiastočne indikátorom toho, že účastníci trhu uznali hodnotu Uniswapu a pokúsili sa udržať svoju expozíciu DeFi držaním tokenov UNI v očakávaní vysokých výnosov v budúcnosti. Keď sa blížil koniec ťažby likvidity UNI, uzatváralo sa mnoho zaisťovacích pozícií.

Ako sa blížil koniec ťažby likvidity UNI, dopyt po večnej výmene klesal, zatiaľ čo spotový objem sa postupne zvyšoval. Zdroj: Kaiko, OKEx

Silný nárast spoločnosti UNI k 29. novembru spôsobil, že ako jediný z vybraných 10 tokenov DeFi zaznamenal od 1. septembra kladné číslo na základe jeho ceny po zaradení do zoznamu OKEx, ktorá bola približne 3,00 USD. V rovnakom časovom rámci stratilo veľa tokenov DeFi viac ako polovicu svojej hodnoty, zatiaľ čo BTC získal 56%.

Od 1. septembra do 29. novembra všetky vybrané tokeny DeFi okrem UNI nezískali pozitívne výnosy, zatiaľ čo bitcoiny v rovnakom období vzrástli o 56%. Zdroj: TradingView

Môže tu zostať DeFi

Po preskúmaní údajov o obchodovaní DeFi za posledné tri mesiace sme zistili, že novo vytvorené tokeny DeFi a výnosové farmy zažili cyklus rozmachu a rozpadu bežný medzi novými triedami aktív. Vnímanie týchto tokenov účastníkmi trhu sa postupne zmenilo z iracionálneho na racionálne, keď sa pokúšali identifikovať tokeny s dlhodobou hodnotou. Výsledkom bolo, že najvyššie tokeny DeFi v novembri dosiahli dno. 24. novembra však celková trhová kapitalizácia spoločnosti DeFi vzrástla a dosiahla nedávne maximum 19,2 miliárd dolárov – stále pod úrovňou zo začiatku septembra, ale veľmi blízko nej. Celková hodnota uzamknutá v DeFi tiež v tom čase dosiahla historické maximum 14,3 miliárd dolárov.

Od rozmachu ťažby likvidity v lete po rýchly pokles začiatkom jesene a potom miernejšie oživenie za posledný mesiac vidíme, že príbeh decentralizovaného financovania ešte zďaleka neskončil. S úplným cyklom prasknutia bubliny mohla spoločnosť DeFi v nasledujúcich mesiacoch zaznamenať obnovený rast a aktivitu.

OKEx Insights predstavuje analýzy trhu, podrobné funkcie, originálny výskum & vybrané správy od krypto profesionálov.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map