Americké prezidentské voľby sa zameriavajú na trhy s decentralizovanými predikciami

DeFi Digest spoločnosti OKEx Insights je týždenné preskúmanie decentralizovaného finančného priemyslu.

Momentka z trhu DeFi

Decentralizovaný finančný trh sa tento týždeň vrátil späť, keď celková hodnota zamknutá v produktoch DeFi vzrástla z 11,04 miliárd dolárov na 12,01 miliárd dolárov.

Uniswap si udržal pozíciu lídra na trhu s 24% podielom na trhu z celkovej hodnoty USD. Decentralizovaná burza mala tiež najväčší fond likvidity, ale znížila svoju dominanciu v objeme obchodovania zo 65% na 44%.

Priemerný týždenný objem obchodov DEX tento týždeň poklesol o 115%. Je to však preto, že objem obchodov bol minulý týždeň skreslený po hacknutí Harvest Finance.

V oblasti decentralizovaných pôžičiek si spoločnosť Compound udržala prvenstvo s trhovým podielom 54%.

Celková hodnota uzamknutá v DeFi vzrástla o 8,8%, zatiaľ čo objem obchodov DEX klesol. Zdroje: DeFi Pulse a DeBank

Najdôležitejšie je, že trhy predikcie kryptomeny sa tento týždeň dostali do centra pozornosti sféry DeFi uprostred prebiehajúcich prezidentských volieb v USA. Decentralizované predikčné trhy Augur a Polymarket zaznamenali rekordné objemy obchodov v hodnote 8,5 milióna dolárov a 8,6 milióna dolárov, resp.

Okrem DPM vsadili účastníci kryptomeny aj svoju stávku na voľby v podobe futures kontraktov – napríklad Trump 2020 na kryptoburze FTX.

Americké volebné tokeny zaznamenali prudké výkyvy cien a objemov obchodovania, keď sa hlasy naďalej počítali. Zdroj: CoinGecko

Centralizované vs. decentralizované predikčné trhy

Na prediktívnom trhu ľudia tipujú na výsledok budúcich udalostí.

Pred príchodom blockchainovej technológie boli predikčné trhy centralizované a čelili množstvu obmedzení. Centralizované predikčné trhy konkrétne podliehajú miestnym predpisom a sú riadené operátormi platforiem. To bráni používateľom vo vytváraní vlastných trhov. Používatelia navyše musia za svoje stávky často platiť poplatky za obchodovanie a poplatky za výber.

Technológia blockchain viedla k nárastu decentralizovaných prediktívnych trhov. V porovnaní s CPM je DPM odolnejší voči cenzúre. DPM sa prevádzkuje na základe inteligentných zmlúv a nemožno ho svojvoľne ukončiť. Používatelia si môžu prispôsobiť svoje vlastné trhy a sú v úschove svojich vlastných finančných prostriedkov.

Zisťovanie cien na trhoch s decentralizovanou predikciou

Na trhu s decentralizovanou predikciou vkladajú investori svoje stávky a dostávajú tokeny predstavujúce všetky možné výsledky. Cena každého tokenu predstavuje pravdepodobnosť výsledku udalosti a je určená dynamikou trhu ponuky a dopytu. Napríklad na Polymarkete "Vyhrá Trump v roku 2020 americké prezidentské voľby" predikčný trh, "Áno" Cena tokenu je 0,69 USD, čo znamená, že 69% účastníkov trhu očakáva, že Trump vyhrá prezidentské voľby. (Poznámka redakcie: Toto percento je len príkladom a všetky nasledujúce údaje sa od doby písania tohto článku pravdepodobne zmenili.)

Aj keď operátor platformy oznamuje výsledok udalosti v CPM, zatiaľ neexistujú aktéri, ktorí by oznamovali výsledok udalosti pre DPM. DPM preto často používajú veštidlá na prenos skutočných informácií do inteligentných zmlúv a na overenie výsledku udalosti. Na zvýšenie presnosti informácií poskytujú niektoré DPM komunite aj stimuly. Napríklad trh s decentralizovanou predikciou Augur prijíma stimulovaný komunálny systém riešenia problémov – ľudia vsadení na presný výsledok dostanú ďalšie odmeny v stávkach, čo zase stimuluje čestné vykazovanie.

Americké prezidentské voľby a predikčné trhy

Prezidentské voľby v USA boli súťažou medzi republikánmi Donaldom Trumpom a demokratom Joeom Bidenom. Voľby pritiahli predikčné trhy do pozornosti hlavného prúdu, pretože ľudia sa zaujímali o výsledok a vyjadrili svoj názor na rôzne prieskumy verejnej mienky. Je zrejmé, že zatiaľ čo predvolebný prieskum na centralizovaných trhoch uprednostňoval demokratov, zdá sa, že predvolebné prieskumy v DPM uprednostňovali republikánov.

Predvolebné výsledky sa v bežných médiách a na decentralizovaných predikčných trhoch líšili. Zdroj: CNN, Predikcia Explorer, OKEx Insights

Podľa bežných obchodov, ako sú CNN a The New York Times, mal Biden v jednom okamihu väčšiu podporu ako Trump, a to približne o 10%. Na decentralizovaných predikčných trhoch sa obrátili stoly. Napríklad účastníci portálu Catnip.exchange v čase písania článku podporovali Trumpa pred Bidenom s 8% rozdielom. Navyše 69% účastníkov Polymarketu uprednostnilo Trumpa v prezidentských voľbách.

Tvorca etherea Vitalik Buterin zaznamenal veľké rozdiely medzi štatistickými modelmi a predikčnými trhmi, a ponúkané tri možné vysvetlenia:

  • Predikčné trhy obsahujú možnosť zvýšeného zasahovania do volieb a potlačovania voličov.
  • Predikčné trhy sú pre štatistických a politických odborníkov ťažko prístupné.
  • Odborníci nedokážu odhaliť prekvapivých voličov Trumpovej vôle.

Z Buterinovho pozorovania on veril predikčné trhy sa v amerických prezidentských voľbách osvedčili presnejšie ako štatistické modely.

DPM sú ďaleko od masového prijatia

Zatiaľ čo DPM sa nedávno presadili vďaka prezidentským voľbám v USA, dlhá doba riešenia a prudké krivky učenia sú niektoré z hlavných prekážok, ktoré bránia DPM dosiahnuť širšie prijatie.

Centralizované predikčné platformy, ako sú online stávky a burzy derivátov, majú takmer okamžité časy riešenia. Pre porovnanie, DPM majú pomalé časy rozlíšenia kvôli časovo náročným procesom súvisiacim so systémami davového rozhodovania. Protokoly DPM sa však pokúsili urýchliť proces rozlíšenia – napríklad uvedením druhej verzie Augur skrátil čas rozlíšenia zo siedmich dní na zhruba 24 hodín.

Ďalším hlavným bodom bolesti pre DPM je Strmá krivka učenia pre používateľov. Pre používateľov, ktorí nepoužívajú kryptomenu, nie sú DPM pohodlné a ľahko použiteľné – najmä v porovnaní s tradičnými predikčnými platformami. Používatelia sa musia naučiť, ako prevádzať fiat meny na kryptomeny, stiahnuť si kryptomenovú peňaženku a zriadiť si účty na kryptoburzách. Krivka učenia sa DPM môže byť pre skúsených používateľov kryptomien dokonca vysoká, pretože môže byť komplikované vytvoriť platný trh a pochopiť mechanizmy, ktoré stoja za blockchainovými orákulmi. Zlé a neštandardizované používateľské rozhrania v existujúcich DPM ďalej bránia prístupu používateľov kryptomeny aj ne kryptomeny.

Hlasuje na základe blockchainu o budúcnosti?

Zatiaľ čo DPM sú stále v počiatočnom štádiu, zdá sa, že základná technológia – technológia blockchain, po amerických prezidentských voľbách získava podporu adopcie. Associated Press bol vydavateľstvo prichádzajúce výsledky hlasovania pre americké prezidentské voľby do blockchainov Ethereum a EOS. Používatelia majú prístup k výsledkom hlasovania v serveroch Etherscan a Bloks.io.

Americké prezidentské voľby sú kontroverzné, niektorí tvrdia, že ide o podvody. Tieto tvrdenia naznačujú nedostatok transparentnosti volieb – a riešením by mohla byť technológia blockchain s jej nemennosťou a schopnosťou sledovať záznamy o hlasovaní.

OKEx Insights predstavuje analýzy trhu, podrobné funkcie, originálny výskum & vybrané správy od krypto profesionálov.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map