Bitcoin bandwagoning: preskúmanie inštitucionálnych investícií do kryptomeny

Správy o tom, že fond slávneho makroinvestora Paula Tudora Jonesa bude investovať do bitcoinu (BTC), pretože zaistenie proti inflácii, sa prvýkrát dostali do hlavného prúdu 7. mája. Na správy sa nadviazalo 11. mája – v deň odmeny pre prvý a hlavný blok kryptomeny o polovicu – keď Jones prešiel na CNBC do detail že investoval jedno až dve percentá svojich aktív do bitcoinu, pričom pripustil, že počet bol „konzervatívny“.

V list investorom Jones porovnal dnešný bitcoin so zlatom v 70. rokoch a uviedol, že jeho globálny fond BVI môže investovať viac ako „nízke jednociferné percento expozície“ svojich aktív do BTC futures. Podrobne tiež diskutoval o bitcoine ako rodiacom sa uchovávači hodnoty. Ďalej Jones tvrdil, že ide o jednoduchý a objektívny pohľad dnešný digitálny svet a vďaka inflačnej menovej politike je investícia do najosvedčenejšej kryptomeny zjavnou stávkou, ktorú sa oplatí podstúpiť.

Aj keď Jones spresnil, že investícia prichádza vo forme obchodovania s bitcoinovými futures (a nie napríklad na mieste nákupu skutočných bitcoinov), tieto správy posilnili odvetvie kryptomien. Mnohí to videli ako pokračovanie validácia že do priestoru oficiálne vstupujú veľmi žiadaní inštitucionálni hráči.

Ale sú Jones a tí, ktorí nasledujú neskoro na večierok? Aby sme lepšie pochopili, čo môžeme očakávať od inštitucionálnych investícií do kryptomeny, preskúmame, aký veľký záujem zo strany inštitucionálnych investorov v súčasnosti existuje v oblasti bitcoinov a digitálnych aktív a ako sme sa dostali tam, kde sme dnes.

Shorting the top in 2017: Bitcoin futures launch

Príbeh inštitucionálnych investícií do bitcoinov sa vo veľkej miere začína v spoločnosti Grayscale Investments, LLC so sídlom v New Yorku. – ktorý bol uvedený na trh v roku 2013 a pôsobil ako skutočný líder v oblasti poskytovania riešení pre inštitucionálnych investorov, ktorí sa chcú presadiť vo veľmi novej triede digitálnych aktív. Nezískava však zvlášť pozoruhodné výsledky, kým na scénu nevstúpia bitcoinové futures kontrakty.

V decembri 2017, keď humbuk okolo bitcoinu dosiahol horúčku a vedúca kryptomena bola takmer na historickom maxime okolo 20 000 dolárov, spoločnosti Cboe Global Markets Inc (CBOE.O) a CME Group Inc (CME.O) upustil od správy že by obaja otvárali bitcoinové futures kontrakty.

Ponuky boli k dispozícii 10. decembra a 17. decembra. Kontrakty CME sa otvorili na 20 650 USD – čo je v podstate presný vrchol bitcoinovej bubliny z roku 2017. Do pondelka 18. decembra, vyrovnala sa na 2,05 percenta. Nasledujúce mesiace zaznamenali dramatický prepad cien BTC a začali obdobie, ktoré mnohí nazývali v krypto priemysle “Kryptomena.”

cenový graf bitcoinu 2018-2020 Cena BTC od približného spustenia bitcoinových futures do súčasnosti. Zdroj: CoinMarketCap

2018: Budovanie inštitucionálnych bitcoinových rámp

Aj keď bol rok 2018 pre mnohých na trhu retailových kryptomien krutým rokom, inštitúcie začali do priestoru digitálnej meny vstupovať seriózne a neohrozene..

Vyššie uvedená spoločnosť Grayscale Investments, LLC odštartovala prvá vlna inštitucionálneho záujmu v roku 2018 s jej Grayscale Digital Large Cap Fund LLC vo februári – iba dva mesiace po tom, čo cena bitcoinu dosiahla vrchol okolo 20 000 dolárov.

Ako už z názvu názvu Grayscale Digital Large Cap Fund LLC vyplýva, spočiatku zahŕňal bitcoiny, ethereum (ETH), zvlnenie (XRP), bitcoinové peniaze v hotovosti (BCH) a litecoiny (LTC) – mince, ktoré všetky spĺňali „kritériá výstavby fondu v odtieňoch šedej portfólio vážené podľa trhovej kapitalizácie. “ Všetky altcoiny by však nakoniec nedosahovali dostatočnú výkonnosť oproti BTC.

V tom čase mala spoločnosť Grayscale pod kontrolou 1,31 miliárd dolárov – čo je číslo, ako sa dozvieme ďalej, ktoré v nasledujúcich dvoch rokoch výrazne porastú..

graf dominancie bitcoinov 2018 - 2020Graf dominancie bitcoinu v porovnaní s ethereom, XPR, bitcoinovými hotovosťami a litecoinmi. Zdroj: CoinMarketCap

Odtiene sivej neboli v roku 2018 jediným menom v inštitucionálnom kryptopriestore.

V auguste toho roku americký hedgeový fond Morgan Creek Digital uzavrel partnerstvo s americkou kryptografickou investičnou spoločnosťou Bitwise Asset Management, ktorá vznikla v roku 2017, s cieľom založiť Fond digitálnych aktív. Produkt bol zameraný na inštitucionálnych investorov, ktorí požadovali expozíciu voči širokej škále kryptomien a digitálnych aktív. Minimálna investícia fondu bola 50 000 dolárov a sledovala novovytvorený index Morgan Creek Bitwise Digital Asset Index (MCBDAI)..

V tom istom mesiaci pracoval investičný referent spoločnosti Morgan Creek Digital Mark Yusko povedal CNBC že zo strany nadácií, dôchodkových fondov a rodinných úradov rastie dopyt po investíciách do priestoru kryptomeny – čo by sme videli potvrdené čoskoro po.

2019: Inštitúcie vstupujú do platného krypto priestoru

V septembri 2019 Yusko opäť vystúpil na stanici CNBC, aby vyjadril svoj ultra-býčí sentiment k bitcoinom. Kým je v spravodajskom programe „Fast Money“, veterán hedgeového fondu naliehal záujemcovia ho jednoducho „kúpia“ a nemusíte sa obávať kolísania cien. Ako sa ukazuje, inštitucionálni investori to už robili.

V roku 2019 došlo podľa všetkých účtov k najväčšiemu prílevu inštitucionálnych peňazí do priestoru bitcoinov a kryptomien.

Odtiene sivej – ktorá slúži predovšetkým tradičným hedžovým fondom, dôchodkom a nadáciám – oznámil začiatkom tohto roka vyzbierala 607 miliónov dolárov v roku 2019. Pri pohľade na kumulatívne rozdelenie investícií medzi všetky jej ponuky tento údaj vyskočil na 1,17 miliárd dolárov. Verejne obchodovateľný bitcoinový trust v odtieňoch sivej medzitým len za 4. štvrťrok 2019 investoval do neho 190 miliónov dolárov. Takmer štvrtina týchto investícií pochádzala od nových klientov.

Generálny riaditeľ v odtieňoch šedej Michael Sonnenshein interpretoval tieto čísla ako znak toho, že inštitucionálni investori sú už v platnosti, povedal Forbes „sú tu a ukazujú sa v zmysluplnej veľkosti.“

Sonnensheinov sentiment je pravdivý spolu s nedávno vydanou výročnou správou spoločností Elwood Asset Management a PricewaterhouseCoopers (PwC), ktorá uvádza že spravované aktíva krypto hedžových fondov sa v roku 2019 zvýšili dvojnásobne – teraz spolu 2 miliardy dolárov.

graf dôveryhodnosti šedých bitcoinov v OTCTýždenný OTC graf v stupňoch šedej Bitcoin Trust. Zdroj: TradingView

Bitcoinové deriváty Bakkt prinášajú rozsiahly humbuk

Pokiaľ ide o inštitucionálne investície do bitcoinu, Bakkt – ktorý vytvoril operátor New York Stock Exchange (NYSE) Intercontinental Exchange’s (ICE) – bol pravdepodobne najdiskutovanejším a najviac propagovaným produktom vo svete kryptomien po jeho prvom uvedení na trh odhalené v auguste 2018. Spustenie spoločnosti Bakkt bolo dvakrát odložené a firma strávila diskusiou s regulačnými orgánmi približne 13 mesiacov. Nakoniec boli fyzicky vyrovnané bitcoinové futures kontrakty Bakktu otvorené koncom septembra 2019 – čo poskytuje vysoko dôveryhodnú rampu pre inštitucionálnych investorov z USA, ktorí chcú zaujať federálne regulované pozície na trhu BTC..

Hoci BTC futures na Bakkt’s – a, o tri mesiace neskôr, BTC možnosti – zahájené s veľkou slávou vo väčšej komunite bitcoinov a kryptomien, objemy skorých obchodov boli sklamané. V druhej polovici januára 2020 – keď sa cena BTC rástla na trojmesačné maximum – ani jedna zmluva o bitcoinových opciách vymenené ruky v rozpätí jedného týždňa, ako uvádza CoinDesk.

Graf agregovaných denných objemov BTC FuturesAgregovaný denný objem futures na Bakkt BTC. Zdroj: Šikmý

Napriek celkovým objemom, ktoré môžu byť pre niektorých sklamaním, zostáva Bakkt pevnou súčasťou inštitucionalizovaného bitcoinového priestoru. Vysoký profil partnerstvá so spoločnosťou Starbucks, napríklad ilustrujú pokračujúci tlak ICE na uľahčenie adopcie v maloobchode. Medzitým, zatváranie kolo fundraisingu série B v hodnote 300 miliónov dolárov v marci 2020 spolu s pripravovanou mobilnou aplikáciou ukazujú, že spoločnosť presadzuje tradičné prijatie.

futures na bitcoin bitcoin sú celkom otvorené úroky a objemyCelkový otvorený úrok a objemy bitcoinových futures Bakkt. Zdroj: Šikmý

WisdomTree ETP zvyšuje prístup investorov k skutočným bitcoinom

Rok 2019 bol zavŕšením uvedenia ďalšieho produktu obchodovaného na burze s bitcoinmi (ETP) na švajčiarsku hlavnú burzu cenných papierov SIX od newyorskej firmy pre správu fondov WisdomTree. Je pozoruhodné, že fyzicky krytý WisdomTree ETP (BTCW) nie je zúčtovaný v hotovosti. Skôr, je to vysporiadané v bitcoinoch a poskytuje ukladanie na inštitucionálnej úrovni.

bitcoinový graf wisdomtreeHodinový graf bitcoinu WisdomTree. Zdroj: TradingView

2020: COVID-19 a prechod k krypto

Zatiaľ čo rok 2019 bol obrovským rokom pre inštitucionálne investície do bitcoinu a do celkového krypto priestoru, tento rok – podľa všetkých účtov – bude zatiaľ najmasovejší.

Už vieme, že Grayscale mal v roku 2019 dobrý rok, ale v 1. štvrťroku 2020 sa jeho ponuka bitcoinov iba zvýšila. Firma odhalené že teraz drží približne 1,7 percenta z celej ponuky bitcoinu – tento rok vzrástla o 0,1 percenta. Rovnako tak v prvom štvrťroku tohto roka boli celkové investície do produktov Grayscale dvojnásobné v porovnaní s Q3 2019 a Q4 2019 dohromady.

graf dôveryhodnosti šedých bitcoinov v OTCŠesťhodinový OTC graf Bitcoin Trust v stupňoch šedej. Zdroj: TradingView

Odtiene sivej nie sú jediným kryptografickým hedžovým fondom, ktorý ich začne využívať v roku 2020. Blockforce Capital v San Diegu tiež využíva globálnu ekonomickú volatilitu, rozprávanie CoinDesk začiatkom mája zaznamenal návratnosť až 18 percent.

Vyššie uvedená správa PwC, ktorá bola nedávno zverejnená, tiež ilustruje, že počet krypto hedžových fondov spravujúcich viac ako 20 miliónov dolárov sa zvýšil na 35 percent – oproti predchádzajúcim 19 percentám.

Nárast inštitucionálneho záujmu bol, samozrejme, čiastočne spôsobený ekonomickou neistotou a bezprecedentnou globálnou menovou politikou, ktorú podnietila pandémia COVID-19..

Koronavírus však nie je jediným dôvodom, prečo vidíme taký masívny príliv inštitucionálnych peňazí do krypto priestoru. Dobre sa teraz využívajú aj rampy, ktoré boli postavené za posledné dva roky. Henri Arslanian, globálny vodca kryptomeny PwC, v rozhovore pre OKEx Insights 16. mája vysvetlil:

„Pred dvoma rokmi sa musel inštitucionálny hráč, ktorý chcel odhaliť kryptomenu, vydať na cestu a s najväčšou pravdepodobnosťou jednať s neregulovanými hráčmi. Dnes existuje veľa ľahkých možností, od kryptomien po regulované nástroje, ktoré to uľahčujú. “

Arslanian je navyše presvedčený, že existuje malý dôvod očakávať, že inštitucionálni investori v najbližšej dobe stratia záujem o krypto. Pre OKEx Insights povedal:

„Očakávam, že sa inštitucionálny záujem o kryptomeny v nasledujúcich mesiacoch zvýši. Nie je to spôsobené iba makroekonomickým vývojom, od CBDC až po Váhy, ale aj dôležitými úvahami, ako je regulačná jasnosť a prijatie najlepších postupov. “

Spoločnosť Fidelity ponúka správu bitcoinov

Medzitým investičný gigant Fidelity reagoval na potrebu inštitucionálnych investorov zabezpečiť svoje digitálne aktíva firmami, ktorým dôverovali. Rameno kryptomeny Fidelity Investments oznámil v januári tohto roku bude pôsobiť ako bitcoinový správca londýnskej kryptomenovej investičnej firmy Nickel Digital.

Šéf Európy v spoločnosti Fidelity Digital Assets Chris Tyrer, poznamenal agentúre Reuters v čase, keď očakáva, že inštitucionálny trend bude pokračovať, pretože „vidíme oživenie záujmu inštitucionálnych investorov“.

Bostonská nadnárodná spoločnosť poskytujúca finančné služby má v súčasnosti takmer 8 biliónov dolárov v spravovaných aktívach.

Stack Funds otvára väzbu a expozíciu voči hráčom mimo USA

Väzobnou hrou spoločnosti Fidelity nasledoval singapurský správca aktív Stack Funds, ktorý začal propagovať plne poistený fond na sledovanie bitcoinov a riešenie úschovy pre akreditovaných investorov v Ázii a všeobecnejšie mimo USA.

CoinMetrics poskytuje ceny pre fond sledovania a riešenie úschovy poskytujú spoločnosti BitGo a Silvergate.

Asi najpozoruhodnejšia ponuka Stack Funds je, že ponúkne iba dlhé pozície – to znamená, že obchodníci nemôžu špekulovať nad negatívom – s fyzickými bitcoinmi a zachová si relatívne nízky poplatok za správu..

Amun AG sa zameriava na skratovanie BTC

Spoločnosť Amun AG tiež rýchlo začala rok 2020 s ponukami pre inštitucionálnych obchodníkov týkajúcich sa bitcoinu.

V januári Amun spustený 21Shares Short Bitcoin ETP (SBTC) na SIX. Ako už z názvu vyplýva, produkt obchodovaný na burze sleduje opačnú výkonnosť bitcoinu – na rozdiel od vyššie spomenutého produktu Stack Funds – a poskytuje informácie investorom, ktorí chcú hrať cenu najvyššej digitálnej meny v oboch smeroch.

ETC-štruktúrovaný SBTC tracker je predovšetkým prvým krátkym / inverzným produktom tohto druhu, ktorý je založený na digitálnom aktíve, a je prvým inverzným bitcoinovým ETP na regulovanom švajčiarskom obchodnom mieste..

21-minútový krátkodobý bitcoinový ETP s jednominútovým grafom. Zdroj: TradingView

Renaissance Technologies prejavuje záujem o BTC

V apríli 2020 vyšlo najavo, že gigant hedgeových fondov Renaissance Technologies sa potenciálne zaujímal o termínový trh s bitcoinmi. A regulačné podanie minulý mesiac naznačil, že firma dala povolenie svojim vysoko profilovaným fondom Medallion na „vstup do bitcoinových termínových transakcií“ na CME. Správa sa zhodovala s hlásený vzostup na nových obchodných účtoch pre CME bitcoinové futures.

Renaissance Technologies je jedným z najväčších hedžových fondov na svete, ktorý je v súčasnosti tesne pod 166 miliárd dolárov v spravovaných aktívach.

Graf čistého otvoreného úroku inštitucionálnych CME bitcoinových futures ukazuje nárast v apríli a máji. Zdroj: Šikmý

Keď bitcoinové ETF?

Aj keď je zrejmé, že čoraz viac produktov je sprístupňovaných inštitucionálnym investorom, ktorí sa chcú dostať do kontaktu s krypto (a najmä na trhu s bitcoinmi), stále zostáva jeden konkrétny produkt, ktorý sa doteraz snažil uzrieť denné svetlo – toľko diskutovaný fond obchodovaný na burze s bitcoinmi (ETF).

Bitcoinové ETF aplikácie majú v súčasnosti dlhú históriu odmietania zo strany Spojených štátov pre cenné papiere a burzy (SEC), z ktorých posledné sú odmietnutie ponuky spoločnosti Wilshire Phoenix vo februári 2020. Rovnako ako to bolo v prípade minulých odmietnutí, posledný žiadateľ nedokázal dostatočne dokázať, že trh BTC je odolný voči manipulácii.

Agentúra dnes už známy krypto obhajca, Komisár SEC Hester Peirce, ešte raz vyjadrila svoj nesúhlas k rozhodnutiu s uvedením:

"Táto línia nesúhlasov ma vedie k záveru, že táto Komisia nie je ochotná schváliť zaradenie každého produktu, ktorý by poskytol prístup k bitcoinovým trhom, a že žiadne podanie nebude vyhovovať stále sa meniacim normám, na ktorých uplatňovanie táto komisia trvá v súvislosti s bitcoinmi. produkty – a iba na produkty spojené s bitcoinmi. “

Najdôležitejšie je, že spoločnosti Bitwise Asset Management sa ani minulý rok nepodarilo získať súhlas SEC pre svoje bitcoinové ETF. Odmietnutie nasledovalo po známej spoločnosti pokus potlačiť „obavy Komisie z manipulácie trhu, úschovy, likvidity, cien a arbitráže“ na trhu s bitcoinmi v podrobnej prezentácii.

Aj keď sa bitcoinový ETF schválený komisiou SEC v súčasnosti javí ako nepravdepodobná vyhliadka, v nasledujúcich rokoch to nie je úplne mimo možnosti. SEC môže získať väčšiu dôveru v produkt, pretože priemysel je čoraz inštitucionalizovanejší. Arslanian z PwC vysvetlil pre OKEx Insights:

„Neustále sledujeme, ako do vývoja kryptomien vstupujú skúsení finanční odborníci v kryptopriestore.“ To poskytuje väčšie pohodlie nielen inštitucionálnym investorom, ale aj regulačným orgánom. “

Takže zatiaľ čo nikto by nemal zadržiavať dych čakaním na bitcoinový ETF, ktorý zasiahne americké obchodné poschodia, zdá sa, že – vzhľadom na neustály nárast on-ramp, ponúk futures BTC a inštitucionálnych peňazí prúdiacich do vesmíru tak ako tak – to nemusí mať význam.

OKEx Insights predstavuje analýzy trhu, podrobné funkcie a vybrané správy od krypto profesionálov.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map