Bitcoin na ethereu: Stojí tokenizácia vašich BTC za riziká?

OKEx Insights sa hlboko ponára do objavujúcej sa chuti po tokenizovaných BTC, ako aj do inherentných rizík.

Jedným z najrýchlejšie rastúcich výklenkov v priemysle kryptomien je tento rok tokenizovaný BTC. Investori čoraz viac nachádzajú hodnotu pri využívaní bezkonkurenčnej likvidity BTC v hodnote miliárd dolárov na rôznych blockchainoch. Riešenia ako Wrapped Bitcoin (WBTC), renBTC, sBTC, tBTC a ďalšie umožňujú držiteľom udržať expozíciu voči cene dominantného digitálneho aktíva a zároveň profitovať z rýchlejšej doby transakcií a potenciálu decentralizovaného financovania generujúceho pasívny príjem..

Ethereum, domov najrozvinutejšieho DeFi ekosystému, sa stalo blockchainom voľby pre tokenizované BTC projekty aj pre ich používateľov. Na začiatku roku 2020 bolo v sieti tokenizovaných okolo 1110 BTC. Dnes je Ethereum hostiteľom takmer 153 000 Žetóny ERC-20 predstavujúce BTC. Ich kombinovaná hodnota v súčasných cenách BTC predstavuje viac ako 2,3 miliardy dolárov.   

Veľkou časťou tohto rastu je explózia záujmu o DeFi. V tomto roku sa dramaticky zvýšila celková hodnota uzamknutá v rámci decentralizovaných finančných protokolov. Keď sa spoločnosť TVL v DeFi zotavila z krachu v tomto odvetví, ktorý sa konal v marci tohto roku, druhýkrát koncom mája prekonala hranicu 1 miliardy dolárov. Do 26. októbra to bolo číslo takmer 12,5 miliárd dolárov.

Tokenizovaná distribúcia bitcoinuDistribúcia tokenizovaných bitcoinov sa uzamkla medzi najlepšie projekty DeFi. Zdroj: Catallact

V tomto článku spoločnosť OKEx Insights uvažuje o raste BTC na ethereum blockchaine tým, že presne vysvetľuje, čo sú tokeny BTC, a skúma dôvody, prečo by používateľ mohol chcieť priniesť hodnotu svojich BTC do iného blockchainu. Ďalej sa pozrieme na niektoré z najväčších projektov, ktoré tokenizujú BTC a kompromisy medzi nimi. Na záver zakončíme diskusiu o všeobecných rizikách spojených s tokenizáciou BTC a jej integráciou s decentralizovanými finančnými aplikáciami..

Čo je tokenizovaný bitcoin?

V reči odvetvia kryptomien, a "minca" označuje digitálnu menu, ktorá je pôvodná v blockchaine. BTC je pôvodom z bitcoinovej siete. Éter (ETH) je pôvodom zo siete Ethereum.

Medzitým a "žetón" je kryptomena, ktorá nie je pôvodná v blockchainovej sieti, na ktorej funguje. Napríklad sieť Ethereum hostí veľa tokenov. Patria sem token COMP spoločnosti, UNI token Uniswap a dokonca aj OKB token OKB.

"Tokenizácia" označuje proces predstavujúci aktívum, ktoré nie je pôvodné pre konkrétny blockchain na uvedenom blockchaine, ako token. Aktíva ako fiat meny, drahé kovy alebo dokonca umelecké diela boli tokenizované v rôznych blockchainových sieťach. Takže tiež má BTC.

Proces tokenizácie vo všeobecnosti zahŕňa správcu druhov, ktorý drží nepôvodné aktívum a razí požadovaný počet tokenov na príslušnom blockchaine. Každý token predstavujúci aktívum má byť chránený aspoň rovnakou hodnotou uvedeného aktíva. Používatelia preto môžu uplatniť tokenizované dielo na skutočné dielo, ktoré predstavuje, jeho spálením. Pri zabezpečení v pomere najmenej 1: 1 zostáva hodnota každého tokenu minimálne rovnaká ako aktuálna trhová hodnota skutočného aktíva..

Protokoly poskytujúce služby tokenizácie BTC zvyčajne obsahujú BTC alebo iný kolaterál buď s centralizovaným správcom, virtuálnym strojom alebo inteligentnou zmluvou. Samotná povaha uschovávateľa určuje proces, pri ktorom sa razia nové tokeny kryté BTC. Rôzne riešenia tiež predstavujú používateľom ich vlastnú skupinu rizík, ako aj výhody a nevýhody.

Po razení môžu držitelia používať svoje tokeny BTC na interakciu s rôznymi protokolmi DeFi. Môžu ich tiež obchodovať na sekundárnych trhoch – poskytujú ďalší spôsob, ako získať expozíciu voči cene BTC pre tých, ktorí ju ešte nedržia. 

Prečo tokenizovať bitcoin?

BTC je zďaleka najviac zavedená digitálna mena. Takmer 12 rokov po svojom vzniku vedie odvetvie takmer všetkými opatreniami. Jeho trhová kapitalizácia vo výške 240 miliárd dolárov predstavuje nad 60% celého trhu s kryptomenami. Medzitým je hash vyrážka, ktorá je mierou jej celkovej bezpečnosti, naďalej trpaslík všetkých ostatných digitálnych mien dokopy.

Vďaka historickým záznamom bitcoinu, jeho robustnému modelu zabezpečenia a relatívne veľkej trhovej kapitalizácii je BTC pre mnohých investorov porovnateľne stabilným držaním. Jednoduchá funkčnosť siete navyše znižuje technické riziká, ktorým čelí. Tieto faktory, spolu s jeho vehementne bráneným ponukovým stropom vo výške 21 miliónov BTC, z neho robia dnes najsilnejšieho kandidáta na uchovanie hodnoty v priemysle kryptomien. Svedectvom toho je nedávne zahrnutie BTC do súvah verejne kótovaných spoločností ako MicroStrategy, Square a ďalších..

Sieť však má svoje obmedzenia. V porovnaní s inými blockchainovými sieťami sú transakcie pomalé. Zatiaľ čo 10-minútový čas blokovania bitcoinu a relatívny nedostatok technickej zložitosti skutočne posilňujú celkovú bezpečnosť siete, tieto faktory obmedzujú príťažlivosť používania BTC pre niektoré druhy aplikácií, napríklad pre aplikácie DeFi, ktoré používateľov priťahujú k iným blockchainovým sieťam.

V boji proti tomu sa niektorí vývojári zaväzujú prináša funkčnosť inteligentných zmlúv do bitcoinovej siete. Väčšina projektov závislých od inteligentných zmlúv však uprednostňuje iné blockchainy. Vďaka rýchlejším transakčným časom, rozmanitejším možnostiam programovania a najväčšia vývojárska komunita, Ethereum sa stalo sieťou go-to pre tých, ktorí vytvárajú decentralizované aplikácie. Sieť sa preto môže pochváliť najrozsiahlejším a najživším sektorom DeFi. Nie je preto žiadnym prekvapením vidieť, že Ethereum vedie, pokiaľ ide o počet tokenizovaných BTC, ktoré tiež podporuje.

Ilya Abugov, vedúci OpenData v spoločnosti DappRadar, agregátor dát s decentralizovanými aplikáciami, pre OKEx Insights uviedol:

"Ekosystém Ethereum DeFi umožňuje používateľom dať svoj kapitál do práce a pre držiteľov BTC nie je toľko možností, ktoré by konkurovali výnosom dostupným v DeFi."

Vývojári, ktorí stoja za tokenizovanými projektmi BTC, považujú obrovskú likviditu kryptomeny za príležitosť na podporu expanzie decentralizovaného financovania bez toho, aby na vstup do odvetvia kryptomien nevyhnutne potrebovali nový kapitál. Bez čerpania likvidity BTC je rast v sektore obmedzený veľkosťou trhových kapitalizácií oveľa menších sietí, na ktorých sú postavené aplikácie DeFi.

Aj keď je dnes celková hodnota približne 11,5 miliárd dolárov uzamknutá, decentralizované financovanie stále predstavuje malý zlomok tradičného odvetvia finančných služieb, čo je prognóza na prvých 26,5 bilióna dolárov do roku 2022. Vzhľadom na veľkosť a vek medzery v DeFi by absorpcia likvidity BTC určite poskytla sektoru väčšiu legitimitu pre tých, ktorí vo finančníctve zatiaľ nevenujú pozornosť odvetviu kryptomien..

Počet tokenizovaných BTC na Ethereum ukazuje, že už teraz existuje značný dopyt po prinesení likvidity BTC do iných blockchainov. 2 700 tokenizovaných mincí v sieti pred šiestimi mesiacmi sa teraz zvýšilo na viac ako 150 000.

Prevádzkový riaditeľ spoločnosti Ren Project Michael Burgess pripísal rýchly rast BTC s tokenizáciou na rýchly rast spoločnosti DeFi, a povedal agentúre OKEx Insights:

"Je to prvýkrát, čo môžu jednotlivci udržať expozíciu voči BTC a súčasne získať atraktívny výnos z majetku spôsobom bez povolení. Táto kombinácia atribútov spolu s letným šialenstvom úrody priniesla rast, ktorý sme zaznamenali."

Rovnako Carolyn Reckhow, vedúca obchodného rozvoja a stratégie spoločnosti Keep Network, považuje využitie BTC v sieti Ethereum za prirodzené – najmä vzhľadom na množenie príležitostí generujúcich pasívny príjem v DeFi:

"Bitcoin bude vždy pôvodným „decentralizovaným financovaním“. Rok 2020 zároveň predstavil nové príležitosti zarobiť si v Ethereum DeFi, pretože tento ekosystém rastie. Je logické, že držitelia BTC sa chcú zúčastňovať spôsobom, ktorý je v súlade s ich hodnotami a prioritami."

Bitcoin na ethereu: Najväčšie projekty

Zabalený bitcoin (WBTC)

Založený začiatkom roku 2019 existujúcimi projektmi Kyber, Ren a BitGo, Wrapped Bitcoin (WBTC) je zďaleka najrozvinutejším projektom, ktorý dnes tokenizuje BTC. V súčasnosti je na ethereu viac ako 123 000 WBTC. Pokiaľ ide o fiat, celková hodnota sa v čase písania tohto článku blíži k hodnote 1,9 miliárd dolárov.

WBTC sa spolieha na centralizovaného správcu, ktorý bude dohliadať na ukladanie BTC mincí, ako aj na následnú razbu a spaľovanie WBTC. Ak chcú používatelia raziť WBTC, robia to prostredníctvom jedného z obchodníkov v rámci projektu. Obchodník postúpi požiadavku uschovávateľovi, ktorý vyťaží WBTC v súlade s počtom BTC vzatých do väzby. Jednotlivých obchodníkov a správcov schvaľuje decentralizovaná autonómna organizácia projektu, ktorá sa bežne označuje ako DAO..

Aj keď je zjavne centralizovaná implementácia, WBTC sa snaží udržiavať čo najväčšiu transparentnosť. Používatelia si môžu zobraziť opatrovnícke adresy v ktorých sa nachádzajú finančné prostriedky, a porovnajte ich s počet vyrazených WBTC v sieti Ethereum. Vďaka verejnej povahe bitcoinových a ethereových blockchainov je preukázanie úplných rezerv cirkulujúcich WBTC veľmi jednoduché.

Podľa webovej stránky WBTC je v súčasnosti 26 obchodníkov. Patria sem veľké projekty DeFi ako Maker, Ren, Set Protocol a Aave. Medzitým je 17 členov DAO platformy. Tí, ktorí poznajú decentralizované financovanie, spoznajú mená ako Gnosis, OmiseGO, bZx a Kyber, ktoré sú medzi členmi DAO..

Ochrana BTC používateľov ako jediného správcu projektu je BitGo. Aj keď spoliehanie sa na jedného správcu môže niektorým čitateľom znieť poplašne, spoločnosť je jedným z najvýznamnejších správcov v priemysle. Reguluje ju Divízia bankovníctva v Južnej Dakote a môže sa pochváliť a Poistenie vo výške 100 miliónov dolárov politika spoločnosti Lloyd’s of London.

Napriek svojim povereniam predstavuje BitGo stále dôveryhodnú tretiu stranu. Pre mnohých v odbore to je v rozpore so samotným étosom kryptomeny. Rovnako tak je v súlade s povinnosťou dodržiavať predpisy o boji proti praniu špinavých peňazí, napríklad šeky typu Know Your Customer (Poznaj svojho zákazníka), ktoré pred zverejnením WBTC vyžadujú zverejnenie totožnosti. Z týchto dôvodov sa iné projekty pokúsili priviesť BTC do siete Ethereum spôsobom s menšou dôverou.

RenBTC

Druhý najväčší projekt tokenizujúci BTC na ethereu je poháňaný virtuálnym počítačom Ren (RenVM). Vytvorené tokeny podporované BTC sú známe ako tokeny renBTC. V súčasnosti je na Ethereu viac ako 25 000 renBTC, čo je v hodnote okolo 320 miliónov dolárov.

RenVM je sieť strojov známych ako Darknodes. Virtuálny stroj slúži ako správca používateľov tým, že vytvára jednorazovú adresu na vklad BTC, na ktorú musia používatelia posielať BTC. Súkromný kľúč k tejto adrese je úplne tajný, a to aj pred uzlami. Po potvrdení transakcie razí RenVM zodpovedajúci počet renBTC na použitie s podporovanými aplikáciami DeFi.

Ako sieť bez oprávnení môže ktokoľvek prevádzkovať program RenVM Darknode. Registrácia však vyžaduje, aby operátori vložili 100 000 tokenov REN. To zaisťuje, že jeden používateľ nemôže prekročiť sieť s Darknodes, ktoré ovláda, aby mohol hrať činnosť virtuálneho stroja v ich prospech. Prevádzkovatelia Darknode sú motivovaní k čestnej účasti podielom z transakčných poplatkov účtovaných tým, ktorí používajú RenVM.

Na rozdiel od WBTC, ktoré vyžaduje, aby používatelia vyhoveli regulačným požiadavkám AML a KYC, sa renBTC – a virtuálny stroj, ktorý ho napája – zameriava na súkromie. Používa rôzne kryptografické techniky na zabezpečenie toho, aby všetky procesy – vstupy, výstupy a stav – boli utajené pred všetkými účastníkmi vrátane operátorov Darknode. Ako je uvedené v projektová dokumentácia, RenVM obsahuje Shamir’s Secret Sharing, zkSNARKs a bezpečný viacstranný výpočtový protokol na dosiahnutie tejto funkcie zameranej na súkromie.

Okrem toho, že je údajne dôvernejším a súkromnejším spôsobom, ako priviesť BTC likviditu k iným blockchainom, RenVM ponúka ďalšie výhody. Po prvé, jeho skladateľnosť umožňuje projektom DeFi pridať inter-blockchain-operability do svojich vlastných aplikácií – čo prispieva k plynulejšej používateľskej skúsenosti. Prevádzkový riaditeľ spoločnosti Ren Michael Burgess pre OKEx Insights povedal, ako by to mohlo mať vplyv na širší rast odvetvia kryptomien:

"Keď sa RenVM rozšíri do ďalších blockchainov, používatelia budú môcť interagovať s natívnymi aktívami (napríklad BTC) a nebudú vedieť, na ktorej základnej úrovni L1 sú dApps – čo podľa nášho názoru presunie interoperabilitu do hlavného prúdu a bude mať výrazný dopad na užívateľská skúsenosť ekosystému a následné prijatie."

Navyše, keďže je ťažba majetku pomocou protokolu RenVM úplne založená na protokole, vyžaduje si trochu viac času, než je potrebné na potvrdenie transakcií na blockchainoch, ktoré preklenuje. Vďaka tomu je oveľa rýchlejší ako systémy vyžadujúce centrálnu autorizáciu.

Burgess komentoval:

"Žiadny iný mechanizmus zabaleného majetku sa nemôže presunúť do a z Etherea tak rýchlo a kapitálovo efektívne. Všetky ostatné varianty majú prekážky UX, ktoré bránia tejto úrovni plynulosti a kapitálovej efektívnosti."

V súčasnosti existuje viac ako 6-násobný počet tokenov WBTC ako v prípade renBTC tokenovV súčasnosti existuje viac ako 6-násobný počet tokenov WBTC ako v prípade renBTC tokenov. Zdroj: Catallact

Ponechajte si tBTC siete

WBTC a renBTC nie sú jediné snahy priniesť likviditu BTC do rozširujúceho sa decentralizovaného finančného sektora. Zatiaľ čo HBTC spoločnosti Huobi a imBTC spoločnosti Tokenlon sa spoliehajú na centralizované služby depozitára – podobné ako služby WBTC – ostatní sa usilujú zastupovať BTC na ethereu spôsobom, ktorý viac vyhovuje étosu širšieho odvetvia kryptomien..

Medzi nimi je tBTC od siete Keep. Táto tokenizácia BTC využíva overcollateralized, náhodne vybrané podpisové uzly na prevzatie BTC používateľov. Títo signatári dostávajú podiel z poplatkov platených používateľmi platformy a sú držaní čestne dlhopisom ETH v hodnote 150% BTC, ktorý je v ich úschove. V súčasnosti je v obehu okolo 1 000 tBTC (~ 15 miliónov dolárov), čo z neho robí jednu z menších implementácií tokenizovaných BTC..

Napriek tomu, že tí, ktorí stoja za tBTC, predstavujú menší podiel tokenizovaných BTC na ethereu, domnievajú sa, že v súčasnosti predstavuje implementáciu, ktorá je ideologicky najviac v súlade s bitcoinmi. Podľa vlastných slov Reckhow:

"tBTC je zostavený tak, aby bol v súlade s hodnotami a prioritami držiteľov bitcoinu. To znamená uprednostniť decentralizáciu a bezpečnosť. tBTC je úplne dôveryhodný, čo znamená, že žiadny sprostredkovateľ sa nemusí odhlasovať, aby mohol kedykoľvek uplatniť tBTC za BTC."

sBTC

Vývojári, ktorí stoja za decentralizovanou obchodnou platformou s derivátmi Synthetix, prišli s ďalším prístupom k zobrazovaniu hodnoty bitcoinu v sieti Ethereum. Jeho token sBTC je v skutočnosti syntetickým vyjadrením hodnoty BTC. Na rozdiel od WBTC, renBTC a tBTC nie je sBTC podporovaný BTC. Namiesto toho poskytuje token SNX spoločnosti Synthetix potrebný kolaterál na razenie tokov sBTC. Používatelia, ktorí chcú raziť sBTC, musia zablokovať SNX v hodnote približne 700% hodnoty BTC. Táto nadmerná kolateralizácia je potrebná na ochranu systému pred náhlym poklesom ceny SNX oproti cene BTC.

Vzhľadom na to, že SNX aj sBTC fungujú na blockchaine Ethereum, aktíva predstavované Synthetixom skutočne neprepojujú blockchainy rovnakým spôsobom ako iné riešenia. Systém neobsahuje žiadne skutočné BTC. Preto sBTC nemožno uplatniť za BTC. Preto sBTC umožňuje obchodníkom, aby sa vystavili iba cene BTC, a neprináša do siete Ethereum nijakú z veľkej likvidity trhu BTC..

Problémy spôsobené rôznymi tokenizovanými implementáciami bitcoinu

Žiadna zo snah priviesť bitcoin do ethereum nie je v súčasnosti bez nevýhod. Tou hlavnou – prinajmenšom zatiaľ – je požiadavka dôveryhodnosti ústredného subjektu. Vonkajší tlak na tých, ktorí vykonávajú centrálnu kontrolu nad týmito systémami, môže v konečnom dôsledku viesť k cenzúre transakcií alebo dokonca k zadržaniu BTC vo väzbe..

V prípade WBTC, HBTC a imBTC je takéto centrálne riadenie dosť explicitné. Zadržané BTC sú držané v peňaženkách kontrolovaných centrálnym subjektom. Používatelia veria, že táto centrálna entita skutočne drží jednu mincu za každý tokenizovaný BTC v obehu a že zrazu nezmizne s obsahom svojej zadržovacej peňaženky. Čo však nie je také jasné, je úroveň centrálneho riadenia pod velením tých, ktorí stoja za riešeniami, ktoré tvrdia, že ponúkajú tokenizáciu BTC spôsobom minimalizovaným dôveryhodnosťou.

TBTC aj renBTC už predtým vyvolali kritiku za svoje vlastné decentralizačné požiadavky. 26. augusta 2020 vydala Wanchainova nadácia a Stredný príspevok v ktorom zistila nezrovnalosti medzi nárokmi renBTC a ich skutočnou implementáciou. Uviedlo, že všetky BTC vo väzbe spoločnosti RenVM zostali na jednej adrese BTC. Kontrola tohto súkromného kľúča by umožnila útočníkovi previesť všetky BTC, ktoré má projekt v správe, na ľubovoľnú adresu v sieti.

Projekt Ren odpovedal a vlastný príspevok, s odôvodnením, že úplná decentralizácia si od začiatku vyžaduje svoje vlastné problémy. Softvérové ​​chyby – najmä pri riešení zložitého a špičkového softvéru – sú bežné. Preto projekt Ren sleduje a cestovná mapa smerom k tomu, čo označuje ako úplnú decentralizáciu.

Príspevok odhalil, že tí, ktorí stoja za projektom, by sa skutočne mohli vnútorne domnievať, aby mali prístup k týmto prostriedkom v úschove spoločnosti RenVM. Tvrdilo však, že existujú "silné stimuly, aby tak nerobili." Tie obsahujú "zahodenie rokov tvrdej práce a reputácie," ako aj potenciálne právne dôsledky a čierna listina ukradnutých aktív, ktorá obmedzuje účinnosť takéhoto výstupného podvodu. Používatelia musia v konečnom dôsledku veriť, že nedôjde k nijakej tajnej dohode.

Predchádzajúce vydanie – tentokrát s tBTC – zdôrazňovalo obavy z centralizácie aj to, ako úplná decentralizácia od začiatku môže predstavovať ich vlastné riziká. Iba pár dní po spustení tBTC v máji 2020 bol tím Keep Network prinútený spustiť pozastavenie vkladu funkcia zapísaná do kódu projektu. Spustením tzv "červená páčka," tímu sa podarilo zabrániť strate finančných prostriedkov používateľov, zatiaľ čo sa zaoberal problémami so systémom podpisového viazania. Bez takejto centrálnej kontroly by mohli byť identifikované zraniteľné miesta zneužité.

Rovnako ako projekt Ren, sieť Keep údajne postupuje k úplnej decentralizácii pre tBTC. Načrtáva rozložený proces odstraňovania ústredných bodov dôvery. Toto má umožniť riešenie počiatočných problémov pri zachovaní kontroly nad určitými aspektmi systému s cieľom chrániť účastníkov siete pred nepredvídanými zraniteľnosťami. Je zrejmé, že v týchto riešeniach zameraných na minimálnu dôveru stále existuje určitá požiadavka dôvery používateľov.

Snahy nahradiť centralizovaných správcov pri premostení rôznych blockchainov môžu lepšie zodpovedať decentralizovanej povahe kryptomeny, ale ich relatívna zložitosť si vyžaduje aj nové potenciálne útočné vektory. Rovnako ako v prípade mnohých protokolov o kryptomene, chyby v ich kóde, ak sú zneužité, by mohli viesť k strate finančných prostriedkov používateľa. Toto je dôležitá úvaha pre každého, kto uvažuje o tokenizácii svojich vlastných BTC pozícií.

V rozhovore pre OKEx Insights Abugov komentoval kompromis medzi službami centralizovaného depozitára a tými, ktoré sa snažia zabezpečiť tokenizáciu BTC spôsobom s minimálnou dôverou:

"Niektorí môžu povedať, že retailoví používatelia nerozumejú technológii, ktorá stojí za ich centralizovanými finančnými produktmi – potrebujú ich len na to, aby fungovali. To môže byť pravda, ale pri centralizovaných produktoch existuje určená zodpovedná strana. Existujú postupy, ako postupovať, ak sa stane chyba. V DeFi je toho oveľa menej."

Všeobecné riziká a nedostatky tokenizovaných BTC na ethereum

Inteligentné riziko zmluvy

Vzhľadom na tohtoročný rast BTC na ethereu je zrejmé, že od držiteľov BTC existuje veľký dopyt, aby zhodnotili svoje investície, aby mohli pracovať v rozvíjajúcom sa sektore DeFi v éteri. Pred pokusom o interakciu s decentralizovanými finančnými aplikáciami je však dôležité zvážiť inherentné riziká spoločnosti DeFi.

Ako už spoločnosť OKEx Insights preskúmala predtým, skladateľnosť aplikácií DeFi vytvára potenciálne rozsiahlu útočnú plochu pre tých, ktorí chcú zneužiť chyby v kóde. Pri mnohých príležitostiach počas roku 2020 boli inteligentné zmluvy vyčerpané oportunistami aj zákernými aktérmi. Mnoho útokov sa samozrejme zameralo na úplne neauditované projekty, ktoré môžu tiež ponúkať príležitosti na generovanie pasívneho príjmu pomocou tokenizovaných BTC.

Samozrejme, rastúce počty projektov DeFi sa teraz rozhodujú pre inteligentné služby auditu zmlúv. Aj auditované projekty však môžu predstavovať riziká. Otvorená povaha odvetvia bez povolení a interoperabilita rôznych protokolov môžu vytvoriť zraniteľné miesta, ktoré je ťažké vnímať, kým nebudú systémy v prevádzke – a so skutočným kapitálom. V takom novom a komplexnom výklenku, ako je DeFi, ktorý zahŕňa čoraz väčšie sumy peňazí, je potrebné veriť, že audítori môžu zodpovedať za všetky možné mysliteľné činy..

Burgess pre OKEx Insights povedal o zloženom riziku spojenom s tokenizáciou bitcoinu:

"Prenesením aktíva do Etherea (prostredníctvom tokenizácie) a jeho uložením do aplikácie DeFi kombinujete riziko bitcoinového blockchainu, riziko blockchainu Ethereum, riziko tokenizovaného modelu a riziko aplikácie DeFi (smart contract). Pre tokenizované aktíva v DeFi je to nevyhnutné a mali by sa oznámiť používateľom, aby mohli robiť vzdelané rozhodnutia o tom, ktorý model a rizikový profil najlepšie zodpovedajú ich potrebám.."

Podobne môžu projekty zmeniť svoj kód po pozitívnom hodnotení od audítorskej spoločnosti. Takéto zmeny môžu zaviesť nové vektory útoku. Tí, ktorí interagujú s takýmito protokolmi s tokenizovanými BTC (alebo s akýmkoľvek iným digitálnym majetkom), môžu byť napriek predchádzajúcim auditom projektu ohrození..

Abugov komentoval riziká spojené s tokenizovanými bitcoinovými protokolmi a sektorom DeFi všeobecnejšie:

"Myslím si, že existuje ďalšie riziko. Za posledných pár mesiacov sme videli, že množstvo projektov trpí rôznymi útokmi. Tokeny BTC vytvárajú minimálne ďalšiu úroveň technologického rizika. Hovorilo sa už predtým, v súčasnosti priestor pripomína veľký ‘beta test’. Pomohlo by teda, keby používatelia aplikácií pochopili, čo používajú."

Ceny plynu vedú bitcoin do iných sietí

Dodatočný nedostatok interakcie s Ethereum DeFi prostredníctvom tokenizovaných BTC súvisí so škálovateľnosťou. V tomto roku nielen rýchlo vzrástol objem BTC a TVL v aplikáciách DeFi v sieti, ale aj transakčné poplatky.

Každá interakcia s aplikáciami založenými na ethereu vyžaduje aktualizáciu blockchainu. S poklesom dopytu po blokoch vesmírnym modelom DeFi sa ceny plynu zvýšili na úrovne, ktoré vyčíslia všetko najbohatšie, dokonca aj za použitia týchto údajne otvorených a prístupných finančných služieb..

Nedostatky blockchainu Ethereum pri jeho súčasnej implementácii povzbudzujú zástancov ďalších platforiem kompatibilných s inteligentnými zmluvami, aby sa usilovnejšie venovali vývoju DeFi. Napríklad sieť TRON bola pokus o umiestnenie ako oveľa lacnejšia platforma pre decentralizované financovanie. Snahy ako Stačí vymeniť DEX, pearl.finance, losos.finance a ďalšie si všetky požičiavajú nielen od funkčnosti svojich náprotivkov na báze Ethereum, ale aj od svojej neúctivej značky. Medzi ďalších konkurentov Ethereum, ktorí zaznamenávajú zvyšujúci sa vývoj DeFi, patria Polkadot, EOS a Cosmos.

Keďže možnosti pre používateľov DeFi pribúdajú, nie je žiadnym prekvapením, keď vidíme, že tokenizované riešenia BTC teraz poskytujú mosty medzi bitcoinovým blockchainom a sieťami, ktoré nie sú ethereum. Spoločnosť BitGo koncom septembra oznámila, že spolupracuje so spoločnosťou TRON preniesť WBTC do siete. Medzitým je vlastné domáce riešenie TRON LEN BTC. Podobne pracuje aj Interlay Prvý tokenizovaný BTC v Polkadote implementácia PolkaBTC, ktorej spustenie sa očakáva začiatkom roku 2021.

Mali by ste tokenizovať svoje BTC?

Ak je vaším hlavným záujmom bezpečnosť, odpoveď na túto otázku môže byť "č." Všetky existujúce metódy tokenizácie BTC na ethereu predstavujú určité ďalšie bezpečnostné riziko. Burgess to zhrnul úhľadne:

"Najbezpečnejšie miesto pre BTC a ďalšie aktíva je v ich natívnom reťazci. Bez výnimky. Všetky tokenizované modely (renBTC, WBTC, tBTC atď.) Sú zložené s rizikom a iné tvrdenie je nepravdepodobné. Používatelia si musia byť toho vedomí."

Držitelia BTC v hodnote zhruba 2 miliárd dolárov však toto riziko podstúpili. Väčšina z nich uprednostňuje centralizovaný depozitný model WBTC namiesto zložitejších systémov, ako sú systémy Ren Project a Keep Network..

S komentárom, že očakáva pokračujúci dopyt po takýchto centralizovaných riešeniach na inštitucionálnom trhu, Reckhow hovorila s OKEx Insights o kompromisoch medzi centralizovanými a dôveryhodnými BTC tokenizačnými projektmi z hľadiska rizika:

"Používatelia by mali pochopiť a kvalifikovať sa pre technológie, ktoré vyberú, a používať ich, ak akceptujú riziká. Medzi projektmi a protokolmi DeFi a kryptomien je veľa rozdielov. Pri centralizovaných projektoch riziká spočívajú v potrebe dôveryhodnosti tretej strany v bezpečnostné alebo rehypotekačné riziko (t. J. Riziko Bitfinex’d) a pri decentralizovanejších projektoch sa pozeráte na riziká súvisiace s technickými / inteligentnými zmluvami."

Skutočnosť, že WBTC so svojou špičkovou poistenou, ale centralizovanou úschovou, naďalej predstavuje viac ako tri štvrtiny všetkých BTC na ethereu, hovorí o chuti trhu na riziko. Aj keď sú používatelia radi, že na seba berú riziko smart kontraktu za potenciálnu odmenu za interakciu s protokolmi DeFi, pri použití jedného z riešení s minimálnou dôverou je len málo čo získať a veľa stratiť. Koniec koncov, hovoríme o dôveryhodných úplne nových, komplexných a málo testovaných systémoch s najcennejším majetkom kryptosveta.

OKEx Insights predstavuje analýzy trhu, podrobné funkcie a vybrané správy od krypto profesionálov.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map