Bitcoin v rokoch 2017 vs. 2020 – tentokrát je to iné

Porovnanie bitcoinového býka prebiehajúceho v rokoch 2017 až 2020 a toho, ako sa zmenil trh

Kryptokomunita bola minulý týždeň svedkom historického okamihu, keď cena bitcoinu – ktorá 16. decembra 2020 zaznamenala rekordný pokles v roku 2017, zaznamenala 16. decembra 2020 nový rekord 34 684 dolárov 3. januára 2021. Keď sa pozrieme späť na rok 2020, bitcoiny prekonali hlavné triedy aktív a zverejnili a ročný zisk 303,5%, rok sa začínal na 7 193 dolároch a končí sa na 29 022 dolárov.

Zatiaľ čo hype na trhu s krypto trhmi bol v roku 2017 spôsobený nástupom počiatočných ponúk mincí a špekulatívnym obchodovaním, trh v roku 2020 vykazoval známky zrelosti podporované silnými základmi siete, inštitucionálnym dopytom a rastúcou adopciou v maloobchode.

S cieľom zvýrazniť tieto zmeny spoločnosť OKEx Insights porovnala a vyhodnotila súčasný bitcoinový trh s býkmi oproti konjunktúre z roku 2017 na základe nasledujúcich faktorov:

  • Základy siete
  • Inštitucionálny dopyt po kryptomene
  • Trhy s derivátmi kryptomeny
  • Maloobchodná adopcia kryptomien

Základy siete

Sieťová hash rate a analýza adries patria medzi kľúčové metriky používané na hodnotenie stavu bitcoinovej siete.

Hash rate meria výkon spracovania celej siete a zvyšuje sa, keď sa k nej zaviaže viac ťažiarov. Vysoký hash rate efektívne zaisťuje sieť a zabraňuje vektorom útoku, ako je 51% útok.

V porovnaní s rokom 2017 je súčasná hašovacia rýchlosť bitcoinovej siete výrazne vyššia, čo odráža všeobecnú dôveru zainteresovaných strán. V roku 2020 sme zaznamenali historicky vysokú mieru hash 146 miliónov, čo tiež začiatkom novembra viedlo k historicky vysokej úrovni obtiažnosti ťažby 19,99 biliónov. To je v príkrom rozpore s rokom 2017, keď zasiahla iba hash rate 15,26 milióna na svojom vrchole a ťažobná obtiažnosť vrcholila na 1,93 bilióna.

Pozoruhodne sme tiež videli, že tretia odmena bitcoinov sa znížila na polovicu v roku 2020, a hoci existovali obavy okolo odchodu baníkov zo siete kvôli zníženej ziskovosti, od tej doby sme zaznamenali väčší rast, čo odráža dôveru zúčastnených strán v dlhovekosť bitcoinu.

Bitcoinová hash miera a ťažobné ťažkosti dosiahli historické maximá na konci roka 2020. Zdroj: Blockchain.com

Rast aktívnych adries v bitcoinovej sieti tiež do istej miery odráža prijatie, pretože naznačuje rast používateľov. Aj keď po boome bitcoinov v roku 2017 došlo k počiatočnému poklesu počtu aktívnych adries, tento počet opäť nabral na obrátkach a dosiahol 1,19 milióna koncom roku 2020. Zatiaľ však neprekročil historické maximum 1,25 milióna z roku 2017 kvôli relatívnemu nedostatku čerstvých účastníkov v minulom roku.

Ďalšou užitočnou metrikou na reťazci je počet adries s 1 000 BTC alebo viac. Pri pohľade na štatistiky z Glassnode, tento počet vzrástol z 1 600 na začiatku roka 2018 na 2 275 v decembri 2020. To ukazuje na akumuláciu v tomto období veľrybami a inštitúciami, čo je ďalším pozitívnym znamením a hlasom o dôvere v sieťové a hodnotové vyhliadky bitcoinu..

Počet adries so zostatkom minimálne 1 000 BTC od roku 2017 do roku 2020. Zdroj: Glassnode

Bobby Ong, spoluzakladateľ spoločnosti CoinGecko, pre OKEx Insights uviedol, že od roku 2017 všeobecne základy bitcoinovej siete ohromne vzrástli:


"Povedal by som, že všetky základné metriky siete od roku 2017 významne vzrástli. Sieť je vyspelejšia ako predtým a vidíme väčšie inštitúcie podporujúce BTC. V dnešných dňoch veľké verejne obchodovateľné spoločnosti ako MicroStrategy a Square nesú BTC vo svojej pokladnici. PayPal tiež začal predávať BTC svojim zákazníkom. Veľké banky tiež začali [vrátane] pokrytia bitcoinmi vo svojich výskumných správach. To všetko znamená vyspelosť v bitcoinovom ekosystéme."

Inštitucionálny dopyt po kryptomene

V porovnaní s bitcoinovým boomom v roku 2017 je súčasný bitcoinový býk riadený hlavne silným inštitucionálnym dopytom po kryptomenách. Rast tohto dopytu je zrejmý v nasledujúcich segmentoch:

  • Nezanedbateľné bitcoinové investície od popredných finančných inštitúcií
  • Masívny rast kryptomien a inštitucionálnych bitcoinových veľrýb
  • Konkurencia medzi gigantmi Wall-Street o spustenie služieb spojených s krypto

Nezanedbateľné bitcoinové investície od popredných finančných inštitúcií

Počas rozmachu bitcoinov v roku 2017 boli inštitúcie voči skriptovacím aktívam veľmi skeptické a kritické z hľadiska ich perspektív rastu. Napríklad opakovane generálny riaditeľ JPMorgan Chase Jamie Dimon zabuchol Bitcoin v tom roku a negatívne ovplyvnil jeho cenu.

Odvtedy sme zaznamenali zásadný posun v inštitucionálnom sentimente, keď sa za posledný rok začali veľké mená usilovať o odhalenie bitcoinu a kryptomeny. Spoločnosť MicroStrategy napríklad zverejnila nákup bitcoinu v hodnote 250 miliónov dolárov v júli 2020, po ktorom nasledovalo ďalších 50 miliónov dolárov nákup začiatkom decembra. Tri mesiace po prvej investícii spoločnosti MicroStrategy, Square Inc. investované 50 miliónov dolárov v bitcoinoch, zatiaľ čo poisťovací gigant MassMutual oznámil nákup bitcoinu v hodnote 100 miliónov dolárov a akvizícia NYDIG v podobe akciového podielu v hodnote 5 miliónov dolárov.

Tento trend, ktorý má pokračovať, je v príkrom rozpore s rokom 2017 a odráža rastúce akceptovanie bitcoinu ako alternatívneho aktíva, čím mu dodáva väčšiu hodnotu.

Masívny rast krypto hedžových fondov a inštitucionálnych veľrýb

Aj keď v roku 2017 dochádzalo k bitcoinom len málo inštitucionálnych investícií, za posledné tri roky zaznamenali masívne nárasty krypto investícií z hedžových fondov. Celkové spravované aktívum globálnych krypto hedžových fondov zdvojnásobil na viac ako 2 miliardy dolárov v roku 2019 a je očakávané sa strojnásobí do konca roku 2020. Okrem toho sa percento krypto hedžových fondov s AUM nad 20 miliónov dolárov zvýšilo z 19% na 35% v roku 2019.

Akumuláciu bitcoinu inštitucionálnymi investormi je možné vidieť aj na prílive a vzorcoch nevyčerpaných transakcií alebo UTXO. Ako ukazuje nasledujúci graf, došlo k významnej akumulácii bitcoinu o inštitúcie minulý rok, najmä od novembra.

Masívna akumulácia BTC veľrybami zaznamenaná v novembri a decembri. Zdroj: Whalemap, OKEx Insights

Odtiene sivej sú najskoršou a najväčšou bitcoinovou veľrybou medzi finančnými inštitúciami. Spoločnosť Grayscale Bitcoin Trust, ako prvý investičný nástroj v digitálnej mene, ktorý získal štatút spravodajskej spoločnosti pre cenné papiere a burzu v Spojených štátoch, kúpila BTC prvýkrát v roku 2015 a jej akcie vlastní viac ako 30 inštitucionálnych investorov. Odtiene šedej tiež zvýšili svoje držby BTC počas nedávneho behu bitcoinových býkov a dodali 55 015 BTC v novembri a 72 950 BTC v decembri. Od 4. januára 2021 má GBTC 572 644 BTC alebo 18,99 miliárd dolárov spravovaný majetok.

Grayscale Investments BTC podiely za posledných šesť mesiacov. Zdroj: bybt.com

Obri z Wall Street konkurujú spusteniu kryptoobchodných služieb

Zatiaľ čo väčšina veľkých mien na Wall Street bola v roku 2017 voči bitcoinu veľmi skeptická, zaznamenali sme zmenu názoru rovnakých skeptikov, ktorí začali s poskytovaním služieb súvisiacich s kryptomenami v poslednej dobe..

Fidelity Investments je jedným z priekopníckych gigantov z Wall Street, ktorí vstúpili do krypto priestoru. Spoločnosť prvýkrát zriadila svoju digitálnu ruku, Fidelity Digital Assets, a spustila služby krypto úschovy v roku 2018. Aby uspokojila rastúci dopyt po bitcoinoch zo strany rodinných kancelárií, Fidelity tiež spustený Fidelity Digital Funds v auguste. Fond je pasívne spravovaný a spravovaný spoločnosťou Fidelity Digital Assets. Okrem Fidelity aj fintechového ramena Standard Chartered, SC Ventures partnerský so spoločnosťou Northern Trust na spustenie riešení kryptomeny pre inštitucionálnych klientov.

V porovnaní s krypto úschovou je obchodovanie s kryptami vyhrotenejším bojiskom medzi bankovými gigantmi kvôli enormnému inštitucionálnemu dopytu. Napríklad Belarusbank, spustený prvá kryptoobchodná platforma v novembri v krajine, po ktorej nasledoval návrh mäkký štart digitálnej burzy DBS krytej najväčšou singapurskou bankou v decembri. Aj ďalší bankoví giganti údajne spúšťajú svoje vlastné kryptoobchodné pracoviská, vrátane Standard Chartered, BBVA, Štátna banka Indie a japonské SBI Hstarci.

Ong v spoločnosti CoinGecko verí, že konkurencia v poskytovaní kryptografických služieb medzi gigantmi z Wall Street sa v budúcnosti iba zintenzívni, čo vyústi do významných fúzií a akvizícií. Pre OKEx Insights povedal:

"Nakoniec bude Wall Street chcieť kúsok tohto krypto koláča a bude tu aktívny M&A v priestore, kde sa inštitúcie budú usilovať získať existujúcich hráčov na nákup know-how v odbore a vzťahov so zákazníkmi. Zatiaľ to nevidíme, ale stane sa to čoskoro."

Trh s krypto derivátmi vykazuje zrelosť v roku 2020

Okrem trhového humbuku poháňaného ICO znamenal boom bitcoinov v roku 2017 aj začiatok narastajúceho trhu s krypto derivátmi. Cboe bol prvým tradičným poskytovateľom služieb spustenie bežné bitcoinové futures kontrakty 10. decembra 2017 a každý kontrakt predstavoval 1 BTC. CME nasledovala Cboe do spustenie svoje vlastné bitcoinové futures o týždeň neskôr a každý kontrakt CME predstavoval 5 BTC.

Zatiaľ čo Cboe zastavil s uvedením futures na bitcoiny v marci 2019 z dôvodu nezáujmu maloobchodu, krypto deriváty odvtedy ohromne vzrástli. Vedený silným inštitucionálnym dopytom, celkovým otvoreným záujmom o bitcoinové futures dosiahol historické maximum viac ako 10 miliárd dolárov začiatkom januára 2021.

Agregovaný otvorený záujem o bitcoinové futures. Zdroj: zošikmenie

Tento rastúci trh s krypto derivátmi je jedným zo základných faktorov, ktoré podporujú bitcoinový býk v roku 2020. Na rozdiel od toho istého trhu vyskočila bublina 2017.

V komentári k stavu krypto derivátov Emannuel Goh, spoluzakladateľ firmy pre analýzu dát skew, pre OKEx Insights uviedol:

"Derivátové produkty zaznamenali od roku 2017 obrovský rast, najprv rýchlym vývojom termínových obchodov a perpetuitných swapov a teraz novými zmenami. Veríme, že to prispelo k lepšiemu procesu zisťovania cien bitcoinu a v konečnom dôsledku to pomôže znížiť jeho volatilitu."

Maloobchodné prijatie bitcoinu

Prijatie bitcoinu v maloobchode získalo v roku 2020 obrovský rozmach po rozhodnutí spoločnosti PayPal podporovať bitcoiny a ďalšie popredné kryptomeny. Krypto ponuky gigantov na spracovanie platieb sú teraz k dispozícii zákazníkom v USA a spoločnosť plánuje rozšíriť služby na Venmo v roku 2021.

Je pozoruhodné, že v roku 2017 bolo veľa skorých pokusov o podporu adopcie bitcoinov v retaile. Napríklad digitálna banka so sídlom v Spojenom kráľovstve Revolut spustený svoje služby kryptomeny v roku 2017, ktoré umožňujú používateľom nakupovať a obchodovať s BTC, LTC, ETH, BCH, XRP a XLM v podporovaných regiónoch. Zatiaľ čo spoločnosť Revolut odvtedy zaznamenala výrazný rast, vďaka jej ponuke sa bitcoin nestal použiteľnejším.

Keď sa PayPal pripojí k priestoru minulý rok, môžeme v nasledujúcom roku očakávať masívne prijatie. V porovnaní s Revolutom, ktorý má 12 miliónov používateľov, Paypal má stovky miliónov a je ďalej schopný využívať svoju dcérsku spoločnosť Venmo, ktorú má 52 miliónov používateľov a dominuje trh mobilných platieb medzi americkými tisícročiami.

Ako zhrnul Henri Arslanian, globálny vodca kryptomeny PwC, PayPal je pre bitcoiny veľkou výhrou:

"Zatiaľ čo iné platobné spoločnosti v USA, napríklad Robinhood alebo Square, už ponúkali prístup k kryptomene, PayPal je oveľa väčší a medzinárodnejší."

Záver

K rozmachu bitcoinov v roku 2017 do veľkej miery prispeli špekulácie a humbuk ICO. Tento humbuk sa začal ochladzovať začiatkom roka 2018 v dôsledku regulačného tlaku zo strany americkej SEC, ktorej predseda Jay Clayton, varoval investorov proti ICO kvôli problémom s manipuláciou cien a zákonnosťou. Tento vývoj spolu s dostupnosťou futures vyústil do kryptomeny počas celého roku 2018 a väčšiny roku 2019.

V porovnaní s boomom bitcoinov v roku 2017 nie je nedávny býk riadený humbukom ICO. Namiesto toho sme boli svedkami rozsiahlych zmien – či už išlo o zvyšovanie inštitucionálneho záujmu, jasnosť regulácie, vyspelosť trhu, prijatie maloobchodu alebo silnejšie základy siete – ktoré validovali bitcoin a dali mu uznanie ako platná trieda aktív, ktorú treba zvážiť. Stručne povedané, tentoraz je to naozaj inak.

OKEx Insights predstavuje analýzy trhu, podrobné funkcie, originálny výskum & vybrané správy od krypto profesionálov.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map