DCEP nenahradí fiat, Hongkong udeľuje licenciu na obchodovanie s virtuálnymi aktívami

Týždenný prehľad noviniek z blockchainu a kryptomeny z Číny a Hongkongu

Obrázok trhového monitora Číny

Čínsky elektronický platobný systém s digitálnou menou – známy ako DCEP – tento týždeň pokračuje v získavaní titulkov. Bývalý guvernér Čínskej ľudovej banky Zhou Xiaochaun zdieľal svoje presvedčenie, že DCEP nemá v úmysle nahradiť súčasné nekryté meny, ako je americký dolár.

Spoločnosť DCEP minulý týždeň tiež debutovala online na JD.com počas nákupného festivalu Double 12, kde sa uskutočnilo takmer 20 000 transakcií. Hongkonská komisia pre cenné papiere a futures medzitým udelila spoločnosti OSL Digital Securities prvú licenciu na obchodovanie s virtuálnymi aktívami.

Tu je všetko, čo vám v súvislosti s týmito príbehmi mohlo chýbať a ešte viac v tohtotýždňovom vydaní časopisu China Market Watch spoločnosti OKEx Insights.

Ex-PBoC šéf hovorí, že DCEP nemá v úmysle nahradiť fiat meny

Zhou Xiaochuan, bývalý guvernér PBoC a prezident Čínskej finančnej asociácie, tvrdil že Čína sa nesnaží nahradiť nekryté meny DCEP. Zhou na svojom vystúpení na Šanghajskom finančnom fóre tvrdil, že Čína je v procese presvedčovania spotrebiteľov a zámorských obchodníkov, aby postupne prijímali platby v DCEP.

Kľúčové jedlá

  • Čína si uvedomuje ponaučenie získané zo ságy Diem – predtým známej ako Váhy. Tvorcovia politiky zaujali opatrný prístup k spoločnosti Diem a jej potenciálu narušiť finančné systémy a zároveň spochybniť menovú suverenitu.
  • Zatiaľ čo Čína aktívne napreduje v rozvoji DCEP, Kenjo Okamura, japonský námestník ministra financií pre medzinárodné záležitosti, je dotknuté o tom, že jeho národ stratil výhodu prvého hnutia pri vývoji digitálnych mien centrálnej banky. Ostatné národy pravdepodobne zdieľajú podobné obavy z zaostávania v globálnych pretekoch CBDC.

DCEP strávil na JD.com takmer 20 000 transakciami

JD Digits, fintech pobočka elektronického obchodu, gigant JD.com, hlásené že DCEP bol použitý v takmer 20 000 transakciách od začiatku nákupného festivalu Double 12 v Shenzhene minulý týždeň. Spoločnosť uviedla, že prvú transakciu DCEP uskutočnil zákazník v Suzhou a platba bola dokončená za 0,5 sekundy.

Kľúčové jedlo so sebou

  • DCEP zatiaľ primárne využívajú príslušníci mladších generácií. Spoločnosť JD Digits uviedla, že takmer 80% transakcií DCEP uskutočnili tí, ktorí sa narodili v 80. alebo 90. rokoch. Najväčšia online platba presiahla 10 000 CNY – čo je viac ako 1 500 USD.

Hongkong udeľuje oficiálnu licenciu na obchodovanie s virtuálnymi aktívami

OSL Digital Securities, digitálna zložka skupiny BC Group podporovaná Fidelity, prijaté oficiálna licencia hongkonskej komisie pre cenné papiere a futures na vykonávanie regulovaných činností typu 1 a typu 7 – obchodovanie s cennými papiermi a poskytovanie automatizovaných obchodných služieb – 15. decembra.

OSL dostal predbežný súhlas regulačného orgánu v auguste. Keď bude OSL v prevádzke, ponúkne zákazníkom kompatibilný obchodný prístup k BTC, ETH a vybraným ponukám bezpečnostných tokenov.

Kľúčové jedlá

  • Licencie na obchodovanie s virtuálnymi aktívami udelené HKSFC znamenajú, že OSL úspešne splnil prísne požiadavky preverovania regulátora. Ponuky virtuálnych aktív od OSL dostanú rovnako zvýšenú úroveň regulačnej kontroly, aká sa uplatňuje na tradičné cenné papiere.
  • Schválenie v Hongkongu podporí pokus OSL rozšíriť svoje podnikanie do Singapuru. Spoločnosť požiadala o licenciu na digitálne aktíva podľa zákona o platobných službách a v súčasnosti ju preveruje Singapurský menový úrad.

Hospodárske oživenie v Číne sa pred rokom 2021 zrýchľuje

Pre akciové trhy v Hongkongu a Číne to bol stagnujúci týždeň. V čase tlače sa spoločnosti Shanghai SE Composite a CSI 300 v súčasnosti obchodujú na úrovni 3 368 a 4 952 – s týždennou stratou 0,12% a ziskom 0,19%. V Hongkongu tento týždeň index Hang Seng poklesol o 0,2% a momentálne je na úrovni 26 456.

Index blockchainu SZSE 50 tento týždeň poklesol o 1,44%. Zdroj: Trading Economics, Investing.com

Čína posilnila svoje očakávania týkajúce sa a zdravé hospodárske oživenie pred rokom 2021. Priemyselná produkcia v novembri vzrástla o 7% a maloobchodný predaj oproti predchádzajúcemu roku o 5%. Okrem toho investície do fixných aktív v Číne vzrástli o 2,6%.

Priemyselná produkcia a maloobchodné tržby v Číne medziročne vzrástli. Zdroj: Národný štatistický úrad

Kľúčové jedlá

  • Priemyselná produkcia sa zotavuje rýchlejšie ako maloobchodný predaj v Číne. Zatiaľ čo priemyselná výroba aj maloobchodný predaj zaznamenali od začiatku pandémie COVID-19 negatívny rast, priemyselná produkcia získala v apríli pozitívnu trajektóriu. Maloobchodný predaj tak urobil až v auguste.
  • Akademické inštitúcie aktualizovali svoje odhady ekonomických údajov na základe najnovších údajov z novembra. Napríklad Oxford Economics premietané Ekonomický rast Číny v roku 2021 bude na úrovni 8,1%, oproti predchádzajúcemu odhadu o 7,8%.

OKEx Insights predstavuje analýzy trhu, podrobné funkcie, originálny výskum & vybrané správy od krypto profesionálov.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map