Ethereum 2.0: Dopad na používateľov, DApps, DeFi a trhy

Ethereum (ETH), druhá najväčšia kryptomena o trhová kapitalizácia, Očakáva sa, že zaháji svoje toľko očakávané Aktualizácia ETH 2.0 v druhej polovici roku 2020. Inovácia predstavuje zásadný posun pre blockchainovú sieť, pretože mení svoj konsenzusný mechanizmus Dôkaz-Práca (PoW) do Proof-of-Stake (PoS) v snahe zlepšiť škálovateľnosť a zaviesť nové funkcie.

Taktiež známy ako Vyrovnanosť, upgrade ETH 2.0 bol prvýkrát oznámený počas spoluzakladateľa spoločnosti Ethereum Príhovor Devitalu Vitalika Buterina z roku 2018. Podľa pôvodného plánu existujú 4 fázy aktualizácie (fáza 0-3). Zatiaľ čo fáza 0 bola naplánovaná na rok 2019 a fáza 3 sa mala dokončiť do roku 2022, spustenie bolo oneskorene niekoľkokrát v dôsledku zmien v riadiacej štruktúre základného vývojového tímu.

Avšak s Buterinom nedávno ukazovanie smerom k Q3 2020 ako možnému časovému rámci pre uvedenie na trh, OKEx Insights skúma význam prechodu na PoS a nové funkcie, ako napríklad vytyčovanie, a dopad modernizácie na existujúce ekosystémy, ako napr Decentralizované financovanie (DeFi) a Decentralizované aplikácie (DApps).

PoW vs PoS – v stávke je úspora energie

Rozhodnutie spoločnosti Ethereum zmeniť svoj konsenzusný mechanizmus znovu vyvolalo diskusiu medzi navrhovateľmi PoW a PoS. PoW je pôvodný konsenzusový mechanizmus pre blockchain, ktorý v článku načrtol Satoshi Nakamoto Dokument o bitcoinoch. Vyžaduje takzvaných „baníkov“, aby overili transakcie a vytvorili nové bloky pomocou výpočtového výkonu.

Ako sa však zvyšuje konkurencia a obtiažnosť ťažby s novými bitcoinmi stúpajú, zvyšujú sa aj požiadavky na výpočtový výkon, čo má za následok vysokú spotrebu energie a obavy o životné prostredie. Podľa Bitcoinový index spotreby energie, odhadovaná ročná bitcoinová energia je 58,6 TWh ročne. Keby bol bitcoin krajinou, v energetickej spotrebe by sa umiestnil na 48 mieste, čo by tromflo krajiny ako Bangladéš a Rumunsko.

Spotreba energie bitcoinuSpotreba energie podľa krajín. Zdroj: bitcoinenergyconsumption.com

Obavy z spotreby energie bitcoinu v priebehu rokov viedli k vzniku alternatívne mechanizmy konsenzu, jedným z nich je PoS. Tento protokol odstraňuje potrebu výpočtového výkonu (šetrí energiu) a nahrádza ťažiarov „validátormi“, ktorí overujú transakcie a vytvárajú nové bloky.

V komentároch k OKEx Insights Jehan Chu, zakladateľ komunity Ethereum v Hongkongu a spoluzakladateľ spoločnosti Kenetic Capital, uviedol úspory energie ako jednu z výhod pripravovaného upgradu pre Ethereum:

„S upgradom na Proof of Stake sa držitelia ethereum budú môcť viac priamo zúčastňovať a ťažiť z údržby siete tým, že budú stavať (minimálne 32 et.) Namiesto prevádzkovania komplikovaného hardvéru a spaľovania elektriny.“

Ču dodal, že neverí, že by bitcoin bol schopný uskutočniť takúto zmenu aj napriek potenciálnym environmentálnym výhodám:

„Aj keď je prechod spoločnosti Ethereum na POS silným signálom pre priemysel, je nepravdepodobné, že by sa bitcoin niekedy presunul na POS kvôli svojej čistej veľkosti, hodnote a modelu riadenia. Vďaka tomu je úspech bitcoinu horkosladký, pretože vplyv na životné prostredie sa bude len zhoršovať, keď bitcoin získa hodnotu. “

Zatiaľ čo jeho pozitívny vplyv na životné prostredie bude pravdepodobne vítaným zlepšením, upgrade PoS systému Ethereum bude sprevádzaný niekoľkými zmenami a novými otázkami pre používateľov a vývojárov v ekosystéme..

Migrácia ETH 1,0 na 2,0: Čo sa stane s vašim ETH?

Pre tých, ktorí sa čudujú, migrácia zo súčasného blockchainu Ethereum do reťazca ETH 2.0 zahŕňa dve etapy: prenos ETH používateľov a prechod stavu blockchainu Ethereum.


Migrácia sa začína v prvej etape aktualizácie ETH 2.0, ktorá sa nazýva Fáza 0, a začína spustením systému Reťaz majákov – nový PoS blockchain pre Ethereum.

Migrácia éteru sa plánuje cez a "jednosmerný most" mechanizmus, kde používatelia budú môcť uzamknúť svoje étery na aktuálnom blockchaine Ethereum do zmluvy a získať rovnaké množstvo éterov v reťazci Beacon Chain.

Používatelia potom môžu vložiť pripísaný éter (ak majú viac ako 32 éterov) a začať získavať odmeny v reťazci ETH 2.0. Transakčná transakcia na ETH 2.0 je jednosmerná, pretože potom sa spaľujú étery používateľa na pôvodnom blockchaine Ethereum.

Aj keď ide o jednoduchý a bezpečný mechanizmus na prenos ETH do nového reťazca, dodáva sa nevratná povaha transakcie "zamknúť riziko." Toto riziko sa týka skutočnosti, že používatelia vkladajú svoje ETH do nového PoS blockchainu "zamknúť" že ETH (to znamená, že sa nemôže predať) na konkrétne obdobie, riskujúc, že ​​cena ETH môže klesnúť a neboli by ho schopní predať.

Zatiaľ čo hlavný vývojár ETH 2.0 Danny Ryan zdieľané že existuje záujem komunity na vytvorení obojsmerného mosta, je presvedčený, že takýto návrh bude možné posúdiť neskôr. Ryan tiež poukázal na to, že pre používateľov alebo držiteľov ETH sa vývojári snažia o prechod na nový blockchain "čo najplynulejší."

Prechod štátu – migrácia údajov ETH 1.0 na 2.0

Prechod stavu označuje presun existujúcich údajov blockchainu do novej architektúry. Pôvodne sa plánovalo, že súčasný reťazec ETH 1.0 bude prevedený do a "črep" (časť siete) v reťazci ETH 2.0. V súvislosti s týmto prechodom však boli rôzne výzvy, ktorým sa teraz venuje nová návrh od Buterina.

Podľa Ryana je nový návrh Buterina podporovaný hlavnými vývojármi a je pravdepodobné, že bude čoskoro implementovaný.

Okrem problémov spojených s migráciou poskytuje aktualizácia ETH 2.0 predovšetkým podporu vkladania a škálovateľnosti, čo môže mať vplyv na niektoré existujúce ekosystémy, ktoré sa spoliehajú na sieť, ako napríklad decentralizované financovanie a aplikácie..

Stála podpora pre držiteľov ETH

Vytyčovanie nahradzuje ťažbu v sieťach PoS a validátori, ktorí zamykajú svoje mince, získavajú vkladové odmeny za udržiavanie knihy blockchainu. Tieto odmeny sú podobné úrokom z vkladov peňazí, vďaka čomu je stávkovanie jedným z možnosti pasívneho príjmu dostupné v krypto priestore.

The Správa o podiele ekosystému na ethereum 2.0 autor ConsenSys naznačuje, že účastníci môžu vložiť svoje ETH spustením svojich vlastných uzlov validátora alebo pomocou poskytovateľa vkladu tretej strany. Správa tiež sumarizuje zistenia z prieskumu od 287 respondentov, z ktorých 32,8 percent plánuje prevádzkovať svoje vlastné uzly validátora a 33,1 percent plánuje používať poskytovateľa podielov tretej strany.

Podľa správy sú účastníci, ktorí majú v úmysle vložiť svoje ETH a spustiť uzly validátora, stimulovaní s priemerným očakávaným výnosom 5,8 percenta, zatiaľ čo tí, ktorí majú v úmysle vkladať prostredníctvom externého poskytovateľa, môžu očakávať vyššiu priemernú odmenu o 7,6 percenta.

Aktuálny počet adries Ethereum, ktoré majú najmenej 32 ETH (minimum, ktoré vyžaduje sieť na to, aby boli validátorom a získavali odmeny), nám môžu poskytnúť prehľad o počte potenciálnych validátorov ETH 2.0. Od 5. mája 2020 údaje Glassnode prezrádza že existuje 114 550 adries Ethereum s 32 ETH alebo viac.

ETH adresa nad 32Ethereum adresy so zostatkom najmenej 32 ETH. Zdroj: Glassnode

V konečnom dôsledku sa očakáva, že podpora stávkovania od spoločnosti Ethereum priláka širšiu účasť v sieti v porovnaní s ťažbou v staršej verzii. Charles d’Haussy zo spoločnosti ConsenSys objasnil tieto stimuly vo svojich komentároch k OKEx Insights:

„Pre ľudí, ktorí sú držiteľmi ETH, predstavuje Proof of Stake inkluzívnejší spôsob na udržanie bezpečnosti siete ETH 2.0 spolu s pomerne vysokou odmenou za prispievanie k nákladom na bezpečnosť … platformy ako burzy, fondy a peňaženky ponúkajúce stávkovanie byť skvelým spôsobom, ako prispievať a využívať výhody ETH 2.0. “

V komentároch k OKEx Insights Chu zo spoločnosti Kenetic Capital zdôraznil dostupnosť riešení tretích strán, ktoré môžu prispieť "rovnako ľahké ako registrácia na e-mailovú adresu":

„Vysoký technický štandard bránil mnohým používateľom v účasti v sieti, ale spoločnosti podporujúce ETH 2.0 s riešeniami na kľúč ako Alchemy alebo Blockdaemon (a prípadne vaše obľúbené ústredne) umožňujú stávkovanie rovnako rýchle a ľahké ako prihlásenie na e-mailovú adresu. To je zásadné pri zabezpečení siete pomocou rozsiahlej, rozmanitej a decentralizovanej skupiny validátorov, aby sa zaručila bezpečnosť a odolnosť na ďalších 100 rokov a viac! “

Riešenia DeFi, aby ste sa stali konkurencieschopnejšími

Decentralizované financovanie má v ekosystéme éteru významné postavenie, účtovníctvo na 60 percent z celkovej hodnoty Etherea DApps k máju 2020. V čase písania tohto článku je viac ako 2,5 milióna ETH (viac ako 600 miliónov dolárov) zamknutý v DeFi DApps a možno očakávať, že ich počet porastie, keď používatelia hľadajú alternatívy k tradičným finančným službám.

Škálovateľnosť však zostáva kameňom úrazu, keď sa porovnávajú decentralizované finančné aplikácie s ich tradičnými partnermi, ako je napríklad sieť Visa, ktorá dokáže spracovať tisíce transakcií za sekundu (t / s). V súčasnosti je sieť Ethereum obmedzená na menej ako V najlepšom prípade 50 tps.

Inovácia ETH 2.0 umožňuje vývojárom dosiahnuť zvýšenie škálovateľnosti pomocou technologických implementácií, ako je črepovanie, od ktorých sa očakáva, že dramaticky zvýšiť počet transakcií za sekundu v sieti. To by mohlo dať aplikácie DeFi do súladu s tradičnými riešeniami.

DApps ťažiť zo škálovateľnosti a nových príležitostí

Pohľad na celý ekosystém DApps, údaje z Dapp.com ukazuje, že Ethereum je stále dominantnou platformou z hľadiska denného objemu obchodov. Ethereum má v súčasnosti 71-percentný trhový podiel, zatiaľ čo jeho hlavný rival EOS predstavuje iba 24 percent.

objem transakcií dappDenný objem transakcií DApps hlavnými blockchain platformami. Zdroj: Dapp.com

Jon Jordon, riaditeľ komunikácie spoločnosti DappRadar sa domnieva, že ETH 2.0 je dôležitým míľnikom pre vývojárov v ekosystéme DApp. Pre OKEx Insights povedal:

„V niektorých ohľadoch by sa používatelia nemali o ETH 2.0 skutočne starať. Nemali by napríklad musieť robiť nič iné. Škálovateľnosť, ktorá prichádza s Eth 2.0, umožní vývojárom vytvárať oveľa zaujímavejšie a plynulejšie DAppsapps [sic], z čoho treba byť nadšený. “

Aj keď Jordan verí, že všetky kategórie DApps budú mať prospech z aktualizácie ETH 2.0, dodal, že škálovateľnosť by mala umožniť nové typy DApps:

„Každý DApp, ktorý vyžaduje rýchlejšie transakcie, bude mať prospech; hranie je určite na prvom mieste v zozname. Čo si však myslím, že je najviac vzrušujúce, je príležitosť pre nové typy DApps, ktoré sme na Ethereu ešte nevideli, ale vidíme ich v bežnom svete Web 2.0, ako sú napríklad sociálne DApps. “

Ďalšou zásadnou zmenou v ETH 2.0 je odstránenie "plyn" poplatok zo siete Ethereum, čo by mohlo ďalej zvýšiť využitie DApp. Plyn predstavuje náklady na uskutočnenie transakcie v sieti Ethereum. Keď si sieť získala popularitu, vyskytli sa prípady, keď sa používanie DApps klesol z dôvodu rastúceho poplatku za plyn. Najmä rastúce používanie verzie stablecoin Tether na báze etherea (USDT) bežne viedlo k preťaženiu v sieti ethereum.

ceny plynu eth dappVplyv rastúcej ceny plynu na dennú aktivitu top 5 hier Ethereum. Zdroj: DappRadar

Pri skúmaní dopadu poplatkov za plyn na herné DApps na ethereum povedal Jordon z DappRadar pre OKEx Insights:

„Vyššie ceny plynu vo všeobecnosti znižujú aktivitu používateľov, pretože overenie transakcie stojí viac. To však ovplyvňuje rôzne kategórie DApps odlišne. Pre používateľov pohybujúcich sa okolo veľkého množstva hodnoty – povedzme + 1 000 dolárov – v DeFi alebo výmenných kurzoch, nie je skutočnosť, že cena plynu vzrástla o pár dolárov, veľkým faktorom..

V prípade hier a iných aplikácií typu dapps, kde je hodnota transakcie oveľa nižšia, môže byť cena plynu vyššia. Nemá zmysel minúť 5 dolárov na transakciu 2 doláre, takže využitie klesá. V ETH 2.0 nie je stanovený žiadny poplatok za plyn, pretože sa v ňom používa dôkaz o zhode stávky. “

Trhy sa pripravujú na ETH 2.0

S očakávaním ETH 2.0 bude čoskoro záujem trhu o Možnosti éteru je pozoruhodné pestovanie. Možnosti sú a druh derivátu produkt, ktorý dáva držiteľom právo, ale nie povinnosť, kúpiť alebo predať aktívum (v tomto prípade ETH) za danú cenu pred daným dátumom v budúcnosti.

Podľa Šikmý, otvorený záujem opcií ETH nedávno dosiahol nové historické maximum 151 miliónov dolárov, čo odráža prílev nového kapitálu.

Deribit a OKEx sú hlavné kryptomenové burzy, ktoré ponúkajú obchodovanie s opciami ETH a prudký otvorený záujem je potenciálnym vzostupným signálom pre Ethereum..

et otvorený záujemCelkový počet možností ETH je otvorený. Zdroj: Šikmý

Odborníci očakávajú, že upgrade ETH prinesie rôzne výhody

Cieľom aktualizácie 2.0 je priniesť do siete Ethereum toľko potrebnú škálovateľnosť a sľubuje zlepšenie zabezpečenia siete bez toho, aby bola ohrozená predchádzajúca história – názory zdieľané s OKEx Insights d’Haussy, riaditeľom ConsenSys:

„ETH 2.0 bude v prvom rade prínosom pre škálovateľnosť, priepustnosť a bezpečnosť verejnej siete Ethereum. ETH 2.0 nevylučuje žiadnu históriu údajov, záznamy o transakciách ani vlastníctvo aktív reťazca ETH 1.0. “

D’Haussy tiež vyzdvihol potenciál ETH 2.0 na rozšírenie priestoru decentralizovaných aplikácií:

„Ethereum zostáva najlepším kandidátom na funkciu spoločného referenčného rámca pre distribuované systémy na najnižšej úrovni. Eth2 ďalej rozšíri rozsah aplikácií, ktoré môžu byť poskytované. “

Medzitým sa Chu v spoločnosti Kenetic Capital domnieva, že navrhovaný ekonomický model ETH 2.0 môže viesť k a "skutočný cyklus hodnoty a rastu ekosystému":

„ETH 2.0 mení ekonomický model vytváraním ľahšieho prístupu k účasti v sieti, znižovaním dopadu na životné prostredie a priamym stimulovaním dlhodobého vkladania tokenu na podporu siete.

Toto blokovanie v kombinácii s rastúcou užitočnosťou éteru na generovanie generácií kvapiek dapps vytvára silné predpoklady pre akumuláciu hodnoty v samotnom tokene a dúfajme, že povedie k úspešnému cyklu hodnoty a rastu ekosystému. “

Lennix Lai, riaditeľ finančného trhu v spoločnosti OKEx, v komentári k vplyvu ETH 2.0 na sentiment na trhu uviedol:

„Pripravovaná [aktualizácia] ETH 2.0 povzbudí viac ľudí, aby sa zapojili do ETH, a budú v konečnom dôsledku prínosom pre sentiment kryptotrhu ako celku.“

Vzhľadom na dominantné postavenie spoločnosti Ethereum v kryptopriestore môžu všetky zmeny alebo vylepšenia, ktoré podstúpia, potenciál zmeniť vývojové trendy a nálady na trhu..

Navyše s rýchlosťou, akou sa technologický priemysel (a najmä krypto) pohybuje, sú pravidelné aktualizácie nevyhnutnosťou na prežitie, a to aj pre lídra na trhu. Aj keď okolo uvedenia ETH 2.0 na trh sa očakáva veľa, jeho dopad v nasledujúcich niekoľkých rokoch prinesie oveľa zaujímavejšie diskusie, ak sa to skutočne stane tak, ako je naplánované tentokrát..

OKEx Insights predstavuje analýzy trhu, podrobné funkcie a vybrané správy od krypto profesionálov.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map