Ethereum 2.0 sa spúšťa ako yearn.finance robí fúzie a Oracle Exploit bolí Compound

DeFi Digest spoločnosti OKEx Insights je týždenné preskúmanie decentralizovaného finančného priemyslu.

Momentka z trhu DeFi

Decentralizovaný finančný trh sa rýchlo spamätal z poklesu z minulého štvrtka. Niekoľko žetónov v tomto sektore dosiahlo tento týždeň nové maximá. Celková hodnota zamknutá v produktoch DeFi sa medzimesačne zvýšila o 15% na 14,44 miliárd dolárov. Spoločnosť Maker dominovala s 19% z celkovej trhovej kapitalizácie.

Priemerný týždenný objem obchodov decentralizovaných búrz poklesol o 10%, čo bolo čiastočne spôsobené veľkým poklesom objemu po explorácii Oracle v protokole DeFi Compound. Dominancia objemu obchodovania Uniswap klesla o 3% na 36%, pretože konkurencia SushiSwap zaznamenala oživenie v celkovej uzamknutej hodnote aj v cene tokenu po správy o fúzii s roč.financovaním.

Celková hodnota uzamknutá v sfére DeFi tento týždeň vzrástla spolu s rýchlym zotavením cien tokenov. Zdroj: DeFi Pulse a DeBank

Ethereum 2.0 úspešne uvádza na trh Beacon Chain

Prvý decembrový deň sa konečne do života dostal dlho očakávaný upgrade škálovania Ethereum 2.0 Reťaz majákov. Inovácia zavádza dôkaz o podiele na ekosystéme Ethereum a ustanovuje reťazce zlomkov s cieľom zvýšiť kapacitu siete a zvýšiť rýchlosť transakcií.

Podľa údajov z BitInfoCharts zostal denný objem transakcií na platforme Ethereum dlhší čas nad úrovňou 1 milióna, ktorá nasledovala po júlovom boome ťažby likvidity. 17. septembra dosiahla historické maximum 1,4 milióna transakcií. 

Keď činnosť používateľov na ethereum vzrástla, sieť zaznamenala úzke miesta. Poplatky za plyn stúpli, čo spôsobilo, že poplatky za transakcie vzrástli na viac ako 14 dolárov za transakciu pri jednoduchom prevode – čo znížilo dostupnosť DeFi pre širšiu populáciu. Preto je Ethereum 2.0 zásadné pri rozširovaní kapacity siete.

Počet denných transakcií na Ethereu zostal po dobu piatich mesiacov nad 1 miliónom. Zdroj: BitInfoCharts

Yearn.finance oznamuje piatu fúziu so spoločnosťou SushiSwap

Prvý decembrový deň zakladateľ yearn.finance Andre Cronje oznámil, že jeho tím vstúpil do fúzie so spoločnosťou SushiSwap, aby spojil svoje rozvojové zdroje. Sushiswap navyše pomôže túžiť .financie spustiť nadchádzajúci projekt Deriswap, ktorý by spojil swapy, opcie a pôžičky do jednej platformy.

Yearn.finance nedávno oznámila ďalšie štyri fúzie alebo partnerstvá – so spoločnosťami Pickle Finance, Cream Finance, Cover Protocol a Akropolis.

Yearn oznámil päť partnerstiev a fúzií v jednom týždni. Zdroj: TradingView, OKEx

Po dokončení týchto fúzií bude mať yearn.finance príležitosť budovať komplexnejšie produkty vo svete DeFi prostredníctvom niekoľkých automatizovaných investičných stratégií, automatizovaného tvorcu trhu spoločnosti SushiSwap, systému pôžičiek a pôžičiek spoločnosti Cream Finance a poistných produktov Cover Protocol..

Zdá sa, že trh kupuje Andrého agresívne pohyby, o čom svedčí aj cenová výkonnosť súvisiacich tokenov. Niekoľko z nich dosiahlo nové maximá, ktoré sa od októbra nedočkali, pretože YFI opäť dosiahla ceny okolo úrovne 30 000 dolárov.

Ceny tokenov ukazujú, že trh je pozitívny v súvislosti s agresívnym tlakom na partnerstvo spoločnosti yearn.finance. Zdroj: CoinGecko

Zlúčenina narazila na zneužitie Oracle

Údaje z DeBank ukazujú, že spoločnosť Compound, líder v poskytovaní pôžičiek DeFi, zlikvidoval takmer 9 miliónov dolárov 26. novembra. Obrovská likvidácia bola v skutočnosti spôsobená extrémnymi výkyvmi ceny DAI, stabilného kurzu viazaného na USD, na Coinbase Pro. Cena DAI sa začala ráno zvyšovať okolo 8:30 UTC a kulminovala okolo 1,30 USD. V dôsledku toho bola ovplyvnená cena DAI v zlúčenine a viedla k likvidácii, pretože veštec protokolu priamo citoval cenu DAI z Coinbase Pro.

Cena DAI na Coinbase Pro krátkodobo prudko kolísala. Zdroj: Coinbase Pro

Krátkodobú cenovú manipuláciu je možné dosiahnuť zásahom do informačných zdrojov Oracle a zavádzaním ceny na reťazci. Veľké kolísanie ceny ceny stablecoinu spôsobilo, že kolaterálny pomer výrazne poklesol. To potom spustilo proces zúčtovania. Minimálny kolaterálny pomer DAI k zlúčenine je zvyčajne 75%.

V zúčtovacom mechanizme spoločnosti Compound je špeciálny sprostredkovateľ, ktorý sa nazýva likvidátor a likvidátorom sa môže stať každý. Kedykoľvek likvidátor zistí, že miera zabezpečenia je príliš nízka, môže sa spustiť proces likvidácie. Likvidátor je potom schopný vziať kolaterálny majetok dlžníka so zľavou vyplatením pôžičky pre platformu.

V takom prípade bol likvidátor alebo útočník motivovaný 5% zľavou z hodnoty zabezpečeného majetku, čo je mechanizmus spoločnosti Compound, ktorý má motivovať ľudí, aby sa stali likvidátormi.

Používatelia spoločnosti Compound zaznamenali likvidáciu v celkovej hodnote približne 90 miliónov dolárov kvôli zneužitiu Oracle. Zdroj: DeBank

Pokiaľ ide o cenové ponuky, pretrváva problém dôvery. V prípade spoločnosti Compound mohlo byť dôvodom likvidácie to, že použitie ktoréhokoľvek singulárneho centralizovaného zdroja údajov ako cenového Oracle je riskantné – hoci vynálezca Uniswap, Hayden Adams, nemyslí si to.

OKEx Insights predstavuje analýzy trhu, podrobné funkcie, originálny výskum & vybrané správy od krypto profesionálov.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map