Filecoin získava integráciu DeFi, ale ešte stále nie je ďaleko od masového prijatia

DeFi Digest spoločnosti OKEx Insights je týždenné preskúmanie decentralizovaného finančného priemyslu.

Snímka trhu DeFi

Decentralizovaný finančný trh zaznamenal minulý týždeň mierny nárast, pretože celková hodnota uzamknutá v produktoch DeFi vzrástla z 11,2 miliárd dolárov na 12,38 miliárd dolárov.

Uniswap si udržal pozíciu lídra na trhu s 22% podielom na trhu z celkovej hodnoty USD. Decentralizovaná burza mala tiež najväčšiu skupinu likvidity a udržala si dominanciu objemu obchodovania na úrovni 54%.

V oblasti decentralizovaných pôžičiek si spoločnosť Compound udržala prvenstvo s podielom na trhu 52%.

Celková hodnota uzamknutej hodnoty aj objem pôžičiek sa zvýšili, zatiaľ čo týždenný objem DEX klesol. Zdroje: DeFi Pulse a DeBank

Sieť Filecoin konečne prichádza na trh

Spoločnosť Filecoin, decentralizovaný poskytovateľ ukladacích priestorov známy pre svoje významné ICO v hodnote 200 miliónov dolárov v roku 2017, spustil svoju sieť 15. októbra po viacerých oneskoreniach. Mainnet sa aktivoval, keď Filecoin dosiahol výšku bloku 148 888.

Cieľom Filecoinu, ktorý je postavený na medziplanetárnom systéme súborov, je stať sa decentralizovaným trhom pre používateľov, ktorí môžu nakupovať a predávať nevyužité úložiská. Používatelia platia baníkom za ukladanie súborov do siete Filecoin. Ťažiari úložísk prevádzkujú softvér a hardvér na ukladanie súborov pre svojich klientov a sú kompenzovaní natívnou mincou Filecoinu FIL.

Filecoin a DeFi

S popularitou decentralizovaného financovania v roku 2020 plánoval tím Filecoin integrovať DeFi do svojho ekosystému pred spustením mainnetu.

Na začiatku októbra prichádza spoločnosť Codefi, vlajková loď produktu DeFi od spoločnosti ConsenSys, oznámil svoju podporu spustenia siete Filecoin prostredníctvom ponuky dvoch služieb súvisiacich s DeFi na svojej platforme Codefi Activate: Filecoin Storage a Filecoin DeFi Bridge. 

Cieľom Filecoin Storage je zlepšiť zisťovanie cien za úložiská v sieti Filecoin. Ako sa uvádza v dokumente Filecoin biely papier, trh sa skladá z trhu s úložiskami a z trhu s obnovami. Proces zisťovania cien na týchto trhoch má svoje obmedzenia. Používatelia môžu napríklad zadávať požiadavky na ukladanie údajov do vyhľadávania ťažiarom na trhu vyhľadávania. Na dosiahnutie žiadostí o rýchle načítanie tím Filecoin nespracuje knihu objednávok na blockchaine. Vďaka tomu je zisťovanie cien menej transparentné, pretože používatelia si na blockchaine nemôžu pozrieť knihu úplných objednávok. Nedostatok cenovej transparentnosti navyše spomaľuje proces párovania medzi používateľmi a ťažiarmi pri vyhľadávaní.

Spoločnosť Filecoin Storage by Codefi sa snaží vylepšiť zisťovanie cien na trhu Filecoin. Filecoin Storage, ktorý je k dispozícii vo webovej aplikácii aj v rozhraní API, pozostáva z prehľadávateľného trhu, ktorý používateľom umožňuje nastaviť filtre a nájsť vhodných baníkov pre ich potreby. Ťažiari v Filecoine môžu oznámiť svoje ceny a dostupnosť na platforme.

Na zabezpečenie zvýšenej transparentnosti pre používateľov ukladá Filecoin Storage tiež kľúčové informácie aktívnych baníkov, ako napríklad ID účtu baníka, ich úložná kapacita, poloha, skóre reputácie a mesačná cena za gibibyte.

Stručný prehľad trhu úložiska Filecoin. Zdroj: ConsenSys Codefi

Pripojenie ekosystému DeFi

Filecoin DeFi Bridge, ktorý ponúka Codefi, je zatiaľ najpozoruhodnejším spojením medzi Filecoinom a decentralizovaným financovaním.

DeFi Bridge využíva protokol Ren na umožnenie konverzie medzi FIL a tokenizovaným FIL z ERC-20. Očakáva sa, že bude riešiť problém nízkej likvidity prítomný pri prvom spustení Filecoinu. Na zaistenie plného nasadenia baníkov vyžaduje Filecoin od baníkov, aby ako počiatočný prísľub zahájili ťažobné operácie vkladanie veľkého počtu FIL tokenov. Filecoin tiež nastavil blokovanie na 20 dní pre novo vyťažený FIL, ktorý bude potom vydávaný lineárne každý deň za 180 dní. To spôsobilo, že niektorí baníci neboli schopní zasiahnuť a zahájiť svoju činnosť. Napríklad jeden z najlepších baníkov, iba Zhihu Cloud prevádzkovaný 256 z 8 000 ťažobných strojov 17. októbra. Zatiaľ čo veľkú časť FIL ťažiari vsadia počas počiatočného spustenia, cirkulujúca ponuka a likvidita FIL sú nízke..

Filecoin DeFi Bridge spája Filecoin s obrovským fondom likvidity z protokolov DeFi. Vďaka väčšej ponuke FIL v sieti Ethereum môžu držitelia FIL vložiť svoj tokenizovaný FIL ako kolaterál na trhoch s pôžičkami DeFi, ako sú Maker a Compound, aby získali úrok. Baníci si na druhej strane môžu požičať viac FIL v protokole o zapožičaní.

Tento most k DeFi tiež láka používateľov k účasti v ekosystéme Filecoin. Používatelia DeFi môžu najskôr vložiť aktíva na báze Etherea ako kolaterál a požičať si zabalený FIL. Potom ho môžu previesť na natívny FIL na ukladanie údajov v sieti Filecoin.

Dlhá cesta k masovému prijatiu

Filecoin preukázal svoj potenciál spôsobiť revolúciu v priemysle ukladania dát svojimi nízkymi nákladmi na ukladanie. Podľa tímu Filecoin je priemerná cena FIL za gibibyte 0,000043 FIL (0,001328 USD), čo je oveľa menej ako 0,023 USD / GB mesačne pre základnú vrstvu služby Amazon Web Service S3.

Filecoin je však stále v počiatočnom vývoji a zatiaľ nie je schopný konkurovať cloudovým gigantom. Celková sila sieťového úložiska Filecoin je 619 pebibytov (0,61 exabajtov) v porovnaní s viac ako 1 exabajtmi dát uložených v cloude. The trhová veľkosť Filecoinu, 495 miliónov dolárov, je oveľa menej ako trh verejného cloudu s 233,4 miliárd dolárov v roku 2019 – takže Filecoin má pred sebou ešte dlhú cestu.

OKEx Insights predstavuje analýzy trhu, podrobné funkcie, originálny výskum & vybrané správy od krypto profesionálov.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map