Flash Crash v bitcoine, ktorý sa uskutočnil 2. júna, spôsobil, že sa začalo niečo vymieňať – stalo sa tak

Minulý týždeň šla cena bitcoinu (BTC) na horskej dráhe od noci z pondelka 1. júna na popoludnie v utorok 2. júna (čas UTC). Vzrástla na trojmesačné maximum 10 396 dolárov za indexovú cenu BTC spoločnosti OKEx, potom sa za necelých 24 hodín prepadla o 800 dolárov – čo spôsobilo likvidačnú slučku spolu s Výpadok Coinbase.

1. júna cena bitcoinu vystrelila z 9 450 dolárov na viac ako 10 000 dolárov, čím získala osem percent. Po prečerpaní cena upravila a počas nasledujúcich 10 hodín menila majiteľa medzi 10 050 a 10 200 dolárov – čo je veľmi úzke rozpätie. Okolo 2. júna 14:45 UTC sa cena náhle za desať minút prepadla o takmer 800 dolárov, pričom z 10 150 dolárov klesla pod 9 400 dolárov, pričom na burzách s derivátmi zlikvidovala za jednu hodinu 347 miliónov dolárov.

Náhly pokles spôsobil, že ceny bitcoinu sa na rôznych derivátových burzách značne líšili. BitMEX bol najpozoruhodnejším odľahlým bodom, ktorý mal počas volatilnej akcie trvalý swapový kontrakt s najnižšou cenou 8 600 dolárov. Trvalé swapy na iných významných burzách sa kedysi pohybovali od 9 232 do 9 350 dolárov za rok Analýza ICO údaje.

burzy cien bitcoinovNajnižšia úroveň na burzách s derivátmi 2. júna. Zdroj: Analýza ICO

Prečo poklesla cena bitcoinu?

Maloobchodníci FOMO’d dovnútra

Z obchodných údajov spoločnosti OKEx sme tiež zistili riziko, ktoré sa akumuluje po vyššie uvedenej pumpe. Pomer BTC Long / Short vzrástol na 1,76 z 1,19 za menej ako šesť hodín – čo naznačuje, že maloobchodníci prenasledovali zhromaždenie kvôli strachu z vynechania (FOMO).

okex btc pomer dlhy / kratkyPomer OKEx BTC dlhý / krátky – 5/29 6:00 – 6/5 6:00 (UTC). Zdroj: OKEx

Okrem toho počet prevodov stablecoin Tether (USDT) na burzy prudko stúpol cez noc a podľa údajov Glassnode dosiahol historické maximum okolo 20 000. Glassnode tiež na svojom Twitteri poukázal na to, že „vzhľadom na to, že objem výmenných tokov sa významne nezvýšil, znamená to veľké množstvo malých vkladov Tether.“

Ceny poistného a financovania priťahovali arbitrov

Júnová prémia na futures na hlavných burzách dosiahla v utorok ráno anualizovaný rozsah 26,78 až 41,92 percenta, podľa údajov od spoločnosti poskytujúcej kryptomeny Babel. Z kvartálnych futures BTC spoločnosti OKEx sme zaznamenali nárast poistného na 160 dolárov zo 70 dolárov.

Keďže retailoví obchodníci a investori začali FOMO-ing s vysokou pákou, sadzby financovania na burzách s derivátmi sa zbláznili. Všetky predpokladané sadzby financovania šli v utorok ráno nad 0,15 percenta, podľa agregovaného poskytovateľa údajov o výmene derivátov Bybt.

Vysoká prémia v termínových obchodoch a vysoká miera financovania večných swapov prilákali množstvo arbitrážnych obchodníkov, ktorí vstúpili do krátkych pozícií, aby využili cenový rozdiel.

Technické ukazovatele varovali pred obrátením

Po obrovskej pumpe 1. júna zobrazovalo niekoľko technických ukazovateľov výstrahy o rizikách.

QCP Capital poukázal hneď po čerpaní na svojom telegramovom vysielaní, že „toto vidíme ako možný krátkodobý vrchol s viacerými signálmi obrátenia TD v hre – týždenný TD 9 (potvrdený), denný TD 13 (potvrdený).“

Indikátor TD 9/13 má tendenciu byť presný vo vyšších časových rámcoch, pretože vyžaduje 13 sviečok na uzavretie v rámci určitej štruktúry.

Možný výpis z neznámeho banského fondu BTC

CryptoRank zistil, že neznámy banský pool 2. júna presunul obrovské množstvo BTC – spolu 4 513 bitcoinov (asi 45 miliónov dolárov). Rovnaký odliv z tohto ťažobného fondu 20. mája bol v súlade s poklesom cien 20. mája.

CryptoQuant ďalej na svojom Twitteri poznamenal, že veľryby presunuli mince na niektoré burzy s derivátmi len pár hodín pred skládkou.

Otvorený úrok (OI) na OKEx tiež odhalil možné pohyby kryptokokov. OI sa zvýšil zo 640 miliónov kontraktov (1 kontrakt = 100 dolárov) na 810 miliónov kontraktov, keď cena bitcoinu vystrelila na viac ako 10 300 dolárov. Cenový výkyv vyvolal v pondelok večer obrovské množstvo likvidácií krátkych pozícií, ale OI neklesol. To naznačuje, že niektoré veľryby otvorili krátke pozície v hornej časti rozsahu, keď likvidačné pokyny tlačili cenu nahor.

Prečo bola taká veľká cena rozložená do večných swapov?

V utorok popoludní (UTC) 2. júna potom cena bitcoinu náhle padla. Zatiaľ čo ostatné BTC permanentné swapy klesli na cenovú hladinu blízko 9 300 dolárov, perpetual cena na BitMEXe klesla na 8 600 dolárov.

Poskytovateľ dát zaznamenal rozpätie -5,98 percenta medzi permanentnými swapmi BitMEXu a cenou BTC spoločnosti Coinbase Šikmý. Celková suma 96 miliónov dolárov pozícií bola zlikvidovaná na BitMEX za jednu hodinu.

skresliť bitmex xbtusd coinbase btc-usd základBitMEX – základ Coinbase. 6/1 – 6/4. Zdroj: Šikmý

V jeho Správa z 5. júna, Spoločnosť Arcane Research uviedla, že situáciu spôsobil nadmerne rozšírený pákový efekt, ktorý viedol k automatickému predaju veľkých pozícií, keď cena klesla:

“Tieto objednávky na predaj klesli až na 8 600 dolárov, kým sa všetky nevyplnili.” Táto kaskáda likvidácií viedla k odchýlke 1 000 USD od spoločnosti BitMEX od iných búrz. “

Produktový manažér pre krypto deriváty, ktorý si želá zostať v anonymite, povedal spoločnosti OKEx Insights:

„Príliš veľa príkazov na ukončenie stop loss a likvidácií vymazalo likviditu z knihy objednávok, čo viedlo k likvidačnej špirále. Až do 8 600 dolárov boli objednávky konečne vyplnené na BitMEX. Po 12. marci sme si všimli, že kniha objednávok na BitMEX nie je taká hlboká ako predtým – ale v bežných obchodných dňoch to nie je zrejmé. “

Yu Qing zo spoločnosti SkyLine Capital povedal pre OKEx Insights v komentároch:

“Jedna veľmi veľká likvidácia by mohla spustiť veľa malých pozícií, aby sa rozbila.” To povedie k odlivu likvidity a na grafe zostane dlhý knôt – ale aká cenová hladina by mohla spustiť veľmi veľkú likvidáciu, je náhodnejšia. “

Pri pohľade do grafu likvidácií BitMEX XBTUSD môžeme nájsť likvidáciu pozície vo výške 10 miliónov dolárov o 14:46:46 UTC, po ktorej nasleduje séria likvidácií. Táto likvidovaná pozícia vo výške 10 miliónov dolárov bola v utorok najväčšou na všetkých burzách.

likvidácie bitmex xbtusdLikvidácie BitMEX XBTUSD. 6/1 – 6/4. Zdroj: Šikmý

Prebiehajúce problémy s likviditou na BitMEX

Všetky vyššie uvedené komentáre poukazujú na jednu vec: BitMEX čelil problému s likviditou.

Podľa CryptoDiffer, tri ďalšie významné burzy s derivátmi – OKEx, Huobi a Binance – mali 2. júna približne rovnaké množstvo likvidácií ako BitMEX. Trvalá cena swapu na týchto troch burzách však bola veľmi podobne umiestnená okolo 9 300 dolárov.

okex bitmex huobi binance ftxVýška likvidácií výmenami 2. júna. Zdroj: CryptoDiffer

Navyše, pri pohľade na priemerné rozpätie ponuky / ponuky na obchodovanie s permanentnými swapmi BitMEX vo výške 10 miliónov dolárov 2. júna sa likvidita na BitMEX-e vysušila, čím sa šírka ponuky a dopytu vynásobila 40-krát – veľké rozpätie z priemeru 0,16 percenta na 6,36 percenta za objednávku nákupu 10 miliónov dolárov.

xbtusdBitMEX Perpetual Swap – viazaná cena: 10 miliónov dolárov ($). Zdroj: Šikmý

Podľa poskytovateľa údajov Skew denný objem obchodov na BitMEXe výrazne poklesol 14. marca, dva dni po poklese ceny bitcoinu o 50 percent. Medzitým spoločnosti OKEx, Huobi a Binance začali prekonávať BitMEX v dennom objeme obchodovania v nasledujúcich dňoch.

BTC futures agregované denné objemyBTC Futures – agregované denné objemy. Zdroj: Šikmý

Napríklad 8. júna zobchodovali spoločnosti OKEx, Huobi a Binance na futures 3,66 miliárd dolárov, 3,27 miliardy dolárov za 24 hodín a 2,49 miliardy dolárov za 24 hodín. BitMEX sa zobchodoval 1,92 miliárd dolárov Šikmý údaje. Aj keď OI na BitMEX zostal na vysokej úrovni 0,83 miliárd dolárov, jeho 24-hodinový objem obchodovania sa sotva zaradil do prvej trojky.

BTC futuresVymieňajte si 24h objemy futures na BTC vs. otvorené úroky ($ bn). Zdroj: Šikmý

Klesajúci objem obchodov spoločnosti BitMEX koreluje so zlým výkonom v obdobiach extrémnej volatility trhu.

Počas udalostí z 12. na 13. marca vyvolal bleskový krach Bitcoinu najviac likvidácií na burzách krypto derivátov. Najvyššia kryptomena podľa trhovej kapitalizácie klesla zo 7 200 dolárov na 4 000 dolárov. BitMEX prerušené obchodovanie po dobu 25 minút. V tom čase bola najnižšia obchodná cena večných swapov na BitMEX, Binance a OKEx 3 596 dolárov, 3 621 dolárov a 3 811 dolárov. BitMEX sa tiež obchodoval za najnižšiu cenu na burzách.

V rozhovor s Cointelegraph, zakladateľom a generálnym riaditeľom spoločnosti Celsius Network (CEL), Alex Mashinsky, povedal:

“Myslím si, že počas bleskovej havárie stratili zákazníkov, ktorých museli v marci zlikvidovať.” Mnoho ďalších búrz tiež teraz ponúka úplne rovnaký produkt a má mnoho ďalších funkcií, ktoré BitMEX nemá, takže pre BitMex je ťažšie znovu vybudovať zákaznícku základňu. “

Začiatkom tohto roka zažil BitMEX ďalší emisia likvidity na jeho obchodnom páre Ripple (XRP). Cena XRP / USD na BitMEX sa rýchlo zrútila z 0,33 USD na 0,13 USD – pokles o takmer 60 percent – okolo 14:00 UTC dňa 13. februára. Počas jednej minúty sa zotavil na 0,3277 dolárov.

OKEx Insights predstavuje analýzy trhu, podrobné funkcie a vybrané správy od krypto profesionálov.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map