Globálna krajina digitálnych mien centrálnych bánk

Kľúčové jedlá

  • 80% skúmaných globálnych centrálnych bánk sa zapojilo do určitej úrovne rozvoja CBDC, pričom 10% podľa nich zaháji CBDC v nasledujúcich troch rokoch..
  • Holandská centrálna banka vydala 45-stranovú stránku správa že chcú „vedúcu úlohu“ v oblasti digitálneho eura.
  • Spojené štáty Fed zaujala proaktívnejší prístup pri štúdiu potenciálu spustenia svojej digitálnej meny.

Skôr, ako si myslíte

Éra utrácania digitálnej meny namiesto papiera môže prísť skôr, ako sme si mysleli. A štúdium z Banky pre medzinárodné zúčtovanie ukazuje, že 80% globálnych centrálnych bánk sa v roku 2019 aktívne pozeralo na CBDC, čo je medziročne o 10% viac. 30% zo 66 opýtaných krajín uviedlo, že už plánuje vydávať určitú formu digitálnej meny. 20% z nich tiež uviedlo, že by do roku 2026 mohlo uvoľniť svoje CBDC pre širokú verejnosť.

Aj keď tento percentuálny podiel nemusí vyzerať významne, pokrýva už pätinu svetovej populácie a v dohľadnej dobe môže mať prístup k CBDC..

BIS verila, že aj keď je CBDC centralizované, stále má výraznejší potenciál globálneho šírenia v porovnaní s kryptomenou a stablecoinom.

Celosvetový závod CBDC

Krajiny na celom svete tento rok zrýchlili tempo rozvoja CBDC. 23. januára Svetové ekonomické fórum debutoval jej komplexný rámec CBDC do sveta, ktorý pokrýva maloobchod, veľkoobchod, cezhraničné CBDC a alternatívy v súkromných peniazoch ako napr "hybridné CBDC." Cieľom tohto plánu je pôsobiť ako maják a poskytuje „komplexné informácie zohľadňujúce riziká“ tvorcom politík, ktoré im majú pomôcť pri rozhodovaní, či vydať CBDC..

Iba tento týždeň holandská centrálna banka odhalené jeho pozitívny postoj k spusteniu CBDC. Veria, že holandskí občania získajú z tohto projektu obrovské výhody. DNB tiež uviedla, že je pripravená hrať vedúcu úlohu pri vydávaní CBDC.

Za zmienku tiež stojí, že niektoré krajiny sa spojili s cieľom vyvinúť CBDC. 21. januára 2020 zverejnila BIS spolu s centrálnymi bankami vrátane BoC, BoE, BoJ, ECB, Riksbank a SNB spoločné oznámenie, s tým, že vytvoria skupinu centrálnych bánk na preskúmanie aplikačných scenárov CBDC. Cieľom bloku je navrhnúť CBDC, ktoré vyhovuje ich ekonomickým potrebám, je funkčne a technicky vyspelé a dostupné aj na cezhraničné použitie. Skupina bude spolupracovať s Radou pre finančnú stabilitu a Výborom pre platby a trhové infraštruktúry na začatí propagácie odstupňovaného CBDC.

Riksbank tiež odhalené jeho projekt e-Krona práve prebieha a už je v štádiu testovania. Očakáva sa, že hodnotenie sa ukončí do februára 2021. Údajne je súčasťou testu mobilná peňaženka e-korona s funkciami ako uskutočňovanie platieb, vkladov a výberov. Ako krajina s 80% jej obyvateľov používa kartu na platenie nákupov, Švédsko sa už dlho venuje závodom o to, stať sa prvou takmer bezhotovostnou spoločnosťou na svete.

Čína bola samozrejme popredným hráčom v oblasti CBDC. V našej predchádzajúcej publikácii <Päť faktov, ktoré potrebujete vedieť o DCEP>, poukázali sme na to, že Čína sa môže čoskoro stať prvou krajinou na svete, ktorá zavedie svoje CBDC. Pandémia COVID mohla byť jedným z dôvodov, prečo Čína zintenzívnila svoje úsilie v oblasti digitálnej meny.

Vo svetle čínskeho kroku sa zdá, že USA v tejto oblasti začínajú uplatňovať proaktívnejší prístup. Aj keď je Fed známy pre Váhy podporované Facebookom, nedávno to bol Brainard Fedu povedal, že Fed „uskutočňoval výskum a experimenty týkajúce sa technológií distribuovanej účtovnej knihy a ich potenciálneho prípadu použitia pre digitálne meny vrátane potenciálu CBDC“.

Tento posun v postoji sa považuje za reakciu USA na kritiku z posledných mesiacov za príliš pomalý postup pri vývoji CBDC.

Aj Japonsko rýchlo dobiehalo. Krajina oznámil že v roku spustí svoj digitálny jen "dva až tri" rokov. Japonské regulačné orgány vrátane ministerstva financií, agentúry pre finančné služby a BoJ začali spolupracovať na výskume propagácie CBDC.

……

Aj keď preteky v digitálnej mene nikdy predtým neboli také vyhriate, niektoré krajiny stále odmietajú štátom podporovanú digitálnu menu. Avšak vzhľadom na neustále sa zvyšujúci počet krajín, ktoré si túto predstavu osvojili, by éra CBDC mohla prísť skôr, ako sme čakali.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map