Hedge, Arbitrage, Invest: dopyt po stablecoinoch v ekonomike s nulovou úrokovou mierou

Od polovice februára klesla trhová hodnota bitcoinu (BTC) o viac ako 30 percent. Zároveň je celková hodnota stablecoinov v obehu viac ako 8,2 miliárd dolárov. To je nárast o viac ako 2,2 miliardy dolárov (alebo 33 percent) od 11. marca – deň pred najprudším poklesom bitcoinu za posledných 11 rokov Dapptotálne údaje.

Trhová hodnota Tetheru (USDT), ktorá je všadeprítomná – a neslávne známy – stablecoin, od 11. marca vzrástol z 5 miliárd dolárov na 6,68 miliárd dolárov. USDT tiež v súčasnosti predstavuje viac ako 80 percent trhu so stablecoinmi, tvrdí Dapptotálne údaje.

Medzitým tiež rýchlo rástli obežné dodávky ďalších populárnych stabilných mincí viazaných na USD, ako sú USD Coin (USDC) a Paxos Standard (PAX). Od polovice marca vzrástla celková obehová ponuka USDC z 209,21 milióna na 255,94 milióna a hodnota spoločnosti PAX’s vzrástla zo 467,47 milióna na 712,77 milióna.

Celková cirkulujúca ponuka stablecoinov. Zdroj: dapptotal.com

Stablecoiny profitujú z volatility trhu

V prvom rade má prílev finančných prostriedkov do stablecoinov veľký zmysel ako zabezpečenie proti volatilite na kryptotrhoch. Je to podobné ako s akciami investorov, ktorí vyhľadávajú fondy peňažného trhu, aby počas nestability trhu zaparkovali svoje peniaze.

Kolaps ceny kryptomeny od februára – keď bitcoiny dosiahli viac ako 10 000 dolárov za mincu – podnietil mnohých ľudí k predaju kryptomeny za stablecoiny ako zaistenie a ďalších k získaniu stabilcoinov, aby mohli nakupovať krypto na dne. Z obidvoch dôvodov je dopyt po stablecoinoch obzvlášť vysoký.

Všeobecne platí, že zakaždým, keď kryptotrh dramaticky kolíše, stimuluje vydávanie stablecoinov. V roku 2019 Tether pridal 400 miliónov nový USDT do svojej siete v priebehu 10 dní – 2., 4., 8. a 10. júla. Pred vydaním mala cena bitcoinu vstal z 8 000 na 14 000 dolárov do dvoch týždňov.

USDT prémie a arbitráž

Dopyt po dodatočnej emisii stabilných peňazí sa tiež používa pri arbitráži. Po páde trhu v polovici marca USDT – kryptomena s najvyšší mesačný objem obchodov podľa údajov CoinMarketCap – obchodovalo sa s vysokou prémiou (čo znamená, že cena USDT bola mierne nad 1 $).

Mnoho obchodníkov a arbitrážnych spoločností sa tak snaží ťažiť z arbitráže medzi USD a USDT. Napríklad, nákup krátkodobo veľké množstvo USDT a jeho cieľom je predať ho, keď bude cena USDT tlačená nahor dopytom.

Podľa prémiového indexu Chainext USDT OTC Trading Premium sme nedávno tiež videli na čínskom trhu obrovskú prémiu USDT v mimoburzovom (OTC) obchodovaní. Index sa počíta ako OTC cena USDT / CNY vydelená zahraničným kurzom čínskeho jüanu a vynásobená 100. Ako vidíme z nižšie uvedeného grafu, prémia USDT sa v poslednej dobe znížila, ale v marci dosiahla až 6 percent. 2020.

USDT OTC Premium% vs BTC cena. Zdroj: Chainext & OKEx

Podľa a Správa Coindesk, po Číne efektívne zakázané fiat on-ramps pre miestne kryptoburzy v roku 2017, čínski obchodníci sa naďalej výrazne angažujú na kryptotrhu pomocou USDT. Od roku 2017 Coindesk uvádza, že percento celkového kryptoobchodovania voči jüanu výrazne pokleslo, údajne z 90 percent na 1 percento obchodov.

Morgan Stanley správa zverejnené v novembri 2019 poznamenali, že podiel USDT na bitcoinových transakciách začal stúpať v druhej polovici roku 2017, čo sa zhodovalo s čínskym zákazom miestnych fiat-to-crypto brán.

Podiel obchodovania s bitcoinmi podľa meny / aktíva (%). Zdroj: Morgan Stanley

Takmer všetky dodatočné emisie USDT mali za sebou silný dopyt na trhu. Tether poskytuje efektívnu likviditu kryptoinvestorom, ktorí nemajú priamu fiat bránu.

USDT nie je taká skvelá reputácia

Cez jeho drvivú dominanciu medzi stablecoinmi – a jeho miesto ako štvrtý najväčší kryptomena podľa trhového stropu – Tether je všeobecne kritizovaný pre jej neschopnosť vykonávať pravidelné verejné audity finančných prostriedkov, ktoré údajne podporujú mincu.

Otázka, či cirkulujúca ponuka USDT je ​​alebo nie je v skutočnosti chránená USD 1: 1 – ako spoločnosť predtým tvrdil – bol a nepretržitý bod sporu v krypto komunite.

K aprílu 2019 právnici spoločnosti Tether odhalili, že stabilný dolár USDT bol v skutočnosti krytý „hotovosťou a ekvivalentmi peňazí […], čo predstavuje približne 74 percent súčasných nevyrovnaných väzieb.“

Investícia stablecoinu v prostredí klesajúcich úrokových sadzieb

Nárast výdaja stablecoinov – zdanlivo v reakcii na dopyt – možno vysvetliť niekoľkými faktormi. V prvom rade sa dajú stabilcoiny kúpiť pomerne ľahko, na rozdiel od mnohých tradičných finančných nástrojov. Môžu byť obzvlášť užitočné ako zaistenie v krajinách, ktorých meny sú v súčasnosti dramaticky oslabuje voči doláru. Navyše, v súčasnom ekonomickom prostredí klesajúcich úrokových sadzieb môžu stablecoiny potenciálne generovať viac príjmu pre držiteľov ako fiatové úspory.

Tento mesiac sa USA. Zníženie Federálneho rezervného systému úrokové sadzby takmer na nulu v snahe zmierniť účinky pandémie koronavírusu (COVID-19) na ekonomiku. Tento krok sa týka mnohých dôvodov, vrátane toho, že skutočné výnosy USA, merané „dlhodobým priemerným výnosom indexovaným infláciou štátnej pokladnice“, po krátkom oživení koncom marca opäť klesli na záporné hodnoty..

Inflácia štátnej pokladnice indexovaná dlhodobým priemerným výnosom. Zdroj: FRED

Na ilustráciu situácie investorov je v súčasnosti k dispozícii najlepšia miera úspor, napríklad pri použití bankového účtu PNC Depozitné certifikáty predstavuje 0,15 percenta za 12 mesiacov so zostatkom najmenej 25 000 dolárov.

Situácia je ešte horšia, ak sa nachádzate v krajinách, ktoré v súčasnosti majú záporné úrokové sadzby, ako napríklad Švajčiarsko a Japonsko.

Všeobecne platí, že centrálne banky na celom svete udržiavajú úrokové sadzby na nízkej úrovni, aby stimulovali investície, ale náklady na to sú také, že ľudia sú nútení obetovať zisky zo svojich úspor.

Vkladový certifikát banky PNC s pevnou úrokovou sadzbou. Zdroj: PNC

Pokiaľ ide o skutočné výnosy, zdá sa, že stablecoiny v súčasnosti dokážu ponúknuť lepšiu ponuku. Od 13. apríla ponúka program OKEx Earn Program viac ako 0,8 percent APY používateľom, ktorí presunú svoje USDT na sporiaci účet OKEx.

Miera úspory USDEx USDT. Zdroj: OKEx Earn

Podľa a správa od The Block z konca marca, dokonca aj v súčasnom prostredí, všetci hlavní emitenti USD stablecoinov uviedli, že budú držať svoje mince naviazané na 1: 1 s USD.

Úrokové sadzby pôžičiek DeFi

Vo svete decentralizovaného financovania (DeFi) je potenciálny zárobok ešte výraznejší. DAI, ktorý bol uvedený na trh na konci roka 2017, je najväčší krypto-zabezpečený stablecoin a môžu byť požičané investorom prostredníctvom DeFi protokolu MakerDAO.

K 13. aprílu je úroková sadzba pôžičiek DAI na dvoch najväčších decentralizovaných peňažných trhoch, ktoré existujú, Compound a dYdX, 2,66 percenta a 0,456 percenta na údaje Defipulse..

Cena krypto-kolateralizovaného stablecoinu sa však ukázala volatilnejšie ako iné stablecoiny počas nestability trhu v polovici marca.

Sadzby požičiavania DAI posledných 7 dní. Zdroj: Defipulse

Zrieknutie sa zodpovednosti: Tento materiál by sa nemal brať ako základ pre prijímanie investičných rozhodnutí, ani by sa nemal interpretovať ako odporúčanie zapojiť sa do investičných transakcií. Obchodovanie s digitálnymi aktívami predstavuje značné riziko a môže viesť k strate vášho investovaného kapitálu. Mali by ste sa ubezpečiť, že plne chápete príslušné riziko, a vziať do úvahy svoju úroveň skúseností, investičné ciele a v prípade potreby vyhľadať nezávislé finančné poradenstvo.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map