História rozdelenia bitcoinových peňazí: Pozadie, príčiny a dôsledky posledného rozdelenia reťazca

Hlboký ponor do spornej histórie vývoja najväčšieho konkurenta bitcoinu

15. novembra 2020 spôsobil kontroverzný upgrade siete Bitcoin Cash reťazové rozdelenie hlavnej kryptomeny. Tvrdenie vedúce k rozdeleniu sa sústredilo na návrh na zavedenie fondu pre vývojárov ako súčasť blokovej odmeny protokolu. Keďže ani tí, ktorí zmenu podporili, ani tí, ktorí proti nej nie sú ochotní ustúpiť, z rozdelenia vzišli dve verzie Bitcoin Cash: Bitcoin Cash ABC (BCHA) a Bitcoin Cash Node (BCHN).

V nasledujúcom článku sa spoločnosť OKEx Insights zaoberá okolnosťami rozdelenia a zohľadňuje jeho pozadie, konkurenčné pohľady zúčastnených frakcií, históriu hard forkov spoločnosti Bitcoin Cash, ako aj možné dôsledky pre budúci projekt.. 

Reťazec Bitcoin Cash sa rozdelí (opäť)

Rovnako ako pred ním, došlo k rozdeleniu reťazca bitcoinových peňazí 15. novembra z dôvodu nezmieriteľného nezhody medzi tými, ktorí sieť podporujú. Na jednej strane sporu bola spoločnosť Bitcoin ABC, dlhoročná skupina, ktorá viedla vývoj bitcoinových hotovostí. Počas roku 2020 sa zasadzuje o to, aby bol developerský fond – tiež známy ako návrh fondu infraštruktúry, alebo IFP – súčasťou odmeny za ťažbu podľa protokolu. 

Širokú opozíciu voči IFP predstavovala nedávno vytvorená vývojárska skupina Bitcoin Cash Node. Pred plánovanou aktualizáciou siete v novembri spoločnosť Bitcoin Cash Node uviedla vlastnú implementáciu uzla. Softvér Bitcoin Cash Node bol spustený v roku Marca 2020 a zahrnuté ďalšie vylepšenia siete. Kontroverzný kód IFP bol však vynechaný. 

Pred novembrovým plánovaným upgradom spoločnosti Bitcoin Cash sa ukázalo, že stále chýba komunitný konsenzus o IFP. Napriek tomu, že ho podporovali vývojári, ktorí sa zaslúžili o vytvorenie siete Bitcoin Cash, ohromné ​​percento baníkov BCH prešlo na implementáciu Bitcoin Cash Node pred dátumom aktualizácie. To prinútilo niekoľko významných spoločností uviesť, že BCHN po akomkoľvek ďalšom rozdelení reťazca prevezme meno Bitcoin Cash. 

15. novembra sa blockchain Bitcoin Cash skutočne rozdelil a vytvoril jednu verziu kryptomeny s 8% vývojárskym fondom ako súčasť blokovej odmeny a jednu bez nej. V dňoch od rozdelenia sa BCHN javí ako dominantný reťazec – tak z hľadiska hashovacej ceny, ako aj ceny. V čase písania tohto článku BCHN vydáva príkaz okolo 1,34 EH / s v porovnaní s BCHA 0,0075 EH / s. Medzitým sa BCHN obchoduje blízko 290 dolárov a BCHA okolo 20 dolárov.

BCHN a BCHA hash sadzby zvýrazňujú, ktoré vidlicoví ťažiari podporujú. Zdroj: Coin Dance

Pôvod spornej pevnej vidlice

Tým, ktorí nevenujú osobitnú pozornosť ekosystému Bitcoin Cash, sa môže posledné rozdelenie reťazcov javiť ako náhle. Otázka, že developerský fond je súčasťou blokovej odmeny, však bola v komunite dlho kostrou sváru.

Už v marci 2018 tu boli ťažiari Bitcoin Cash a vplyvní vývojári diskutovať pridelenie časti blokových odmien na financovanie rozvoja projektu. Stretnutie po hongkonskej konferencii, ktorú usporiadal CoinGeek od Calvina Ayre, sa skupina spočiatku pohrávala s myšlienkou prideliť 1% – 10% blokovej odmeny vývojárom, pričom zdroje sa líšia na presnom percente. Ak by sa obchodovanie BCH v tom čase pohybovalo na hranici 1 200 dolárov, alokácia 1%, ak by bola implementovaná, by vygenerovala mesačný pot okolo 650 000 dolárov. 

Koncept presmerovania percenta z blokovej odmeny siete na financovanie rozvoja infraštruktúry nevymysleli navrhovatelia Bitcoin Cash. Oboje Pomlčka (DASH) a Zcash (ZEC) majú podobné integrované stimuly pre vývojárov. V skutočnosti s a nedávna aktualizácia siete, druhá kryptomena sa odklonila od toho, čo sa označovalo ako jej "Fond zakladateľa" – ktoré bolo určené ako dočasné opatrenie – voči a "Dev. Fond." Bez ohľadu na názov spoločnosti veľa diskutované tejto funkcie, percento z výnosov siete za ťažbu stále smeruje k tým, ktorí projekt budujú.    

Hoci sa o nich hovorilo v roku 2018, baníci sa v tom čase nepokúšali implementovať developerský fond. Ako dokazuje početné debaty na r / BTC – bitcoinový hotovostný subreddit, aj napriek názvu, ktorý naznačuje opak – problém naďalej pretrvával rozdeliť spoločenstvo v nasledujúcich mesiacoch. Medzitým finančné prostriedky, ako tie oznámil Roger Ver v novembri 2019 a komunitné dary naďalej financovali rôzne aspekty rozvoja projektu. 

V januári 2020 sa uskutočnila an stupňujúca sa debata sa zmenil na niečo konkrétnejšie. Jiang Zhuoer, generálny riaditeľ popredného ťažobného fondu Bitcoin Cash BTC.TOP zverejnil a Stredný príspevok, v ktorom uviedol, že niekoľko vplyvných baníkov bolo za to, aby sa podiel blokovej odmeny smerujúcej k rozvoju infraštruktúry na obdobie šiestich mesiacov 12,5%. Spolu so Zhuoerom príspevok tvrdil, že tento návrh pôvodne podporili Antpool Jihan Wu, Haipo Yang z ViaBTC a Roger Ver z Bitcoin.com.

V komunite BCH opäť prepukla vášnivá debata, pričom väčšina namietajúcich vzniesla osobitný problém s nasledujúcim vyhlásením Zhuoerovho príspevku:

"Na zaistenie účasti a zahrnutie dotácií z celého fondu ťažby SHA-256 ťažiari osirotia bloky BCH, ktoré sa neriadia plánom. To je potrebné, aby sa zabránilo tragédii v Dolnej Hore."

Po reakcii komunity, ktorá zahŕňala stránky Bitcoin.com zrušenie podpory, Zhuoer zverejnil 31. januára 2020 druhý príspevok, v ktorom on reštrukturalizáciu IFP. Pred ďalšími krokmi spoločnosti Zhuoer sa však hlavný vývojár spoločnosti Bitcoin ABC a sám popísal "benevolentný diktátor," Amaury Séchet, dodal svoju podporu do navrhovaného developerského fondu. 

Séchet a Bitcoin ABC by ďalej pokračovali pridať kód pre zmenený vývojársky fond na svoju najnovšiu implementáciu uzlov pred 15. februárom, ktorý je ukončený pre ďalšiu aktualizáciu siete, ktorá je naplánovaná na 15. mája. Aktualizovaný IFP udelí vývojárom 5% blokových odmien, ktoré nadobudnú účinnosť až po spustení baníkov. Napriek tomu úsilie na ovplyvnenie komunity nebol nakoniec zahrnutý kód IFP. 

Obava z implementácie kontroverznej aktualizácie však viedla k tomu, že nedávno založený tím Bitcoin Cash Node začal konať. Pretože spoločnosť Bitcoin ABC neodstránila kód IFP pred dátumom májovej aktualizácie, skupina spustený vlastný softvér bez spornej schémy financovania. 

Aj keď to v máji baníci nepodporili, Bitcoin ABC neopustil IFP. 18. augusta, pred ďalšou plánovanou aktualizáciou siete v novembri, skupina vývojárov spustil bitcoin ABC 0.22.0. Nový softvér opäť predstavoval upravený IFP – tentokrát s 8% coinbase odmenou a výrazným posunom tónu. Čo bolo pôvodne dobrovoľný sa zjavne stalo povinným. 

Pred vydaním softvéru Bitcoin ABC Séchet napísal:

"Aj keď niektorí môžu uprednostniť, aby spoločnosť Bitcoin ABC toto vylepšenie neimplementovala, toto oznámenie nie je pozvánkou na diskusiu. Padlo rozhodnutie a bude aktivované pri novembrovom upgrade."

Keďže spoločnosť Bitcoin ABC sa zaviazala IFP a Bitcoin Cash Node – spolu s väčšinou používateľov BCH – naďalej sa stavať proti tomu udržiavaním vlastného softvéru, sporná hard fork a následné rozdelenie reťazcov sa stalo o to pravdepodobnejším. Nakoniec by bolo na sieti, aby rozhodla, ktorá implementácia Bitcoin Cash bude nasledovať.

Sieť stále chýbala, pretože nastal deň plánovaného upgradu. Sieť sa skutočne rozdelila – vytvorila BCHN (následne označovaná väčšinou priemyslu jednoducho ako Bitcoin Cash) a BCHA.

Financovanie vývojárov: Prečo neexistuje konsenzus?

Napriek nesmiernemu odporu proti vysoko spornému návrhu, ktorý nakoniec prijal Bitcoin ABC, je otázka financovania vývojárov jednoznačne palčivá. Je ťažké obísť skutočnosť, že sa vývojári nemôžu plne zaviazať k udržaniu projektu bez finančnej kompenzácie. Séchet sám odkázal na boj spoločnosti Bitcoin ABC o financovanie prostredníctvom Twitteru v roku 2018, uvedenie že "Inžinierstvo nerastie na stromoch."

IFP a každé ďalšie navrhované riešenie k dnešnému dňu však majú nevýhody.

Asi najväčšou námietkou proti financovaniu prostredníctvom odmien coinbase je jeho potenciál podporovať väčšiu centralizáciu siete. Baníci fungujú ako podniky. Presmerovanie percenta blokovej odmeny na rozvoj infraštruktúry predstavuje útok na ich zisky.

S niekoľkými rôznymi kryptomenami zdieľajúcimi rovnaký algoritmus ťažby SHA-256 by títo ťažiari, ktorí sa úplne nezaviazali podporovať konkrétnu kryptomenu, jednoducho presmerovali svoju hashovaciu silu na ťažbu tam, kde je to výnosnejšie. Výsledkom by bola nižšia celková hodnota hash sústredená medzi menej baníkov. V takomto scenári klesá finančný záväzok potrebný na útok na sieť – a teda aj celková bezpečnosť protokolu -. 

Niektorí, vrátane Sécheta, však usúdili, že takýto pokles hašovacej rýchlosti by bol triviálny. Vývojár Bitcoin ABC tvrdil, že primerane financovaný vývoj by posilnil sieť inými spôsobmi. Podľa Sécheta by skutočný dopad IFP bol z bezpečnostného hľadiska zanedbateľný.

Ďalším problémom IFP je spôsob, akým ho tlačila spoločnosť Bitcoin ABC. Ako Jonald Fyookball, vedúci vývojár peňaženky Electron Cash, odôvodnené v príspevku boli predchádzajúce snahy o financovanie rozvoja prostredníctvom blokových odmien buď dobrovoľné, alebo by umožnili samotným baníkom zvoliť si, ktoré tímy podporia. Bez toho, aby sa vyžadovala aktivácia baníka, a s tým, že 8% blokovej odmeny pôjde na jednu adresu, ktorú údajne kontrolujú Séchet a "jeho verných," Fyookball tvrdil, "V podstate to nie je nič iné ako rozhodnutie jedného človeka nasať (nezaslúženú) bitcoinovú hotovosť v hodnote miliónov dolárov priamo do svojej vlastnej peňaženky." 

V mesiacoch pred spornou vidličkou vzniklo nespočetné množstvo ďalších obáv.

Patria sem také a "daň" je ideologicky v rozpore s étosom Bitcoinu – tj dáva príliš veľa moci do rúk jednej skupine vývojárov, má nedostatok zodpovednosti v súvislosti so skutočnou vývojovou prácou, ktorú stimuluje, a zvyšuje pravdepodobnosť rozdelenia siete, ktoré by to určite poškodilo dôveryhodnosť Bitcoin Cash v priemysle.

Všetko, čo bolo povedané, existuje tiež v súvislosti s alternatívnymi mechanizmami financovania. Sieť Bitcoin aj Bitcoin Cash predtým čerpali z podnikového financovania aj komunitných darov. Ako však Séchet zdôraznil na kanáli Rice Crypto YouTube, takéto úsilie nemusí byť nevyhnutne povzbudiť rozvoja, ktorý je v súlade so záujmami širšej komunity. Tvrdí, že vplyv spoločnosti Blockstream na financovanie bitcoinmi nasmeroval dominantný protokol kryptomeny od jeho používania ako primárne peer-to-peer platobnej siete a smerom k uchovávaniu hodnoty. To je podľa Sécheta v rozpore s väčšinou skorých želaní bitcoinovej komunity – ktoré sa pred rozdelením reťazca bitcoin / bitcoin hotovosť v auguste 2017 zaviazali k presadzovaniu väčšej adopcie obchodníkmi. Varovanie pred rizikom zajatia "fundovaní sabotéri," Vyjadril sa Zhuoer podobný názor, pokiaľ ide o financovanie spoločností, uviedol vo svojom príspevku z januára 2020, ktorý podrobne uvádza predchádzajúci IFP.

Pri posudzovaní pojmu financovanie rozvoja komunitnými darmi Séchet uviedol, že takýto model financovania podporuje vývojárov, aby pracovali iba na projektoch, ktoré priťahujú veľkú pozornosť. Týmto sa efektívne zanedbáva zdanlivo menej atraktívna, ale nemenej dôležitá práca na protokole. Pokiaľ ide o Rice Crypto, Séchet porovnal infraštruktúru kryptomien s infraštruktúrou poskytovateľov elektriny. Vývojár Bitcoin ABC uviedol, že väčšine používateľov je úplne jedno, ako niečo funguje; dôležité pre nich je len to, že to funguje. Spoliehať sa na viditeľnosť takéhoto financovania rozvoja podľa Sécheta je "veľmi zlé pre infraštruktúru." 

Pravidelné vylepšenia, pravidelné rozdelenie reťazí?

Na rozdiel od bitcoinu sa spoločnosť Bitcoin Cash zaviazala k polročnému vylepšovaniu siete po väčšinu svojej existencie. Každý rok v máji a novembri majú vývojári možnosť upgradovať sieť. S častými príležitosťami na zmenu kódu a implementáciu nových funkcií nie je prekvapujúce, že sieť zaznamenala nejedno sporné rozdelenie reťazca. 

Aj keď mnohé z doterajších aktualizácií boli dokončené bez problémov, každá navrhovaná zmena vyzýva na nesúhlas. Keď strany, ktoré nesúhlasia, majú dostatočný vplyv, sieti hrozí rozdelenie.

Samotná sieť Bitcoin Cash bola vytvorená na základe takého sporného hard forku. Roky sporu v rámci bitcoinovej komunity to, ako najlepšie škálovať sieť, vyvrcholilo rozdelením reťazcov v auguste 2017. Niektoré podporili zvýšenie limitu na veľkosť blokov, aby sieť mohla spracovávať viac transakcií za sekundu. Iní medzitým tvrdili, že takéto zvýšenie by malo centralizačný účinok na sieť – pretože na jej podporu by bol potrebný drahší hardvér. To by obmedzilo počet operátorov, ktorí by si mohli dovoliť účasť, a poškodilo by to bezpečnosť siete. 

Namiesto toho navrhli použitie metód škálovania na druhej vrstve a podporili aktualizáciu známu ako Segregated Witness, ľudovo nazývanú SegWit. Zmena implementovaná mäkkou vidlicou zefektívnila využitie blokového priestoru uložením iba rozhodujúcich údajov o transakciách do blockchainu. S každou transakciou, ktorá vyžaduje menej blokového priestoru, by bol každý blok schopný pojať viac transakcií.

Nezhody medzi týmito dvoma frakciami sa prevalili v auguste 2017. Vyvrátením toho, že škálovanie v druhej vrstve je optimálna cesta, po ktorej treba ísť, zaviedli tí, ktorí podporovali väčšie bloky, tvrdá vidlička na zvýšenie kapacity bloku. Reťazec, ktorý nemal rozsiahly konsenzus komunity, sa rozdelil na dve odlišné kryptomeny: bitcoin so SegWit a bitcoin cash s väčšími blokmi. 

Aj keď ich podporujú rôzni účastníci priemyslu, vrátane bývalých "Bitcoin Ježiš" Roger Ver, spoluzakladateľ spoločnosti Bitmain Jihan Wu a žiadateľ Satoshi Nakamoto Craig Wright, sám Séchet je často pripočítané ako hlavný architekt pôvodnej pevnej vidlice Bitcoin Cash.

Len niekoľko mesiacov po jeho vytvorení problémy s algoritmom úpravy obtiažnosti Bitcoin Cash prinútili sieť opäť sa rýchlo forsovať a zaviesť ďalšia aktualizácia. Séchet bol opäť ústredným bodom zmeny, pretože to bol návrh DAA spoločnosti Bitcoin ABC, ktorý komunita prijala. Inovácia sa snažila vyriešiť divoké výkyvy hash rate, ktoré trápili sieť po jej vytvorení. 

V máji 2018 prešla Bitcoin Cash ďalšia nesporná tvrdá vidlica. Tentokrát aktualizácia ďalej zvýšila veľkosť bloku na 32 MB a pridala niekoľko ďalších funkcií. Medzi ne patrilo opätovné povolenie kódu, ktorý bol predtým v bitcoine deaktivovaný pred rozdelením siete v auguste 2017. Inovácia sa zamerala nielen na zvýšenie celkovej transakčnej kapacity Bitcoin Cash, ale pridala aj ďalšie funkcie – vrátane ukladania ľubovoľných údajov, ktoré priamo nesúvisia s kryptomenou.. 

V priebehu nasledujúcich šiestich mesiacov vznikla v komunite bitcoinových hotovostí divízia. Členovia sa začali obávať austrálskeho počítačového vedca Craiga Wrighta a jeho neustále rastúceho ega. Wright, za ktorým stojí CoinGeek a jeho zakladateľ Calvin Ayre, sa voči vývojárom projektu stával čoraz nepriateľskejší. CoinGeek rýchlo rástol a stal sa sieťovým najväčší baník a začal sa pokúšať uplatňovať väčšiu kontrolu nad svojím smerom. Aj keď samotné tweety boli medzičasom odstránené, príspevky Redditu z doby, ktorú údajne Wright prostredníctvom Twitteru tvrdil, že vývojári sú podriadení baníkom a tí, ktorí nesúhlasia, budú nahradení.

Do novembra 2018 sa divízia dostala do popredia s tým, že Wright a jeho nasledovníci implementovali hard fork, ktorý by zvýšil veľkosť bloku na 128 MB, čím by sa vytvoril Bitcoin SV (BSV). Medzitým podporovatelia Bitcoin Cash, ktorí sa postavili proti Wrightovi, vrátane vývojárov Bitcoin ABC, hľadali rôzne zmeny protokolu. Ich navrhované aktualizácia siete by si zachoval veľkosť bloku Bitcoin Cash, ale zmenil by svoj skriptovací jazyk. 

Po rozdelení reťazca Wright spolu s Ayre a CoinGeek, okamžite spustený tzv "hash vojna" proti Bitcoin Cash, pokúšajúc sa ochromiť sieť pomocou ich zjavne vyššej hashovej sily. Úsilie však zlyhalo a BCH si v nasledujúcich rokoch trvalo udržiaval dominanciu na trhu nad BSV.

Od rozdelenia reťazca BCH / BSV bola sieť Bitcoin Cash aktualizovaná každých šesť mesiacov – predovšetkým pod vedením spoločnosti Bitcoin ABC. Aj keď veľkosť bloku zostala konzistentná, sieť prešla ďalšími miernymi zmenami. Mája 2019 videl Schnorrove podpisy, ktoré sa pokúsili vniesť do siete ďalšie súkromie, a pravidlo čistého stohovania umožnilo zotavenie náhodne zaslaných mincí na adresy BTC. V novembri 2019 bola podpora pre Schnorrove podpisy ďalej vylepšené, a druhá zmena siete adresovaná vektory tvárnosti tretích strán.

Popri tvrdých debatách o IFP sa uskutočnili zmeny v bitcoinovej hotovosti aj v máji aj v novembri 2020. Prvý predstavil dve zmeny na pravidlá konsenzu – SigChecks a OP_Reversebytes – spolu s ďalšími zmenami, ktoré nemali vplyv na pravidlá konsenzu. Novembrová aktualizácia pridala do implementácie Bitcoin ABC nielen dobrovoľný IFP rozdeľujúci sieť, ale aj ďalší zmeniť na DAA určené na riešenie pretrvávajúcich nezrovnalostí s časmi blokov. Je zaujímavé, že obe verzie Bitcoin Cash predstavený posledná aktualizácia, napriek bitcoinu ABC predtým odmietanie navrhovaný algoritmus.     

Ako ovplyvňuje opakované rozdelenie reťazca bitcoinové peniaze?

Všeobecne sa reťazové rozdelenie vníma ako zlé pre kryptomenu.

Keď sa sieť rozdelí, niektorí v komunite sledujú jednu vidličku a niektorí idú spolu s druhou. Patria sem ťažiari, vývojári a samotní používatelia. Vývojári bitcoinových hotovostných uzlov, vedomí si potenciálne škodlivého dopadu sporného hard forku viackrát uviedol pred rozdelením reťazca v novembri 2020 uviedli, že sú proti rozdeleniu komunity v súvislosti s otázkou IFP. Baníci odchádzajúci zo siete znižujú jej celkovú bezpečnosť, pretože klesá hash rýchlosť a klesá cena útoku. 

Medzitým sa vývojári zvyčajne rozhodnú zamerať svoju energiu na jednu z vidličiek. To znamená, že na zdokonaľovanie infraštruktúry obklopujúcej kryptomenu pracuje menej talentov. Je zaujímavé, že napriek vytvoreniu divízie, ktorá spôsobila rozdelenie v novembri 2020, sa zdá, že Bitcoin ABC je pokračovanie v jeho podpore implementácie bitcoinového hotovostného uzla. Pred hard forkom vydala vlastný softvér pre tých, ktorí nepodporovali IFP, ale chceli naďalej používať Bitcoin ABC. 

Nakoniec sa rozdelí aj akákoľvek užívateľská základňa, ktorú má projekt pred rozdelením. Menej používateľov siete obmedzuje jej celkovú užitočnosť a význam v širšom priemysle kryptomien. Na druhej strane, reťazové rozdelenia vytvárajú pre používateľov väčší výber a umožňujú samotnému trhu určiť, čo si skutočne váži. V príklade rozdelenia BTC / BCH v auguste 2017 sa používatelia bitcoinu mohli rozhodnúť podporiť implementáciu bitcoinu v snahe slúžiť predovšetkým ako uchovávateľ hodnoty alebo ako ďalší zameraný na to, aby sa stal decentralizovanou platobnou sieťou..

Okrem toho môžu reťazové rozdelenia odstrániť zjavne toxické prvky z komunity. Na pevnej vidlici BCH / BSV z novembra 2018 boli spoločnosti Wright a CoinGeek, ktoré sa rozhodli vytvoriť Bitcoin SV, považované za veľký triumf v komunite Bitcoin Cash – pretože mnohým sa nepáčil smer, ktorým sa snažia vydať kryptomenu. V nedávnom rozhovore o Charlie Shrem’s Untold Stories, Séchet potvrdil, že Wrightov odchod bol pre komunitu Bitcoin Cash prínosom. Podobne aj v roku 2017 sa tí, ktorí chceli väčšie bloky – mnohí v komunite BTC považujú za toxické – mohli voľne rozdvojovať a experimentovať s rôznymi pravidlami siete. Nakoniec je na trhu, aby si vybral, ktorá strana vidlice má väčšiu hodnotu. 

Existuje však ďalší možný dôsledok rozdelenia reťazca, ktorý sa týka širšieho odvetvia. Prijatie kryptomeny sa spolieha na podporu rôznych spoločností, ako sú burzy a poskytovatelia peňaženiek. Zakaždým, keď sa kryptomena rozdelí, tí, ktorí poskytujú služby, sa musia rozhodnúť, ako zareagujú. Zmeny kódu vyžadujú, aby spoločnosti aktualizovali softvér, ktorý poháňa ich vlastné systémy. To ich núti rozmiestňovať kapitál spôsobmi, ktoré možno nečakali. Prerušenie služieb, ktoré opakované rozdelenie reťazcov spôsobuje, nepochybne frustruje mnoho spoločností.

Roger Ver vyzdvihol tento bod pred nedávnym hard forkom Bitcoin Cash. Povedal, že trhy nemali radi druh neistoty, ktorú vytvárajú reťazové rozdelenia CoinDesk že by bol rád, keby sa také sporné tvrdé vidličky stali minulosťou. Nazývať ich a "veľký problém," usúdil, že rozdelenie 15. novembra by mohlo odradiť spoločnosti od podpory siete – najmä tie, ktoré sú v priemysle nové. Podľa vlastných slov to dokonca zdôvodnil "keby PayPal vedel, že je pravdepodobné, že k takémuto spornému hard forku dôjde, možno by do svojej cestovnej mapy vôbec nepridali bitcoinové peniaze."

Vzhľadom na to, že veľa z tohto odvetvia považuje podporu obmedzenej funkčnosti kryptomeny spoločnosťou PayPal za obrovský prínos pre prijatie, môžu byť obavy Veru oprávnené. Bez podpory širšieho odvetvia môžu kryptomeny zápasiť. Dôkazom toho môže byť cenový výkon Bitcoinu SV nasledujúci po tomto vyradenie zo zoznamu z mnohých hlavných výmenných platforiem v roku 2019. 

Stále bojuje o financovanie?

Aj keď teraz Séchet a Bitcoin ABC majú zdroj financovania, ešte sa len uvidí, či im to umožní zmysluplným spôsobom vylepšiť ktorúkoľvek pobočku Bitcoin Cash. Napríklad 21. novembra 70 blokov BCHA sa ťažili. Blokové odmeny za celý deň preto boli 437,5 BCHA. Pri súčasných cenách je to fiat hodnota okolo 8 750 dolárov. Fond pre vývojárov by vo výške 8% pridelil približne 700 dolárov. Za predpokladu, že projekt prežije po ťažobnej náročnosti BCHA, ktorá sa nakoniec upraví tak, aby každých 10 minút produkoval blok, čo ešte nedosiahol, každý deň bude odmena za ťažbu predstavovať 900 BCHA. Opäť platí, že v súčasných cenách je to okolo 18 000 dolárov za deň a 8% z toho je 1440 dolárov. 

Pri tak nízkej projekcii sa možno niektorí budú pýtať, či sa za takúto sumu skutočne oplatí ohroziť reputáciu Bitcoin Cash. Čas ukáže, či si Bitcoin ABC získa dostatočnú podporu na to, aby sa jeho cena dostala na úroveň, ktorá bude adekvátne financovať tím profesionálnych softvérových inžinierov. Vzhľadom na to, ako ďaleko reputácia skupiny sa za posledné mesiace prepadol za celý debakel IPF, to je všetko, len nie dané. 

OKEx Insights predstavuje analýzy trhu, podrobné funkcie, originálny výskum & vybrané správy od krypto profesionálov.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map