Hlavní bitcoinoví ťažiari pred polovicami ukazujú optimizmus: hĺbkový pohľad

Keďže o polovicu zostáva menej ako týždeň, ťažiari bitcoinov (BTC) sú v centre pozornosti. Konkurenčný charakter ich podnikania a ich úloha pri udržiavaní bitcoinovej siete znamená, že polovica má priamy dopad na ich činnosť. 

Spoločnosť OKEx oslovila bitcoinových ťažiarov a združenia, aby získali ich pohľady na polovicu a jej dôsledky pre celý ekosystém.

Blokujte odmenu v perspektíve

Baníci podporujú sieť bitcoinov tým, že konajú ako audítori, overujú transakcie a udržiavajú knihu blockchain. Baníci sú motivovaní transakčnými poplatkami a takzvanou blokovou odmenou, čo je počet vygenerovaných bitcoinov – alebo „vyťažených“ – a udeľovaných pri každej úspešnej validácii bloku.

Bloková odmena je tiež jediným spôsobom, ako sa nové bitcoiny dostávajú do obehu, a má pokračovať, až kým sa nevyťaží všetkých 21 miliónov. Táto miera emisií však nezostáva konštantná a je regulovaná prostredníctvom blokovať odmena na polovicu, vstavaný mechanizmus, ktorý znižuje odmenu o 50% po každých 210 000 blokoch (vyskytuje sa zhruba každé štyri roky).

Celkový cirkulujúci bitcoin v priebehu času. Zdroj: Blockchain.com

V súčasnosti je bloková odmena 12,5 nových bitcoinov (asi 115 000 dolárov v súčasnej trhovej hodnote) a prešla dvoma polčasmi – prvým v novembri 2012 a druhým v júli 2016..

Očakáva sa, že tretie polrok sa uskutoční okolo 12. mája 2020 a jeho bloková odmena sa zníži z 12,5 na 6,25 BTC (v čase tlače okolo 57 500 dolárov).

Bitcoinová ťažba je konkurenčný biznis

Pri súčasnej hodnote 115 000 dolárov predstavuje bloková odmena bitcoinu silný finančný motív pre baníkov, aby sa pripojili a podporovali sieť. Nový blok sa spracováva každých 10 minút, čo má za následok generovanie 1 800 nových BTC alebo hodnoty 16,56 milióna dolárov každý deň.

Pretože však iba jedna ťažobná entita môže získať jednu blokovú odmenu, existuje tuhá konkurencia a preteky v nasadzovaní progresívne výkonnejšieho hardvéru pre vyššie hashovacia sila. Táto konkurencia prinútila ťažobnú komunitu k vývoju v priebehu rokov a prešla od raných podporovateľov a nadšencov kryptomien k veľkým spoločnostiam a bazény prevádzkujúci ťažobné farmy s najnovšou verziou v Ťažiari integrovaných obvodov špecifických pre aplikácie (ASIC).

Sieť bitcoinov zasa reaguje na tento prudký hash rate zvýšením obtiažnosti ťažby nových blokov, čím udržuje celistvosť účtovnej knihy a neumožňuje žiadnej entite absolútnu kontrolu nad blockchainom..

Obtiažnosť bitcoinovej siete od začiatku bola zaznamenaná v logaritmickom meradle – zdroj: Blockchain.com

Baníci hovoria o rozpoltení

Spoločnosť OKEx sa obrátila na vedúcich predstaviteľov odvetvia ťažby bitcoinov, aby získali svoje pohľady na nadchádzajúce polovicu a jeho vplyv na podnikanie a sieť.

Rast cien bitcoinu a čínska povodňová sezóna môžu zmierniť ťažobné ťažkosti baníkov

Jiang Zhuoer, generálny riaditeľ spoločnosti BTC.TOP, jeden z top 10 bitcoinových ťažobných združení, zdieľal optimistický dlhodobý pohľad na polovicu a verí, že rast ceny BTC môže vyrovnať stratené zisky na zníženie odmeny na polovicu:

“Myslím si, že zníženie o polovicu povedie k zvýšeniu ceny bitcoinu.” V predchádzajúcich dvoch polčasoch sme zaznamenali pomalý rast ceny pred znížením na polovicu a cena začala prudko stúpať po znížení o polovicu … zatiaľ čo polovica zníži príjmy baníkov na polovicu, môže to tiež viesť k zvýšeniu ceny bitcoinu."

Ďalej uviedol predpokladaný začiatok povodňovej sezóny v Číne, ktorá má zvyčajne za následok lacnejšiu výrobu elektriny ako pozitívum pre ťažiacich baníkov..

„V obdobiach povodní klesajú účty za elektrinu, čo do veľkej miery kompenzuje zníženie výkonu na polovicu. Počas povodňovej sezóny môže byť trhová cena elektriny nižšia o 40%, “uviedol.

Menšie baníky sa budú otáčať

Marshall Long, raný baník na bitcoiny, v súčasnosti prevádzkuje ťažobnú farmu v Kanade a pracuje na zriadení nového zariadenia v USA. Podľa jeho názoru baníkov, ktorí sa vopred pripravili na polovicu, to veľmi neovplyvní, zatiaľ čo tých menších sa pravdepodobne „obráti k špekulačným ťažbám alebo okrajovým tokenom“.."

Pokiaľ ide o sieť, Long verí, že hašovacia rýchlosť významne stúpne, čo povedie k zníženiu na polovicu. Po znížení o polovicu očakáva, že cena bitcoinu čoskoro poklesne, nasleduje hash rate a potom pomalé stúpanie späť na historické maximum.

Noví účastníci môžu mať úžitok z nasledujúcich štyroch rokov

Alejandro De La Torre, VP z Poolin, top-tri bitcoin mining pool, zdieľal svoju perspektívu vo svojom posledný príspevok. Podľa neho „keďže nové efektívnejšie systémy ASICS sa v nasledujúcich mesiacoch pripoja k internetu a súčasní ťažiari nájdu nižšie ceny elektriny, ťažiari starej generácie budú nevyhnutne vyradení z prevádzky.“

Dodáva však, že rozdelenie na polovicu dáva novým baníkom „príležitosť vstúpiť do stabilnejšieho prostredia vzhľadom na efektívnosť v 7 nm & 5nm čipy pravdepodobne zostanú ziskové ďalšie 4 roky alebo dlhšie. “

Cena bitcoinu neklesne príliš nízko

Kevin Huang, spoluzakladateľ spoločnosti Valarhash je presvedčený, že ceny bitcoinu neklesnú veľmi nízko po rozdelení na polovicu a je pravdepodobné, že budú odstavené iba ťažiari pôsobiaci v rozmedzí 80 až 100.

Uviedol tiež očakávaný pokles nákladov na energiu po čínskej povodňovej sezóne a dodal, že:

„Z dlhodobého hľadiska nie je pochýb o tom, že výpočtový výkon celej siete vzrastie, ale po znížení o polovicu, keď sa staršia generácia ťažobných súprav vypne, hash rate na chvíľu poklesne a odhadujem, že bude spadajú do rozsahu 80e-90e. “

Polovica pohne priemysel vpred

Alina Yao, Vedúci spoločnosti OKEx Pool, jedného z najväčších banských bazénov podporovaných výmenou, zostáva optimistický a cituje historické trendy:

„Akákoľvek strata spôsobená znížením blokových odmien je takmer vždy kompenzovaná zvýšením ceny bitcoinu a býčím sentimentom, ktorý prichádza so znížením rýchlosti rastu ponuky peňazí.“ 

Pokiaľ ide o riešenie súčasného scenára, podelila sa o to, ako OKEx Pool vždy nabáda ťažiarov, aby popri riadení pozitívneho cashflow hľadali aj pokročilý hardvér a lacnejšiu elektrinu..

Aj keď súhlasí s tým, že cena mnohých menších baníkov bude mimo trhu po rozdelení na polovicu, verí, že to iba zvýši konkurencieschopnosť trhu a privedie súčasných hráčov k efektívnejším obchodným praktikám..

Zlomenie dopadu polovice

Vzhľadom na to, že bitcoinová sieť, jej ťažiari, blokové odmeny a cena BTC sú neoddeliteľne spojené, má polovica ďalekosiahly vplyv na faktory zvýraznené nižšie..

Znížená ziskovosť

Zisky ťažiarov bitcoinov závisia od náročnosti siete, výnosov z ťažby a súvisiacich nákladov.

Problémy so sieťou diktujú kapitálové investície do hardvéru, zatiaľ čo zisky sú obmedzené hodnotou bitcoinu vyťaženého mínus elektrina a prevádzkové náklady.

Výnosy baníkov (blokové odmeny a poplatky za transakcie) sa líšia podľa ceny BTC. Zdroj: Blockchain.com

Pretože výnosy baníkov priamo súvisia s hodnotou bitcoinu, ako je znázornené v grafe vyššie, polovica je významnou udalosťou, pretože okamžite znižuje výnosy baníkov o 50%, za predpokladu, že všetko ostatné zostane nemenné.

Tlak na postupné vyradenie staršieho hardvéru

V závislosti na spotrebe energie a hašovacom výstupnom výkone má každý hardvérový miner zlomové náklady, ktoré sú pod tlakom, pretože odmena sa znižuje na polovicu a klesá ziskovosť. Ťažiari, ktorí si to môžu dovoliť, často začínajú s postupným ukončovaním staršieho hardvéru mesiace pred polovicou.

Krátkodobý nárast sieťových ťažkostí, ktorý vedie až k zníženiu na polovicu

Keď sa blíži polovica, baníci sa naposledy postavia a vrhnú všetku hashovaciu silu, ktorú majú k dispozícii, aby sa pokúsili získať čo najviac z odmien blokujúcich polovicu, ako je to možné. To prirodzene vedie k krátkodobému nárastu ťažkostí so sieťou (to je blízko všetkých čias v súčasnosti), ktorá sa upraví v úprave po páde na polovicu.

Malí baníci kapitulujú, veľkí baníci sa zväčšujú

S oslabením okrajov (alebo úplným vymazaním) a potrebnými aktualizáciami hardvéru budú menší a menej efektívni baníci kapitulovať po rozpolení a buď sa úplne vypnú, alebo prejdú k ťažbe ďalších kompatibilných mincí proof-of-work..

Medzitým sa veľkí ťažiari iba zväčšia a budú riadiť väčšie proporcie hashovacej sily siete a zvyšovať sa obavy z centralizácie.

Vylepšenia technológií sa zrýchľujú

S každou novou iteráciou výrobcovia technológií prinášajú menšie návrhy čipov procesorov, ktoré zlepšujú výpočtové rýchlosti pri nižšej miere spotreby energie. Napríklad v roku 2016 ťažiari používali 16nm čipy, ktoré boli medzičasom nahradené 10nm a 7nm čipmi, zatiaľ čo 5nm čipy sú teraz k dispozícii.

Tieto vylepšenia zvyšujú efektivitu ťažobných operácií tým, že šetria náklady na energiu a zvyšujú ziskové marže. Po páde na polovicu môžeme očakávať, že tieto vylepšenia urýchlia veľkí baníci.

Noví ťažiari budú hľadať lacnejšie zdroje energie

Aj keď je nepravdepodobné, že by súčasní ťažiari vo veľkých rozmeroch zmenili miesto z dôvodu logistických problémov, noví ťažiari, ktorí sa pripoja k sieti po rozpadu, pravdepodobne hľadajú lacnejšie zdroje energie na dosiahnutie optimálnych ziskových marží. To môže v priebehu rokov viesť k posunu smerom k zemepisným polohám, ktoré ponúkajú atraktívne tarify za napájanie a regulácie priaznivé pre ťažbu.

Tlak predaja na bitcoin sa zníži

Baníci sú skutočne zodpovední za veľkú časť odlivu kapitálu zo siete bitcoinov, pretože každý mesiac predávajú svoje BTC na pokrytie prevádzkových nákladov. To znamená, že na cenu bitcoinu existuje neustály tlak smerom nadol v dôsledku toho, že ťažiari vykladajú svoje zisky na trh.

Tento odlev je najvyšší pre baníkov s najnižšími ziskovými maržami, pretože nie sú schopní vytvoriť si žiadne významné rezervy BTC v porovnaní so ziskovejšími baníkmi..

Pretože sú títo neefektívni ťažiari vytlačení z podnikania, dá sa očakávať, že sa tento predajný tlak zmierni a umožní pozitívne zhodnotenie ceny.

Prevažuje optimizmus

Napriek nevyhnutelnému okamžitému dopadu na hospodárske výsledky baníkov sa nadchádzajúce rozdelenie bitcoinov na polovicu považuje za prevažne pozitívny vývoj. Aj keď menší a menej efektívni baníci nemusia túto zmenu prežiť, očakáva sa, že ich odchod bude pre ekosystém prínosom a prispeje k jeho zrelosti.

Pre tých, ktorí práve teraz uvažujú o vstupe do vesmíru, môžu nasledujúce štyri roky poskytnúť stabilitu, pokiaľ ide o projekcie a plánovanie, zatiaľ čo dobre manažovaní súčasní hráči sú pripravení na prichádzajúce zmeny a pokračujú v optimalizácii svojich operácií.

Celkovo sa z pohľadu ťažiarov polovica príliš nelíši od častých cenových výkyvov, o ktorých je bitcoin známy, ale má výhodu v tom, že sú naplánované, čo umožňuje dopredu premýšľajúcim podnikom plánovať vopred.

V čase písania tohto článku zostáva menej ako 800 blokov pred tým, ako sa odmena zníži na polovicu, a Bitcoin získal podporu zo zóny medzi 8 700 a 9 000 dolárov a rýchlo sa blíži k ďalšiemu odporu na 9 500 dolárov.

OKEx Insights predstavuje analýzy trhu, podrobné funkcie, originálny výskum & vybrané správy od krypto profesionálov.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map