Čínsky blockchain push: hĺbkový pohľad na vládnu politiku, podnikanie a investície

Minulý mesiac, počas výročného stretnutia Číny o národnej politike, bol blockchain široko diskutovanou témou. Čínske stretnutie „Dve zasadnutia“, známe tiež ako „Lianghui“, sa začalo 22. mája po tom, čo bolo odložené z marca kvôli pandémii COVID-19..

Lianghui je v každom prípade dôležitou politickou udalosťou, ktorá určuje, na ktoré oblasti sa bude čínska oficiálna politika Číny v budúcom roku zameriavať. Na stretnutí sa zúčastňuje viac ako 2 000 členov Čínskej ľudovej politickej poradnej konferencie (CPPCC) a Národného ľudového kongresu (NPC). Členovia predložia počas schôdze návrhy, ktoré potom zhrnie predseda vlády Li Keqiang v Pracovná správa, ktorá zdôrazňuje politické priority a hospodárske ciele pre Čínu v nasledujúcom roku.

Počas tohtoročného zasadania 23. mája Jieqing Tan, zástupca NPC, naliehal Čína, aby urýchlila svoj vývoj blockchainu, návrhom na založenie vládou vedeného fondu pre rozvoj blockchainu. Cieľom navrhovaného fondu je podpora nádejných blockchainových podnikov, podpora inovácií týkajúcich sa technológie a kultivácia blockchainové jednorožce z dlhodobého hľadiska.

Tan ďalej navrhol, aby Čína využila plánovacie obdobie štrnásteho päťročného plánu na stanovenie národnej blockchainovej stratégie pre túto krajinu. Od nastavenia štandardov technológie blockchain na spodnej úrovni, po ktorých bude nasledovať stredná úroveň priemyselných aplikácií, bude stratégia pozostávať z trojrozmerného systému technológií, priemyslu a regulácie.

Pretože prezident Si Ťin-pching tam o vývoji blockchainu sa začalo minulú jeseň, blockchain získal v Číne významnú trakciu. OKEx Insights sa podrobnejšie zaoberá súčasným stavom technológie – a ekosystémom, ktorý sa okolo nej rozvíja – v Číne.

Nárast politiky blockchainu

Od apríla 2020 sa a správa od čínskeho konzultačného giganta CCID naznačuje, že Čína sa stala svetovým lídrom v implementácii politiky blockchain. S 267 politikami súvisiacimi s blockchainom do konca roku 2019 na štátnej aj miestnej úrovni, CCID uvádza, že Čína účtov predstavuje 45 percent všetkých politík vedených vládou, ktoré sa tejto technológie týkajú. V rokoch 2016-2019 bolo v Číne oznámených národnými orgánmi celkovo 29 politík týkajúcich sa blockchainu, pričom 17 z nich bolo odhalených iba v roku 2019.

S 13 politikami blockchainu v minulom roku, ministerstvo priemyslu a informačných technológií (MIIT) Čína je najaktívnejším vládnym hráčom v tomto priestore, za ktorým nasleduje Národná komisia pre rozvoj a reformy (NDRC) so 4 politikami.

Ako vyzerajú čínske blockchainové politiky?

The uzákonenie vnútroštátneho zákona o kryptografii k 1. januáru 2020 je všeobecne uznávaný ako jedna z doteraz najvýznamnejších regulačných politík týkajúcich sa blockchainu v Číne. Podľa Výbor pre ústavu a právo NPC, zákon štandardizuje aplikáciu a správu kryptografie a podporuje najlepšie postupy pri rozvoji podnikania súvisiaceho s kryptografiou.

Zákon tiež obsahuje súbor predpisov o priestupkoch, ktoré zahŕňajú kryptografiu. Napríklad stanovenie toho, ako právny systém reaguje na ľudí, ktorí kradnú šifrované informácie ostatných a podieľajú sa na nelegálnych hackeroch.

Čínska vláda sa tiež snažila zaviesť celonárodné štandardy blockchainu. V apríli tohto roku sa uskutočnil MIIT vydané „Verejné oznámenie o vytvorení národného technického výboru pre štandardizáciu technológie blockchainu a distribuovanej knihy.“ Technická komisia pod vedením vicepremiéra MIIT Chen Zhaoxionga bude pozostávať zo 71 odborníkov z politických, priemyselných, akademických a výskumných organizácií.

Z hľadiska počtu blockchainových politík oznámil prostredníctvom provinčných a mestských vlád, hlavné mesto Číny, možno prekvapujúco, nedrží vedenie. Naopak, pobrežná provincia Guangdong sa môže pochváliť najviac blockchainovou politikou zo všetkých ostatných regiónov v krajine, s Pekingom na piatom mieste, zatiaľ je ohlásených 15 oficiálnych politík.

Politiky blockchainu oznámené v Číne mestskými a provinčnými vládami. Zdroj: CCID, OKEx Insights

Blockchain v podnikaní

Od roku 2019 existovalo 1 006 blockchainových podnikov v Číne podľa správy CCID 338 z nich – alebo 33,6 percenta – sídli v Pekingu. Za Pekingom nasleduje 254 v Guangdongu a 122 v Šanghaji. Spomedzi blockchainových spoločností tvoria väčšinu finančné aplikácie, nasledujú dodávateľský reťazec, vládne služby a sledovanie faktúr.

Pri hlbšom preskúmaní finančných aplikácií blockchainu v Číne sa podniky zameriavajú predovšetkým na financovanie dodávateľského reťazca (36 percent), cezhraničné prevody (16 percent) a financovanie obchodu (14 percent)..

Finančné aplikácie blockchainu v Číne, 2012 – 2019. Zdroj: CCID, OKEx Insights Finančné aplikácie blockchainu v Číne, 2012 – 2019. Zdroj: CCID, OKEx Insights Finančné aplikácie blockchainu v Číne, uvádzané prípady použitia. Zdroj: CCID, Inovačné centrum Dánsko Šanghaj, OKEx Insights

Aly Madhavji, riadiaci partner Blockchain Founders Fund, tento týždeň v komentároch pre OKEx Insights uviedol, že je presvedčený, že Čína získala v pretekoch vývoja blockchainu náskok pred Spojenými štátmi. Za oneskorenie viní americké predpisy týkajúce sa vznikajúcich technológií:

„Čína zaznamenala výrazný nárast investícií do blockchainových technológií po mnohých úspešných pilotných projektoch naprieč sektormi vrátane dodávateľského reťazca, poisťovníctva a financií. Na rozdiel od toho sme videli, že regulácia v Spojených štátoch naďalej brzdí inovácie, ktoré poskytuje blockchain.

Obhajoba prezidenta Si Ťin-pchinga, aby sa Čína stala lídrom v blockchaine, súčasne podporila rozsiahly záujem o túto technológiu vrátane vytvorenia čínskej siete blockchainových služieb (BSN). “

Blockchain Service Network – národný blockchain?

The Sieťová služba založená na blockchaine (BSN) bol uvedený na trh v októbri 2019 a má slúžiť ako základ pre blockchainovú infraštruktúru v čínskej národnej blockchain stratégii. BSN je a spoločná iniciatíva Štátneho informačného centra (SIC) a štátne podniky ako China Mobile a China UnionPay.

Beta testovanie infraštruktúry začalo medzi októbrom 2019 a marcom 2020. Prvýkrát bol pilotne uvedený v Chang-čou a zhromaždil viac ako 2 000 vývojárov, aby vytvorili aplikácie týkajúce sa verejnej charity, logistiky produktov a elektronického sledovania faktúr. Po fáze beta testovania, 25. apríla, vývojári BSN oznámil oficiálne uvedenie siete na globálne komerčné použitie.

Shan Zhiguang, predseda BSN Development Alliance, v oznámení uviedol, že sieť má v súčasnosti 128 verejných mestských uzlov, z ktorých je osem rozložených na šiestich kontinentoch. Aliancia predpovedá že verejné mestské uzly BSN dosiahnu do konca roku 2020 najmenej 200.

Vývojári BSN tiež poznamenali, že táto technológia bola navrhnutá na podporu populárnych blockchainových rámcov, ako sú Hyperledger Fabric a Baidu’s XuperChain..

Tvorcovia BSN vyjadrili presvedčenie, že sieť priláka vývojárov decentralizovaných aplikácií (DApp), vzhľadom na to, čo tvrdia, že sú oveľa nižšie – až o 20 percent – prevádzkové náklady ako „tradičné blockchainové cloudové služby“.

Blockchainové obchody sa presúvajú z USA do Číny

Za posledné štyri roky došlo k a drastický posun podľa podielu blockchainových obchodov smerujúcich do Číny, podľa správy CB Insights z roku 2020 o globálnom blockchainovom prostredí. Zatiaľ čo čínske spoločnosti v roku 2015 získali iba 2 percentá obchodov súvisiacich s blockchainom, do roku 2019 sa tento počet zvýšil na 22 percent. Na druhej strane americké spoločnosti zaznamenali za rovnaké obdobie 20-percentný pokles – z získania 51 percent všetkých globálnych blockchainových obchodov na 31 percent.

Vzostup Číny z hľadiska blockchainových obchodov je tiež v súlade so zisteniami z 2. globálny kryptomena PwC&A a Správa o fundraisingu, zverejnená v apríli 2020. Spoločnosť PwC uviedla, že v roku 2019 bude prebiehať krypto fundraising, fúzie a akvizície (M&A) obchody odklonené od Ameriky smerom k Ázii a EMEA.

Podiel na globálnej aktivite transakcií súvisiacich s blockchainom, 2015 – 2019. Zdroj: CB Insights, OKEx Insights

Financovanie a investície

Čína sa stala dominantným regiónom z hľadiska vývoja blockchainu a obchoduje na pozadí klesajúcich globálnych blockchainových investícií v roku 2019..

Globálne financovanie rozvoja blockchainu firmami rizikového kapitálu suma na 2,79 miliárd dolárov v roku 2019, čo je pokles o 34,5 percenta v porovnaní s rokom 2018, uvádza CB Insights. Mediálny investičný sentiment v roku 2019 utrpel aj Čína. Jej domáce blockchainové investície (všetkých typov) poklesli o niečo viac ako 40 percent – zo 41,25 miliárd juanov (asi 5,8 miliárd dolárov) v roku 2018 na 24,43 miliárd juanov (asi 3,4 miliardy dolárov) v roku 2019 – podľa správy z Údaje o nosorožcovi.

Je zrejmé, že inštitucionálni investori boli pri realizácii blockchainových investícií v Číne opatrnejší, čo sa prejavilo prudkým poklesom počtu transakcií s blockchainovým financovaním, čo v roku 2019 predstavuje pokles o 59 percent.

Blockchainové investície čínskych podnikov v Číne (2014 – 2019), zdroj: Údaje o nosorožcovi

Jedno z možných vysvetlení poklesu domácich blockchainových investícií v Číne súvisí so skutočnosťou, že čínske podniky pokračovali v investovaní do blockchainu aj mimo krajiny. Správa spoločnosti Rhino Data ukazuje, že počet čínskych podnikov investujúcich do zahraničných blockchainových projektov zaznamenal v roku 2019 iba mierny pokles.

Napriek nedávnemu poklesu investícií súvisiacich s blockchainom v Číne predpovedala spoločnosť IDC pre prieskum trhu v správe z novembra 2019, že čínske výdavky na blockchain technológiu prekonať 2 miliardy dolárov v roku 2023, s kombinovanou ročnou mierou rastu 65,7 percenta v rokoch 2018-2023.

Blockchainové investície čínskych podnikov mimo Číny (2014 – 2019), zdroj: Údaje o nosorožcovi

Získanie výhody pomocou blockchainu

Počas tretieho zasadnutia 13. národného výboru CPPCC, ktoré bolo súčasťou výročného stretnutia Two Sessions, ktoré sa konalo koncom minulého mesiaca, sa Charles Li, výkonný riaditeľ hongkonskej burzy cenných papierov, obrátil na regulačné orgány ohľadom blockchainu. Li zdôraznil že Čína môže využiť technológiu blockchain, umelú inteligenciu (AI) a veľké dáta na prekonanie iných významných ekonomík:

„Čína má možnosť využiť veľké dáta na vedenie iných ekonomík. Na jednej strane je Čína digitálnejšia, viac založená na internete a schopnejšia využívať nové technológie ako umelá inteligencia, blockchain a veľké dáta ako ktorákoľvek iná krajina. “

Li na svoju adresu uviedol „stanoviská“ vyhlásenie ktoré ústredný výbor Komunistickej strany Číny a Štátna rada zverejnili koncom marca. Li tvrdil, že vyhlásenie „po prvýkrát výslovne začlenilo údaje do výrobných faktorov“. Vládny text sa skutočne zameral na „otvorené zdieľanie vládnych údajov“, štandardizáciu správy údajov a zlepšenie bezpečnosti údajov.

Digitálne platby a DCEP

Vedúce postavenie Číny v oblasti digitálnych platieb položilo pevný základ pre podporu digitálnej ekonomiky – v ktorej by mohol byť blockchain viac začlenený. Od mája 2020 Čína zakončené globálna hodnota transakcie v digitálnych platbách s transakciami 1,9 bilióna dolárov – čo je takmer dvojnásobok hodnoty v porovnaní s USA s 895 miliardami dolárov. Podľa Statista tiež Čína zaradil prvý v penetrácii používateľov v segmente mobilných predajných miest v roku 2019, čo ukazuje, že 35,2 percenta všetkých transakcií v predajných miestach sa spracúva prostredníctvom aplikácií pre smartphony v Číne.

Prenikanie používateľov do segmentu mobilných predajných miest v roku 2019. Zdroj: Statista

Pokiaľ ide o začlenenie blockchainu do sektoru digitálnych platieb, svetová ekonomika pozorne sledovala čínsku navrhovanú digitálnu menu centrálnych bánk (CBDC), Digital Currency Electronic Payment (DCEP). DCEP prvýkrát predstavil verejnosti v marci 2018 Zhou Xiaochuan, bývalý guvernér Čínskej ľudovej banky, čínskej centrálnej banky.

DCEP je systém distribúcie digitálnych jüanov a je navrhnutý ako dvojstupňový, pričom prvý stupeň používajú PBoC a komerčné banky a druhý stupeň využívajú komerčné banky a široká verejnosť. V apríli 2020 PBoC zahájila pilotnú štúdiu DCEP v Xiong’ane s americkými reťazcami rýchleho občerstvenia McDonald’s, Subway a Starbucks menovaný v zozname účastníkov pilota.

Časová os čínskeho DCEP. Zdroj: Web PBoC, Xinhua News Agency, CICC Research, KWM.com, OKEx Insights

Stojí za zmienku, že podľa niektorých odborníkov nemusí DCEP nevyhnutne používať technológiu blockchain – alebo nie spôsobom, akým je táto technológia všeobecne chápaná. Profesor univerzity Chongqing a univerzity Changyong Liu predtým pre OKEx Insights povedal, že „DCEP nezapadá do globálneho blockchainového šialenstva.“ Ďalej uviedol:

„DCEP je hlavne technická transformácia, nemení povahu RMB a súvisiacich regulačných systémov, preto DCEP neprinesie veľa pohodlia súčasnému odvetviu blockchainu alebo odvetviu kryptomeny.“

Hĺbku analýza DCEP, hlavný ekonóm skupiny HashKey Group, poznamenal, že jej účtovná kniha bude nevyhnutne centralizovaná, rovnako ako všetky navrhované projekty CBDC, čo z nej urobí „degradovaný“ blockchain iba s jedným uzlom. “

Pokiaľ ide o globálnu konkurenciu, USA tiež evidentne usilujú o vlastné CBDC, hoci digitálny dolár je stále iba vo fáze plánovania a návrhu. Len minulý týždeň zverejnila skupina vedená bývalými americkými regulačnými orgánmi bielu knihu o vlastnom návrhu CBDC v USA – podobne dvojúrovňový centralizovaný systém viazaný na peniaze, ktorý by využíval niektoré prvky blockchainovej technológie.

Blockchain vylúčený z ročného súhrnu čínskej vlády

Napriek aktívnemu tlaku čínskych vládnych orgánov – nehovoriac o podnikoch a investoroch – o rozvoj a implementáciu politiky súvisiacej s blockchainom, samotná technológia ešte nie je štátnou prioritou. Technológia blockchain sa nedostala na program tohto roku Pracovná správa – zhrnutie schôdze Two Sessions, ktoré určuje priority pre nasledujúci rok.

To naznačuje, že ako rozvíjajúca sa technológia samotný blockchain ešte nepatrí k hlavným iniciatívam čínskej vlády – prinajmenšom nie v tomto roku. Čínska vláda skôr ako samostatný priemysel sama o sebe blockchain evidentne považuje za nástroj alebo technológiu na zlepšenie efektívnosti v oblastiach, ako je dodávateľský reťazec, ktoré samy o sebe môžu byť považované za národnú prioritu..

OKEx Insights predstavuje analýzy trhu, podrobné funkcie a vybrané správy od krypto profesionálov. Sledujte OKEx Insights na a Telegram.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map