Je DCEP krypto? Odborníci z tohto odvetvia diskutujú o rodiacej sa digitálnej mene Číny

Za posledných pár týždňov si čínsky veľmi očakávaný digitálny jüan – Digital Currency Electronic Payment (DCEP) – získal obľubu v krypto a mainstreamových médiách, keď sa objavili ďalšie správy o jeho vývoji. Od januára sa téme venujú mainstreamové médiá vrátane CNBC, Forbes a Drôtové.

Projekt pod vedením čínskej centrálnej banky PBoC sa znovu objavil na radarovom priemysle 14. apríla, keď screenshot bola zverejnená ukazuje, že DCEP bol testovaný v Suzhou, Chengdu, Xiongan a ďalších regiónoch. Aj novšie novinky, z 23. apríla odhalil, že Starbucks a Mcdonalds patria medzi maloobchodných gigantov pozvaných na účasť na testovaní digitálnej meny v jednom regióne.

Keď médiá pokrývajú DCEP – alebo inú digitálnu menu centrálnej banky (CBDC) – existuje tendencia predpokladať, že a) mena je založená na blockchaine ab) jej existencia je teda relevantná pre krypto a blockchainový priemysel.

Požiadali sme odborníkov na blockchain, technológie a ekonomiku, aby sa bližšie pozreli na DCEP, technológiu, ktorá za tým stojí a čo jej existencia znamená pre priemysel.

História DCEP

DCEP bol prvý predstavený verejnosti Zhou Xiaochuan, bývalý guvernér PBoC, na tlačovej konferencii na 13. národnom ľudovom kongrese 9. marca 2018. V januári tohto roku čínska centrálna banka oznámil že bol dokončený dizajn „najvyššej úrovne“ jej digitálnej meny a dodal "Budeme naďalej stabilne napredovať vo vývoji legálnych digitálnych mien. “ Tento mesiac to bolo odhalené čínska digitálna mena pokračovala podľa plánu.

Profesor Čchung-čchingovej technológie a obchodnej univerzity Changyong Liu, ktorý je držiteľom titulu PhD v histórii ekonomickej teórie z Pekingskej univerzity, však pre OKEx uviedol, že čínska centrálna banka pracuje na digitálnej mene už mnoho rokov. Vysvetlil pôvod vývoja DCEP:

„Koncom roku 2013 uskutočnil bitcoin prvý vpád do Číny. V roku 2014 zriadila čínska centrálna banka výskumný ústav zameraný na digitálne meny a začala študovať, ako sa vysporiadať s dopadom kryptomien a vylepšiť systém čínskeho jüanu pomocou technológie blockchain.

Ale od roku 2014 do roku 2018 bol pokrok DCEP pomalý, možno preto, že decentralizovaná architektúra bitcoinu alebo blockchainu je nezlučiteľná so samotnou podstatou legálnej národnej meny ako renminbi (RMB).

Náhle zrýchlenie DCEP na konci roku 2019 možno priamo pripísať prípravám spoločnosti Facebook na spustenie Váhy. Napriek svojmu tvrdeniu, že je ultra-suverénny a slúži globálnym financiám, zakladatelia Váh, členovia partnerstiev a kotviace meny vedome odmietli Čínu.

Toto spôsobilo, že čínska centrálna banka cítila tlak naliehavej medzinárodnej konkurencie v oblasti digitálnej meny. “

Aký význam má čínsky DCEP pre blockchain / krypto priemysel?

„DCEP nevyhnutne nepoužíva blockchain“

Prof. Liu tiež poznamenal, že „experiment“ DCEP bol doteraz opatrný a dodal:

„Je preto ťažké posúdiť, či je jej cieľom aktívne presadzovať menovú reformu prispôsobenú internetovej ekonomike alebo pasívne chrániť tradičný bankový systém. Pretože DCEP je stále v podstate fiat mena ovládaná centrálnymi bankami, nemožno ju decentralizovať.

Mu Changchun, riaditeľ projektu DCEP, už áno spomínané že DCEP nemusí nevyhnutne využívať technológiu blockchain.

V súčasnosti je DCEP hlavne technickou transformáciou mechanizmu vydávania a obehu RMB. DCEP nezapadá do globálneho blockchainového šialenstva. “

Keď hovoríme o tom, či je DCEP dobrý pre blockchainový priemysel, profesor Liu uviedol:

„Ide hlavne o technickú transformáciu, nemení to povahu RMB a súvisiacich regulačných systémov, preto DCEP neprinesie veľa pohodlia súčasnému odvetviu blockchainu alebo odvetviu kryptomeny.

Stručne povedané, momentálne nemáme bránu RMB do bitcoinu a v blízkej budúcnosti nebudeme mať bránu DCEP do bitcoinu. Aj keď DCEP nevyhnutne nepoužíva technológiu blockchain, používa asymetrickú kryptografiu, ktorá je základným dôvodom efektívnosti a bezpečnosti elektronických platieb, ktoré poskytuje DCEP, a je pravdepodobne najdôležitejším spojením medzi DCEP a odvetvím blockchain / kryptomeny. “

DCEP je centralizované kryptomena

Prof. Liu trval na tom, že DCEP nebude mať podstatný vplyv na decentralizovanú kryptomenu, pričom argumentoval:

„Samotný DCEP je kryptomena, ale nejde o decentralizovanú kryptomenu – je to centralizovaná kryptomena.

Avšak DCEP má obrovský vplyv na centralizované kryptomeny, pretože pre centralizovanú kryptomenu platí, že čím silnejšie centrum, tým väčšia konkurenčná výhoda..

V súčasnosti je v obehu niekoľko súkromne vydaných tokenov. Tieto tokeny sú centralizované a majú oveľa nižšiu dôveryhodnosť ako DCEP. V minulosti mali tieto výhody oproti RMB určité výhody, najmä prostredníctvom kryptografie. Táto výhoda sa stratila, keď sa RMB transformovala aj pomocou kryptografie. “

Vďaka programovateľnej povahe DCEP bude z dlhodobého hľadiska dôležité

Yan Meng, viceprezident čínskej softvérovej vývojárskej siete (CSDN), ktorá sa zameriava na tokový ekonomický výskum pre najväčšiu komunitu vývojárov v krajine, tiež verí, že DCEP nebude mať z krátkodobého hľadiska veľký vplyv na kryptomeny. Uviedol:

„DCEP má v krátkodobom horizonte iba imaginárny vplyv na kryptosvet, pretože centrálna banka bude veľmi pravdepodobne prísne regulovať toky DCEP v prvých dňoch. Niektorí ľudia v kryptosvete môžu túto príležitosť využiť na vytvorenie humbuku, ale keďže centrálna banka má k kryptomene nepriateľský postoj, nevidím žiadnu šancu, že by DCEP nejakým spôsobom kryptomene pomohol. “

Meng tiež verí, že DCEP z dlhodobého hľadiska zmení krypto svet:

„Dizajn DCEP zachováva programovacie funkcie, ktoré sa nazývajú„ skript “, a návrhári plánujú, aby bola digitálna mena v budúcnosti programovateľná. Ak regulačné úrady jedného dňa sprístupnia programovacie funkcie verejnosti, kryptokomunita to môže ľahko využiť a integrovať DCEP do množstva DApps, najmä aplikácií DeFi. Potom sa do kryptomeny zapojí oveľa širšie spektrum ľudí. “

Rovnako ako Meng, aj Ken Huang – spoluzakladateľ spoločnosti Metaverse DNA – si tiež myslí, že dopad DCEP bude významný, pretože ho možno naprogramovať:

„Vďaka programovateľnej povahe DCEP, využívajúcej inteligentné zmluvy, je možné v budúcnosti budovať aplikácie na vrchole DCEP pre rôzne prípady použitia v reálnom svete, ako sú vládne dotácie, sledovanie charitatívnych darov, financovanie obchodu, dane a cezhraničné platby. Vidím, že dôjde k postupnému adopcii na niekoľko rokov a k náhlemu nárastu prípadov použitia a širším adopciám v časovom rámci asi 5 až 10 rokov."

Huang verí, že DCEP je pre blockchain relevantný z technologického hľadiska, pričom uvádza: „skúšobná verzia DCEP v súčasnosti využíva kľúčové blockchainové technológie, ako je kryptografia verejného kľúča, UTXO, Smart Contract a Digital Wallet.“

„Okamžitým dopadom je zdieľanie mysle“

Keď už sme pri dôležitosti DCEP pre krypto svet, Shuyao Kong, a publicista so zameraním na čínsky trh v krypto médiách Decrypt pre OKEx uviedol, že „spustenie DCEP, bez ohľadu na jeho architekta, použitie alebo dokonca účel, vysiela do sveta signál, že blockchain môže využiť veľká entita, aj keď centralizovaná." Pokračovala:

"Myslím si, že si kladie otázku, čo môže blockchainová sieť urobiť, keď rozšíri našu predstavivosť o tom, ako by vyzerala národne plynulá mena; Stačí sa pozrieť na to, ako DCEP získava titulky. Okamžitým dopadom je zdieľanie mysle. “

Celkový význam DCEP

Dôležitosť bude viditeľná prostredníctvom iterácie

Pokiaľ ide o možný vplyv vládou vydanej digitálnej meny, spoločnosť Decrypt’s Kong uviedla:

„S DCEP považujem iba za ďalšie softvérové ​​riešenie, čo znamená, že význam je možné vidieť iba v kolách iterácie. Z krátkodobého hľadiska môže byť význam rétorický, ale môže okrajovo vylepšiť spôsob fungovania čínskej spoločnosti a riadenia ľudí. “

Rovnako ako Váhy, aj krátkodobý vplyv je nadhodnotený

Pokiaľ ide o význam projektu, profesor Liu uviedol, že „význam DCEP je v súčasnosti prehnaný, pretože DCEP je iba technickou transformáciou vydávania a obehu peňazí v tradičnom bankovom systéme.." Pokračoval:

"Jeho súčasný test a aplikácia nie sú priamo zamerané na najdôležitejšie podniky poskytujúce internetové platby (WeChat Pay / Alipay).

Súčasné nadhodnotenia dôležitosti DCEP sú veľmi podobné ako v minuloročnom prípade Váh: obe podceňujú ťažkosti so zmenami v tradičnej ekonomike a nadhodnocujú silu blockchainovej technológie a centralizovaných inštitúcií.

Z dlhodobého hľadiska sa domnievam, že tak ako najväčší vplyv Váh je zvyšovanie povedomia o kryptomenách medzi centrálnymi bankami a verejnosťou, tak aj najväčším dopadom DCEP je vyvolávanie konkurencie medzi centrálnymi bankami po celom svete, musí sa tradičný menový systém v EÚ pasívne meniť. konkurencia. “

Dopad na medzinárodné zúčtovanie

Yin Cao, výkonný riaditeľ nadácie Digital Renaissance Foundation – ktorý sa nedávno zúčastnil rozhovoru o DCEP moderovanom riaditeľom finančných trhov OKEx Lennix Lai – pre OKEx uviedol, že DCEP je už v skutočnosti významný a tvrdí:

„DCEP sa stal čínskou národnou finančnou politikou. Od centra komunistickej strany a čínskej centrálnej banky po miestne samosprávy a štátne komerčné banky prebiehajú prípravy na DCEP.

Externe predpokladám, že DCEP môže byť použitý ako zúčtovacia infraštruktúra, ktorá nahradí zúčtovanie amerického dolára v oblasti krajín One Belt One Road, čím sa vytvorí ekonomický kruh RMB.

Vnútorne môže lepšie implementovať rôzne menové politiky alebo dokonca implementovať nekonvenčné politiky negatívnych úrokových sadzieb, čo by v budúcnosti poskytlo cenný priestor pre menovú politiku pre riešenie intenzívnejších medzinárodných finančných a ekonomických turbulencií. “

Pridal Cao:

„Na rozdiel od predchádzajúcich národných finančných stratégií, čínsky DCEP po prvýkrát pozýva súkromné ​​spoločnosti ako Alibaba a Tencent, aby sa pripojili a hlboko sa zapojili, čo naznačuje, že čínska vláda chce byť schopná integrovať obrovskú užívateľskú základňu veľmi veľkých čínskych internetových spoločností. Technológia týchto internetových spoločností a efektívna strategická implementačná kapacita môžu slúžiť celonárodnému obrazu. „

Pokiaľ ide o túto tému, Huang spoločnosti Metaverse DNA verí, že DCEP nie je správnym prístupom k internacionalizácii RMB a znižovaniu dominancie USD SWIFT systém. Poznamenal, že „cezhraničný medzibankový platobný systém RMB (CIPS) uvedený na trh 8. októbra 2015, ale RMB predstavuje iba 3% svetovej rezervnej meny (americké doláre presahujúce 67%). DCEP ako rezervná mena čelí rovnakým výzvam ako CIPS. “

Názory a názory vyjadrené v tomto článku sú iba názormi citovaných rečníkov a nemusia nutne predstavovať názory spoločnosti OKEx.

Komentáre Changyong Liu a Yin Cao preložili z čínštiny autor článku, analytik OKEx, Yansong Liu.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map