Je pravdepodobné, že bitcoinová hashova sadzba klesne a cena bude čeliť tlaku krátkodobo po rozpolení: analýza

Dve hlavné mince založené na bitcoinovej (BTC) sieti minulý týždeň ukončili svoje polovičné blokové odmeny. Podľa Údaje OKLink, Bitcoin Cash (BCH) – pevná vidlica bitcoinu – dosiahol 8. apríla o 12:20 UTC výšku bloku 630 000 a spustil akciu na polovicu, ktorá znížila odmeny za ťažbu v sieti z 12,5 BCH na 6,25 BCH za vyťažený blok.

Polovica bitcoinu SV (BSV) – ťažká bitcoinová hotovosť – dorazila len krátko po BCH a približne mesiac pred bitcoinom. 10. apríla 00:48 UTC, BSV dokončené jeho 50-percentná udalosť zníženia blokovej odmeny.

Pokles hash rýchlosti po rozdelení na polovicu

Údaje zo stránky Bitinfocharts.com ukazujú, že BCH aj BSV zaznamenali významný pokles hash rate – rýchlosť zariadení na ťažbu kryptomeny – ponorte sa deň po ich rozdelení na polovicu. BCH hash rate klesla asi o 50 percent, z 3,58EH / S na 1,85EH / S, a BSV poklesla o 70 percent z 3,01EH / S na 0,92EH / S.

Historický graf hash rate BCH vs BSV. Zdroj: bitinfocharts.com & OKEx

Skok bol rozdelený na dve časti. Najskôr hashovacia sadzba BCH zaznamenala stratu po znížení na 8. apríla na polovicu, zatiaľ čo hashovacia sadzba BSV sa medzitým zvýšila. Po druhé, po znížení BSV na polovicu 10. apríla sa hashová rýchlosť BSV významne znížila a časť výpočtového výkonu v tejto sieti prúdila k BTC.

Tento jav sa dá vysvetliť skutočnosťou, že po polovičnom poklese, ak ceny mincí a fixné náklady na ťažbu zostanú nezmenené, poklesne príjem baníkov takmer o polovicu. To znamená, že pokračovať v ťažbe na reťaziach po rozdelení na polovicu bude menej výnosné. Čím vyššia je miera hash, tým intenzívnejšia je ťažobná konkurencia a naopak.

Prudký pokles hashovacej rýchlosti naznačuje, že mnoho baníkov zatvorilo ťažobné plošiny alebo presunulo svoju moc k iným minciam.

Analytici spoločnosti OKEx predpovedali túto situáciu v predchádzajúcom článku Market Watch Weekly a poznamenali, že „v medzere medzi polovičnými prevádzkami uvidíme, ako veľa baníkov migruje do siete BTC, aby ťažili výnosnejšie, čím zvýši hashrate siete a priemerné náklady na ťažba ťažšia. “

Aktuálna hash miera BTC sa od 14. apríla agresívne zvýšila na 119EH / S, čo je zhruba 20-percentný nárast od polovičného dňa BSV (10. apríla), na dáta Bitcinforcharts.com. Reťazec BTC navyše teraz ovláda viac ako 95 percent distribúcie hash rýchlosti medzi všetky tri blockchainy, podľa údajov z Coin Dance.

Historický graf hash rate BTC. Zdroj: bitinfocharts.com

Posledná pozoruhodná bitka o výpočtový výkon v kryptomene bola na konci roku 2018, keď bol BCH hard forked a BSV bol vytvorené. V tom čase viedla hašovacia vojna medzi BCH a BSV takmer ťažbu špirála smrti pre bitcoin, pretože obidva rozvetvené reťazce vysávali výpočtový výkon zo siete bitcoinov. Ten čas bol zároveň obdobím zdola-nahor v cene bitcoinu, keď dosiahol zhruba 3 800 dolárov. 

Ceny sú v súlade so zmenami hash rate

Na strane cien sa cenové skládky všetkých troch mincí zhodovali s koncom BSV na polovicu. Bitcoin klesol asi o 7 percent za 24 hodín po znížení BSV na polovicu, samotný BSV klesol v rovnakom období až o 15 percent a BCH poklesol zhruba o 10 percent.

Na druhej strane BCH aj BSV zaznamenali rýchly nárast v priebehu siedmich dní pred ich polovicami. BCH dosiahol celkový nárast o takmer 20 percent za sedem dní a BSV v rovnakom období zhromaždila viac ako 30 percent. BTC vzrástol v tomto týždni iba o 10 percent.

Graf BCH vs BSV vs BTC 1H. Zdroj: TradingView

Cena bitcoinu po znížení na polovicu

Minulé týždňové udalosti na polovicu je možné považovať za simuláciu nadchádzajúceho polovičného dňa bitcoinu v máji. Cena spoločnosti BSV vyvrcholila asi dva mesiace pred znížením na polovicu a BCH vyvrcholila v rovnakom časovom období.

Na základe tohto vzoru by sa dalo rozumne predpovedať, že BTC už dosiahol svoj nedávny vrchol v polovici februára – keď sa mince obchodovala nad 10 000 dolárov – alebo začne nový vzostupný trend dva týždne pred znížením na polovicu. Po jeho znížení na polovicu bitcoinová hash sadzba pravdepodobne poklesne a cena bude pod tlakom.

Graf BCH vs BSV vs BTC 1D. Zdroj: TradingView

Čo hovoria iní analytici

Vedci spoločnosti Xangle, zaoberajúci sa analýzou dát a spravodajskými službami, zaznamenali v a správa zverejnené 9. apríla, že napriek veľkému zvýšeniu cien a hash sadzieb BTC predtým boli svedkami po každom rozpolení, varujú, že tretie rozpoltenie môže byť iné. Správa tiež poznamenáva, že baníci boli „najviac postihnutí“ spomedzi všetkých účastníkov trhu, ktorých sa to týka BTCJe na polovicu.

Niektorí baníci sú ale optimistickejší. Podľa iného výskumná správa zverejnená 7. apríla banskou prevádzkou Genesis Mining, viac ako polovica respondentov ankety si myslí, že cena BTC po znížení odmeny stúpne.

Ostatní analytici z krypto komunity to majú spochybňované bez ohľadu na to, či už bol efekt nadchádzajúceho rozdelenia na polovicu ocenený. Iní – ktorí sa dlhodobejšie pozerajú na trendy, ktoré nasledovali po predchádzajúcich polohách Bitcoinu – majú implikované že táto kryptomena zasiahne novú historicky najvyššiu cenu v určitom okamihu po rozdelení na polovicu.

Zrieknutie sa zodpovednosti: Tento materiál by sa nemal brať ako základ pre prijímanie investičných rozhodnutí, ani by sa nemal interpretovať ako odporúčanie zapojiť sa do investičných transakcií. Obchodovanie s digitálnymi aktívami predstavuje značné riziko a môže viesť k strate vášho investovaného kapitálu. Mali by ste sa ubezpečiť, že plne chápete príslušné riziko, a vziať do úvahy svoju úroveň skúseností, investičné ciele a v prípade potreby vyhľadať nezávislé finančné poradenstvo.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map