Komunita DeFi netrpezlivo očakáva spustenie Etherea 2.0 po masívnom posunu hybnosti

DeFi Digest spoločnosti OKEx Insights je týždenné preskúmanie decentralizovaného finančného priemyslu.

Momentka z trhu DeFi

Decentralizovaný finančný trh sa tento týždeň prepadol, pretože celková hodnota zamknutá v produktoch DeFi klesla z 13,80 miliárd dolárov na 12,51 miliárd dolárov. 

Spoločnosť Maker pokračovala vo svojom vedení v sfére DeFi s 19% úrovňou dominancie na trhu. Spoločnosť Compound si medzitým udržala svoju dominanciu na trhu v oblasti poskytovania úverov s 52% podielom.

Priemerný týždenný objem obchodov decentralizovaných búrz vzrástol o 36% a Uniswap si udržal svoju dominanciu objemu obchodovania na úrovni 39%. Krivka nahradila SushiSwap ako najväčší fond likvidity tento týždeň.

Celková hodnota uzamknutá v sfére DeFi tento týždeň poklesla, zatiaľ čo týždenný objem obchodov DEX stúpol o 36%. Zdroj: DeFi Pulse a DeBank

Spustenie fázy 0 pre Ethereum 2.0 je veľmi očakávané

Komunita DeFi netrpezlivo očakáva spustenie fázy 0 Ethereum 2.0, ku ktorému pravdepodobne dôjde podľa plánu 1. decembra. Upgrade protokolu Ethereum, tiež známy ako Vyrovnanosť, zmení sieť na mechanizmus konsenzu dôkazu o podiele a nahradí súčasný model dôkazu o práci. 

Existujú štyri fázy aktualizácie Ethereum 2.0. Aktivácia spustenia majáková reťaz, jeho vkladová zmluva, prepustený 5. novembra vyžaduje prahovú hodnotu vkladu 524 288 éter (ETH). V čase písania tohto článku bolo 741 728 ETH vsadené v depozitnej zmluve. Podľa spolutvorcu Ethereum Vitalika Buterina bude majákový reťazec spustený 1. decembra. 

Reťazec majákov je PoS blockchain, ktorý beží paralelne s existujúcou sieťou Ethereum. Nebude to mať vplyv na existujúcich používateľov a aplikácie DeFi v sieti Ethereum. Validátory budú hlavnými účastníkmi siete Ethereum zodpovednými za validáciu transakcií. Na to, aby sa používateľ stal validátorom Ethereum 2.0, musí do zmluvy o vklade vložiť minimálne 32 ETH.

Pomalý štart pre vklady ETH

Po počiatočnom zavedení vkladovej zmluvy na Ethereum 2.0 5. novembra bol pokrok v dosahovaní prahu vkladu pomalý počas prvých dvoch týždňov. K 17. novembru bolo v zmluve o vklade uzatvorených niečo vyše 100 000 ETH – vyžaduje sa iba 19% hranice vkladu.

Dôvod pôvodne nízkej účasti na procese možno pripísať neistote lehôt na odstúpenie od vkladu ETH. Ako poznamenal od spoločnosti Codefi, ak rôzne protokoly DeFi ponúkajú vyššie stakes výnosy ako ethereum 2.0, držitelia ETH môžu namiesto toho vložiť svoje mince do protokolov DeFi. Taylor Monahan, generálny riaditeľ spoločnosti MyCrypto, uskutočnil neformálna anketa na Twitteri a navrhol, že väčšina používateľov by Ethereum 2.0 nepovažovala za hodnotnú investíciu kvôli neistote lehôt na výber pre vsadený ETH.

Dramatický posun hybnosti

Napriek nízkej účasti v počiatočných fázach bolo Ethereum 2.0 na vzostupe po tom, čo sa za posledný týždeň rýchlo vsadilo viac ako 600 000 ETH.

Viac ako 700 000 ETH je teraz uzavretých v depozitnej zmluve Ethereum 2.0. Zdroj: Etherscan, OKEx Insights

Jedným z dôvodov dramatického nárastu vkladov je to, že očakávaná anualizovaná návratnosť vkladu Ethereum 2.0 je oveľa vyššia ako očakávaného vkladu v protokoloch DeFi. Od času písania článku, vkladanie do protokolu ponuky 19,98% ročné výnosy – prekonávajú protokoly DeFi, ako sú Aave, DAI a ročná finančná podpora.

Ročná návratnosť vkladu je v Etherea 2.0 vyššia ako v protokoloch DeFi. Zdroj: Vkladanie odmien

Okrem vyšších očakávaných výnosov z vkladu v Ethereum 2.0 pomohol vkladov podporiť aj vývoj poskytovateľov vkladov od tretích strán. Ako uviedol Staking Rewards, existujú tri alternatívy, aby sa používatelia stali validátormi, namiesto spustenia samotných uzlov validátora:

  • Validátor ako služba (UI riešenie)
  • Validátor ako služba (riešenie API)
  • Predkonfigurované uzly validátora

Riešenia týkajúce sa overovania ako služby sú čiastočne väzobné. To znamená, že poskytovatelia riešení VaaS sa držia validačných kľúčov používateľov a používatelia vlastnia ich kľúče na výber, pričom si zachovávajú úplnú kontrolu nad svojimi prostriedkami. Zatiaľ čo riešenia UI VaaS sa zameriavajú na investorov s vysokým čistým imaním, väčšina riešení API sa zameriava na inštitúcie. Na druhej strane používatelia nemusia vykonávať počiatočné technické nastavenie svojich uzlov validátora, ak používajú predkonfigurované uzly validátora, ako napr. Launchnodes a Avado.

Akonáhle používatelia vložia 32 ETH a stanú sa validátorom siete Ethereum, dostanú odmeny za podporu siete (alebo pokuty, ak sú offline alebo konajú škodlivo). Vo fáze 0 je to možné pre validátory odstúpiť svoje zodpovednosti, ale po ukončení nebudú môcť obnoviť svoj štatút validátora – a nebudú môcť stiahnuť svoj pôvodný podiel až do spustenia aktualizácie fázy 1.5 – čo je očakávané koncom roka 2011 alebo začiatkom roku 2022. Ak však používatelia naďalej budú slúžiť ako validátory siete Ethereum 2.0, budú môcť odstúpiť ich vkladové odmeny počas fázy 0. 

Decentralizované predikčné trhy sa opäť lesknú

Po prezidentských voľbách v USA decentralizované predikčné trhy naďalej žiaria medzi komunitou DeFi s očakávaným spustením Etherea 2.0. Podľa Polymarket 96% účastníkov očakávalo úspešné spustenie genézy Ethereum 2.0 1. decembra a objem obchodovania s touto predikčnou udalosťou presiahol 540 000 dolárov.

96% účastníkov Polymarketu je optimistických v súvislosti s úspešným spustením genezovej udalosti Ethereum 2.0 1. decembra. Zdroj: Polymarket

OKEx Insights predstavuje analýzy trhu, podrobné funkcie, originálny výskum & vybrané správy od krypto profesionálov.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map