Maloobchodníci uprednostňujú trhy so syntetickými aktívami po čerpaní GME

DeFi Digest spoločnosti OKEx Insights je týždenné preskúmanie decentralizovaného finančného priemyslu.

Obrázok DeFi Digest

Decentralizovaný finančný trh tento týždeň ťažil zo všeobecného oživenia trhu s kryptomenami. Celková hodnota uzamknutá v produktoch DeFi vzrástla 29. januára na 26,12 miliárd dolárov a zaznamenala týždenný zisk 19%.

Oživenie trhu bolo evidentné v úverovej sfére, kde celkový objem úverov stúpol o 20% na 4,87 miliárd dolárov. Spoločnosť Compound dominovala na trhu s pôžičkami s 50% podielom.

Priemerný týždenný objem obchodov decentralizovaných búrz vzrástol o 10% a v čase písania tohto článku dosiahol 1,97 miliárd dolárov. Uniswap pokračoval vo svojom vedení medzi DEX s 37% podielom na trhu. Spoločnosť Curve si udržala vedenie ako najväčší fond likvidity s celkovou uzamknutou hodnotou vo výške 1,36 miliárd dolárov.

Kategória Kľúčové štatistiky Množstvo Týždenná% zmena
Celkovo Celková hodnota uzamknutá (USD) 26,12 miliárd dolárov 19%
Dominancia trhu (%) Výrobca (18%)
Požičiavanie Celková výpožička zv. 4,87 miliárd dolárov 20%
Dominancia trhu (%) Zlúčenina (50%)
DEX Priem. Týžden. obchodovanie zv. 1,97 miliárd dolárov 10%
Dominancia trhu (%) Uniswap (37%)
Úroda poľnohospodárstva Najväčšia skupina likvidity Krivka (1,36 miliárd dolárov)

Celková hodnota uzamknutá, objemy pôžičiek a týždenné objemy obchodovania DEX tento týždeň zaznamenal silný rast v sektore DeFi. Zdroj: DeFi Pulse a DeBank

Wall Street sázky a rastúca potreba decentralizácie

Sága GameStop a Wall Street Bets tento týždeň prilákala pozornosť komunity DeFi. Sága začala, keď giganti z Wall Street, ako napríklad Citron Research a Melvin Capital, utrpeli po aktívnej komunite Reddit veľké straty z krátko predávaných spoločností GameStop Inc. (NYSE: GME) a ​​AMC Entertainment Holdings (NYSE: AMC)., r / wallstreetbets, nalial kapitál na GME, čo viedlo k výbušnej demonštrácii. Masívna pumpa viedla k dočasnému víťazstvu retailových obchodníkov po údajnom zaistení fondov zatvorené ich krátke pozície s obrovskými stratami.

Keď sa umiestnila TD Ameritrade a ďalšie tradičné sprostredkovateľské firmy, prejavila sa rastúca potreba decentralizácie v priestore obchodovania s akciami obmedzenia o obchodovaní s GME. Anthony Scaramucci zo spoločnosti SkyBridge Capital verí že tento jav zdôrazňuje základné princípy bitcoinu a potrebu decentralizovaného financovania. Mike Novogratz z Galaxy Digital zdieľal podobné poznatky, tvrdiac že stlačenie GME je obrovskou podporou DeFi.

Komunita DeFi sa tiež pokúsila profitovať z humbuku akcií GME. Kryptoburza FTX 27. januára uviedla tokenizované futures na GameStop po silnom dopyte zákazníkov. Budúcnosť zhromaždili objem obchodovania viac ako 1,6 milióna dolárov v prvých dvoch dňoch.

Obchodníci sa tiež pokúšali zúročiť fenomén GME prostredníctvom decentralizovaných búrz. Token s názvom "Zabalený Gamestop" bol vytvorený a spárovaný s ETH na Uniswap. V čase písania tohto článku je to zabalená hra cenovo na 5,78 dolárov, s viac ako 200 držiteľmi.

Cena tokenu Wrapped Gamestop od jeho uvedenia na Uniswap rapídne vzrástla. Zdroj: Uniswap info

Komunita kryptomien si však čoskoro uvedomila chyby inteligentnej zmluvy Wrapped Gamestop. Derek Barrera, CTO pre dôkazy vplyvu, poukázal že "Zabalený Gamestop" je len typický token ERC-20. Token neobalil $ GME ani nepoužil Oracle na sledovanie ceny akcií GME. Uniswap tiež poslal používateľom výstražnú správu o bezpečnosti tokenu, že ktokoľvek môže vytvárať tokeny ERC-20, ktoré tvrdia, že predstavujú projekty, ktoré token nemajú. Likvidita GME / ETH potom bola odstránený od Uniswap.

Barrera zdieľala s OKEx Insights dva tipy na spoznávanie falošných zabalených tokenov:


„Keď sa rozhodnete investovať do nového aktíva s veľmi nízkou likviditou, ako je napríklad GME token, je najlepšie prečítať si inteligentnú zmluvu o Etherscane. Väčšina tokenov pochádza z inteligentných šablón zmlúv, ako sú zmluvy OpenZeppelin. Keď som preskúmal inteligentnú zmluvu s tokenom GME, bolo veľmi zrejmé, že token mal nulovú interakciu s Oracle. Ďalším spôsobom, ako zistiť falošné zabalené tokeny, je použiť Uniswap Info na zistenie počtu držiteľov tokenov a celkovej likvidity."

Joe McCann, stratég spoločnosti Microsoft, zdieľal podobné názory ako Barrera "Zabalený Gamestop" token je jasný podvod. Pre OKEx Insights povedal:

"Pár wETH / GME bol iba výsledkom toho, že vývojár chcel zarobiť na hype cykle okolo $ GME. Zdá sa, že obchodníci boli odolní za približne 410 ETH. Obchodný pár GME / ETH mal dva prírastky likvidity (kombinované za 212,5 ETH) a dva výbery likvidity (kombinované za 623,5 ETH)."

Trhy so syntetickými aktívami rastú

Maloobchodníci boli veľmi frustrovaní, keď bola populárna obchodná aplikácia Robinhood zakázané zdieľať nákupy GME a AMC. Zákaz nákupu spoločnosti Robinhood sa javil v rozpore s jeho víziou demokratizácie finančných služieb a obchodníci aktívne hľadali trhy DeFi ako alternatívy.

McCann vysvetlil pre OKEx Insights, že používatelia si uvedomili, že hra je "zmanipulované" zo zákazu obchodovania na akciovom trhu v USA – pripravuje pôdu pre tokenizované obchodovanie s akciami na trhoch so syntetickými aktívami.

Protokol Mirror, ktorý bol uvedený na trh v decembri 2020, sa nedávno dostal do povedomia maloobchodníkov so svojimi tokenizovanými americkými akciami na platforme. Na zvýšenie humbuku na akciovom trhu komunita Mirror navrhla spustenie tokenizovaného GME a AMC. Oba návrhy dodnes nie sú uznášaniaschopné.

Do Kwon, spoluzakladateľ a generálny riaditeľ spoločnosti Terraform Labs, bol optimistický ohľadom budúcnosti protokolov syntetických aktív s ohľadom na ich charakter odolný voči cenzúre. Pre OKEx Insights povedal:

"Robinhood je jednou z najväčších brán maloobchodných obchodníkov do sveta financií, ale vnútorná reakcia používateľov a širšej verejnosti na ságu GameStop je dobrým znamením pre predstavenie DeFi masám. V službe Mirror nemôžete cenzurovať aktíva a o všetkých zoznamoch mAsetov sa hlasuje a komunita ich ovláda. Návrhy GME a AMC majú volebný čas jeden týždeň. Ak budú obidva návrhy schválené s 10% prahom, tím Mirror použije pásmový protokol ako cenové ponuky na napodobenie ceny akcií GME a AMC."

Napriek rastúcemu záujmu maloobchodníkov Kwon zdôraznil, že existuje niekoľko prekážok, ktoré bránia tomu, aby sa trhy so syntetickými aktívami dostali do hlavného prúdu:

"Používatelia musia zaistiť kolaterál na minimálne 150%, aby mohli raziť nové mAssety, čo môže byť pre používateľov s menším kapitálom ťažkopádne. Namiesto ťažby nových aktív sa väčšina používateľov rozhodne jednoducho obchodovať s rôznymi mAssetmi na Uniswap a TerraSwap. Používateľské rozhranie protokolov DeFi navyše nemusí byť také plynulé ako tradičné finančné aplikácie."

OKEx Insights predstavuje analýzy trhu, podrobné funkcie a vybrané správy od krypto profesionálov.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map