Mirror Protocol sa snaží sprístupniť americké akcie svetu DeFi

DeFi Digest spoločnosti OKEx Insights je týždenné preskúmanie decentralizovaného finančného priemyslu.

Momentka z trhu DeFi

Decentralizovaný finančný trh tento týždeň mierne poklesol, pretože celková hodnota zamknutá v produktoch DeFi klesla zo 14,44 miliárd dolárov na 14,12 miliárd dolárov.

Spoločnosť Maker pokračovala vo svojom vedení v sfére DeFi s 18% úrovňou dominancie na trhu. Spoločnosť Compound si medzitým udržala svoju dominanciu na trhu v úverovej sfére s 54% podielom.

Priemerný týždenný objem obchodov decentralizovaných búrz sa zvýšil o 2%, pričom Uniswap rozšíril svoju dominanciu v objeme obchodovania na 49%. Krivka medzitým zostala najväčšou rezervou likvidity tento týždeň s 0,79 miliardami dolárov (v čase písania článku).

Celková hodnota uzamknutá v sfére DeFi tento týždeň mierne poklesla. Zdroj: DeFi Pulse a DeBank

Pripojenie DeFi a akcií v Spojených štátoch

S ohromným Trhová kapitalizácia 36,3 bilióna dolárov, akcie v USA sú jednou z najatraktívnejších tried aktív pre globálnych investorov. Pretože neexistujú žiadne požiadavky na občianstvo pre vlastníctvo akcií v amerických spoločnostiach, zahraniční investori majú často prístup k akciám prostredníctvom miestnych bánk a medzinárodných sprostredkovateľských spoločností. Tieto finančné inštitúcie však obmedzujú investorov mimo ich prevádzkovej jurisdikcie a ukladajú svojim zákazníkom ďalšie požiadavky na dodržiavanie predpisov – napríklad podrobnosti o bankovom účte. Tieto požiadavky znemožňujú 1,7 miliárd nebankových spoločností dostať sa na americký akciový trh.

Nástup decentralizovaných kryptomien umožňuje investorom získať expozíciu voči americkým akciám. Používatelia platformy Abra by napríklad mohli uzatvárať zmluvy, ktoré poskytujú syntetickú expozíciu cenovým pohybom amerických akcií. Avšak ponuky Abra zlyhalo v súlade s americkými zákonmi o cenných papieroch a Komisia pre cenné papiere uložila spoločnosti Abra príkaz na zastavenie činnosti v júli 2020. Používatelia v spoločnosti Abra už nie sú schopní nakupovať americké akcie pomocou kryptomien.

Okrem Abry zabezpečovali tokenizované obchodovanie s akciami aj burzy a obchodné platformy s kryptomenami – napríklad Currency.com, Bittrex a FTX. Tieto platformy sú však centralizované a nemôžu poskytovať služby mimo svojej jurisdikcie.

Terraform Labs, tvorca stablecoinu LUNA, oznámil spustenie zrkadlového protokolu 4. decembra. Protokol DeFi umožňuje syntetické aktíva tým, že poskytuje reťazové cenové expozície voči skutočným aktívam – vrátane akcií, komodít a fondov obchodovaných na burze v Spojených štátoch..

Ako decentralizovaný protokol ponúka Mirror Protocol bránu k americkým akciám pre globálnych používateľov. Za týmto účelom umožňuje Mirror Protocol používateľom raziť Mirror asset alebo mAsset – token, ktorý sleduje cenu amerických akcií, ako sú Apple a Tesla. Spoločnosť Mirror Protocol prijíma cenový Oracle Band Protocol, aby každých šesť sekúnd sledovala cenu amerických akcií. Cenový Oracle však neaktualizuje cenu mAssetu mimo obchodných hodín amerických akciových trhov.

Používatelia sú povinní vložiť finančné prostriedky ako kolaterál na ťažbu syntetického kapitálu so sídlom v USA v Mirror Protocol. Aby bolo možné tento kapitál vyťažiť, musia používatelia vložiť 150% hodnoty kolaterálu do stabilných peňazí LUNA alebo vložiť 200% hodnoty kolaterálu do mAssetov. Požadovaný pomer kolateralizácie v Mirror Protocol je oveľa nižší ako v prípade iných syntetických búrz. Napríklad Synthetix vyžaduje 750% pomer zabezpečenia vo svojom tokene SNX.

Arrington XRP Capital nedávno publikovaný výskumná správa a uviedla dva dôvody nízkej hodnoty kolaterálu požadovanej Mirror Protocol – menovite nízku cenovú volatilitu kolaterálu a skutočnosť, že s kolaterálom je možné obchodovať na likvidných trhoch. Ceny stablecoinov vykazujú od polovice roku 2019 nízku volatilitu cien so štandardnou odchýlkou ​​0,006. Cenová stabilita stablecoinov tiež umožňuje nižší pomer kolateralizácie pre ťažbu aktív. Okrem toho je mAsset uvedený v zozname a obchoduje sa s ním v systémoch Terraswap a Uniswap.

Hlavné rozdiely od nákupu akcií na akciovom trhu

Je dôležité uvedomiť si rozdiely medzi nákupom amerických akcií na akciovom trhu a nákupom syntetických amerických obchodných zmlúv v Mirror Protocol. Investori majú nárok na vlastnícke práva kótovaných spoločností na akcie, ktoré kúpili na akciovom trhu. Toto nie je prípad syntetických prostriedkov v Mirror Protocol. Investori do zrkadlového protokolu navyše nemajú nárok na dividendy.

Zrkadlový protokol však ponúka expozíciu nebankovej populácie voči americkým akciám. Investori tiež môžu uzatvárať syntetické americké akciové kontrakty vo zlomkových jednotkách, čo zvyšuje investičnú flexibilitu.

OKEx Insights predstavuje analýzy trhu, podrobné funkcie, originálny výskum & vybrané správy od krypto profesionálov.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map