Nakamoto alebo nie? BTC vyťažené v roku 2009, Craig Wright, model Patoshi a tajomný tvorca bitcoinu

Srdcom je úcta k jeho anonymnému tvorcovi Satoshi Nakamoto Bitcoiny (BTC) kultové sledovanie. Napriek zvýšenému zapojeniu tradičných finančných a inštitucionálnych aktérov v kryptopriestore členovia jadrovej komunity naďalej obhajujú Nakamotovu víziu decentralizovaného a nedôverčivého systému elektronických transakcií, ktorú podrobne popísal Bitcoin white paper.

Pri súčasnej cene tesne pod 9 000 dolárov za bitcoin, Nakamoto má odhadované podiely BTC na sever od 9 miliárd dolárov. Skutočnosť, že za 11 rokov od vytvorenia bitcoinu evidentne nič z toho nestrávil, iba posilňuje jeho vnímanie v komunite ako skutočného revolucionára bez materialistických ambícií..

Záhadu okolo Nakamota ešte viac umocňuje jeho zmiznutie zo scény od jeho posledného potvrdená korešpondencia v apríli 2011. Čo by sa však stalo, keby sa legendárny tvorca jedného dňa vrátil a prevzal vlastníctvo svojich bitcoinových podielov?

Transakcia BTC 20. mája 2020 pochádzajúca z neaktívnej peňaženky od roku 2009 vyvolala v súvislosti s týmto scenárom obavy, vysielané používateľom Twitteru Whale Alert.

Upozornenie na veľryby 20. májaTweet od používateľa Whale Alert, ktorý vysiela transakciu z 20. mája. Zdroj: Twitter

Bitcoiny cena klesla keďže toto oznámenie podnietilo špekulácie o Nakamotovom návrate. Vzhľadom na jeho údajné obrovské podiely BTC sa účastníci trhu obávali, že by to Nakamoto teoreticky mohol tankovať na trhu a zničiť celú hodnotu bitcoinu, ktorá v čase tlače predstavuje spolu 170 miliárd dolárov.

Len o pár dní neskôr, 25. mája, ďalší epizóda došlo k bitcoinu vyťaženému v roku 2009. Anonym zverejnil správu – kryptograficky podpísanú pomocou adries obsahujúcich BTC vyťažené v roku 2009 – ktorej jasným cieľom bolo podkopať autenticitu pravdepodobne najznámejšej osoby, ktorá sa aktívne hlási k skutočnému Nakamotovi, Craig Wright.

Zatiaľ čo transakcia z 20. mája jednoznačne zanechala trh otrasený, obe epizódy vrátili do popredia diskusií pretrvávajúce tajomstvo okolo tvorcu Bitcoinu. Odborníci z odvetvia väčšinou tvrdili, že ani v jednom prípade nešlo o bitcoiny vyťažené samotným Nakamotom.

OKEx Insights rozdeľuje pozadie potrebné na to, aby pochopil, čo sa vlastne stalo, hlavných zúčastnených hráčov a dynamiku a kontroverzie okolo niektorých prvých bitcoinov, ktoré kedy boli vytvorené.

Počiatočné dni bitcoinu a skrýša satoshi

V čase svojho vzniku nebol bitcoin ani zďaleka taký populárny ako dnes. Za prvých ľudí, ktorí si uvedomujú jej existenciu, sa považuje ich členov Zoznam kryptografických adries – e-mailový zoznam „venovaný kryptografickej technológii a jej politickým dopadom“, ktorého členské čísla nie sú známe.

Tí, ktorí sú na zozname prijatých e-mailov Nakamoto počas novembra 2008, predtým ako v januári 2009 vydal bitcoin v0.1.

Bitcoinová sieť oficiálne vznikla 3. januára 2009, keď Satoshi Nakamoto vyťažil prvý blok, známy ako blok genézy, s touto správou: „The Times 03 / Jan / 2009 kancléř na prahu druhej záchrany pre banky“.

pokrytie blokových časov genézyTitulná strana časopisu The Times uvedená v bloku vzniku bitcoinu. Zdroj: thetimes03jan2009.com

S potrebou zabudovaných audítorov alebo „baníkov“ sieť, verí sa, že Nakamoto v prvých dňoch naďalej ťažil bitcoinové bloky na podporu systému. Bitcoiny blokovať dotáciu alebo odmenu – motivácia pre baníkov udržiavať sieť – začala na 50 BTC za vyťažený blok. Podľa kódu bitcoinu sa táto motivácia zníži na polovicu po každých 210 000 blokoch (zhruba každé štyri roky) – posledná Tento mesiac nastáva „polovica“.

Keď Nakamoto ťažil nové bloky, s každým hromadil túto blokovú odmenu coinbase transakcia – prvá transakcia zaznamenaná v každom bloku a tá, ktorá pošle minerovi ich blokovú odmenu – zakaždým dostane 50 BTC na novú adresu peňaženky.

Dôvod, prečo výskumníkov upozornilo Transakcia z 20. mája bolo to, že to vzniklo z a peňaženka ktorá získala odmenu 50 BTC za ťažbu 9. februára 2009, len mesiac po spustení siete Bitcoin.

Bolo odoslaných 50 BTC dve transakcie 20. mája – 40 BTC a tesne pod 10 BTC. Zatiaľ čo presný cieľ BTC zaslaný 20. mája nie je známy, Chainalýza uvádza, že “Vyzerá to, že niektoré peniaze skončili v Coinbase.”

máj 20 transakciaDátum generovania 50 BTC sa presunul 20. mája 2020. Zdroj: Blockchain.com

Ak sa pozrieme na peňaženku uvedenú vyššie, prítomnosť coinbase transakcie znamená, že patrí baníkovi, a dátum naznačuje, že boli aktívne v bitcoinovej sieti do jedného mesiaca od jej uvedenia na trh. Obe tieto podmienky naznačujú, aj keď nie jednoznačne, že vlastníkom tejto peňaženky by teoreticky mohol byť sám Nakamoto, o ktorom sa predpokladá, že bol v tom čase jedným z mála baníkov v sieti..

Presný počet blokov, ktoré Nakamoto vyťažil, a množstvo BTC, ktoré dostal, však zostáva neznámy, čo vedie k zaujímavej štúdii, keď sa vedci zaoberajú najskoršími známymi transakciami a adresami na blockchaine..

Identifikácia satoshi so vzorom patoshi

Výskumník blockchainu Sergio Demian Lerner tvrdil v príspevku na fóre Bitcointalk zameranom na bitcoiny v apríli 2013, podľa ktorého bol schopný odhadnúť množstvo BTC, ktoré v tom čase držal Nakamoto. Uviedol, že to bolo viac ako 1 milión BTC – vtedy asi 100 miliónov dolárov.

Aby vysvetlil, ako sa k tomuto záveru dostal, nadviazal Lerner na svoje zistenia o niekoľko dní neskôr podrobnejší príspevok na jeho vlastnom blogu, odhaľujúci „Nová technika analýzy blokových reťazcov,“ ktorú zasa on znovu navštívený naposledy v roku 2019.

Vo svojej analýze najskôr vyťažených bitcoinových blokov Lerner identifikoval vzor – ktorý neskôr nazval "Patoshi" – o ktorom tvrdil, že naznačuje, ktoré konkrétne bloky Nakamoto ťažil. BTC sa presunul 20. mája 2020, ako veľa krypto analytikov poukázal, nespadali do tohto vzoru.

Ako však vlastne funguje Patoshiho vzor? Lerner podľa svojej analýzy tvrdil, že Nakamoto v sieti od 3. januára 2009 do 25. januára 2010 výhradne ťažil bitcoinové bloky a v procese zhromaždil viac ako 1 milión bitcoinov..

Výskumník vychádzal zo svojich predpokladov štúdia hashrate siete v tom čase a náročnosť ťažby, ktorá sa zvyšuje, keď sa k sieti pripája viac baníkov.

Podľa Lernera jeho štúdia pôvodného bitcoinového klienta v0.1 odhalila tri nedostatky týkajúce sa ochrany súkromia, ktoré pomohli identifikovať všetky bloky vyťažené jedným baníkom.

Lerner sa zameral na identifikovateľné reťazce v rámci prvých blokov, predovšetkým na Pole ExtraNonce, a zverejnil graf zvýrazňujúci bloky, ktoré podľa neho majú spoločný pôvod alebo jediného baníka, ktorého sa rozhodol nazvať Patoshi.

Zatiaľ čo Lernerov výskum bol intenzívne debatoval od roku 2013 sa jeho analýza všeobecne považuje za spoľahlivú, aj keď nie stopercentne presnú. Zatiaľ čo členovia krypto komunity gduchovne veriť že patoshiho bloky jasne poukazujú na existenciu raného aktívneho baníka zodpovedného za ťažbu veľkého množstva BTC, záver pre niektorých je, že tento raný baník, Patoshi, „mohol alebo nemusel byť satoshi“.

Lerner je však vo svojich záveroch pevnejší. Vo svojich analýzach od roku 2013 demonštruje, že jediný baník zodpovedný za ťažbu všetkých blokov vo vzore Patoshi je v skutočnosti tvorcom Bitcoinu a uzatvára:

“Existujú dôkazy, ktoré spájajú patoshiho vzory so satoshi, samozrejme na základe verejných informačných zdrojov a blockchainu.” Ale radšej by som sa tu zastavil. Nechajte Patoshi navždy samého. Mám príliš veľa vecí, ktoré by sa dali stavať pre bitcoiny RSK.“

Ako poznamenali kritici Lernerových zistení, v tom čase boli v sieti aktívni aj ďalší ťažiari, spolu s Nakamotom. Aspoň jeden z týchto pôvodných baníkov sa odvtedy spoznal Harold (lepšie známy ako Hal) Thomas Finney. V marci 2013, mesiac predtým, ako Lerner zverejnil svoje prvé nálezy, zverejnil Finney informácie o svojej rannej ťažobnej činnosti ďalej Bitcointalk:

“Keď Satoshi oznámil prvé vydanie softvéru, okamžite som ho chytil.” Myslím, že som bol prvý človek, ktorý okrem Satoshi prevádzkoval bitcoiny. Vyťažil som blok 70-čiek a bol som príjemcom prvej bitcoinovej transakcie, keď mi Satoshi poslal ako test desať mincí. “

Je pozoruhodné, že vzorec Nakamota, ktorý dostal 50 BTC ako blokovú odmenu a potom poslal 10 BTC spoločnosti Finney – prvá známa transakcia BTC – odznel v transakciách z 20. mája 2020, keď sa pôvodná odmena vo výške 50 BTC rozdelila na dve transakcie 40 BTC a 10 BTC.

20. mája BTC neboli od Patoshiho

BTC presunuté 20. mája sa ťažili v blok 3654. Keď sa pozrieme na tento blok v rámci Lernerovej analýzy, zistíme, že nejde o jeden z patoshiho blokov. Pre väčšinu kryptoanalytikov a komentátorov to účinne dokazuje, že bitcoiny v skutočnosti nepatria Nakamotovi.

patoshi vzorBlok 3654 zobrazený na schéme identifikujúcej blok Patoshi (modrý). Zdroj: Satoshiblocky

V komentároch k OKEx Insights 22. mája, Nic Carter, generálny partner spoločnosti Castle Island Ventures a spoluzakladateľ spoločnosti Coinmetrics, podelil sa o svoje myšlienky o patoshiho vzore a pravdepodobnosti, že za transakciami z 20. mája bude Nakamoto.

“Väčšina expertov na bitcoiny dospieva k záveru, že [Lernerov] model Sergia má nejaké výhody, aj keď sa diskutuje o presnom počte blokov, ktoré je schopný priradiť jedinému veľkému rannému baníkovi,” uviedol Carter o Patoshiho vzore a dodal:

“[T] on vzor je veľmi presvedčivý a nevidím dôvod pochybovať o jadre analýzy – tam bol veľký jeden skorý baník beží vlastný softvér, ktorý začal ťažiť na začiatku a ťažil sa do roku 2009.”

Carter ďalej uviedol skutočnosť, že žiaden z výstupov vyťažených v Patoshiho modeli nebol vyčerpaný (nad rámec jednej alebo dvoch testovacích transakcií). To odlišuje Patoshi od ostatných baníkov pôsobiacich v rovnakom časovom období, ktorí občas utratili svoje odmeny, ako je uvedené v zdieľané údaje inžinier Coinmetrics Antoine Le Calvez.

Zatiaľ čo sa Carter opieral o Lernerove zistenia, dospel k záveru, že transakcie z 20. mája pochádzali od nesatoshi baníka, Blockstream CEO spoločnosti Adam Back tweetoval iný argument, aby sa dospelo k rovnakému záveru. Back napísal, že výskum Patoshi bol “Pekne hádam,” ale tvrdil, že ak by sám Satoshi predával svoje mince, pravdepodobne by začal s tými, ktoré boli naposledy vyťažené – najviac anonymne z celej dávky.

V reakcii na pôvodný tweet Whale Alert z 20. mája, cypherpunk aj navrhovateľ bitcoinu, Jameson Lopp a bývalý hlavný udržiavateľ spoločnosti Monero (XMR), Riccardo Spagni, tiež uviedol Patoshiho vzor a kritizoval tweet za tvrdenie, že mince boli odoslané z “Možná peňaženka vlastnená satoshi.”

Lopp ďalej poukázal že jazyk tweetu Whale Alert viedol k zbytočnej panike na trhoch ako „[Všetci] všetci vieme, na čo slúži‚ možná peňaženka vlastnená satoshi ‘- že mince 1M by mohli prichádzať do obehu.“

Samozvaný Satoshi Craig Wright a jeho zoznam adries

Zatiaľ čo veľa významných osobností bolo považovaných za kandidátov na skutočného Nakamota, našlo sa niekoľko samozvaných – najvýznamnejším austrálskym počítačovým vedcom, Craig Steven Wright.

Transakcie z 20. mája 2020 však boli ranou pre tvrdenie Wrighta, že bol predtým Nakamotom dlho diskutované Lopp v op-ed minulý rok.

Od februára 2018 je Wright zapletený do spoločnosti dlhotrvajúci právny boj s pozostalosťou jeho údajného bývalého spoločníka Davea Kleimana, znalca počítačovej kriminalistiky, ktorý zomrel v roku 2013.

Kleimanov brat Ira, ktorý má pod kontrolou Daveov majetok, tvrdí, že Dave a Wright boli zapojení do bitcoinu od samého začiatku jeho existencie a spoločne vyťažili 1,1 milióna bitcoinov – argumentujúc tým, že Dave nikdy nemal prístup k svojej polovici mincí.

V priebehu konania vo veci Kleiman v. Wright bol Wright povinný predložiť zoznam bitcoinových adries, ktoré vlastnil a ktoré obsahovali BTC, ktoré ťažil pred rokom 2013..

Adresa, z ktorej bolo odoslaných 50 BTC 20. mája 2020, bola jeden z viac ako 16 000 adresy, ktoré má Wright predložené súdu.

Wright však už dlho tvrdí, že nemá prístup k súkromným kľúčom pre adresy, ktoré uviedol, pretože, ako tvrdí, boli to nakrájané na plátky a rozložené medzi rôznymi ľuďmi kvôli zvýšenej bezpečnosti.

Skutočnosť, že mince z 20. mája boli presunuté z jednej z tých istých adries, znamená buď to, že Wright má v skutočnosti prístup ku kľúčom, alebo – čo tvrdí väčšina pozorovateľov – že v skutočnosti nevlastní všetky adresy, ktoré pred súdom uviedol. Či tak alebo onak by znamenalo, že klamal pred súdom.

Bola transakcia z 20. mája iba prvým bitcoinovým baníkom – nie Nakamotom – ktorý konečne strávil svoju blokovú odmenu, alebo to bolo spojené s prípadom Kleiman v. Wright?

V súvislosti s prepojením transakcie na prebiehajúci prípad Carter cez víkend pre OKEx Insights povedal, že si myslí, že transakcia z 20. mája mohla byť vykonaná výslovne, aby podkopala tvrdenia Wrighta:

„Je možné, že táto transakcia bola vykonaná s cieľom zneplatniť určité tvrdenia, ktoré CSW [Wright] vzniesol pred súdom – konkrétne to, že ovládal príslušnú adresu a že k nej v súčasnosti nemal prístup. Táto transakcia to zneplatňuje a komplikuje jeho prípad. “

Ako vysvetľuje Carter, osoba, ktorá 20. mája poslala 50 BTC, nevyhnutne má kontrolu nad súkromnými kľúčmi k tejto adrese. Táto skutočnosť výslovne ruší Wrightov nárok v súdnych dokumentoch, že mu adresa patrí, ale momentálne nemá prístup k súkromným kľúčom.

Ďalší skorý baník volá Wrighta von

Len včera, 25. mája, sa objavila ďalšia aktivita zahŕňajúca bitcoiny vyťažené v roku 2009, ktorá výslovne podkopáva Wrightove tvrdenia. Anonymná entita vydal súbor so 145 bitcoinovými adresami, z ktorých všetky – rovnako ako adresa z 20. mája – obsahujú bitcoiny vyťažené v roku 2009 a sú uvedené medzi 16 000 a viac adresami, ktoré Wright tvrdil na súde sú jeho.

Vzhľadom na to, ako každá zo 145 adries obsahuje 50 BTC, v súčasných cenách preukázala táto entita kontrolu nad hodnotou viac ako 60 miliónov dolárov iba v bitcoinoch (odvtedy sa za forky nezapočítavajú).

Nie je možné zistiť, či je baník, ktorý 20. mája poslal 50 BTC, rovnaký ako ten, ktorý včera poslal 145 adries. Avšak na rozdiel od transakcie z 20. mája bol tentokrát prvoradý ťažiteľ jednoznačne diskreditovaný Wrightovým tvrdením.

Pomocou zabudovaného bitcoinu funkcia podpisovania a overovania, ktorý umožňuje vlastníkom adries anonymne preukázať svoje vlastníctvo, baník zanechal jasnú správu, ktorú je možné overiť na všetkých 145 poskytnutých adresách:

"Craig Steven Wright je klamár a podvodník. Nemá kľúče použité na podpísanie tejto správy.

Lightning Network je významný úspech. Musíme však pokračovať v práci na zlepšovaní kapacity reťazca.

Riešením, bohužiaľ, nie je iba zmena konštanty v kóde alebo umožnenie silným účastníkom vytlačiť ostatných.

Všetci sme satoshi"

Môže ktokoľvek overiť autenticitu správy porovnaním s bitcoinovou adresou a podpisom (zdieľaným v súbore zverejnenom anonymnou entitou), ako je znázornené na snímke obrazovky nižšie.

Overenie podpisu BTCNástroj na overenie adresy, správy a podpisu bitcoinu. Zdroj: Bitcoin.com

V súvislosti s overiteľnosťou a pôvodom anonymnej správy včera Carter v samostatných komentároch uviedol pre OKEx Insights:

“Adresa, správa.” & na zistenie, že správa bola autenticky podpísaná privkey [súkromný kľúč] (overil som si pár na electre), stačí iba podpisové údaje. Verím, že to bol pôvodne textový súbor zverejnený na fóre 4chan / biz.

Ale úplne nezáleží na tom, odkiaľ pochádza, pretože potrebujeme iba podpisy a textový obsah. “

To znamená, že prinajmenšom 145 adries v tomto novo vydanom zozname zjavne nepatrí spoločnosti Wright.

Carter pokračoval vo vyhlásení pre OKEx Insights:

“Myslel som, že pôvodná stará adresa, ktorá sa presťahovala, mohla byť motivovaná súdnym sporom a očakával som, že ich podpíšu OP_RETURN, čo naznačuje, že ich nevlastní CSW [Wright], je zaujímavé vidieť, ako to robí iná skupina adries.” (aj keď iným spôsobom). Skutočnosť, že Craig sa nakoniec zaviazal k súboru adries, ktoré údajne vlastní, je pravdepodobne dôvod, prečo sa tento jednotlivec rozhodol konať hneď teraz. “

Carter tiež poukázal na to, že 145 adries nie je, podobne ako adresa z 20. mája, súčasťou Patoshiho vzoru, “Takže [je to] iba ďalší nesatoshi ranný baník.” Lopp a ďalší na Twitteri tiež rýchlo poukázali na to, že adresy, ktoré pravdepodobne nepatria tvorcovi bitcoinu, spolu s Loppom vysielanie v pondelok:

„Viac„ aktivity “bitcoin minerov z roku 2009, pretože niekto poskytuje ešte viac kryptografického dôkazu, že Craig Wright je podvod. Tieto bloky opäť nezodpovedajú „patoshiho vzoru“. ““

Len deň predtým, 24. mája, to mal sám Lerner zverejnené na Twitteri, že by pohodlne pridal funkcionalitu na kontrolu toho, či nejaký daný blok vyťažil alebo nevyťažil Patoshi.

Jazyk a podstata správy z 25. mája a konkrétne jej podpis „Všetci sme satoshi“, odrážajú e-mail z roku 2015 z adresy satoshi [at] vistomail.com. Správa z roku 2015 čítať jednoducho „Nie som Craig Wright. Všetci sme satoshi. “

E-mailová adresa však bola neskôr odhalené byť falšovaný tak, aby vyzeral ako Nakamoto, sentiment textu, ktorý sa odráža vo včerajšej správe, vyjadruje niečo podobné Nakamotovmu vlastnému názoru – že identita toho, za koho sa Bitcoin považuje za jednotlivca, skutočne nie je to, čo je dôležité.

Satoshi zostáva v tieni

Zatiaľ čo epizódy z 20. a 25. mája viedli k zaujímavým diskusiám, obe predovšetkým slúžili na zvýraznenie pretrvávajúcej fascinácie a tajomstva okolo tvorcu Bitcoinu.

Je Nakamoto „mladíkom japonského pôvodu, ktorý bol veľmi bystrý a úprimný“, ako kedysi popísané Hal Finney? Niekto z Veľkej Británie, kvôli referencii The Times v bloku Bitcoin Genesis? Alebo je jedným z početných kandidátov bežne zvažujú médiá? Možno sa to nikdy nedozvieme.

Čo však vieme, od Nakamota posledná potvrdená korešpondencia – s bývalým vývojárom bitcoinov Gavinom Andresenom – je to, že tvorca bitcoinu chcel, aby sa ľudia namiesto jeho identity zamerali na samotný projekt:

“Prial by som si, aby si o mne nehovoril ako o záhadnej temnej postave, ale tlač to len zmenila na pirátsky uhol pohľadu.” Možno namiesto toho urobte niečo o projekte otvoreného zdroja a pripíšte viac uznania svojim prispievateľom dev; pomáha im motivovať. “

OKEx Insights predstavuje analýzy trhu, podrobné funkcie a vybrané správy od krypto profesionálov.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map