Napadnuté finančné prostriedky spoločnosti KuCoin sa väčšinou prali v sieťach Uniswap a Kyber Network

DeFi Digest spoločnosti OKEx Insights je týždenné skúmanie sveta decentralizovaného financovania.

Momentka z trhu DeFi

Decentralizovaný finančný trh pokračoval tento týždeň v pozitívnej dynamike, keď celková hodnota zamknutá v produktoch DeFi vzrástla z 9,4 miliárd dolárov na 11,1 miliárd dolárov. Uniswap si tento týždeň udržal pozíciu lídra na trhu s 20% podielom na trhu, podľa zaistenej hodnoty USD. Decentralizovaná burza mala tiež najväčší súbor likvidity a dominovala 54% objemu obchodovania vo všetkých DEX.

V oblasti decentralizovaných pôžičiek nahradila spoločnosť Compave spoločnosť Aave ako popredného veriteľa, čím zvýšila svoj trhový podiel na 48%.

Kľúčové ukazovatele vo svete DeFi zaznamenali tento týždeň pozitívny rast, s výnimkou týždenného priemerného objemu obchodov pre DEX. Zdroje: DeFi Pulse a DeBank

Decentralizovaný objem výmeny nastavuje v septembri historické maximum

September bol výbušným mesiacom pre decentralizované burzy, keď spoločnosti DEX zaznamenali ohromný objem obchodov 22,57 miliárd dolárov. V porovnaní s júnovým objemom je toto číslo takmer 14-násobné.

Horúčka ťažby likvidity viedla k prudkému nárastu dopytu používateľov po Uniswap, Curve a Balancer. Spolu tieto platformy majú v septembri dominantné postavenie na trhu takmer 90%, v porovnaní s iba 40% pred štyrmi mesiacmi.

Dominancia trhu Uniswap medzi decentralizovanými burzami vzrástla od mája do septembra. Zdroj: Dune Analytics, OKEx Insights

Ukradnuté finančné prostriedky KuCoin je ťažké prať na centralizovaných burzách

Nedostatok regulácie, ktorá je vlastná decentralizovaným burzám, sa dostal do centra pozornosti po hacknutí centralizovanej výmeny digitálnych aktív KuCoin, ktorá podľa odhadov stratila v kryptomenách 279 miliónov dolárov. Hackeri ukradli širokú škálu rôznych kryptomien – 150 z nich boli tokeny ERC-20, napríklad SNX a USDT založené na ethereu. 

Pranie ukradnutých kryptomien sa ukazuje ako ťažké pri pokuse o využitie centralizovaných búrz, pričom množstvo CEX má zmrazené výbery a adresy na čiernej listine.

Navyše v porovnaní so skutočne decentralizovanými kryptomenami ako BTC nie je veľa tokenov ERC-20 odolných voči cenzúre. To znamená, že emitent môže emitent kedykoľvek zmraziť. V prípade hacknutia KuCoin to mal Tether zmrazené 20 miliónov USDT ako preventívne opatrenie. Rôzne ďalšie projekty tiež pozastavili alebo vrátili svoje inteligentné zmluvy – pomohli spoločnosti KuCoin získať späť niektoré zo svojich ukradnutých aktív.

Hackeri sa obracajú na DEX, aby prali ukradnuté tokeny

Pretože je ťažké dosiahnuť pranie finančných prostriedkov prostredníctvom centralizovaných búrz, hackeri spoločnosti KuCoin sa odvtedy pokúsili vypratať svoj ukradnutý majetok prostredníctvom decentralizovaných búrz, kde ukradnuté tokeny predali výmenou za ETH.. Podľa Whale Alert, hackeri prostredníctvom série štyroch transakcií previedli do Uniswap tokeny SNX v hodnote najmenej 1,2 milióna dolárov.

Hackeri previedli ukradnuté tokeny SNX do Uniswap. Zdroj: Whale Alert

Hackeri vymenili svoje ukradnuté prostriedky za ETH z dvoch dôvodov: Ether je odolný voči cenzúre a je ľahko zameniteľný za fiat meny. Ako kryptomena odolná voči cenzúre ETH nehrozí riziko zmrazenia a dá sa s ňou obchodovať prostredníctvom tisícov obchodné páry naprieč mnohými burzami kryptomien.

DEX spadajú pod červené vlajky FATF

Decentralizované výmeny sú náchylné na činnosti prania špinavých peňazí určené Finančnou akčnou jednotkou. FATF nedávno zverejnila a správa o varovných indikátoroch prania špinavých peňazí a financovania terorizmu. Správa uviedla, že príjem peňazí z adries spojených s odcudzenými prostriedkami je varovným signálom pre pranie špinavých peňazí.

Zatiaľ čo transakcie uskutočňované na DEXoch sú na blockchaine verejne viditeľné, hackerom pripadajú DEXy atraktívne pre pranie svojich ukradnutých finančných prostriedkov z dôvodu chýbajúcej verifikácie identity. K 30. septembru sa na DEX a agregátoroch DEX predalo ukradnutých tokenov 17 miliónov dolárov z hacku spoločnosti KuCoin. Ukradnuté finančné prostriedky boli väčšinou prané cez Uniswap (9,4 milióna dolárov) a Kyber Network (4,1 milióna dolárov).

Ako naznačuje FATF, uskutočňovanie viacerých transakcií vysokej hodnoty v rýchlom slede, napríklad v priebehu 24 hodín, je ďalšou varovnou značkou pre pranie špinavých peňazí. Údaje v Etherscan ukazuje, že hackeri prepraný ukradnuté prostriedky prostredníctvom Uniswap 28. septembra. Potom previedli takmer 2 000 ETH.

Hackeri vypratali ukradnuté prostriedky na Uniswap a 28. septembra previedli obrovské množstvo ETH. Zdroj: Whale Alert, Etherscan, OKEx Insights

Napriek rozhodujúcemu rozsudku EtherDelta z roku 2018 – ktorý zistil, že decentralizovaná platforma fungovala ako neregistrovaná národná burza cenných papierov -, pokiaľ ide o DEX, zjavne chýba regulácia. Hromadné pranie finančných prostriedkov prostredníctvom sietí Uniswap a Kyber Network nepochybne pritiahne pozornosť regulačných orgánov po celom svete. Aký druh retroaktívnych akcií sa uskutoční, sa ešte len ukáže.

OKEx Insights predstavuje analýzy trhu, podrobné funkcie, originálny výskum & vybrané správy od krypto profesionálov.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map