Nonfungible tokens nie sú nové, ale ich budúcnosť vyzerá jasnejšie ako kedykoľvek predtým

Skúmanie minulosti, súčasnosti a budúcnosti NFT

V sfére kryptomien sa vývoj decentralizovaného financovania dostal do centra pozornosti v roku 2020. Zatiaľ čo trhový ošiaľ okolo DeFi a ťažby likvidity sa od konca septembra ochladil, nefungovateľné tokeny – známe tiež ako NFT – si opäť získali veľkú popularitu, ktorú videli na vrchol popularity CryptoKitties v roku 2017.

S nefunkčnými tokenmi na vzostupe OKEx Insights prehodnocuje ich prípady použitia a skúma potenciálne prijatie NFT.

Čo sú nefungovateľné žetóny?

Rozdiely medzi zameniteľnými a nezameniteľnými žetónmi nie sú nijako zvlášť komplikované.

Fungovateľné žetóny sú zameniteľné a dajú sa ľahko nahradiť niečím identickým. BTC je dobrým príkladom zastupiteľného tokenu – alebo v tomto prípade mince. Ak niekomu v bitcoinovej sieti požičiate jednu mincu, nevadilo by to, keby nevrátil presne tú istú. Je to preto, že hodnota jedného BTC je rovnaká ako akákoľvek iná minca v sieti.

Predtým, ako sa pozrieme na NFT, stojí za to pochopiť príklady nehmotných aktív v reálnom svete. Ako príklad uveďme letenky: Aj keď veľkosť a tvar každého lístka vyzerajú identicky, informácie vytlačené na letenkách – napríklad údaje o cestujúcom a cieľová destinácia – sú odlišné. Nemôžete nahradiť letenku do Spojených štátov za letenku do Japonska. Podobným spôsobom sú nehmotné tokeny digitálne reprezentácie aktív, ktoré v skutočnom svete nie sú zameniteľné.

Prečo sú dôležité NFT založené na blockchaine?

Nezameniteľné digitálne aktíva existujú od príchodu internetu a siahajú od doménových mien cez elektronické lístky až po účty v sieťach sociálnych médií. Tieto aktíva majú svoje vlastné charakteristiky a nie sú zameniteľné. Jeden používateľ navyše zvyčajne nemôže ľahko preniesť vzácny predmet z online hry na iného používateľa a o vlastníctve konkrétneho predmetu neexistuje dostatočný dôkaz..

To je miesto, kde prichádzajú do úvahy NFT založené na blockchaine.

Štyri výhody NFT

Používanie technológie blockchain s NFT prináša digitálnym aktívam nasledujúce funkcie a výhody:

  • Štandard tokenov ERC-721
  • Doklad o vlastníctve
  • Zvýšená prevoditeľnosť a likvidita
  • Zmiernenie rizika falšovania

Štandard tokenov ERC-721

Ako prvýkrát predstavila spoločnosť CryptoKitties koncom roku 2017, ERC-721 je najbežnejším štandardom tokenov pre nefungovateľné tokeny.

Medzi štandardmi tokenov ERC-721 a ERC-20 existujú dva hlavné rozdiely.

Po prvé, tokeny ERC-20 sú deliteľné, zatiaľ čo tokeny ERC-721 nie. Používatelia si môžu napríklad kúpiť 0,5 jednotky éteru (ETH) alebo UNI. Podľa návrhu štandardu ERC-721 však môžu používatelia vlastniť iba celú jednotku tokenu. Takáto nedeliteľnosť robí tokeny ERC-721 v súlade s charakterom nehmotných aktív. Napríklad používatelia nemôžu vlastniť polovicu mačiatka v CryptoKitties alebo požadovať 30% vlastníctvo digitálnej zberateľskej karty.

Doklad o vlastníctve

Tokeny ERC-721 sa líšia od tokenov ERC-20 vo svojich záznamoch o vlastníctve. Tokeny ERC-20 zaznamenávajú iba zostatok na účte adresy. Naopak, tokeny ERC-721 nielen zaznamenávajú zostatky na účtoch, ale aj udržiavajú záznamy o ID tokenu pre každý prevod. Táto vlastnosť je kľúčová pre zvýšenie transparentnosti prevodov nehmotných aktív.

Každý nefungovateľný token predstavuje jedinečné aktívum a obsahuje základné informácie, ako sú základné vlastnosti a podrobnosti vlastníctva. Záznam vlastníctva k majetku je uložený v NFT, ktorý je vysledovateľný v blockchaine.

Prenosnosť

NFT umožňujú ľahký prevod a obchodovanie s ich podkladovými aktívami vo viacerých ekosystémoch. Na príklade herných predmetov blockchainy odstránia všetkých sprostredkovateľov a slúžia používateľom ako jednotná platforma na obchodovanie so svojimi predmetmi. Pre vývojárov hier môžu do inteligentných zmlúv začleniť sofistikované obchodné funkcie, ako sú aukcie a dražby v štýle eBay. Vďaka tomu sú blockchainy jednotnými platformami pre používateľov, aby mohli obchodovať, dražiť a predávať svoje NFT.

Obchodovateľnosť NFT navyše vedie k vyššej likvidite, pretože sa s nimi dá obchodovať na otvorených trhoch. Trhy s nefunkčnými tokenmi ponúkajú väčšiu expozíciu digitálnym aktívam pre širšiu skupinu kupujúcich.

Zmiernenie falšovania

Používanie NFT pomáha znižovať riziko nákupu falšovaného tovaru.

Umenie je jednou z oblastí, kde je to obzvlášť užitočné. Každá umelecká zbierka má priradenú svoju jedinečnú identifikáciu v nezameniteľnom znaku, ktorý umožňuje ľuďom dokázať nedostatok umeleckých diel. Blockchain slúži ako verejne sledovateľná databáza, ktorá zobrazuje celý život umeleckého diela. To pomáha dokázať autenticitu umeleckého diela, pretože na blockchaine je sledované iba originálne umelecké dielo.

História NFT, vysvetlené

Zatiaľ čo nehmotné tokeny najskôr získali pozornosť hlavného prúdu s nárastom CryptoKitties v roku 2017, Farebné mince bol pravdepodobne prvým projektom súvisiacim s NFT – datuje sa do roku 2012. Farebné mince boli prvými, ktoré postavili NFT na bitcoinovej sieti, a predstavovali vlastníctvo rôznych aktív, napríklad majetku a digitálnych zbierkových predmetov.

CryptoPunks bol medzitým prvým tokenom na báze Etherea začiatkom roku 2017. Vytvoril 10 000 jedinečných a zberateľských znakov s dôkazom o vlastníctve uložených v blockchaine Ethereum.

2017: Vzostup CryptoKitties

Hra CryptoKitties, ktorá bola uvedená na konci roka 2017 na ETH Waterloo Hackathon, je hra založená na ethereum, ktorá umožňuje používateľom zbierať a chovať svoje vlastné digitálne mačky. Tokeny CryptoKitties sú nefungovateľné, pretože každý token predstavuje jedinečnú digitálnu mačku na blockchaine. Atribút každej mačky je určený algoritmom chovu on-chain napísaným v inteligentnej zmluve s uzavretým zdrojom. Mačičky sa dajú predať na holandských aukciách a sekundárnych trhoch – a čím sú vlastnosti mačky vzácnejšie, tým vyššia cena sa za ňu dá predať.

CryptoKitties sa stal virálnym vďaka svojim mechanizmom chovu a obchodovania. Používatelia si najskôr kúpili pár mačiek a chovali ich na výrobu vzácnejších mačiek, ktoré potom mohli so ziskom predávať. Ďalší používatelia sa potom ponáhľali chovať svoje vlastné mačiatka, aby z toho profitovali. Rastúci dopyt po CryptoKitties viedol k tomu, že počet denných transakcií v sieti Ethereum dosiahol v januári 2018 historické maximum (1,349 milióna) – rekord, ktorý bol nedávno prekonaný v septembri 2020 uprostred šialenstva v oblasti ťažby likvidity, ktoré vyvolala spoločnosť Uniswap. (1,4 milióna).

Denné transakcie v sieti Ethereum dosiahli predchádzajúci vrchol počas šialenstva CrypoKitties. Zdroj: Etherscan, OKEx Insights

Na druhej strane horúčka CryptoKitties odhalila nedostatočnú škálovateľnosť Etherea. Rastúci počet používateľov, ktorí chovali a obchodovali so svojimi mačkami, viedol k obrovskému nárastu transakcií, ktoré bolo potrebné vykonať v sieti Ethereum. Pretože Ethereum dokáže spracovať iba približne 15 transakcií za sekundu, väčšina transakcií CryptoKitties spadala do skupiny nespracovaných transakcií. Denný priemer čakajúcich transakcií sa v tomto období zvýšil z 1 500 na 11 000. Za účelom rýchleho vykonania transakcie boli používatelia ochotní zaplatiť vyššie poplatky za plyn. To viedlo k vysokej úrovni preťaženia v sieti Ethereum s priemerný transakčný poplatok dosiahol viac ako 2 doláre. 

Preťaženie v sieti Ethereum vyskočilo na bublinu CryptoKitties začiatkom roka 2018. Napriek tomu bola CryptoKitties prvým NFT, ktorý upútal pozornosť hlavného prúdu. Taktiež bola priekopníkom holandskej aukčnej zmluvy, ktorá sa potom stala jedným z primárnych mechanizmov zisťovania cien pre NFT.

2018: Záujem o investovanie NFT rastie

Napriek záujmu o ochladenie nefunkčných tokenov po CryptoKitties, základy ekosystému NFT rastú od roku 2018 dvoma primárnymi spôsobmi:

  • Hry 2. vrstvy na CryptoKitties
  • Investície z kryptofondov a rizikového kapitálu

Hry 2. vrstvy sa objavili v ekosystéme NFT v roku 2018 a odkazujú na hry, ktoré boli postavené na platforme CryptoKitties vývojármi tretích strán, ktorí nie sú prepojení s tímom pôvodnej hry. Napríklad Kitty Race umožňuje CryptoKitties pretekať proti sebe a vyhrať ETH. KittyHats umožňuje používateľom prístup k svojim CryptoKitties, zatiaľ čo Wrapped Kitties umožňuje používateľom prevádzať ich CryptoKitties na zastupiteľné tokeny ERC-20, ktoré sa majú obchodovať na decentralizovaných burzách. Ako popisuje Dapper Labs, tvorca CryptoKitties, hry vrstvy 2 postavené na inteligentných zmluvách CryptoKitties rozšírili ekosystém tejto hry, známej aj ako KittyVerse..

Rok 2018 bol tiež svedkom rastúceho záujmu o investície NFT z krypto fondov a rizikového kapitálu. Po humbuku CryptoKitties dostali Dapper Labs dve kolá financovania, ktoré spolu priniesli 27 miliónov dolárov, od významní investori ako napríklad Andreessen Horowitz a Samsung Next. Ďalej Mýtické hry zdvihnutý 19 miliónov dolárov na kolo financovania svojej vlajkovej hry Blankos Block Party v systéme EOS. Na podporu tohto rodiaceho sa priestoru sa rozbiehajú aj investičné fondy, napríklad príspevok spoločnosti Ripple vo výške 100 miliónov dolárov do fondu organizovaný spoločnosťou blockchain gaming Forte.

2019: NFT a duševné vlastníctvo

Na ochranu duševného vlastníctva začali tradičné firmy v roku 2019 používať nefinančné tokeny na vydávanie svojich digitálnych zbierkových predmetov. Napríklad automobilový závodný gigant Formula One uzavrel v máji 2019 partnerstvo so spoločnosťou Animoca Brands rozvíjať blockchainová závodná hra s názvom F1 Delta Time. Dňa 24. mája hra vydala svoje prvé jedinečné virtuálne športové auto F1 "1-1-1." Po štvordňovej aukcii sa digitálny zberateľ predal za 415,9 zabaleného éteru (v tom čase v hodnote 113 000 dolárov), čo z neho robí najvyšší predaj NFT tokenov v roku 2019.

Po úspechu F1 Delta Time uzavreli spoločnosti Animoca Brands a Dapper Labs nedávno licenčnú dohodu s MotoGP a plán v blízkej budúcnosti vydať ďalšiu závodnú hru založenú na blockchaine.

Okrem závodných gigantov vstúpil na trh NFT v januári 2019 s obchodnou kartou gigant Panini America spustenie športových obchodných kariet založených na blockchaine pre významné profesionálne ligy a asociácie. Star Trek bol tiež na scéne NFT v júni 2019, keď vývojár blockchainových hier Lucid Sight predstavený ikonické vesmírne lode a ďalšie zbierkové predmety na blockchain.

2020: Keď sa NFT stretnú s DeFi

Rok 2020 bol pre decentralizované financovanie výbušným rokom. Zatiaľ čo sa ťažba likvidity po uvoľnení tokenu riadenia Uniswap ochladila, UNI, poľnohospodári zaoberajúci sa výnosmi upriamili svoju pozornosť na NFT.

Výnosové hospodárenie NFT bolo primárne priekopnícky spoločnosťou Rarible, trhom NFT. Rarible prepustený jej token riadenia, RARI, v polovici júla, čo malo za následok 814% rast cien. Objem obchodov na trhoch NFT prekonaný 7 miliónov dolárov v septembri, z čoho Rarible predstavoval 81%.

Okrem Rarible získali NFT zavedením tokenu MEME trakciu medzi komunitou kryptomien. MEME je experimentálny protokol určený na integráciu DeFi s kryptografickými predmetmi. Napriek sloganu projektu "Nekupujte si MEME," získala trhový humbuk a raz dosiahla trhovú kapitalizáciu vo výške 48 miliónov dolárov. Tím MEME má tiež spolupracoval s digitálnymi umelcami, aby používateľom umožnili zapojiť ich MEME, aby sa mohli zúčastniť aukcií ich umeleckých diel NFT.

Aj napriek popularite NFT zameraných na produkciu výnosov, Ilya Abugov, hlavný analytik spoločnosti DappRadar, je presvedčený, že NFT nedosiahli úroveň humánneho prijatia. Pre OKEx Insights povedal:

"Priemysel sa stále učí, ako je možné koncept NFT uplatniť. Myslím si, že vzhľadom na momentálne obmedzený dosah je príliš skoro na meranie humbuku. Počas prieskumnej fázy je to vzrušujúcejšie. Umenie a hry sa javia ako prvé, ktoré profitujú z NFT. Už sme však videli prípady použitia, napríklad tokenizované poistenie, ktoré ukazujú, ako majú NFT široké spektrum aplikácií."

V prvej polovici roku 2020 sa suma USD prevedená do ekosystému NFT dosiahol 233 miliónov dolárov – nárast o 52% oproti celému roku 2019.

V prvej polovici roku 2020 sa už zaznamenali rekordné objemy USD v tokoch do NFT. Zdroj: Nefungovateľné

NFT a hranie hier: Uvádzanie herných aktív na blockchain

Za NFT sa považuje obrovský potenciál revolúcie v hernom priemysle.

Pri tradičných online hrách patria herné aktíva používateľov k centralizovanému serveru. Vývojári hier umožňujú hráčom vlastniť ich herné aktíva. Používatelia ich však v skutočnosti nevlastnia.

Technológia blockchain umožňuje skutočné digitálne vlastníctvo herných aktív. Tí, ktorých zastupujú nefungovateľné tokeny, ukladajú záznamy vlastníctva a podrobnosti o aktívach na blockchaine. Prevod NFT predstavuje prevod vlastníctva nad aktívami, ktorý vývojári hry nemôžu zastaviť. Zatiaľ čo pre hráčov, herné spoločnosti môže byť úplne decentralizovaná blockchainová hra pomalá a neohrabaná zvážené pomocou technológie na spracovanie herných transakcií pri zachovaní skutočnej hernej mechaniky na centralizovanom serveri.

Yat Siu, zakladateľ spoločnosti Animoca Brands, verí, že herné spoločnosti môžu teraz ponúkať skutočné ekonomické výhody pre hry prostredníctvom NFT. Pre OKEx Insights povedal:

"NFT poskytujú skutočné digitálne vlastníctvo a umožňujú hráčom poskytovať práva na skutočné vlastníctvo. To znamená, že tradičné herné spoločnosti môžu teraz ponúkať hráčom skutočné ekonomické výhody – koncept hodnoty sa teraz dá v hre realizovať. Je to podobné ako ponúkanie obchodných a virtuálnych bankových služieb pre vaše herné aktíva."

Siu tiež verí, že NFT v hrách sa čoraz viac integrujú do DeFi ekosystému. Vysvetlil:

"Pretože NFT sú v podstate skutočné aktíva, môžete začať uplatňovať princípy skutočného života – napríklad požičiavanie alebo prenájom majetku. V F1 Delta Time umožňujeme stávkovanie závodných automobilov, ktoré si môžu ostatní hráči prenajať na použitie v hre."

Ak pôjdeme do ďalších podrobností, Siu dodal:

"Pre najlepších hráčov poskytujeme aj odmeny z pretekov, ktoré sa počítajú z vloženej sumy, takže kombinujeme výnosové hospodárenie s nejakou zábavou. Každý, kto vsadí náš REVV token, môže získať výnos, ale najlepší hráči majú lepší výnos! Videli sme, ako sa hráči združujú a tvoria tímy, pričom niektorí poskytujú financovanie a nechávajú tých, ktorí vedia, ako hrať túto hru lepšie, pretekať a zdieľať zisky."

Digitálne umenie

Pred technológiou blockchain bol nedostatok adekvátnej autentifikácie umeleckých diel pre umelcov bolesťou hlavy. Podľa 2014 správa Inštitút odborníkov na výtvarné umenie predstavuje viac ako 50% umenia sfalšovaného alebo nepriradeného správnemu umelcovi. Toto je do značnej miery a výsledok nesprávnej dokumentácie počas umeleckých transakcií. Umelci a súkromní zberatelia niekedy dokumentujú umelecké prevody na základe formálnych právnych dohôd. Kupujúci navyše zriedka vykonávajú formálnu náležitú starostlivosť o zakúpené umelecké diela.

Nástup technológie blockchain prináša potenciál na riešenie nedostatku proveniencie umeleckých diel. Každá transakcia v živote umeleckého diela vytvára nový blok a pripája sa k predchádzajúcemu bloku. Transakcie nie sú na blockchaine chránené proti neoprávnenej manipulácii a žiadna strana nemôže meniť podrobnosti umeleckého diela uložené v blockchaine. To zvyšuje transparentnosť pôvodu a dôveru medzi kupujúcimi, predávajúcimi a zberateľmi.

CryptoZR, umelec blockchainu, pre OKEx Insights uviedol, že online proveniencia je hlavným rozdielom medzi digitálnymi umeleckými dielami a tradičnými umeleckými dielami. Komentovala:

"Pôvod tradičných umeleckých diel sa vykonáva offline, čo si často vyžaduje pomoc tretích strán. Napríklad skúsení umelci, vystavovatelia a odborníci na komentáre môžu pomôcť určiť autenticitu umeleckého diela. Naopak, blockchain umožňuje online vytváranie originálnych umeleckých diel a proces proveniencie sa vedie online."

CryptoZR dodal, že z príchodu blockchainu vzišiel nový ekosystém umeleckých diel, ktorý vysvetlil:

"Tradičné umelecké diela mali po celé storočia vyspelý ekosystém – od tvorby a aukčných mechanizmov umeleckých diel až po umelecké výstavy a galérie. Príchod blockchainu viedol k vzostupu tokenizovaného umeleckého trhu, decentralizovaných umeleckých výmen a výstavy virtuálnych umeleckých diel, ktorá prináša do umeleckého priemyslu nový ekosystém.."

Umelecké diela môžu byť reprezentované nefunkčným tokenom na blockchaine a každý token má jedinečné vlastnosti – napríklad pôvod, vlastníctvo a záznamy o predaji..

Zatiaľ čo je priemysel predaja umenia vnímaný ako trh pre jednotlivcov s vysokou hodnotou a pre anjelských investorov, tokenizácia umeleckých diel otvára trh pre maloobchodných kupujúcich. Tokenizácia umeleckých diel umožňuje čiastočné vlastníctvo pre retailových investorov, ktorí nemajú prístup k obrovskému kapitálu.

Decentralizované výmeny umenia

Tokenizácia umeleckých diel tiež viedla k nárastu decentralizovaných umeleckých výmen.

Burzy umenia založené na blockchaine šetria režijné náklady na prevádzku galérií fyzického umenia. Platformy ako Blockchain Art Exchange a platforma DADA založená na ethereu navyše umožňujú kryptomeny ako formu platby. Decentralizované burzy umenia sú jedným z hlavných stimulov pre rast online platforiem predaja umenia z odhadovaných 5,9 miliárd dolárov v roku 2020 na predpokladaných 9,32 miliárd dolárov do roku 2024.

Okrem decentralizovaných umeleckých výmen začali tradičné aukčné domy umenia zefektívňovať svoju činnosť pomocou blockchainovej technológie. Napríklad aukčná sieň Christie’s first pilotovaný využitie technológie blockchain s Artory v novembri 2018. Obe strany vyrobili digitálne certifikáty na predaj umenia za 300 miliónov dolárov, ktoré zahŕňali diela Gruzínska O’Keeffe a Edwarda Hoppera. 8. októbra Christie’s spustený prvá aukcia NFT pre umelecké diela inšpirované bitcoinmi "Blok 21," ktorá sa predala za 131 250 dolárov.

Môžu byť NFT mainstreamové??

Zatiaľ čo NFT znovu získali pozornosť komunity od CryptoKitties začiatkom roka 2018, NFT musia ešte prekonať prekážky, ktoré musia prekonať, kým sa stanú hlavným prúdom.

Jedna z takýchto prekážok sa týka regulácie. Zatiaľ čo NFT poskytujú držiteľom vlastníctvo podkladového aktíva, neexistuje právny konsenzus o povahe NFT – či už sa jedná o úžitkové tokeny, bezpečnostné tokeny, menové tokeny alebo patria do novej triedy aktív. Henri Arslanian, globálny vodca kryptomeny PwC, pre OKEx Insights uviedol, že regulačné orgány nedospeli ku konsenzu o tom, či by sa na NFT mali vzťahovať nariadenia o cenných papieroch. Vysvetlil:

"Porota stále rokuje o tom, či by NFT mali byť regulované alebo dokonca môžu byť regulované. Aj keď sa väčšina zhoduje na tom, že je potrebné dohliadať na platformy, kde sa takéto NFT ponúkajú a obchoduje s nimi, stále neexistuje konsenzus o tom, aký druh NFT by mal byť regulovaný. Niektorí sa domnievajú, že by mali spadať do pôsobnosti predpisov o cenných papieroch. Iní tvrdia, že sú jednoducho jedinečné svojimi vlastnosťami a funkciami a ich zahrnutie do sféry cenných papierov by nebolo vhodné."

Používateľská skúsenosť je ďalšou oblasťou, ktorá v súčasnosti v priestore NFT chýba. Napriek nedávnemu humbuku na trhu, ekosystému zvyšky rodiaci sa. Kryptokomunity vo všeobecnosti často nechápu mechaniku NFT a boj raziť svoje vlastné NFT. Okrem toho chýba dobre zavedený trh NFT.

Iľja Abúgov tiež zdôraznil, že vzdelávanie a užívateľská skúsenosť sú okrem predpisov najväčšou prekážkou, ktorej NFT čelia, a ich snahe ísť mainstreamom. Pre OKEx Insights vysvetlil:

"Vzdelávanie a používateľská skúsenosť / rozhranie budú najväčšími prekážkami. To platí najmä pre segmenty hráčov a zbierkových predmetov. Aby sa dosiahlo zmysluplné prijatie hry využívajúcej NFT, vydavatelia budú musieť navrhnúť a správne uviesť na trh zaujímavú hru. Nestačí iba pridať značku NFT a dúfať, že ekonomika sa o seba postará sama. Okrem toho bude potrebné vzdelávať širokú verejnosť, pokiaľ ide o použitie a funkčnosť NFT."

Arslanian v PwC zdieľa podobný názor s Abugovom. Vo svojich komentároch dodal:

"K téme NFT musí ešte dôjsť k veľkému vzdelaniu a zvyšovaniu povedomia, aby sme ich mohli vidieť ako bežné. To si vyžaduje čas."

Nakoniec je obchodovanie s praním problémom na trhu NFT, kde sa obchodníci môžu potenciálne zapojiť do vytvárania falošného dopytu po konkrétnom tokene alebo úmyselne zavádzať účastníkov trhu. V typickom príklade umývacieho obchodovania sa aktíva vymieňajú medzi dvoma adresami peňaženky často v krátkom časovom rámci. Keď investori zadajú príkaz na predaj, potom zadajú príkaz na nákup, aby splnili svoju vlastnú objednávku na predaj.

Typický príklad umývacieho obchodovania, pri ktorom sa majetok vymení šesťkrát za 24 hodín. Zdroj: Nefungovateľné

Projektové tímy a štatistické platformy môžu pomôcť zmierniť umývacie obchodovanie NFT. Za projektové tímy môžu pri navrhovaní štruktúr odmien ukladať vyššie trhové poplatky. Ak je odmena nižšia ako cena útoku, bude u obchodníkov menšia pravdepodobnosť vykonania umývacích obchodov. Na druhej strane agregátory štatistík a platformy musia vyvinúť metódy na detekciu obchodovania prania a uľahčenie zisťovania cien pre NFT.

Zatiaľ čo priestor NFT je stále v počiatočnom vývoji a čelí mnohým prekážkam na ceste k jeho prijatiu do hlavného prúdu, má vzrušujúci potenciál spôsobiť revolúciu v rôznych priemyselných odvetviach. Ako uviedol Arslanian:

"NFT umožnia používateľom lepšie vlastníctvo, vysledovateľnosť, interoperabilitu a obchodovanie s „digitálnymi“ aktívami, od položiek prinesených vo videohrách po nové digitálne zbierkové predmety. Aj keď nejde o úplne novú triedu aktív, možnosti odomknutia NFT sú nové a veľmi vzrušujúce."

OKEx Insights predstavuje analýzy trhu, podrobné funkcie, originálny výskum & vybrané správy od krypto profesionálov.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map