Čo vedie k zvyšovaniu dopytu po sieti Tether v rozpätí na polovicu bitcoinov?

Keď sa bitcoiny (BTC) blížia k tretiemu zníženiu odmeny o polovicu, tlačiareň Tether (USDT) razila stabilnýcoin podporovaný USD v hodnote miliárd dolárov.

Zatiaľ čo spoločnosť a ďalší pripisujú tlačovú vlnu prudkému nárastu dopytu v čase extrémnej ekonomickej volatility, zostáva neistota ohľadne zákonnosti a jemnej pozície stabilného coinu ako skutočne bezpečnej kryptomeny. Veľa ľudí sa tiež pýta, prečo sú väzy v prvom rade také žiaduce.

Tether vysvetlil

Tether je stablecoin viazaný na cenu amerického dolára. Konkrétnejšie ide o digitálnu menu, ktorá sa vytvára konverziou hotovostných fiat mien, ako je americký dolár, euro a zahraničný čínsky jüan..

Vydávajúca spoločnosť Tether ako taká tvrdí, že minca je 100% kryté rezervami spoločnosti v tradičnej mene, „peňažnými ekvivalentmi“ alebo „ostatnými aktívami a pohľadávkami z pôžičiek, ktoré spoločnosť Tether poskytla tretím stranám“.

USDT je ​​s veľkou rezervou dominantným stabilnýmcoinom na trhu s kryptomenami. V skutočnosti je štvrtá najväčšia kryptomena podľa trhovej kapitalizácie, v čase písania článku, podľa popredného sledovateľa trhu kryptomien CoinMarketCap. 

bitcoinová dominanciaTether je štvrtá najdominantnejšia kryptomena podľa trhovej kapitalizácie. Zdroj: CoinMarketCap

Pokračujúca a neutíchajúca razba USDT ju ďalej upevnila ako kráľa digitálnych mien podporovaných fiatom. Trhová kapitalizácia spoločnosti Tether je v súčasnosti 8,28 miliárd dolárov – čo je výrazne viac ako v prípade konkurentov Coin USD (707,3 milióna dolárov), Paxos (244,67 milióna dolárov) a TrueUSD (137,24 milióna dolárov).

tether dominanciaDopyt po Tetheru ďaleko predbehol jeho stabilnúcoinovú konkurenciu. Zdroj: Index stablecoin

Dominancia USDT na trhu s kryptomenami však dáva niektorým v priemysle dôvod na obavy – keďže Tether, jej sesterská burza Bitfinex a materská spoločnosť iFinex boli často zapletené do polemík.

Tether bol obvinený z manipulácie trhu s bitcoinmi v roku 2017 a v súčasnosti je zapojený do významných právnych bitiek, ktoré prebiehajú medzi iFinex a americkými finančnými úradmi.

S blížiacim sa poklesom počtu bitcoinov na polovicu a zvyšovaním množstva USDT v obehu je otázka, čo vedie k zvyšovaniu dopytu po Tetheru, ešte naliehavejšia ako zvyčajne. Jedným z hlavných faktorov, ktoré je potrebné zohľadniť pri vyšetrovaní tohto dopytu, je zjavná korelácia medzi trhovou kapitalizáciou kontroverzného stablecoinu a cenou BTC..

Tether bol obvinený z manipulácie trhu s bitcoinmi

Odkedy sa bitcoin dostal do povedomia hlavného prúdu – prostredníctvom epického viacročného býčieho behu, ktorý vyvrcholil tým, že minca dosiahla svoju najvyššiu cenu všetkých čias -, mnohí boli skeptickí voči spoločnosti Tether a jej úlohe na trhu s kryptomenami.

V júni 2018, približne šesť mesiacov po tom, čo cena BTC dosiahla vrchol okolo 20 000 dolárov za mincu, vyšiel v New York Times článok s názvom „Cena bitcoinu bola umelo nafúknutá, podnecuje raketovú hodnotu, hovoria výskumníci“ – v ktorom Tether bol zaznamenaný v bežných médiách pre svoju potenciálne nepriaznivú úlohu pri podpore trhu s bitcoinmi. 

Tento článok v New York Times priniesol príspevok Johna M. Griffina z Texaskej univerzity na Austinovom ministerstve financií a Amina Shamsa z Ohio State University Fisher College of Business s názvom „Je bitcoin skutočne neviazaný?“ Abstrakt príspevku bol objasnený Pochybná úloha Tethera v bubline kryptomeny z roku 2017, s uvedením:

„Pomocou algoritmov na analýzu údajov blockchainu zisťujeme, že nákupy pomocou Tetheru sú načasované po poklesoch trhu a vedú k značnému zvýšeniu cien bitcoinov. Tok možno pripísať jednej entite, ktorá sa zoskupuje pod zaokrúhlenými cenami, vyvoláva asymetrické autokorelácie v bitcoinoch a naznačuje nedostatočné rezervy Tetheru pred koncom mesiaca. Skôr ako dopyt od hotovostných investorov, tieto vzorce sú najviac v súlade s hypotézou založenou na ponuke nekrytých digitálnych peňazí nafukujúcou ceny kryptomeny na základe ponuky. “

New York Times nebol jediným mainstreamovým a prominentným periodikom, ktoré zachytilo kontroverzné zistenia. Newsweek, CNBC, The Wall Street Journal, Bloomberg a ďalší zverejnili všetky články, ktoré vychádzajú zo štúdie. Hlavné pokrytie spochybňuje legitimitu celého trhu s bitcoinmi a kryptomenami v čase, keď už mnohí považovali pokles cien BTC o 80% zo svojho vrcholu za vysoko podozrivý.

Tether čelia zlej tlači a Tether a Bitfinex sa pravidelne a opakovane poprel akékoľvek priestupky alebo cenovú manipuláciu. Zálohou obrany spoločnosti Tether je nedávny príspevok od UC Berkeley Chief Innovation & Vedúci podnikania Richard K Lyons a odborný asistent financií Warwick Business School Ganesh Viswanath-Natraj. Štúdia s názvom „Stabilné mince nenahustia kryptotrhy“ je v rozpore so štúdiou Griffin / Shams ktorá získala pozornosť hlavného prúdu záverom:

“Nenašli sme systematické dôkazy o tom, že stabilné vydávanie mincí ovplyvňuje ceny kryptomeny.” Naše dôkazy skôr podporujú alternatívne názory, konkrétne to, že emisia stabilných mincí endogénne reaguje na odchýlky sadzby sekundárneho trhu od viazanej sadzby a stabilné mince neustále plnia úlohu bezpečného prístavu v digitálnej ekonomike. “

Bez ohľadu na to sa skepsa okolo celej situácie Tetheru nezlepšila, akonáhle sa stala legálnou otázkou v štáte New York..

iFinex stále čelí poplatkom za podvody s cennými papiermi a komoditami

Tether sa dostal pod ďalšiu paľbu v roku 2019, keď ju newyorská generálna prokurátorka Letitia James zatiahla do akejsi právnej vojny. NYAG tvrdila, že spoločnosť iFinex Inc. konala v rozpore so zákonom kvôli krytiu údajného a nesprávneho prevodu 625 miliónov dolárov – prostriedkov, ktoré mali podporovať USDT – v snahe zakryť problémy s likviditou. Ak pravda, pravdepodobne by to znamenalo podvod s cennými papiermi a komoditami, tvrdí NYAG. 

Právnici pre spoločnosti Bitfinex a Tether tieto obvinenia zamietol, tvrdiac, že ​​„zväzky nie sú cennými papiermi alebo komoditami“ – vyhlásenia, ktoré James považoval za „obzvlášť zvrátené“. Tether tiež zaznamenal rekord v roku oficiálna odpoveď NYAG, písanie:

“Generálny prokurátor nakoniec v celom tomto konaní neidentifikoval žiadnu obeť, pretože k nej nedošlo.” Držitelia reťazí sú oprávnení ich vykúpiť presne za to, čo za ne zaplatili – nie viac a menej – a spoločnosť Tether nemala problém vyhovieť žiadostiam o vykúpenie pre kohokoľvek, a to ani po zápalnom prípade newyorského generálneho prokurátora. “

Napriek protestom proti minulým problémom s likviditou vysoký úradník v spoločnosti Bitfinex zaznamenáva, že „BTC by mohol tankovať pod 1k, ak nebudeme konať rýchlo“ v komunikácia s externým platobným partnerom. Podľa súdnych dokumentov došlo ku komunikácii údajne v čase, keď spoločnosť Bitfinex mala v októbri 2018 veľké problémy s plnením zmluvy so zákazníkmi.

Samotný iFinex v poslednej dobe odvtedy sám podnikne právnu ofenzívu v snahe získať späť najmenej 800 miliónov dolárov zo zadržaných finančných prostriedkov používateľa, ktoré boli zadržané v štyroch rôznych krajinách, po zmrazení bankových účtov spracovateľa spoločnosti. Materská spoločnosť spoločnosti Tether požiadala o vydanie súdneho predvolania SunTrust Bank zamestnanci v Gruzínsku, Bank of Colorado a ABT & Dôvera v Arizone.

Prečo Tetherova tlačiareň pracuje nadčas?

Keď sú bitcoiny menej ako 800 blokov od zníženia odmeny na tretí blok o polovicu, miera razenia nových zväzkov je mierne povedané dramatická. Ako poznamenal vedúci výskumu The Block Larry Cermak, celková ponuka stablecoinov sa zvýšila na 9,62 miliárd dolárov – nárast z 5,68 miliárd dolárov iba pred dvoma mesiacmi. 

Nie je prekvapením, že Tether predstavuje leví podiel na posilnenom trhu so stabilnými hotovosťami, pričom 84% ponuky je v USDT. 

stablecoin dominancia 2020Tether stablecoin za posledné tri mesiace zaplavili nové zväzky. Zdroj: Index stablecoin

V apríli sám, Spoločnosť Tether Ltd vyťažila viac ako 1 miliardu USD USDT. Spree tlač nezostala bez povšimnutia v mainstreamových finančných aj kryptomenových médiách. 

Trhová kapitalizácia spoločnosti Tether sa za posledné tri mesiace podstatne zvýšila. Zdroj: Coingecko

Ako sa už predtým uvádzalo, takmer bezprecedentný dopyt po USDT môže pochádzať aj z investorov, ktorí hľadajú výnos v čase bezprecedentnej nestability a volatility trhu. Expozícia digitálnym menám krytá fiatom umožňuje väčšiu expozíciu na volatilných trhoch s kryptomenami, kde je možné – pravdepodobne – ľahšie dosiahnuť zisky.. 

Samotný Bitfinex tiež vysvetľuje nedávny nárast USDT. Vo vyhlásení pre OKEx Insights dnes, 7. mája, hlavný právny zástupca spoločnosti, Stuart Hoegner, poznamenal:

„Možné dôvody tohto dopytu môžu zahŕňať používateľov, ktorí chcú kúpiť ďalšie digitálne aktíva a používať stablecoiny ako nájazd s nízkym trením.“

Nie všetci sú však presvedčení, že Tether skutočne vyťažil túto sumu USDT. Komentátor kryptopriemyslu známy ako CasPiancey na Twitteri, otvorený kritik spoločnosti Tether, pre OKEx Insights vysvetlil, že tieto čísla sú výsledkom nefunkčných rozhraní API od spoločností CoinMarketCap, Coingecko a ďalších podobných krypto dátových služieb. Podľa CasPiancey problém vychádza z komplikácií vyplývajúcich zo skutočnosti, že USDT je ​​vydávaný pre množstvo blockchainov, vrátane Omni, Ethereum, TRON a EOS.

Ovplyvňuje Tether cenu bitcoinu?

Napriek otázkam okolo skutočného počtu zväzkov v obehu analytici tvrdia, že je nepopierateľný vzťah medzi cenou bitcoinu a trhovou kapitalizáciou Tetheru..

Populárny analytik trhu a Decentrader zakladateľ FilbFilbvykonal vlastnú štúdiu ilustrujúci koreláciu medzi vydaním stablecoinov a cenou bitcoinu. V roku 2019 došlo ku korelácii približne 0,8 medzi trhovou kapitalizáciou Tether a cenou poprednej kryptomeny. Ak sa vezme do úvahy 30-dňové oneskorenie, korelácia sa zvýši na približne 0,9. 

korelácia medzi tetherom a cenou BTCMedzi trhovou kapitalizáciou spoločnosti Tether a cenou bitcoinu existuje silná korelácia. Zdroj: FilbFilb na Twitteri

V rozhovore s OKEx Insights FilbFilb zdôraznil, že Tether sa však nepoužíva iba na vystavenie bitcoinu. USDT sa podľa neho tiež zjavne používa ako útek do bezpečia uprostred extrémnej globálnej ekonomickej neistoty uprostred ochranných opatrení na boj proti šíreniu COVID-19.

Je tiež logické, že dopyt po postrojoch v roku 2020 vo veľkej miere poháňa aj čínsky kapitál. V júni 2019 spoločnosť Chainalysis poskytujúca blockchainovú analýzu poskytla spoločnosti Diar údaje, ktoré ilustroval obrovský dopyt po zväzovačoch z Číny, pričom 10 miliárd dolárov už prijali burzy obsluhujúce čínsky trh. V predchádzajúcom roku zaznamenala firma príjem USDT vo výške 16 miliárd dolárov.

Táto úvaha je podporená vysokým poistným, ktoré sme videli na čínskych voľnopredajných trhoch. V marci 2020 ukazoval prémiový index Chainext USDT OTC Trading Premium, že prémia za uviazanie šla v marci 2020 až na 6%. 

Na záver tiež stojí za zmienku, že približne 65% z celkovej hodnoty hash bitcoinovej ťažby pochádza z Číny – čo by sa nemalo oddeľovať od rozhovoru o čínskom dopyte po zväzkoch.

ťažba bitcoinov v ČíneVäčšina hash rýchlosti bitcoinu pochádza z Číny. Zdroj: University of Cambridge

Je bezpečné držať putá??

Tether v očiach mnohých jednotlivcov zostáva aj dnes v jemnej polohe.

Známy obchodník Peter Brandt prirovnal stablecoin k „nigérijskému trinketu“ v roku nedávny tweet, písanie:

“Tether.” Teraz je to zaujímavý príbeh. Držanie uväzovania je asi také bezpečné ako držanie nigérijského drobnosti. Myslím si, že ľudia sú hlupáci, ktorí držia bohatstvo – aj cez noc – v uväzovaní. Je to vtip, keď [ľudia] odsudzujú USD ako fiat, napriek tomu sa držte. “

Brandt tiež napísal, že držanie postrojov je podobné ukladaniu bohatstva, čo v podstate predstavuje „zhluk výmen, ktoré nepodliehajú regulačným orgánom a o ktorých finančnej sile viete len málo“. Tiež pripomenul svojmu publiku, že USDT a ďalšie kryptomeny nie sú mimo kompetencie Internal Revenue Service.

Posilňovaním Brandtovej viery je skutočnosť, že spoločnosť Tether mala v minulosti problémy s udržaním svojho individuálneho spojenia s USD. Cena jedného uväzovania klesla v októbri 2018 na približne 92 centov, podľa CoinDesk. Táto volatilita vyprovokovala hlavného riaditeľa pre dodržiavanie predpisov Leonarda Reala, aby uviedol, že „všetky USDT v obehu sú dostatočne kryté americkými dolármi (USD) a že aktíva vždy prevyšovali pasíva“. 

Trh s kryptomenami napriek tomu historicky ukázal, že lanká sa môžu obchodovať pod hranicou jedného dolára. Táto skutočnosť sa využila ako arbitrážna príležitosť, najmä keď sa ukázalo, že na čínskych trhoch sa ukázalo, že na čínskych trhoch nie je možné uviazať lanká s vysokými prémiovými cenami.. 

tether usdt cenaHodnota tetheru na burzách nie vždy zostávala viazaná na americký dolár. Zdroj: CoinMarketCap

Brandt nie je jediný, kto zostáva voči Tetherovi skeptický. Kyle S. Gibson, otvorený kritik stablecoinu, pre OKEx Insights povedal, že „ktokoľvek, kto si od apríla prečíta pôvodný dokument NYAG, vie, že Bitfinex a Tether sú podvodníci.“ Potvrdil tiež svoje presvedčenie, že „dnes sú stále podvodom“.

CasPiancey medzitým pre OKEx Insights uviedol, že „by rád požiadal o riadne potvrdenie kníh spoločnosti Tether od januára 2017 do súčasnosti od odbornej audítorskej spoločnosti.“ Komentár ilustruje pochybnosti analytika – zdieľané mnohými v kryptopriemysle – o existencii Tetheru “doklad o finančných prostriedkoch”Vyhlásenie. 

Dokument z roku 2018 potvrdzuje, že americká právnická firma skontrolovala a overila rezervy podporujúce Tether.

Vo svojom vyhlásení pre OKEx Insights spoločnosť Bitfinex zdôraznila, že spoločnosť „v priebehu rokov„ zverejnila rôzne dokumenty potvrdzujúce naše rezervy a náš záväzok k takýmto opatreniam pretrváva “.

Opakované tvrdenia spoločnosti Tether v priebehu rokov a jej dokumentácia „dokladu o finančných prostriedkoch“ z roku 2018 však ponechávajú mnohých vo svete kryptomien skeptických, najmä preto, že text obsahuje nasledujúce informácie:

„Vyššie uvedené potvrdenie o zostatku na banke a upútavke by sa nemalo považovať za výsledok auditu a nemalo by sa vykonávať v súlade so všeobecne prijatými audítorskými štandardmi.“

Tether zostáva dominantný, ale jemný

Zatiaľ čo popredný svetový stablecoin pristupuje k trhovej kapitalizácii v 11-cifernom rozmedzí, spoločnosť, ktorá stojí za ním, je naďalej zapojená do súdneho sporu na vysokej úrovni s newyorským generálnym prokurátorom a rôznymi bankovými orgánmi..

Zároveň sa javí zrejmá korelácia medzi cenou bitcoinu a trhovou kapitalizáciou USDT. To, či táto korelácia predstavuje manipuláciu alebo nie, je predmetom diskusie medzi akademickými pracovníkmi a odborníkmi v priemysle.

Diskutuje sa aj o motivačnom faktore, ktorý zjavne vedie finančné prostriedky k stabilnému doláru viazanému na USD. Je logické, že kapitál z Číny vedie k vydávaniu postrojov, ako to bolo v minulosti. Na rozdiel od minulosti však súčasná ekonomická neistota okolo blokád súvisiacich s COVID-19 môže hrať dôležitejšiu úlohu – mnohí po celom svete môžu potenciálne získať expozíciu s nízkym trením voči digitálnej mene viazanej na USD.

To prichádza v čase, keď sa priemyselné odvetvie pevne zameriava na tretie blokovanie odmeny Bitcoinu na polovicu – udalosť, ktorá ovplyvní odvetvie ťažby bitcoinov, v ktorom dominujú čínski ťažiari.

Nakoniec sme videli historické dôkazy o tom, že Tether môže dočasne stratiť svoj individuálny kolík na burzách kryptomeny – čo dokazuje, že by to mohlo byť potenciálne nebezpečné miesto na uchovávanie hodnoty.

Napriek všetkej tejto kontroverzii zostáva USDT najpopulárnejším stablecoinom na trhu s kryptomenami.

OKEx Insights predstavuje analýzy trhu, podrobné funkcie, originálny výskum & vybrané správy od krypto profesionálov.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map