Objemy obchodov DeFi v septembri prudko vzrástli, ale celkový objem sa znížil

Súhrn správy o mikroštruktúre trhu OKEx za september 2020

V septembri bola cena bitcoinu (BTC) silne ovplyvnená makroekonomickou klímou – ktorá padala popri americkom akciovom trhu a cene zlata. Zaznamenala najväčší mesačný pokles (7,57%) od marca podľa ceny indexu OKEx BTC. 

Pokles ceny BTC v priebehu septembra zodpovedá poklesu objemu obchodov spoločnosti OKEx. Spotový objem sa v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom znížil o 15%. Objem futures navyše od augusta klesol o 27%. Trh swapov s maržou USDT však zaznamenal veľké zvýšenie po zaradení rôznych decentralizovaných finančných tokenov – čo malo za následok 3% zvýšenie celkového objemu swapu.

Futures trh mal najväčší objem obchodov v septembri 2020Futures trh mal najväčší objem obchodov v septembri 2020. Zdroj: OKEx

Spready ponuky / dopytu celkovo vykazovali mierne vyššie úrovne (z hľadiska priemeru a rozptylu), a to z dôvodu extrémnej volatility na začiatku septembra. Na druhej strane sa zlepšila rýchlosť vykonávania.

Priemerná rýchlosť vykonávania top 10 futures na mince s maržou sa vytvorilaPriemerná rýchlosť vykonávania top 10 futures na mince s maržou sa vytvorila "zastrelených skupín" v septembri 2020. Zdroj: OKEx

V tomto mesačnom súhrne mesačnej správy o mikroštruktúre trhu OKEx sa spoločnosť OKEx Insights zameria na objemy a trendy obchodovania na spotových, futures a swapových trhoch na OKEx v priebehu septembra 2020.

Objem obchodov DeFi sa v septembri výrazne zvýšil

V septembri predstavoval spotový trh 480 párov – o 51 viac ako v auguste. Celkový objem spotového obchodovania skončil na úrovni 45 miliárd dolárov, čo je v porovnaní s augustom pokles o 15%. Obzvlášť objem spotových obchodov BTC poklesol o 19% a jeho priemerný denný objem klesol na 432 miliónov dolárov.

Priemerné septembrové rozpätie dopytov bolo o niečo vyššie ako augustové priemery. Napríklad dopytový spread pri obchodovaní s BTC v hodnote 100 000 dolárov za spotovú cenu bol zaznamenaný na 0,0254%, v porovnaní s augustovými 0,0216%. Bolo to do značnej miery spôsobené obrovskou volatilitou 3. septembra, keď cena bitcoinu klesla o 10,73%.

Spoločnosti TRON (TRX) a Polkadot (DOT) nahradili Litecoin (LTC) a Chainlink (LINK) na zozname najlepších altcoinov tohto mesiaca. Spoločnosť TRX poskočila na tretie miesto v spotovom objeme po svojom úsilí na decentralizovanom finančnom trhu a začatí niekoľkých projektov farmárstva výnosov. 

OKB je navyše veľmi žiadaný vďaka novým projektom OKEx Jumpstart a zavedeniu užívateľsky prívetivej stránky s výťažkom výnosov Earn. 

The "Major 6" a top altcoiny mesiaca podľa objemu spotových obchodov boli:

  1. Bitcoin (BTC)
  2. Éter (ETH)
  3. TRON (TRX)
  4. Polkadot (DOT)
  5. OKB
  6. Bitcoinová hotovosť (BCH)
  7. EOS
  8. Bitcoin SV (BSV)
  9. NEO

Na začiatku septembra boli priemerné denné objemy vyššieNa začiatku septembra boli priemerné denné objemy vyššie. Zdroj: OKEx

Do konca septembra spoločnosť OKEx pridala do sekcie decentralizovaného financovania na webe celkovo 50 tokenov DeFi. 

Záujem o decentralizované financovanie v septembri explodoval, čo sa prejavilo aj na objeme obchodovania DeFi tokenov na OKEx. Zatiaľ čo celkový objem spotového trhu klesal, spotový objem DeFi v septembri vzrástol o 9%. Jeho podiel na celkovom trhu spotového obchodovania sa zvýšil z 19% na 25%.

Spoločnosť OKEx bola zverejnená na konci septembra s celkovo ôsmimi swapmi na mince a 27 USDT na swapy s DeFi tokenmi. Tieto výpisy tiež viedli k výraznému zvýšeniu objemu, keďže objem swapového obchodovania s tokenmi DeFi sa v septembri zdvojnásobil. Jeho podiel na celkovom objeme obchodovania so swapmi sa zvýšil zo 7% v auguste na 13%.

Obchodovanie DeFi predstavovalo v septembri 2020 25% celkového spotového trhuObchodovanie DeFi predstavovalo v septembri 2020 25% celkového spotového trhu. Zdroj: OKEx

Kompletný súbor údajov pre správu o mikroštruktúre DeFi Market spoločnosti OKEx za september môže byť stiahnute tu.

Stagnácia cien BTC spôsobila pokles objemu futures

Futures, najobchodovanejší produkt spoločnosti OKEx, zaznamenali v septembri pokles objemu o 27% – na celkových 89 miliárd dolárov. Pokles je spôsobený hlavne stagnáciou ceny BTC a klesajúcou atraktivitou hlavných altcoinov oproti zaujímavejším DeFi tokenom.

Spoločnosť OKEx ponúkla celkovo 174 termínových nástrojov – o 20 nástrojov viac ako v auguste – čo obchodníkom umožnilo uskutočňovať zložitejšie kombinácie a obchody s rôznymi dátumami uplynutia platnosti.

Spomedzi futures boli kontrakty s maržou na mince populárnejšie ako kontrakty s maržou na USDT. Napríklad najviac obchodovaná štvrťročná budúcnosť BTC (BTC_USD_200925) vygenerovala celkový objem 11,76 miliárd dolárov – 2,25x viac ako najviac obchodovaná štvrťročná budúcnosť s USDT maržou (BTC_USDT_201225). 

Priemerné denné objemy futures produktov boli najvyššie na začiatku mesiacaPriemerné denné objemy futures produktov boli najvyššie na začiatku mesiaca. Zdroj: OKEx

Swapový objem obchodovania a likvidita

V septembri spoločnosť OKEx ponúkla celkom 94 swapových nástrojov – o 31 nástrojov viac ako v auguste, pričom 62 z nich malo maržu USDT. Celkový objem obchodov so swapmi sa zvýšil o 3% na 68 miliárd dolárov.

Zatiaľ čo BTC je swap s maržou na mince čo do objemu stále pred swapom na hranicu USDT, pre altcoiny je to úplne iný príbeh. Napríklad Uniswap (UNI) zaznamenal objem obchodov so swapmi na margo USDT za 13 obchodných dní po kótovaní na OKEx 133 miliónov dolárov – o 5,68x viac ako na swap s maržou na mince. Okrem toho sa celkový objem swapov obchodovaného spoločnosťou UNI s maržou na USDT umiestnil na piatom mieste, a to napriek skutočnosti, že swap bol uvedený do života až 18. septembra. 

Obchodníci DeFi radšej používali USDT. Videli sme, že yearn.finance (YFI) a DFI.money (YFII) sú na deviatom a desiatom mieste, čo sa týka objemov swapov s maržou USDT. Opak bol pozorovaný u EOS, pre ktorý obchodníci uprednostňovali swap s maržou na mince. 

Swapy s marginom USDT boli najvyššie na začiatku mesiacaSwapy s marginom USDT boli najvyššie na začiatku mesiaca. Zdroj: OKEx

Pokiaľ ide o rozpätia, BTC swap s maržou na USDT stále zaostával za swapom na maržu s mincami. Rozpätie dopytu BTC_USDT_SWAP pri obchodovaní s BTC v hodnote 300 000 dolárov bolo 0,0284% – v porovnaní s nižším 0,0219% na BTC_USD_SWAP. 

Swapy s maržou USDT majú stále prísnejšie spready pre BTCSwapy s maržou USDT majú stále prísnejšie spready pre BTC. Zdroj: OKEx

Pre čitateľov, ktorí sa zaujímajú o ďalšie podrobnosti a údaje o trhu OKEx od septembra 2020, môže byť kompletný súbor údajov použitý v tejto správe stiahnute tu.

OKEx Insights predstavuje analýzy trhu, podrobné funkcie a vybrané správy od krypto profesionálov.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map