Plne zriedené hodnoty môžu zavádzať investorov a obchodníkov spoločnosti DeFi

Bližší pohľad na tri významné projekty DeFi odhaľuje obmedzenia inflačnej ponuky na cene.

Plne zriedená trhová hodnota je to, čo by bola trhová kapitalizácia digitálneho aktíva, ak by boli vydané všetky mince alebo žetóny v jeho celkovej ponuke.

Napríklad Uniswap nakoniec vydá v priebehu nasledujúcich štyroch rokov celkovo 1 miliardu UNI tokenov. Ak by sme hypoteticky stanovili cenu UNI na úrovni dokonca 3,00 dolárov za token, FDV by predstavoval 3 miliardy dolárov. K 15. októbru má token riadenia decentralizovanej burzy cirkulujúci zdroj 185 059 564 a v skutočnosti sa obchoduje za 3,36 USD za token, čo dáva UNI trhovú kapitalizáciu vo výške 623 miliónov USD – čo je ešte stále ďaleko od súčasnej plne zriedenej hodnoty 3,364 miliárd dolárov. 

Známe projekty decentralizovaného financovania sa v súčasnosti veľmi líšia, pokiaľ ide o ich pomer medzi trhovým stropom a FDV. Napríklad yearn.finance alokovala svoju celkovú zásobu YFI tokenov do týždňa, čo znamená, že jej pomer market-cap-to-FDV sa rovná 100%. Curve na druhej strane distribuuje 2 milióny tokenov CRV každý deň prostredníctvom ťažby likvidity, čo postupne nafúkne jeho ponuku na maximum 3,03 miliárd CRV – čo povedie k extrémne nízkemu pomeru trhového stropu k FDV 2,64%. 

Pre porovnanie, SushiSwap pevne zakrytý jeho dodávka na 250 miliónov tokenov 20. septembra – čím sa jeho FDV znížil na 99 miliónov dolárov, na základe ceny z 15. októbra, 0,76 dolára za SUSHI. Vďaka tomu je pomer SushiSwap-market-cap-to-FDV po znížení ponuky približne 76,93%. Jej hlavný konkurent, Uniswap, má pomer približne 18,51%.

Väčšina úplne zriedených trhových kapitalizácií je vyššia ako súčasné trhové kapitalizácie. Zdroj: Coingecko, OKEx

Aká dôležitá je plne zriedená hodnota kryptomeny?

Tu stojí za preskúmanie otázka, či je FDV kritickou metrikou na trhu s kryptomenami. Sú účastníci trhu racionálni pri pohľade na teoretické ocenenia umiestnené roky do budúcnosti?

Aby sme odpovedali na túto otázku, porovnávame čísla za Uniswap, SushiSwap a Curve – tri decentralizované burzy s preukázanými hotovostnými tokmi.

Finančné údaje od spoločností Uniswap, SushiSwap a Curve zobrazujú niektoré kľúčové rozdiely. Zdroj: cryptofees.info, CoinGecko, OKEx

Po prvé, CRV má najnižší pomer market-cap-to-FDV a z hľadiska ceny je najhoršie. K 15. októbru klesla jeho cena 0,54 USD o 99% zo svojej maximálnej hodnoty 54 USD a cena sa od spodku 0,46 USD príliš nezvýšila..

Spomedzi troch decentralizovaných búrz má Curve najlepší pomer trhových kapacít k ročným poplatkom, a to 6,26 – má však aj najvyšší pomer FDV k ročným poplatkom, a to 237. Vzhľadom na to, že ich celková uzamknutá hodnota je približne 53% podielu spoločnosti Uniswap a jej sedemdňových priemerných poplatkov je 19% ceny spoločnosti Uniswap, mohli by sme odvodiť, že účastníci trhu majú obavy z jej masívnej prebiehajúcej distribúcie tokenov. Vidíme tiež strmú krivku nárastu ponuky CRV. Výsledkom je, že potenciálny denný tlak na predaj tlačí jeho symbolickú cenu iba na 16% oproti cene UNI.

Krivka inflácie pre CRV je dramatická. Zdroj: vládna krivka.fi

Nevýhody pohľadu na úplne zriedené hodnoty

V priestore kryptomeny sa veľa ľudí bojí rastúcej ponuky mincí alebo žetónov. Možno presnejšie sa obávajú agresívnych harmonogramov inflácie. Spojte to s malou šancou na významnú zmenu v základoch projektu, ktorá sa uskutoční v krátkom časovom období, a spôsob, ako sa trh vyrovná s prebiehajúcim vydávaním nových tokenov, je neustále znižovať cenu.

Curve je toho dobrým príkladom, pretože vytvoril zvláštny jav, v ktorom kryptokomunita považuje Curve za jednu z najstabilnejších platforiem na chov likvidity, ale každý sa vyhýba nákupu tokenov CRV na sekundárnom trhu. Pri prudkom poklese cien a agresívnej miere inflácie sa trhová kapitalizácia spoločnosti Curve od polovice septembra príliš nezmenila – a dokonca poklesla.

Trhová kapitalizácia spoločnosti CRV počas väčšiny septembra klesala. Zdroj: CoinGecko

Úplne zriedená hodnota môže byť dobrou metrikou pre dlhodobých investorov, pretože im umožňuje lepšie posúdiť, či je hodnota projektu extrémne vybočená. Napríklad hodnota FDV spoločnosti CRV sa v deň uvedenia na trh zvýšila k 15. októbru na 160 miliárd dolárov – čo je zhruba 65% oproti hodnote BTC’s. To umožňuje investorom ľahko vnímať, že cena CRV je nadhodnotená. Investorom tiež umožňuje vyhnúť sa pasci na ocenenie spôsobenej nízkym počtom počiatočných tokenov.

Jednou z nevýhod metriky úplne zriedenej hodnoty je, že môže nafúknuť celkovú hodnotu projektu. Napríklad povedzme, že projekt má v súčasnosti 1 milión vynikajúcich tokenov. Neskôr dnes ohlási ďalších 10 miliónov tokenov vydaných v priebehu nasledujúcich troch rokov. Znamená to, že "trhová kapitalizácia" projektu bude 11x vyššia ako včera? Pretože správcovia projektov môžu kedykoľvek iniciovať návrhy na zmenu krivky ponuky, súčasný FDV by sa mohol stať irelevantným.

Diskusia o metódach oceňovania je nakoniec o tom, či sa minca alebo žetón oplatí kúpiť. Vedie zníženie FDV znížením inflácie k zvýšeniu ceny tokenu? Tu nám SushiSwap dáva dobrý príklad.

Ľavý kruh v nižšie uvedenom grafe sa zhoduje s uvedením jeho tokenu UNI na trh spoločnosťou Uniswap, čo spôsobilo rýchly pokles TVL konkurenta SushiSwap. Kruh vpravo sa zhoduje s rozhodnutím SushiSwap obmedziť dodávky na 250 miliónov žetónov, čo viedlo poľnohospodárov k odhláseniu, pretože nevideli dostatočné stimuly pre ďalšie pestovanie SUSHI. To znamená, že keď sa zmysluplne znížia odmeny, poľnohospodári s výnosmi sa jednoducho hrnú do ďalšieho projektu.

Celková hodnota uzamknutá v SushiSwap klesla po dvoch oznámeniach. Zdroj: DeFi Pulse

Pri úrodovom poľnohospodárstve je udržateľnosť kľúčová, pretože časové obdobia pre poľnohospodárstvo nie sú krátke. Napríklad odmeny Uniswapu sú rozložené na štyri roky. Zníženie celkovej ponuky žetónov môže zvýšiť cenu, ale nezmení to hodnotu projektu. Zároveň to nespôsobí, že majetok bude zrazu vzácnejší.

Pri porovnaní týchto troch decentralizovaných búrz má SushiSwap jedny z najlepších finančných nástrojov – najnižšiu metriku FDV k ročným poplatkom o 18:30 a najvyššie percento trhového podielu na FDV, a to 76,93% raz náhle to znížilo zásobu žetónov. Účastníci trhu však tento prístup ľutovali a prejavilo sa to na jeho cene. Horšie však je, že jeho cena sa odrazila iba od 10,26% z historického minima.

V ďalšom príklade je Cream Finance (CREAM) spálené 67,5% svojej dodávky tokenov 20. septembra. Cena tokenu sa mala strojnásobiť – ak sa zachová FDV -, ale zvýšila sa o menej ako 50%. Pre projekt výnosového poľnohospodárstva, ktorého definitívne ukončenie bude trvať roky, opäť nedostatok nie je hlavným faktorom. Zníženie produkcie ťažby likvidity preto dramaticky neovplyvňuje ceny. 

Napálenie dodávky tokenu CREAM nakoniec nijako nezastavilo všeobecné poklesy cien. Zdroj: CoinGecko

Lacné FDV vo svojej podstate neposkytujú podporu cenových tokenov

Stručne povedané, prípad CRV nám ukazuje, ako agresívna miera inflácie môže odradiť investorov od nákupu a držby novo razených tokenov. Prípad SUSHI nám na druhej strane ukazuje, že obrovské zníženie ponuky, napriek tomu, že FDV vyzerá lacnejšie, malo malý vplyv na jeho cenu.

Pri získavaní používateľov musia obrovskú úlohu zohrávať odmeny z poľnohospodárstva s výnosom a inflačné dodávky. Ešte dôležitejšia je však schopnosť prilákať používateľov k projektu a umožniť rast základnej hodnoty rýchlejšie, ako dôjde k zriedeniu ponuky tokenov.. 

OKEx Insights predstavuje analýzy trhu, podrobné funkcie, originálny výskum & vybrané správy od krypto profesionálov. 

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map