Prečo sú pre bitcoiny dôležité úrokové sadzby takmer nulové

Pandémia COVID-19 vyvolala jeden z najvážnejších globálnych hospodárskych poklesov za posledné desaťročia.

Tvorcovia politík na celom svete prijali rozsiahle opatrenia na potlačenie a obmedzenie ekonomických škôd spôsobených vírusovým prepuknutím. Medzi tieto opatrenia patrí znižovanie úrokových sadzieb na veľmi nízku úroveň a implementácia programov nákupu aktív v hodnote biliónov dolárov.

Aj keď sa očakáva, že takéto opatrenia budú ďalej zvyšovať ceny aktív po celom svete, čo to znamená pre kryptomeny ako bitcoin (BTC)?

Sadzby Fedu zostanú na veľmi nízkej úrovni minimálne do roku 2022

Ekonomická neistota pod vedením COVID prinútila Federálny rezervný systém Spojených štátov opäť vyskočiť na ľahkú váhu ponúkajúcej takmer nulové úrokové sadzby. Dve neplánované zníženia úrokových sadzieb v marci dosiahli celkový pokles o 150 bázických bodov, čím sa cieľové rozpätie sadzby pohybovalo medzi 0% a 0,25%.

Po týchto krokoch sa Fed vrátil k svojim náprotivkom vo Veľkej Británii, Európskej únii a Japonsku ako súčasť globálne koordinovanej akcie na zmiernenie negatívnych ekonomických dopadov situácie s koronavírusmi..

Predstavitelia Federálneho rezervného systému taktiež poskytli výhľad svojich úrokových sadzieb na svojom júnovom politickom zasadnutí. Posledný bodový graf ukazuje, že 15 účastníkov Federálneho výboru pre voľný trh – výbor Fedu, ktorého úlohou je dohliadať na operácie na voľnom trhu – neočakával, že americký centrálny bankový systém zvýši sadzby pred rokom 2022. Medzitým iba dvaja úradníci očakávali, že zvýši úrok sadzby v roku 2022.

Bodový graf znázorňujúci, že sa predpokladá, že sadzby takmer nulovej hodnoty zostanú až do roku 2022. Zdroj: Bloomberg

Na júnovom politickom stretnutí to ďalej povedal predseda Fedu Jerome Powell vyhlásenie:

"Výbor očakáva udržanie tohto cieľového rozpätia, kým si nebude istý, že ekonomika prekonala nedávne udalosti a je na dobrej ceste k dosiahnutiu svojich maximálnych cieľov v oblasti zamestnanosti a cenovej stability. “

Situácia nezamestnanosti v USA by mohla spevniť prípad takmer nulovej sadzby v nasledujúcich dvoch rokoch. Májová miera nezamestnanosti bola na úrovni 13,3%, čo je o niečo menej ako v máji rekordná hodnota 14,7% v apríli, tradičné trhy neočakávali, že sa počet v najbližšej dobe vráti na úroveň pred COVID. Súčasný trh práce je stále veľmi ďaleko od cieľa Fedu, ktorým je ekonomika "na ceste k dosiahnutiu maximálnej zamestnanosti," podľa júnového politického vyhlásenia.

Bilancia Fedu sa zvyšuje

Okrem veľmi nízkych úrokových sadzieb je obnovenie programu nákupu aktív Federálneho rezervného systému ďalšou kľúčovou súčasťou celkového balíka zameraného na podporu finančných trhov – a nie je ťažké si všimnúť zúfalstvo americkej centrálnej banky pri využívaní jeho rovnováhy nový menový nástroj na zabezpečenie likvidity:

  • 15. marca Federálny rezervný systém oznámil že sa zaviaže k nákupu najmenej 500 miliárd dolárov v cenných papieroch štátnej pokladnice a najmenej 200 miliárd dolárov v cenných papieroch krytých hypotékou.
  • 23. marca Fed vyrobené program bol otvorený a zároveň uviedol, že „nakúpi sumy potrebné na podporu hladkého fungovania trhu a efektívneho prenosu menovej politiky do širších finančných podmienok a ekonomiky“.
  • 15. júna centrálna banka nečakane povedal začala by nakupovať podnikové dlhopisy prostredníctvom sekundárneho trhu s podnikovými úverovými nástrojmi – účelovými prostriedkami Fedu na podporu trhu s podnikovými dlhopismi v reakcii na COVID-19 – s cieľom zvýšiť likviditu trhu a dostupný úver pre veľkých zamestnávateľov.

S novým kolom nákupu aktív sa bilancia Fedu zvýšila z úrovne pred COVID na 4,1 milióna dolárov v polovici júna na viac ako 7,1 milióna dolárov.

Bilancia Fedu sa neustále zvyšuje. Zdroj: Bloomberg

Bitcoinu môže prospieť intervencia centrálnej banky

Úrokové sadzby pravdepodobne v blízkej budúcnosti zostanú na takmer nulovej úrovni a očakáva sa, že ceny aktív budú podporované programami nákupu aktív nielen od Federálneho rezervného systému USA, ale aj od iných významných centrálnych bánk. To by mohlo byť potenciálne prospešné pre kryptomeny, ako napríklad bitcoin, rôznymi spôsobmi.

Ceny aktív s guľovačkou

Keď do systému stále pumpujú nové peniaze, tlačí investorov, aby namiesto jednoduchej držby hotovosti hľadali aktíva s vyššími výnosmi. Je to tak kvôli skutočnosti, že zvýšenie ponuky peňazí devalvuje menu a znižuje kúpnu silu.

Akcií a zlata boli v minulosti niektorí príjemcovia týchto uvoľňujúcich sa príbehov – a kryptomeny ako Bitcoin by mohli byť ďalším prínosom, ktorý z toho bude mať úžitok.

Inflácia vs. deflácia

Na rozdiel od fiat mien, ktoré môžu centrálne banky tlačiť podľa ľubovôle, je dodávka bitcoinov obmedzená. Toto obmedzenie ponuky dáva prvej a najdôležitejšej kryptomene protiinflačnú vlastnosť, ktorú fiat meny jednoducho nemajú. Vďaka tomu sú BTC podobnejšie komoditám ako zlato.

Sieť bitcoinu je navyše decentralizovaná a ponúka svojim používateľom väčšiu ochranu.

Tieto vlastnosti čiastočne posilňujú rozprávanie o hodnote hodnoty bitcoinu – a kroky globálnych centrálnych bánk po COVID môžu tento návrh iba posilniť..

CBDC potvrdzujú, že bitcoin je na dobrej ceste

Digitálne meny centrálnych bánk, známe ako CBDC, sa v posledných mesiacoch stali hlavným módnym heslom nielen medzi pozorovateľmi blockchainov a kryptomien, ale aj tradičným svetom financií..

Čína ide na plný plyn, pokiaľ ide o vytvorenie vlastného CBDC – ktorého spustenie je údajne Na obzore. Ostatné krajiny a centrálne banky medzitým doháňali vyrovnanie.

Zvyšujúca sa otvorenosť a posun postoja od tvorcov politík smerujú k viac blockchainu priateľskému prostrediu – prostrediu, v ktorom Bitcoin svieti ako decentralizovaná alternatíva k CBDC, ktoré kooptujú svoju základnú technológiu.

Príbeh bitcoinu bude formovaný post-COVID ekonomikou

V čase, keď potenciálna druhá vlna pandémie COVID-19 ohrozuje akékoľvek hospodárske oživenie, sa od centrálnych bánk na celom svete – vrátane Federálneho rezervného systému USA – očakáva, že si svoje zmierňujúce príbehy a politiku udržia aj po dlhšiu dobu. Toto by mohol byť jeden z najdôležitejších základných faktorov, ktoré formujú príbeh pre širší trh digitálnych aktív zo strednodobého a dlhodobého hľadiska.

Zatiaľ čo finančné trhy budú v najbližších dvoch rokoch očakávať od USA udržovanie takmer nulových úrokových sadzieb, tieto očakávania sa tiež môžu vždy meniť. Z tohto dôvodu budú makropozorovatelia aj obchodníci s bitcoinmi pravdepodobne naďalej venovať osobitnú pozornosť najnovšiemu vývoju COVID-19 a oživeniu reálnej ekonomiky..

OKEx Insights predstavuje analýzy trhu, podrobné funkcie a vybrané správy od krypto profesionálov.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map