Skorí investori Filecoinu boli motivovaní k tomu, aby skrátili FIL, ale baníci sa môžu hromadiť

OKEx Insights sa hlbšie zaoberá zaujímavými odchýlkami, ktoré sa vyskytujú na trhu so súborom FILCOIN FIL.

Poznámka redakcie: Spoločnosť OKEx Insights predtým diskutovala o Filecoine a jeho cieli revolúcie v priemysle ukladania dát v jeho najnovšom vydaní DeFi Digest.

Veľmi očakávaný mainstream Filecoin konečne začal fungovať 15. októbra – tri roky po získaní historickej hodnoty 258 miliónov dolárov. Cena jej pôvodnej mince FIL je však od uvedenia na trh veľmi volatilná. Trvalé swapy FIL na OKEx dosiahli 16. októbra historické maximum 56 dolárov, ale v nasledujúcich dňoch klesli 23. októbra na historické minimum 20 dolárov. Následne nastal obrovský objem nákupu. 

Zaujímavým pozorovaním v uvedenom časovom období je, že skutočné miery financovania permanentného swapu FIL sa nachádzali v extrémne negatívnom teritóriu, ak považujeme rozsah osemhodinovej miery financovania -0,03% až 0,03% za normálny rozsah. 

Pozrime sa bližšie.

Ako negatívne miery financovania vyprovokovali krátke stlačenie

Miera financovania predstavuje spôsob, ako sú ceny za trvalé swapy ukotvené k okamžitej cene podkladového aktíva. Ak je miera financovania pozitívna, dlhé pozície zaplatia poplatok za financovanie. Naopak, ak je miera financovania záporná, krátke pozície zaplatia poplatok za financovanie. Touto cestou, "rovnováha" je udržiavaný.

Medzi 17. októbrom a 26. októbrom dosiahla priemerná miera financovania za každý osemhodinový interval závratných -1,35%. Obchodník, ktorý by skrátil večný swap a udržal si uvedenú pozíciu v tomto období, by zaplatil 28% financovania – bez toho, aby zvážil pridanie pákového efektu.

Reálna miera financovania neustálym výmenou FIL / USDT na OKExReálna miera financovania neustálym výmenou FIL / USDT na OKEx. Zdroj: OKEx

Ak sa pozrieme na cenový graf FIL / USDT, jeho trvalá výmenná cena bola všeobecne nižšia ako spotová cena. Čím väčšia je uvedená medzera, tým vyšší bude poplatok za financovanie krátkych nohavíc – mechanizmus určený na stlačenie ceny späť do pôvodného stavu. Týmto spôsobom fungujú mechanizmy miery financovania proti "populárne" obchod.

23. októbra cena FIL klesla okolo 20 dolárov. To provokovalo obchodníkov k zatváraniu krátkych pozícií a malo to za následok výrazný nárast objemu nákupu. To následne viedlo k krátkemu stlačeniu – keď boli tí, ktorí tipujú na poklesy ceny, zlikvidovaní alebo nútení uzavrieť svoje pozície v snahe zabrániť ďalším stratám -, čo dočasne posunulo cenu permanentného swapu nad 50 USD na OKEx.

Trvalý swapový graf OKH FIL / USDT 4h - 11/3Trvalý swapový graf OKH FIL / USDT 4h – 11/3. Zdroj: OKEx, TradingView

Očakáva sa, že záporné sadzby financovania spoločnosti FIL budú pokračovať

Zatiaľ čo sa miera financovania FIL prudko zvýšila v dôsledku tohto obrovského krátkeho stlačenia, súčasná predpokladaná miera financovania stále ukazuje – 0,16%, v čase písania tohto článku – čo je hlboko pod normálnym rozsahom. Existuje niekoľko hodnoverných dôvodov pre túto situáciu.


Najprv sa FIL distribuuje do štyroch hlavných zúčastnených skupín v sieti Filecoin. Títo účastníci dostávali vložené tokeny podľa harmonogramu, ako je uvedené v tabuľke nižšie. Pretože súčasná trhová cena FIL je oveľa vyššia ako cena pre investora, mnoho prvých investorov má silnú motiváciu otvárať krátke pozície v snahe udržať si svoje zisky. Kvôli dĺžke rozpisu oprávnení by počiatoční investori teoreticky potrebovali udržať svoje krátke pozície na trhu s derivátmi po dlhú dobu.

Investori v počiatočnej fáze Filecoinu sú motivovaní k tomu, aby skrátili trh s derivátmi FIL kvôli dlhým obdobiam oprávnenia. Zdroj: MinceĽist

Účastníci sekundárneho trhu navyše – po poslednom kole rozmachu decentralizovaného financovania – nie sú presvedčení o cenách projektov s veľmi strmými krivkami ponuky a dlhými obdobiami, v ktorých platia ich mince alebo žetóny. Preto sú znepokojení tým, že pokračujúca distribúcia tokenov Filecoinu vedie k trvalému tlaku na predaj.

Ďalej, implikovaná úplne zriedená trhová kapitalizácia súboru Filecoin’s FIL – cena 30 dolárov za mincu s celkovou zásobou 2 miliárd – je okolo 60 miliárd dolárov. To je približne 20% z úplne zriedenej hodnoty BTC, natívnej kryptomeny bitcoinovej siete, a je vyššia ako súčasná trhová kapitalizácia éteru (ETH) za 45 miliárd dolárov. Okrem toho sa veľkosť trhu s cloudovými úložiskami hodnotila iba na 46,12 miliárd dolárov v roku 2019, aj keď sa predpokladá, že do roku 2027 dosiahne 222,25 miliárd dolárov. 

Napriek inherentne zavádzajúcej povahe metriky plne zriedenej trhovej kapitalizácie – ako už bolo diskutované v spoločnosti OKEx Insights – toto obrovské a zjavné nadhodnotenie pravdepodobne povzbudí mnohých obchodníkov ku skráteniu FIL.. 

Dopyt od Filecoin minerov môže zvýšiť ceny

Tempo rastu ťažiarov Filecoin kleslo po spustení siete do siete projektu, a to kvôli systému Filecoin, ktorý vyžaduje predbežné zabezpečenie vo forme tokenov FIL. Tento mechanizmus má odradiť škodlivých aktérov. Ťažiarom však tiež sťažuje vkladanie dostatočného množstva FILových mincí na optimalizáciu operácií, pokiaľ si FIL nekúpia na sekundárnom trhu. To by však predstavovalo ďalšie náklady už drahé špecializovaný hardvér.

Aj napriek tomu, že Filecoin nedávno aktivoval vylepšovací návrh, FIP-004 – čo dáva 25% z každej blokovej odmeny okamžite k dispozícii baníkom, namiesto toho, aby ich priznali na viac ako 180 dní – je pre baníkov stále veľmi ťažké nákladovo efektívne zvýšiť rýchlosť na plnú kapacitu v krátkom časovom období. Podľa mechanizmu Filecoinu musia ťažiari sľúbiť okolo 0,2 FIL / 32 gigabajtov, aby sa mohli podieľať na ťažbe. Nasledujúci graf s využitím údajov z fondu KaiYuan Pool ukazuje počet záruk potrebných na to, aby baník dosiahol 90 000 terabajtov efektívnej kapacity počas 90 dní – ako aj denné zisky a oprávnenia. 

Takýto obrovský dopyt v stávke by bolo ťažké vyrovnať pod súčasnou krivkou ponuky tokenov, a preto títo baníci len pomaly dosahujú plnú prevádzku v oveľa dlhšom časovom období. Kvôli tejto dynamike môže pretrvávajúci dopyt baníkov sťažiť rýchlym poklesom cien FIL.

Dynamika ťažby Filecoinu motivovala baníkov, aby akumulovali FIL v snahe pracovať na optimálnej úrovniDynamika ťažby Filecoinu motivovala baníkov, aby akumulovali FIL v snahe pracovať na optimálnej úrovni. Zdroj: KaiYuan Pool, OKEx

OKEx Insights predstavuje analýzy trhu, podrobné funkcie, originálny výskum & vybrané správy od krypto profesionálov. 

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map