Skúmame, ako spoločnosti Fintech Giants a COVID-19 ovplyvňujú stráviteľnosť kryptomien

Výdatnosť kryptomeny sa dostala do centra pozornosti po sérii partnerstiev medzi tradičnými fintech gigantmi a spoločnosťami zameranými na kryptomeny v posledných týždňoch.

20. júla Mastercard oznámil svoj plán posunúť vpred svoj program Master Accelerate udelením prvej hlavnej členskej licencie platforme pre platenie kryptomenami bez hraníc Wirex, vďaka čomu je londýnska spoločnosť prvou krypto platformou pre priame vydávanie kariet akceptovaných v sieti Mastercard. PayPal – spolu so svojou dcérskou spoločnosťou Venmo – navyše údajne nastavená na ponúkanie priameho predaja kryptomien prostredníctvom kryptoobchodnej spoločnosti Paxos.

Zatiaľ čo spoločnosti Mastercard a PayPal údajne zasahujú do sveta kryptomien, čo to konkrétne znamená pre prijatie platieb kryptomenou? OKEx Insights skúma súčasný stav stráviteľnosti kryptomeny – a jeho budúcnosť.

Výdatnosť kryptomeny

Platby kryptomenou je možné skúmať dvoma spôsobmi:

  1. Prístupnosť alebo aké ľahké je nakupovať alebo prijímať kryptomeny.
  2. Stráviteľnosť alebo ako ľahké je minúť kryptomeny na tovar a služby.

Primárnym zameraním našej analýzy bude stráviteľnosť kryptomien.

Offrampy na kryptomenových burzách

Ak chcú jednotlivci minúť kryptomenu, zvyčajne prechádzajú procesom výmeny svojich kryptomien za fiat. V mnohých prípadoch používatelia uskutočňujú túto konverziu pomocou výmeny a následného vloženia fiatu na bankový účet. Hlavnou nevýhodou tejto bežnej metódy je, že používatelia nemôžu včas získať prístup k hodnote svojich kryptomien, pretože celý proces trvá dlhšiu dobu. Napríklad Coinbase môže trvať až jeden až dva pracovné dni na dokončenie procesu mimo rampovania kryptomeny pre zákazníkov v Spojených štátoch.

Debetné karty kryptomeny

Debetné karty kryptomeny sú ďalšou metódou, ako zabezpečiť, aby boli kryptomeny stráviteľné.

Všeobecne existujú dva spôsoby, ako môžu používatelia utrácať kryptomeny pomocou debetných kariet kryptomeny:

  1. Používatelia si môžu pred zakúpením nabiť svoj fiat účet.
  2. Používatelia môžu v čase nákupu povoliť automatické konverzie z kryptomeny na fiat.

Príkladom tohto dobíjacieho prístupu je mechanizmus výdavkov na existujúcu debetnú kartu Wirex Visa. Používatelia si najskôr musia dobiť svoje účty GBP, EUR alebo USD prostredníctvom bankového prevodu alebo výmeny kryptomien za fiat prostredníctvom Wirexu.

Automatizovaná konverzia kryptomeny je ďalším prístupom k utrácaniu kryptomien debetnými kartami. V čase nákupu bude platba automaticky prevedená zo zostatku kryptomeny na fiat na vyrovnanie. Coinbase Card je príkladom tohto prístupu automatizovanej konverzie.

Krypto debetné karty ponúkajú väčšie pohodlie ako tradičné offrampy, pretože skracujú zdĺhavý proces konverzie fiat-to-crypto.

Terminály predajných miest kryptomeny

Prijatie terminálov na mieste predaja kryptomeny je ďalším aspektom trhu s platbami kryptomenami, ktorý stojí za preskúmanie, pretože umožňuje obchodníkom priamo prijímať platby kryptomenami – väčšinou bežne bitcoinmi – od ich zákazníkov.

Na rozdiel od nekrytých platieb je reverzné transakcie s kryptomenami zaznamenané na blockchaine prakticky nemožné. Ako také, terminály predajných miest kryptomeny chrániť obchodníkom zo strát spôsobených nepoctivými zákazníkmi, ktorí sa snažia zvrátiť legitímne transakcie.

Nedostatočná kompatibilita s tradičnými POS systémami je však hlavnou prekážkou pre prijatie kryptomeny obchodníkmi. Felix Mago, spoluzakladateľ spoločnosti Dash Next, pre OKEx Insights uviedol, že obchodníci sa zdráhajú integrovať krypto POS systémy. Vysvetlil:

„Pre POS terminály kryptomeny v mierke je najlepším spôsobom získanie poskytovateľov POS a veľkých sietí nadobúdateľov. Niekedy je však ťažké zapojiť týchto kľúčových hráčov z troch dôvodov. Po prvé, kryptomeny neprešli hlavným prúdom ako platobné médium. Po druhé, pre obchodníkov je ťažké zhromažďovať údaje používateľov v decentralizovaných sieťach, ktoré ukazujú závažný prípad obchodného použitia. Na záver je potrebné, aby obchodníci odpovedali na rôzne otázky týkajúce sa dodržiavania predpisov, skôr ako sa stanú terminálmi POS kryptomeny. “

V komentároch k OKEx Insights generálny riaditeľ PundiX Zac Cheah tiež načrtol dôležitosť sieťového efektu obchodníkov pre bežné prijímanie POS terminálov s kryptomenami a uviedol:

„Nakoniec, aby sa každé nové riešenie ujalo, potrebujete úspešný efekt obchodnej siete. Terminály POS v oblasti kryptomeny by sa mali zamerať na dve fronty pre masové prijatie: zapojiť čo najviac partnerov so silnou obchodnou sieťou a vylepšiť produkt tak, aby bol bezpečný a užívateľsky príjemný. “

Dee Duncan, distribútor spoločnosti PundiX v Spojených štátoch, pridal svoje komentáre o tom, ako vzdelávanie obchodníkov zostáva kľúčom k masovému prijatiu POS terminálov s kryptomenami, a povedal agentúre OKEx Insights:

„Vzdelanie a povedomie obchodníkov zostáva kľúčom. Ak chceme podporiť prijatie obchodníkov v platbách kryptomenami, musíme obchodníkom umožniť pochopiť výhody plynúce z používania kryptomeny na rozdiel od tradičných platobných metód. Napríklad to, či prijatie krypto platieb pomáha obchodníkom znižovať náklady a vytvárať ďalšie zisky. “

Ako COVID-19 ovplyvnil stráviteľnosť kryptomeny

Globálna pandémia COVID-19 viedla k prudkému nárastu dopytu po digitálnych platbách – takmer 50% globálnych kupujúcich výdavky online častejšie ako pred pandémiou. To zase zvýšilo záujem o kryptomeny. V apríli fintech jednorožec Revolut uvedené 57% zvýšenie hodnoty pri nákupe kryptomien.

Duncan spoločnosti PundiX vo svojich komentároch pre OKEx Insights poznamenal, že vypuknutie epidémie COVID-19 vyvolalo rast alternatívnych platobných riešení – čo následne zvýšilo vyhliadky na platby kryptomenami:

„Vidíme obchodníkov, ktorí hľadajú alternatívne platobné riešenia na aktualizáciu hardvéru POS bezkontaktných platieb. Maloobchodníci sú teraz otvorení prijímať bezhotovostné platby vrátane riešení podporujúcich Apple Pay, Google Pay, Samsung Pay a QR kódy. To otvorilo dvere kryptomene v platobnom priemysle. “

Od príchodu COVID-19 sa maloobchodné prijímanie platieb kryptomenami pomaly zvyšuje. Od 22. júla poskytovateľ kryptografických štatistík Coinmap.org uvedené že existuje 19 495 miest, ktoré prijímajú krypto platby – čo je nárast o 6,8% od začiatku roka 2020.

Počet platobných miest pre kryptomeny v roku 2020. Zdroj: Coinmap.orgPočet miest kryptoplatieb v roku 2020. Zdroj: Coinmap.org

Obmedzenia výdavkov na kryptomenu

V porovnaní s enormná veľkosť trhu z trhov s digitálnymi platbami (38 miliárd dolárov v roku 2018) zostáva súčasná veľkosť trhu s platbami kryptomenami nepatrná (754 miliónov dolárov v roku 2019). Z tohto dôvodu existujú tri prekážky na ceste k masovému prijatiu platieb kryptomenou:

  • Pomalé časy spracovania
  • Vysoká volatilita ceny kryptomeny
  • Regulačné / zhodu

Na rozdiel od tradičných digitálnych platieb je spracovanie platieb kryptomenou vnímané ako pomalé – keďže každú transakciu je potrebné overiť na blockchaine. Bitcoin spracováva približne štyri transakcie za sekundu, keďže vízum nároky spracovať 24 000.

Vysoká volatilita kryptomien je ďalšou prekážkou masového prijímania platieb kryptomenami. Mnoho obchodníkov váha s prijatím platobného prostriedku, ktorý môže znížiť hodnotu o 10% v priebehu iba jednej hodiny – o čom je známe, že k nemu dôjde náhle dokonca aj na trhu BTC / USD. Z tohto dôvodu umožňujú niektorí poskytovatelia POS terminálov s kryptomenami okamžitú konverziu z kryptomeny na fiat po uskutočnení nákupu.

Nejednoznačnosť regulácie kryptomeny, ako je napríklad zaobchádzanie s daňami, tiež brzdila potenciál digitálnych aktív ako platobného prostriedku. Jedným z príkladov je, ako sa kryptomeny zdaňujú v USA. Podľa Internal Revenue Service je konverzia kryptomien na fiat meny zdaniteľná ako potenciálny kapitálový zisk. IRS tiež naznačuje že používanie kryptomien na nákup tovaru a služieb a dokonca aj držanie kryptomeny „má všeobecne daňové dôsledky“. To môže byť problematické pre daňovníkov v USA a ďalších krajinách s podobnými daňovými politikami.

Blockchain, nie krypto

Nedávno si pozornosť získala zvýšený záujem zo strany globálnych vydavateľov kariet o svet kryptomien. Ich záujem vyplýva predovšetkým z dvoch dôvodov:

  1. Rozšírenie ich obchodnej siete na krypto spoločnosti.
  2. Prijatie technológie blockchain na optimalizáciu ich centralizovaných sieťových operácií.

Globálni vydavatelia kariet čelia konkurencii v kľúčových oblastiach, ako sú cezhraničné transakcie. Cieľom je udržať si náskok pred konkurenciou. Cieľom je znížiť poplatky za cezhraničné transakcie účtované zákazníkom. Za transakcie zúčtované v cudzej mene si Mastercard účtuje ako poplatok 1% z čiastky transakcie. Na druhej strane spoločnosť Visa účtovala poplatok za medzinárodnú službu (0,8% – 1,2%) a poplatok za medzinárodného nadobúdateľa (0,45%) za cezhraničné transakcie..

Potenciál znižovania nákladov, ktorý je vlastný technológii blockchain, urýchlil preteky medzi spoločnosťami Visa a Mastercard. To druhé partnerský s R3 v septembri 2019 vyvinula platformu cezhraničných platieb založenú na blockchaine, ktorej cieľom je uľahčiť platby v reálnom čase bez trenia v rámci siete Mastercard. Visa spustený svoju sieť Connect v júni 2020, ktorá využíva technológiu distribuovanej účtovnej knihy na uľahčenie priamych transakcií medzi bankami.

Aj keď sú posledné kroky spoločností Visa a Mastercard pozoruhodné, platobné giganty neustále prihlasujú patenty zamerané na technológiu blockchain. Podľa roku 2019 hodnotenie blockchain patentov prostredníctvom denníka IPR a výskumného centra incoPat Innovation Index Research Center podali spoločnosti Mastercard a Visa v roku 2019 101 a 51 blockchainových patentových prihlášok.

Giganty spoločnosti Fintech nerobia kryptomenu rentabilnejšou

Aj keď Mastercard a PayPal boli v posledných správach týkajúcich sa kryptomeny, fintech jednorožci vstupujú do odvetvia kryptomien od roku 2017. Napríklad vyzývateľská banka Revolut nedávno začal ponúkať predaj kryptomeny v USA prostredníctvom partnerstva so spoločnosťou Paxos. Medzitým aplikácia na obchodovanie s akciami Robinhood má ponúkané obchodovanie s kryptomenami od februára 2018.

Zatiaľ čo vstup fintech gigantov uľahčuje predaj kryptomien, nemusí to nevyhnutne znamenať, že sa kryptomena stane lepšie stráviteľnou. V prípade Revolut to používatelia nemôžu zaplatiť v kryptomene pomocou karty Revolut. Namiesto toho môžu kartou platiť iba v nekrytých menách. Používatelia navyše nemôžu prevádzať kryptomenu z aplikácie Revolut ani do nej vkladať existujúce kryptomeny. To isté platí pre Robinhood, kde používatelia môžu v aplikácii nakupovať a predávať iba kryptomeny – vklady a výbery sú nie je podporované

Budúcnosť platieb kryptomenou

Spoločnosť Wirex, ktorá sa stane súčasťou Mastercard Accelerate, a údajné partnerstvo spoločnosti PayPal so spoločnosťou Paxos zlepšujú prístupnosť kryptomien. Diskusie o tom, či sú vďaka tomu kryptomeny rentabilnejšie, sú obmedzené.

Aj keď schopnosť utrácať kryptomeny zostáva obmedzená, Chaeh zo spoločnosti PundiX pre OKEx Insights uviedol, že kľúčovým výsledkom vstupu tradičných platobných gigantov do priestoru kryptomien je povedomie:

„S pribúdaním tradičných spoločností prichádzajúcich do krypto priestoru to iba pomôže zvýšiť povedomie o používaní kryptomeny v platbách a výhody, ktoré prináša. Definícia kryptomeny sa rozšírila nad rámec bežných altcoinov, ktoré poznáme. Stablecoiny a digitálne meny centrálnych bánk sú čoraz výraznejšie. Mnoho centrálnych bánk po celom svete začalo uvažovať o vytvorení vlastnej digitálnej meny na blockchaine, teda CBDC, takže predpokladáme, že platby založené na blockchaine sa v blízkej budúcnosti stanú použiteľnejšími. “

OKEx Insights predstavuje analýzy trhu, podrobné funkcie, originálny výskum & vybrané správy od krypto profesionálov.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map