Skúmanie bezhotovostnej budúcnosti: Digitálne meny centrálnych bánk a bitcoin

8. novembra 2019 vízum podal patent s Úradom pre patenty a ochranné známky USA (USPTO) – ktorý bol zverejnený minulý týždeň – s cieľom vytvoriť digitálnu fiat menu. Riešenie navrhuje použitie centralizovanej účtovnej knihy, ktorá implementuje technológiu blockchain. Systém je možné použiť na akúkoľvek digitálnu menu centrálnej banky (CBDC) – napríklad doláre, libry, jeny a eurá – a efektívne digitalizovať fyzické meny, zatiaľ čo tlačí svet ďalej do bezhotovostného systému.

Patent spoločnosti Visa konkrétne popisuje, ako by centralizovaný počítač mohol prostredníctvom blockchainového systému overiť odstránenie fyzickej meny z obehu. Abstrakt patentu znie:

„Sú zverejnené techniky, ktoré zahŕňajú príjem žiadosti o digitálnu menu počítačom centrálnej jednotky. Žiadosť obsahuje sériové číslo a nominálnu hodnotu fyzickej meny. Počítač centrálnej jednotky generuje digitálnu menu pre nominálnu hodnotu a je prepojený s poradovým číslom. Generovanie zahŕňa zaznamenávanie digitálnej meny na blockchain. Počítač centrálnej jednotky prenáša oznámenie o generovaní digitálnej meny. Počítač centrálnej jednotky spôsobí odstránenie fyzickej meny z obehu v systéme fiat mien. “

Patentová prihláška spoločnosti Visa tiež opisuje digitálnu peňaženku, ktorá obsahuje pár verejných a súkromných kľúčov – koncepty, ktoré nie sú pre bitcoin (BTC) a nadšencov kryptomeny cudzie..

Aj keď navrhované riešenie spoločnosti Visa signalizuje zmenu prílivu a odlivu, pokiaľ ide o to, ako môžu jednotlivci interagovať so svojimi peniazmi v nie tak vzdialenej budúcnosti, centrálne banky a obyvateľstvo, ktoré používajú ich meny, nemusí byť pripravené na bezhotovostnú spoločnosť. Zameranie sa na digitálne zarábanie peňazí všeobecne a najmä na využitie blockchainu si tiež vyžaduje porovnanie s bitcoinmi a kladie otázku, kam by sa popredná kryptomena zmestila do digitálnej budúcnosti..

Digitálne meny centrálnych bánk v USA, Číne a Európe

Centrálne banky po celom svete sa už dlho usilujú smerovať k širšej digitalizácii peňazí a bezhotovostných spoločností. V poslednej dobe sa tento trend zrýchlil. Tento rok to nedávno zistila Banka pre medzinárodné zúčtovanie 80 percent zo 66 skúmaných centrálnych bánk v súčasnosti pracuje na digitálnych menách centrálnych bánk.

Napriek tomu, že bezhotovostné spoločnosti sú už roky na programe vlád po celom svete, tlak na obmedzenie fyzickej meny sa v roku 2020 zrýchlil – po obavách, že obežné papierové poukážky zohrávajú úlohu pri šírení globálnej pandémie COVID-19..

V Spojených štátoch, Kongres nedávno diskutovali vytvorenie digitálneho dolára v vzťah na distribúciu balíkov na úľavu od koronavírusu. Návrh zákona, o ktorom sa diskutuje, by umožnil Federálnemu rezervnému systému USA vytvárať digitálne doláre a ministerstvu financií USA digitálne peňaženky.

Záujem Spojených štátov o digitálne doláre sa tiež zvýšil po minuloročnom oznámení centralizovanej kryptomeny Facebooku Váh – projektu, ku ktorému sa priblížili predstavitelia amerických vlád. s kritikou aj skepsou. Regulačné orgány sa osobitne zaoberali nezáujmom spoločnosti o žiadosť o bankovú chartu a dodržiavaním predpisov KYC (know-your-customer) proti praniu špinavých peňazí a finančným podvodom, ako aj minulé zlyhania v oblasti náležitej ochrany súkromia používateľov. Ďalej, ako to majú analytici poukázal, akékoľvek pokusy o narušenie dominancie amerického dolára so súkromnou menou pravdepodobne nebudú v Kongrese nikdy dobre prijaté..

Záujem Číny o ovládnutie regulovaného blockchainového priestoru medzitým bol dobre zdokumentované – najmä potom, čo čínsky prezident Si Ťin-pching oficiálne oznámil uprednostnenie blockchainových iniciatív.

Najvýznamnejším cieľom Číny je založenie novej platobnej infraštruktúry s názvom Digital Currency Electronic Payment (DCEP) – digitálna mena centrálnej banky vedená Čínskou ľudovou bankou (PBoC) a veľkými podnikmi – v snahe „chrániť [čínsku] menovú suverenitu a legálny štatút meny “- čo mnohí považujú za pokus o podkopanie USD ako dominantnej meny v globálnom obchode. Ako vysvetľuje zástupca riaditeľa platobného oddelenia PBoC Mu Changchun, „musíme si naplánovať daždivý deň.“

DCEP je v podstate centralizovaná distribuovaná kniha – alebo, ako povedal HashKey Hub, „‚ Degradovaný ‘blockchain iba s jedným uzlom“ – a mobilné peňaženky, ktoré ho podporujú, sú údajne v pokročilej fáze testovania v Shenzhene, Xiong’ane, Chengu a Suzhou. Navyše, Starbucks a McDonald’s sú údajne už zapojený do projektu.

V Európe Európska centrálna banka (ECB) potvrdila, že v roku 2006 pracuje na digitálnej mene centrálnej banky reč zverejnené 11. mája 2020.

Podľa ECB bol vývoj CBDC podnietený možnými zmenami v platobnom správaní Európanov. „Chceli by sme zachovať ich priame spojenie s konečným vlastníkom našej meny udržaním ich prístupu k záväzkom centrálnej banky v eurách,“ vysvetlila centrálna banka.

ECB však tiež poznamenáva, že nevidí signály, že európska verejnosť je vo všeobecnosti ochotná opustiť hotovosť – to znamená, že dopyt po bezhotovostnej spoločnosti nevyplýva z obyvateľstva.

Existuje dopyt ísť bezhotovostne?

Viera Európskej centrálnej banky, že populácie, ktoré sa v súčasnosti nezaujímajú o digitálne meny centrálnych bánk, odznela aj z predstavenstva spoločnosti Visa. Iba niekoľko dní po oficiálnom zverejnení patentovej žiadosti nadnárodnej spoločnosti poskytujúcej finančné služby, šéf kryptomeny spoločnosti Visa, Cuy Sheffield, tweetol svoju vieru, že spotrebitelia by boli pravdepodobne zmätení z toho, ako by CBDC v skutočnosti fungovali v bezhotovostnej spoločnosti..

Prístup k CBDC je vo všeobecnosti rozdelený do dvoch rôznych modelov. V jednom scenári by mohli používatelia uskutočniteľnú interakciu s centrálnymi bankami priamo prostredníctvom akejsi aplikácie podobnej vašej štandardnej aplikácii webového bankovníctva pre komerčnú banku alebo medzi bankami, napríklad Venmo. Tento model by pravdepodobne obmedzil problémy spojené s bankovníctvom čiastkových rezerv, aj keď by ďalej obmedzil finančné súkromie.

V druhom scenári by centrálne banky interagovali iba s komerčnými bankami – tak v súčasnosti funguje súčasný bankový systém. Z toho vyplýva, že spotrebitelia by naďalej komunikovali iba priamo so svojou komerčnou bankou – bez hotovosti.

Predstava, že väčšina ľudí nemá základné znalosti o tom, ako v súčasnosti interagujú komerčné banky a centrálne banky, je tým, čo sťažuje implementáciu CBDC – najmä ak majú občania priamo komunikovať s nimi. Visa ‘Sheffield vysvetlil v tweet:

„Očakával by som, že väčšina spotrebiteľov vie, že hotovosť pochádza z„ banky “bez toho, aby pochopili rozdiel medzi centrálnou bankou a komerčnou bankou, a že keď idú vyberať hotovosť do bankomatu, prevádzajú prísľub zo svojej banky na jednu od centrálnej banky […] Ak teda centrálna banka vydáva „digitálnu hotovosť“, ako vysvetlí bežným spotrebiteľom, v čom sa CBDC líši od digitálnych vkladov, ktoré dnes majú v komerčných bankách? “

Sheffield sa domnieva, že tento všeobecný nedostatok porozumenia o tom, ako fiatové meny skutočne fungujú, odrádza centrálne banky od ponuky CBDC orientovaných na spotrebiteľov. Centrálne banky by v podstate museli vytvoriť „vražednú aplikáciu“, s ktorou by spotrebitelia ľahko a pohodlne komunikovali – čo zjavne nie je niečo, čo by v tejto fáze vyvíjali príliš horlivo. Sheffield vysvetlil ďalej:

„Ak sa centrálna banka rozhodne ponúknuť digitálnu peňaženku priamo spotrebiteľom, potom by sa CBDC a centrálna banka štandardne museli stať značkou pre domácnosť, ale zdá sa, že väčšina operátorov nebude tento prístup brať vážne z dôvodu prevádzkových problémov [.] “

Spoločnosť OKEx Insights požiadala Sheffield o komentár, ale v čase tlače nedostala odpoveď.

Vlákno Sheffieldu na Twitteri je zálohované používateľom nedávna správa od podnikovej blockchainovej firmy R3, ktorá tvrdí, že žiadna centrálna banka v súčasnosti nevyvíja CBDC orientované na zákazníka. Digitálne meny, na ktorých sa pracuje, sú skôr úplne veľkoobchodné – to znamená, že sú určené pre komerčné banky. Správa uvádza, že „na rozdiel od veľkoobchodného CBDC maloobchodný CBDC v súčasnosti vo výrobe neexistuje.“

To všetko však nemusí nevyhnutne znamenať, že v nadchádzajúcich rokoch alebo desaťročiach nebudú bezhotovostné spoločnosti postupne zavádzané. Ak a kedy také budú, ako bude bitcoin – kryptomena, ktorá viedla k tradičnému financovaniu prehodnotiť svoje modely – zapadajú do bezhotovostného sveta?

Bitcoin v bezhotovostnej budúcnosti

Skutočná hodnota bitcoinu v dnešnom svete je stále vec debaty. Ešte viac sa diskutuje o hodnote, ktorú by popredná kryptomena poskytla v bezhotovostnej budúcnosti.

Peniaze sú v prvom rade jednoduché a úspešné, a to aj napriek preukázateľným nepríjemnostiam súvisiacim s ich fyzickou podstatou. V tejto chvíli v histórii jednotlivci na celom svete chápu, že fyzické bankovky a mince majú určitú formu hodnoty podporovanej vládou a osobné platby môžu prebiehať rýchlo a ľahko.

Sekundárne sú hotovosť relatívne súkromné ​​- to, čo mnoho jednotlivcov, ktorí s nimi obchodujú, považuje za samozrejmosť. S fyzickými bankovkami a mincami sa môže obchodovať peer-to-peer jednoducho tak, že sa bankovky odovzdajú jednej osobe druhej. Hotovosť má schopnosť byť bez povolenia – čo znamená, že sa dvaja ľudia môžu teoreticky zúčastniť na hotovostnej transakcii – sú odolné voči cenzúre (hotovostná transakcia sa nedá zmraziť alebo zvrátiť tak, ako to dokáže digitálna) a súkromné ​​(v tom zmysle že hotovostné transakcie nie je možné ľahko vysledovať a nezanechávajú digitálny nemenný záznam).

Bitcoin je tiež bez povolení a odolný voči cenzúre. Je to však prinajlepšom iba pseudosúkromné. Bitcoiny sa vymieňajú na distribuovanej verejnej knihe v a polosúkromná móda – čo znamená, že ktokoľvek a každý môže nezávisle overiť, či došlo k transakcii.

Distribuovaná verejná kniha bitcoinu nemenne zobrazuje použité adresy verejnej peňaženky a uskutočnené sumy, ale totožnosť účastníkov nie je tak ľahké určiť – čo vedie mnohých k mylnému presvedčeniu, že transakcie v bitcoinoch sú úplne súkromné ​​a anonymné.

Skutočné možnosti bitcoinu v oblasti ochrany súkromia však závisia od mnohých faktorov – vrátane toho, akú bitcoinovú peňaženku používate (a informácie o identite, ktoré ste jej poskytli) a spôsobu pripojenia k internetu. Analýzou údajov v transakciách a okolo nich môžu vlády, spoločnosti zaoberajúce sa analytikou blockchainu alebo dokonca schopní jednotlivci teoreticky identifikovať a sledovať záznam vašich BTC transakcií s nemennou presnosťou. To viedlo k vytvoreniu rôznych coinov na ochranu súkromia, ako napríklad Monero (XMR) a Zcash (ZEC), ktoré zahmlievajú identifikačné podrobnosti transakcie.

Problémy so skutočnou anonymitou pri používaní bitcoinu majú veľkú časť odhalený myšlienka, že BTC je menou voľby pre zločincov – aj keď tento názor vo verejnej predstavivosti stále pretrváva a hlavné médiá.

Hotovosť – so svojimi vlastnými vlastnosťami v oblasti ochrany súkromia – zostáva skôr voľbou typu go-to pre nezákonné transakcie. Z tohto a ďalších dôvodov majú rôzne vlády po celom svete záujem na odstraňovaní hotovosti zo spoločnosti. Objektívne by sa tým zvýšil objem finančného dohľadu a kontroly zo strany vlád.

Pretože bitcoin neposkytuje vyššiu úroveň ochrany súkromia, jeho hodnota v bezhotovostnej budúcnosti môže byť úplne odvodená od jeho nepovoleného a voči cenzúre odolného charakteru. Za predpokladu, že je v tejto hypotetickej budúcnosti stále legálne obchodovať s BTC, môžu jednotlivci stále preukázateľne prenášať hodnotu cez hranice bez potreby sprostredkovateľa – a nikto by nemohol cenzúru tejto transakcie.

Okrem toho je zrejmé, že bitcoin bude stále považovaný za rastúci uchovávateľ hodnoty a zaistenie proti inflačným menovým politikám – sentiment, ktorý nedávno zopakoval slávny makro investor Paul Tudor Jones – a mnohí ako špekulatívnu investíciu.

Bitcoin prináša výhody pre ne-bitcoinerov

Iní sa však na rolu bitcoinu v budúcej bezhotovostnej spoločnosti pozerajú z iného uhla pohľadu.

Tvrdí to nezávislý výskumník kryptomien Hasu, otázkou nie je to, kam sa BTC hodí v uvedenom scenári, ale skôr to, ako ovplyvňuje iné peniaze – a naopak. V rozhovore s OKEx Insights Hasu poznamenal, že existuje „spätná väzba medzi bitcoinmi a inými peňažnými systémami na trhu“, pričom poznamenal:

„Bitcoin existuje na trhu a existencia konkurencie môže riadiť vývoj jedným alebo druhým smerom. Závisí to, čo si ľudia na ich peniazoch vážia. Ďalšie peniaze existujú na trhu s bitcoinmi, ktorý ovplyvňuje ich smerovanie. “

Podľa Hasu to nemusia byť práve bitcoineri, ktorí z existencie kryptomeny ťažia najviac. Z jej prítomnosti môžu skôr získať tí, ktorí s BTC ani neinteragujú. Hasu vysvetlil:

„Mám jednu tézu, že najväčšia výhoda bitcoinu na tomto svete nebude plynúť pre držiteľov bitcoinu, ale pre držiteľov iných bitcoinov – pretože už existujúca bitcoin núti ďalšie systémy zlepšovať sa. To isté platí pre CBDC. CBDC vyvinuté vo svete, kde ľudia môžu používať bitcoin ako alternatívu, bude musieť byť konkurencieschopnejšie. Napríklad by musel používateľom ponúknuť lepšie záruky ochrany súkromia. “

Hasu pre OKEx Insights uviedol, že vďaka bitcoinu si ľudia, všeobecne povedané, lepšie uvedomujú rámce, v ktorých môže mena fungovať. Pred kryptomenami ľudia nedávali toľko pozornosti do vecí ako súkromie, predvídateľnosť, náklady a rýchlosť transakcie v súvislosti s fiat menou, ktorú používali. „Bitcoin funguje ako kontrola návrhu a správy CBDC,“ vysvetlil Hasu pred záverom:

“Dalo by sa povedať, že vďaka bitcoinu sa ľudia k peniazom stavajú otvorenejšie.”

OKEx Insights predstavuje analýzy trhu, podrobné funkcie a vybrané správy od krypto profesionálov.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map