Spätný pohľad 2020: Porovnanie najlepších investícií v tomto roku, od zániku do rozmachu

Bližší pohľad na niektoré z najvýkonnejších kryptomien a tradičných aktív v tomto roku

Okrem idealistických konceptov finančnej slobody je krypto nepopierateľne vzrušujúci priestor so svojimi divokými výkyvmi cien a bezprecedentnými ziskami, ktoré vedú k bujarým špekuláciám a niekedy k bohatstvu cez noc..

Po raste do závratných výšok v roku 2017 cena bitcoinu (BTC) utrpela medvedie kúzlo, ktoré sa medzi decembrom 2018 a marcom 2019 obchodovalo pod 4 000 dolárov. Ceny kryptomeny sa však v druhej polovici roku 2019 odrazili a BTC sa obchodovalo nad 10 000 dolárov za začiatok roku 2020 – teda až kým v marci tohto roku opäť neklesol pod 4 000 dolárov.

Konkrétne to bolo 12. marca dabované "Čierny štvrtok" (hoci krach trval v Európe a Ázii od 12. do 13. marca), že tradičné aj kryptotrhy sa náhle prepadli v dôsledku paniky vyvolaného výpredaja vyvolaného zvyšujúcim sa počtom prípadov COVID-19. Keď sa veľkosť pandémie náhle zamerala na USA, americké akciové trhy prešli najväčším jednodňovým poklesom asi za 30 rokov.

Zatiaľ čo sa tradičné trhy na druhý deň trochu zotavili, bitcoiny a kryptomeny naďalej klesali, pričom cena vedúcej digitálnej meny do 13. marca stratila okolo 50%. Tí, ktorí mohli mať to šťastie, že investovali na trhu o dno marcového krachu malo v novembri potenciál dosiahnuť značné zisky, keď sa cena bitcoinu dotkla takmer 19 400 dolárov.

Realita nepredvídateľnosti bitcoinu je teda zrejmá z cenovej akcie od 25. novembra, kedy bol koncept tohto článku prvýkrát koncipovaný. Bitcoin bol v tom čase blízko svojho historického maxima, odvtedy však prešiel zásadnou korekciou a v čase písania tohto článku sa obchodoval za viac ako 17 000 dolárov. Zdá sa, že tento posledný pokles je podporovaný obavami z možného regulačného zásahu proti kryptomien v USA. Zatiaľ nie je jasné, ako rýchlo sa hlavné digitálne aktívum zotaví, zdá sa, že 24. až 24. novembra bola zaznamenaná krátkodobá až strednodobá špička 25.

Táto súčasná korekcia nám tiež dáva kompletný cyklus analýzy, preto sme sa rozhodli vykonať porovnanie potenciálnych výnosov, ktoré by priniesli 1 000 dolárov investovaných do rôznych tradičných a kryptoaktív 13. marca, ak by sa predali 24. novembra..

V tejto správe sme sa pozreli na 10 najlepších kryptoaktív zoradených podľa ich trhového kapitalizmu na OKEx, ako aj na náš token platformy OKB. Medzitým sme z tradičnej strany zahrnuli zlato, akcie Tesly (TSLA) a globálne akciové indexy ako Nasdaq 100 (uvedené v USA), Nikkei 225 (uvedené v Japonsku) a FTSE 100 (uvedené vo Veľkej Británii) . Najprv diskutujeme o výkonnosti BTC, až potom o altcoinoch a končíme s tradičnými výhodami.

Aj keď nákup v spodnej časti a predaj v hornej časti je spôsob, ako dosiahnuť maximálny zisk, pre toto porovnanie budeme predpokladať, že účastníci trhu kúpili uvedené aktíva v hodnote 1 000 dolárov za najnižšie ceny 13. marca a predali ich za najnižšie ceny. ceny 24. novembra (na rozdiel od ich najvyšších, otváracích alebo zatváracích cien). Výsledkom tejto retrospektívnej metódy je výpočet ziskov, ktoré by bolo možné dosiahnuť relatívne reálnejšie, na rozdiel od tých, ktoré by si vyžadovali nepravdepodobnosť dokonalého načasovania trhu..

Bitcoin (BTC / USDT) zaznamenal zhruba 374% návratnosť investícií

Denný graf trhu OKEx BTC / USDT od 13. marca do 24. novembra 2020. Zdroj: TradingView

Bitcoin sa tento rok vrátil na úkor inštitucionálneho záujmu, prijatia maloobchodu a rozsiahleho nákupu spoločností ako Square, MicroStrategy a nedávno PayPal. Zatiaľ čo popredná digitálna mena v čase písania tohto článku prechádza korekciou, zverejnila svoju poslednú najvyššiu zelenú sviečku 24. novembra, pričom na trhu OKEx BTC / USDT dosiahla maximálnu hodnotu zhruba 19 380 dolárov a minimálnu hodnotu 17 990 dolárov..

Investícia 1 000 dolárov do bitcoinu, keď sa 13. marca obchodovala za zhruba 3 792 dolárov, by vás dostala okolo 0,2637 BTC, čo bolo v najnižšom bode 24. novembra zhruba 4 744 dolárov – čo predstavuje zisk 374,43%.

Aj keď sú tieto čísla na tradičných trhoch stále pomerne neslýchané, bitcoin zďaleka nie je najvýkonnejším z kryptomien a tradičných trhov, ako uvidíme nižšie.

Najlepšie altcoiny zaznamenali návratnosť investícií až 967%

Denný graf OKEx BTC / USDT a rôzne altcoiny od 13. marca do 24. novembra 2020. Zdroj: TradingView

Napriek tomu, že bitcoin je lídrom na trhu a bol ponúkaný ako najvýkonnejšia investícia predchádzajúceho desaťročia, v dňoch 13. marca – novembra ju ľahko prekonali špičkové altcoiny. Rozsah 24. Je to z niekoľkých dôvodov, vrátane dostupnosti altcoinov z hľadiska ceny za mincu a výslednej vhodnosti pre špekulácie. Aby sme však vylúčili extrémne nestále a ľahko manipulovateľné coiny, uvažujeme iba o najlepších kryptomenách z hľadiska trhovej kapitalizácie.

V čele balíka sú Chainlink (LINK), Ada (ADA), Ether (ETH)

LINK bol lídrom altcoinov s obrovským ziskom 967%, ale za ním boli tesne nasledovaní Cardano’s Ada (ADA) a Ethereum’s Ether (ETH) – so zvýšením o 734%, respektíve 566%. Hviezdny výkon LINKu bol čiastočne spôsobený rozmachom decentralizovaného financovania a humbukom okolo blockchainových orákul – a čiastočne vďaka jeho silnej komunite a rastúcej užívateľskej základni.

1 000 dolárov investovaných do nástroja LINK v najnižšom bode krachu Čierneho štvrtka predstavovalo neuveriteľných 10 670 dolárov za najnižšiu cenu zaznamenanú 24. novembra – takmer o 6 000 dolárov viac ako zisky z rovnakej investície do BTC.

Rovnaká suma USD vložená do ADA alebo ETH v marci mala hodnotu 8 340 USD a 6 660 USD 24. novembra..

ADA, napriek tomu, že ide o pomaly sa rozvíjajúci projekt, je podporená tímom, ktorý vzbudzuje rešpekt v priestore. Pretože investori sa všeobecne snažia držať plné mince – na rozdiel od zlomku mince – relatívne "lacno" coiny sú atraktívnejšie a nakupujú sa vo väčších objemoch, čo sa často prejaví v podstatných ziskoch počas všeobecných kryptomien. Ako taká, ADA veľmi profitovala z toho, že bola najlacnejšia z najlepších mincí. 

ETH tiež profitoval z DeFi humbuku, ale nedávno ocenil vďaka blížiacej sa aktualizácii na Ethereum 2.0. Pri väčšej modernizácii siete sa zavedie mechanizmus konsenzu typu proof-of-stake, ktorý si vyžaduje účasť najmenej 32 ETH a získavanie odmien. To prirodzene povzbudzuje investorov, ktorí sa chcú podieľať na novom ekosystéme, aby hromadili ETH.

OKB a zvyšné top alty vidia až 397% zisky

Zvyšných 10 najlepších kryptomien zaznamenalo medzi 13. marcom a 24. novembrom nasledujúce prírastky z hľadiska hodnoty USD: XRP (397%), XLM (327%), LTC (254%), OKB (192%), BSV (128%) ) a BCH (125%).

XRP bol tiež jedným z najväčších výnosov v roku 2017, najmä kvôli humbuku okolo jeho bankových partnerstiev, ako aj všeobecným špekuláciám motivovaným časom. XLM, ktorý je celkovo klonom XRP – keďže oba projekty zdieľajú zakladajúceho člena, Jed McCaleb – vo všeobecnosti sleduje cenovú akciu svojho predchodcu, zatiaľ čo litecoin (LTC) často robí to isté so svojim archetypom, bitcoinom.

OKB, platformový token spoločnosti OKEx, ťaží z programu spätného výkupu a vypaľovania burzy. Investícia 1 000 dolárov v OKB, keď 13. marca dosiahla svoje denné minimum, sa mohla 24. novembra predať za minimálne 2 920 dolárov – nárast o 192%.

Napokon si obe bitcoinové vidlice na tomto zozname, Bitcoin Cash (BCH) a Bitcoin SV (BSV), počínali pomerne slabo, len sotva zdvojnásobili hypotetickú počiatočnú investíciu v tomto časovom období..

Akcie viedol Tesla (TSLA), a to až o ~ 424%

OKEx BTC / USDT, rôzne akciové indexy a denný graf trhu TSLA od 13. marca do 24. novembra 2020. Zdroj: TradingView

Akciové trhy po celom svete si tento rok počínali primerane dobre vďaka mnohým balíkom ekonomických stimulov a ďalším vládnym opatreniam na pomoc podnikom – vrátane pôžičiek na mzdy a zníženia úrokových sadzieb – v reakcii na globálnu pandémiu COVID-19..

Výsledkom je, že globálne akciové indexy, ako napríklad Nasdaq 100, Nikkei 225 a FTSE 100, zaznamenali počas nášho vopred určeného cyklu dvojciferné zisky. FTSE 100 zaznamenal od marca do novembra rast o 20,93%, pričom si počínal len o málo lepšie ako zlato (pozri nižšie). Jeho rast bol však pozoruhodne nižší ako výkon Nikkei 225 a Nasdaq 100, ktoré sa zvýšili o 55,19%, respektíve 62,67%.

Hviezdnym hráčom však bola spoločnosť Tesla, ktorá v rovnakom časovom rámci zhodnotila viac ako 420% – prekonala tak 374% stúpanie Bitcoinu. Aj keď tieto údaje nie sú bežné pre akcie, cenová výkonnosť TSLA bola trochu odľahlá. Jeho výbušný rast pomohol Elonovi Muskovi predbehnúť Bill Gates sa od 24. novembra stane druhým najbohatším človekom na svete.

Ak by investícia 1 000 dolárov do indexov akciových trhov Nikkei 225 a Nasdaq 100 dosiahla do konca nášho cyklu hodnotu okolo 1 550 a 1 620 dolárov, rovnaká investícia do spoločnosti Tesla by mala hodnotu 5 241 dolárov.

Zlato (XAU / USD) prinieslo domov bezpečných 19,65%

Denný graf XAU / USD a OKEx BTC / USDT od 13. marca do 24. novembra 2020. Zdroj: TradingView

Zlato, ktoré sa považuje za bezpečné útočisko, sa tento rok darilo uprostred paniky COVID-19, najmä preto, že projekcie globálnej ekonomiky boli v období júl – august slabšie..

XAU, čo predstavuje trójsku uncu zlata, sa 13. marca obchodovalo za 1504 dolárov na najnižšom bode, 24. novembra sa však pohybovalo na hodnote 1 800 dolárov – zisk 19,65%. Investícia do zlata v hodnote 1 000 dolárov počas tohto cyklu by mala za následok návratnosť zhruba 1 196 dolárov.

Najvyšší bod za zlatom bol však 6. augusta, keď sa obchodovalo za 2 063 dolárov (denné maximum) a investícia 1 000 dolárov z 13. marca by priniesla späť 1 350 dolárov.

Napriek dobre zakorenenej pozícii zlata ako populárneho aktíva, ku ktorému sa v čase krízy hrnú investori, bola jeho výkonnosť voči bitcoinu v tomto časovom rámci dosť slabá.

Nákup pizze za BTC 13. marca vs. 24. novembra vs. pred 10 rokmi

Tento článok som vlastne začal písať kvôli pizze. Ako dobre vedia tí v krypto priemysle, cena pizzového koláča v BTC sa od mýtického obdobia stala akousi mémou. "Deň bitcoinovej pizze" späť v roku 2010. 22. mája 2010 zaplatil istý Laszlo Hanyecz 10 000 BTC za dva koláče od spoločnosti Papa John’s – to je 5 000 BTC za koláč, čo je pri súčasných kurzoch zhruba 86,5 milióna dolárov.

Náš tím v spoločnosti OKEx plánoval práve minulý týždeň pizzu, za ktorú by sme dostali náhradu v BTC. Prinútilo ma to premýšľať o tom, koľko by sme získali, keby sme mali pizzu okolo havárie 12. – 13. marca.

Za predpokladu, že by som minul asi 25 dolárov na pizzu, vypočítal som, že 25 dolárov v BTC počas "Čierny štvrtok" Zlyhanie by malo k 24. novembru 2020 hodnotu najviac 127 dolárov, alebo najmenej 118 dolárov (podľa maxima a minima BTC v ten deň). Nie zlé.

Nakoniec, aj keď je bitcoin lídrom v tomto priestore, jeho zisky za posledných osem mesiacov blednú v porovnaní so ziskami niektorých altcoinov a dokonca aj tradičných akcií, ako sme videli vyššie. To znamená, že takmer všetky tieto altcoiny sú stále na míle vzdialené od svojich najvyšších cien, ktoré dosiahli v histórii býka v roku 2017 – cena ETH je stále o 60% nižšia ako ATH a ADA aj XRP sú o viac ako 85% nižšie. 24. novembra sa naopak BTC obchodovalo iba o 3% nižšie ako jeho ATH vo výške 20 000 dolárov.

Toto zdôrazňuje scenár vysokého rizika a odmeny, ktorý sa ukázal ako typický pre digitálne aktíva – ale počas býčích trhových kúziel má tendenciu byť zabudnutý. Aj napriek veľkému býčemu behu od marca, investori, ktorí kupovali tieto altcoiny za alebo blízko svojich historicky vysokých cien, stále utrpeli nerealizované straty, pokiaľ ide o maximá zverejnené 24. novembra.

Keď som premýšľal, koľko by som získal na hypotetickej pizzerii v marci, uvedomil som si, ako málo to bolo v porovnaní s hodnotou BTC tej istej pizze v roku 2010. Iste, čerstvá pizza chutí lepšie ako 10-ročný koláč, ale nie o 773 999 900% lepšie.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map