Technické ukazovatele pre krypto

Technická analýza je dôležitou súčasťou obchodovania, bez ohľadu na to, či ste obchodníkom s akciami alebo kryptomenami, štúdium historických pohybov cien, vzorcov a ďalších údajov súvisiacich s obchodovaním by pomohlo identifikovať obchodné príležitosti a predpovedať smerovanie ceny. Technická analýza sa často používa v akciách, futures, komoditách, devízových kurzoch a iných triedach aktív. V ére blockchainu obchodníci s kryptomenami prijímajú metódy starého sveta do krypto priestoru a snažia sa vyvinúť nové analytické nástroje šité na mieru tejto rozvíjajúcej sa triede aktív..

Bollingerove kapely

Toto je jeden z najpoužívanejších ukazovateľov v obchodovaní, ktorý je pomenovaný po Johnovi Bollingerovi, americkom správcovi aktív a technickom analytikovi. Bollingerove pásma definované súborom čiar vykreslili dve štandardné odchýlky (pozitívne a negatívne) od jednoduchého kĺzavého priemeru ceny cenného papiera (zvyčajne 20-SMA). Pretože štandardná odchýlka je mierou volatility, keď sa trhy stanú volatilnejšími, pásma sa rozširujú, a tým je väčšia možnosť opustenia obchodu; počas menej volatilných období pásma klesajú, čo by mohlo byť potenciálnym znakom zvyšujúcej sa volatility a mohlo by to byť vstupným bodom obchodu.

Mnoho obchodníkov navyše verí, že keď sa ceny priblížia k hornému pásmu, môže to byť na trhu prekúpené. Naopak, keď sa ceny pohybujú bližšie k dolnému pásmu, znamená to prepredanie na trhu.

Nasleduje denný graf BTC / USDT s Bollinger Bands, ktorý je príkladom toho, ako pásma predpovedali cenové smery a uvádzali možné vstupné a výstupné body.

Zdroj: OKEx (www.tradingview.com)

V čase písania tohto článku sa dvojica obchodovala iba pod 12 000 a už sa dostala do horného pásma. Medzitým bola hybnosť relatívne nízka, čo naznačuje, že nedávnej rally BTC by mohla dochádzať para..

Bollingerove pásma sú však iba jedným z mnohých ukazovateľov, ktoré obchodníkom pomáhajú pri rozhodovaní o volatilite trhu, a nejde o samostatný systém. Obchodníci ho zvyčajne používajú spolu s inými technickými ukazovateľmi, aby získali jasnejší obraz a analýzu.

Fibonacciho retracement

Toto je technický indikátor, ktorý umožňuje analytikom identifikovať možné oblasti podpory alebo odporu pomocou sady špeciálneho pomeru, ktorý je založený na zlatom pomere, špeciálnom čísle s jedinečnými vlastnosťami v matematike a geometrii a ktoré sa bežne vyskytuje v prírode, umení, a architektúra.

Primárne úrovne Fibonacciho retracementu sú 23,6%, 38,2%, 61,8% a 78,6%. 50% tiež často používajú obchodníci, nejde však o oficiálny Fibonacciho pomer. Prečo sú teda tieto percentuálne čísla dôležité? Pretože ukazujú, koľko predchádzajúceho ťahu cena vysledovala alebo opravila.

Pozrite sa na denný graf ETH / USDT s úrovňami návratu Fibonacciho. Tri biele políčka sú príkladmi hľadania referenčných úrovní. Tento pár obchoduje v rozmedzí od polovice júla a podpora okolo 200 sa zdá byť silná, čo je 23,6% z Fibonacciho retracementu, pokiaľ ide o vysoké a nízke hodnoty. Tento pár však urobil dva pokusy o prelomenie úrovne 38,2%, ale neúspešne, čo považovalo za značný odpor.

Zdroj: OKEx (www.tradingview.com)

Rovnako ako iné ukazovatele, ani obchodníci by sa nemali spoliehať iba na to, že Fibonacci Retracement nastaví svoju stop loss alebo určí vstupný bod. Oveľa viac využíva Fibonacciho štúdie v spojení s inými formami technickej analýzy.

RSI

Index relatívnej sily alebo RSI je indikátor hybnosti, ktorý meria rýchlosť a zmenu cenových pohybov. Pomáha obchodníkom vyhodnotiť, či je aktívum predané alebo prepredané. Hodnota RSI je od 0 do 100. Keď hodnota RSI dosiahne 70 alebo viac, aktívum sa považuje za prekúpené. Keď hodnota RSI klesne na 30 alebo menej, znamená to, že by mohlo dôjsť k prepredaniu diela.

Dôležitejšie je, že rozdiely v RSI a cene aktív by mohli naznačovať vývoj možného nového trendu. Napríklad tu denný graf BCH / USDT. V apríli sme videli, že pár sa obchodoval v rozmedzí 250 až 325, RSI však priniesla prekúpené čítanie a vyskytla sa medvedia divergencia, po ktorej nasledovala cenová korekcia asi na dva týždne. To isté sa stalo opäť v máji, došlo k medvedej odchýlke prašníka, po ktorej nasledovala v júni cenová korekcia.

Zdroj: www.tradingview.com

Záver

V oblasti technickej analýzy je čo skúmať, obchodníci a analytici vo finančnom svete použili stovky signálov, vzorcov a ukazovateľov. Technické štúdie umožňujú obchodníkom prijímať múdrejšie rozhodnutia a lepšie predpovedať budúci cenový pohyb na základe historických údajov a štatistík. Na druhej strane, základná analýza je rovnako dôležitá počas procesu prijímania obchodných rozhodnutí. Ak vo svete tradičných financií je fundamentálnou analýzou štúdia skutočnej hodnoty spoločnosti v kryptopriestore, bude to proces zisťovania, či je minca nad alebo podhodnotená. Investori budú môcť získať väčší a úplnejší obraz pri využívaní svojich vlastných základných a technických due diligence pred investovaním alebo vstupom do obchodu.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map