The Rise of Compound: Hype-Driven Bubble alebo indikátor sily DeFi?

Zložený hype obrázok

Popredného producenta decentralizovaného finančného protokolu nedávno rýchlo predbehol ďalší protokol DeFi s názvom Compound. Spoločnosť Maker, ktorá je založená na sieti Ethereum, si od roku 2018 udržiavala popredné miesto v DeFi, pokiaľ ide o celkovú hodnotu USD držanú alebo „zamknutú“ v protokole, zatiaľ čo zlúčenina sa od polovice júna zvýšila v popularite.

Nedávny nárast spoločnosti Compound bol aspoň čiastočne spojený so spustením jej tokenu riadenia, spoločnosti COMP, ktorej distribúcia sa začala 16. júna. cena KOMP sa viac ako strojnásobil na 223 dolárov – s hodnota uzamknutá v protokole k 30. júnu dosiahol takmer 640 miliónov dolárov.

Rastúci dopyt po tokenoch COMP priniesol úžitok aj celému trhu DeFi, pričom celkový objem aktív blokovaných vo všetkých protokoloch stúpol od polovice júna z 1 miliardy na 1,64 miliardy dolárov, tvrdí DeFi tracker DeFi Pulse.

Celková hodnota (USD) uzamknutá v DeFi. Zdroj: DeFi Pulse

Zloženie: Nový a obľúbený vodca spoločnosti DeFi

Compound je decentralizovaný protokol peňažného trhu na požičiavanie a požičiavanie kryptomien. Jeho trh v súčasnosti podporuje deväť aktív:

 1. Token základnej pozornosti (BAT)
 2. USD mince (USDC)
 3. Éter (ETH)
 4. Tether (USDT)
 5. Stablecoin výrobcu Dai (DAI)
 6. Zabalený bitcoin (WBTC)
 7. Augurova reputácia tokenu (REP)
 8. Token 0x ZRX
 9. Sai (SAI)

Najprv zakladateľ spoločnosti Robert Leshner odhalený model riadenia protokolu s tokenom ERC-20 COMP 26. februára.

Projekt sa posunul o krok bližšie k decentralizácii v apríli, keď sa uskutočnilo riadenie komunity vymenený administratívny tím pri správe zloženého protokolu. Po dvoch mesiacoch verejného testovania komunita projektu prešla návrh správy a riadenia 007, ktorá definovala, ako bude protokol distribuovať tokeny používateľom 15. júna 2020. Distribúcia COMP sa očakáva dokončenie o štyri roky.

Používatelia sa môžu zúčastňovať na procese správy spoločnosti Compound pomocou tokenov COMP na hlasovanie o návrhoch komunity.

3 dôvody, prečo dopyt COMP rastie

Po oznámení ohľadne distribúcie tokenov nahradil Compound Maker ako popredný protokol DeFi. Najzrejmejšie dôvody rastúceho dopytu po COMP sú tri:

 1. Záujem Spoločenstva o COMP od jeho uvedenia na trh
 2. Určité aktíva v spoločnosti Compound majú vyššie ako priemerné výnosy
 3. Viaceré burzy kryptomien – vrátane OKEx – majú uvedené COMP

Záujem Spoločenstva

Systém odmeny spoločnosti Compound umožňuje používateľom zarobiť extra COMP za akékoľvek výpožičné a výpožičné aktivity v protokole. Je to podobné ako v prípade systému cashback, v rámci ktorého dostávajú používatelia platby, keď si požičiavajú alebo požičiavajú.

Ak sú používatelia nadšení hlasovať za komunitné návrhy spoločnosti Compound, je to pre nich stimulom k „farmárčeniu“ alebo zarobeniu spoločnosti COMP požičiavaním alebo požičiavaním aktív v spoločnosti Compound, aby sa mohli aktívnejšie zapájať do procesu riadenia..

Vysoké výnosy

K pôžičkovým a výpožičným aktivitám používateľov kombinácie tiež prispievajú relatívne vysoké výnosy ponúkané pre niektoré z podporovaných aktív v protokole. Napríklad BAT má ročný percentuálny výnos pre veriteľov v spoločnosti Compound, ktorý je v súčasnosti na úrovni 14%. To je predovšetkým APY vyššie ako požičiavanie BAT na iné protokoly DeFi, ako napríklad Nuo Network (5,42% APY) a Aave (4,06% APY).

Každý peňažný trh v spoločnosti Compound prijíma pohyblivú úrokovú sadzbu, ktorej hodnota kolíše na základe ponuky a dopytu podkladového aktíva na trhu. Úroková sadzba majetku, skrátka, stúpa, keď je majetok nedostatočný a obchodníci ho veľmi vyhľadávajú.

Výmena výpisov

Okrem komunitného záujmu o COMP a atraktívnych výnosov aktív, oznámenia o uvedení COMP na viacerých špičkových burzách digitálnych aktív tiež viedli k nedávnej popularite tokenu a protokolu..

23. júna, Coinbase Pro sa stala prvou významnou burzou na podporu zaradenia spoločnosti COMP pred jej uvedením na trh zameranú na retailových investorov Platforma Coinbase.

Spoločnosť COMP si získala veľkú pozornosť aj od obchodníkov s kryptomenami podľa svojich zoznamov na popredných burzách OKEx a Binance za posledný týždeň.

Je vzostup zlúčeniny bublinou?

Zatiaľ čo spoločnosť Compound získala rozsiahly záujem zo strany komunity, humbuk okolo jej tokenu môže byť ohromujúci a môže vyzerať ako bublina na trhu – najmä v podobnosti s počiatočnou bublinkovou ponukou alebo ICO, bublinou, ktorá vrcholila v roku 2017.

Od distribúcie COMP v júni začali používatelia farmárčiť svoje výnosy v snahe maximalizovať svoje výnosy. To tiež viedlo ku komunite obavy z potenciálnej bubliny – ktoré sa oplatí preskúmať podrobnejšie.

Menej skutočné plávajúce akcie znamenajú vyššiu volatilitu cien

Ako naznačuje prieskumník blockchainu Ethereum Etherscan, súčasná celková, úplne zriedená trhová kapitalizácia zlúčeniny je okolo 2,1 miliárd dolárov – to je celková ponuka COMP vynásobená cenou za token.

Ako bolo uvedené, kryptokomunita s takým vysokým ocenením vyjadrila obavy z citlivosti spoločnosti COMP na volatilitu cien – najmä z dôvodu jej nízkej likvidity. Pokiaľ ide o údaje spoločnosti Etherscan, celková trhová kapitalizácia cirkulujúcej ponuky tokenov COMP (tých, ktoré sú k dispozícii účastníkom trhu) predstavuje iba 25,6% z úplne zriedeného trhového stropu COMP. Avšak väčšinu tokenov zhromažďuje veľmi málo používateľov s top 10 adresami vlastniť 80,42% z celkovej ponuky žetónov.

Skutočná obehová ponuka môže byť navyše oveľa menšia ako uvedená obehová ponuka, čo umožňuje krátkodobé výkyvy cien..

Zlúčenina by mohla byť „extrémne nadhodnotená“

Humánny trh obklopujúci zlúčeninu – a všeobecne decentralizované financovanie – je potenciálnym indikátorom trhovej bubliny s tokenmi DeFi, ktoré ukazujú nadhodnotené násobky (t. J. Pomery, ktoré pomáhajú hodnotiť finančnú výkonnosť).

V pípanie od 21. júna sa Julien Thevenard z blockchainovej spoločnosti rizikového kapitálu Fabric Ventures pokúsil odvodiť skutočnú hodnotu zlúčeniny pomocou relatívnych ocenení. Porovnal kryptoburzy a protokoly DeFi pomocou dvoch násobkov, pomeru ceny k zisku alebo P / E, pomeru a P / E celkovej kapitalizácie, aby porovnal trhovú hodnotu každého projektu s jeho príjmami.

Relatívne ocenenie na krypto burzách a protokoloch DeFi. Zdroj: Julien Thevenard

Zistenia Thevenarda naznačujú, že násobky výnosov protokolov DeFi, ako sú Compound a Maker, sú oveľa vyššie ako zisky z hlavných kryptoburz, ako sú Binance a Bitfinex.

Údaje tiež ukazujú, že zlúčenina má celkový P / E pomer trhového stropu 760x, čo je len druhé miesto od spoločnosti Maker, so 4 360x. Zlúčenina má tiež pomer P / E 200x, čo je oveľa vyššie ako v prípade historický priemerný pomer pre S&P 500 akcií, pri 13x – 15x.

Podľa Thevenarda je vysoké ocenenie spoločnosti Compound stávkou investorov na základe toho, že môžu hlasovať o budúcich výnosoch z akcií pomocou tokenov spoločnosti COMP a nádej na hromadné prijatie spoločnosti Compound, ktorá by slúžila ako dlhodobý faktor ceny spoločnosti COMP..

Thevenard výhradne zdieľal s OKEx Insights, že zatiaľ čo COMP explodoval na hodnote kvôli obmedzenej distribúcii tokenov a likvidite na burzách, je príliš skoro na to, aby sme označili vznik protokolu za bublinu. Tento týždeň v komentároch uviedol:

„Môže byť náročné oceniť protokol ako Compound, pretože je v plienkach a má značný priestor pre rast. Podobne ako pri ekvite v počiatočnom štádiu, veľká časť analýzy je založená na názore na budúcu vytvorenú hodnotu a prípadne na extrakcii hodnoty pre držiteľov tokenov..

Hodnota zloženého tokenu explodovala vďaka svojej malej distribúcii tokenov, a teda nízkej likvidite na burzách. Je však potrebné pripísať spoločnosti Compound uznanie za jej tvorbu hodnoty. Len pred 10 dňami generoval protokol ročné príjmy vo výške 4 milióny dolárov. Dnes je to viac ako 100 miliónov dolárov. “

To znamená, že Thevenard stále odporúča opatrný prístup a hovorí spoločnosti OKEx Insights:

“Jeden tu musí byť opatrný, pretože dôvod, prečo sa poplatky za zlúčenie zvýšili 25-násobne za 10 dní, je silný apetít spoločnosti COMP na trhu.” To by sa mohlo zastaviť, ak by nám došli kupci.

Myslím si, že je príliš skoro na to, aby som vedel, či ide o bublinu – ocenenie vo vzťahu k hodnote zachytenej sieťou je už v porovnaní so začiatkom tohto mesiaca čoraz rozumnejšie. Na konci dňa môže byť užitočné vytvoriť humbuk a vytvoriť nové trhoviská. S napätím sledujem, ako v roku 2020 vyrastú zlúčeniny a ďalšie protokoly DeFi, ako sú Balancer a Curve. “

V pípanie od 29. júna, reagujúc na zistenia Thevenarda, kryptoanalytická firma Messari Ryan Watkins tvrdila, že relatívne oceňovanie nemusí byť v tomto okamihu správnym prístupom k oceňovaniu DeFi tokenov, v porovnaní s „počiatočnými startupmi“.

Vedec poznamenal, že relatívne ocenenia tokenov Defi majú obmedzenú použiteľnosť z dôvodu vyvíjajúcej sa tokenovej ekonomiky (alebo „tokenomiky“) protokolov DeFi, ale že výsledky ocenenia predstavujú kľúčové posolstvo – zložené a ďalšie protokoly DeFi sú „mimoriadne nadhodnotené“:

“Keď vezmete do úvahy všetky tieto problémy v kombinácii so skutočnosťou, že toľko z týchto projektov generuje také malé príjmy, že násobky sú absurdné, je ťažké vyťažiť z takýchto násobkov iné príležitosti, než že sú všetky tieto projekty mimoriadne nadhodnotené.”

Namiesto relatívneho ocenenia Watkins navrhol vyhodnotiť hodnotu protokolov DeFi pomocou „kombinácie kvalitatívnych a kvantitatívnych opatrení“. To by mohlo zahŕňať také faktory, ako je tím a komunita za tokenom, ako aj používatelia a ďalšie metriky rastu. Je pozoruhodné, že podobne holistický prístup je aj to, k čomu boli investori v roku 2017 nabádaní, aby používali na hodnotenie tokenov ICO.

Lennix Lai, riaditeľ finančných trhov v spoločnosti OKEx, sa tiež domnieva, že súčasná tokenomika zlúčeniny môže byť neudržateľná:

„COMP, ako aj ďalšie tokeny na obhospodarovanie výnosov, sú ďalším typom mechanizmov distribúcie tokenov na rozdiel od IEO [ponuka počiatočnej výmeny] alebo ICO. Účinok je zrejmý. Ako vidíte, aktíva v správe v DeFi dosahujú rekordné výšky – a to je riskantné.

Tokenomika narúša rýchlosť trhu s pôžičkami. Preto existuje veľká šanca, že model nie je príliš udržateľný. Predtým existoval mechanizmus ťažby obchodu a nebolo to pekné. “

Lai navyše navrhol, aby si poľnohospodári s úrodami boli vedomí potenciálnych, v súčasnosti neznámych problémov spôsobených motivačnými systémami protokolov DeFi:

„Farmári s výnosmi si musia v čase uvoľnenia svojich pozícií dávať pozor na likviditu, volatilitu a vzájomnú koreláciu pre každý vložený nestabilný token. Motivačný systém tokenov DeFi zvyšuje úrokové sadzby, čo naznačuje, že používatelia môžu vstupovať do nezmapovanej oblasti rizika. “

Je DeFi udržateľný?

Decentralizované financovanie zdanlivo vzniklo s vidinou odblokovania finančných služieb pre „bankovú“ populáciu – alebo pre tých, ktorým chýba prístup k tradičným financiám. Medzi kľúčové kategórie DeFi patria pôžičky, deriváty, výmeny a stávky.

Vitalik Buterin, spoluzakladateľ spoločnosti Ethereum, tweetoval nedávno prudký nárast popularity spoločnosti Compound skreslil pôvodnú víziu komunity o povahe DeFi. Verí najmä tomu, že vysoké úrokové sadzby, ktoré sú v súčasnosti k dispozícii v DeFi, naznačujú "dočasné arbitrážne príležitosti" alebo iný "neuvádzané riziká."

V samostatnom tweete Buterin uviedol, že on verí že vývoj DeFi by sa mal zamerať na „spevnenie a zlepšenie niekoľkých dôležitých základných stavebných kameňov“ ako sú syntetické tokeny založené na fiat menách a stablecoinoch.

Smerom k robustnejšiemu ekosystému

Okrem rastúceho záujmu a cien protokolov DeFi a ich tokenov môže popularita spoločnosti koniec koncov naznačovať, že sa buduje silnejší decentralizovaný finančný ekosystém..

Štatistika z Dapp.com ukazujú, že denný objem transakcií v spoločnosti DeFi raketovo stúpal od vydania COMP a dosiahol mesačné maximum 497 miliónov dolárov. Trhová kapitalizácia tokenov DeFi tiež zaznamenala drastický nárast od polovice júna, prudký na neuveriteľných 6,1 miliárd dolárov z Známka 2 miliardy dolárov začiatkom júna.

Denný objem transakcií DeFi v USD. Zdroj: Dapp.com

Avšak ďalšie kľúčové metriky v ekosystéme DeFi – napríklad počet používateľov – nezaznamenali po vzostupe zlúčeniny výrazný rast..

Thevenard pre OKEx Insights uviedol, že vzrušenie spoločnosti Compound by mohlo viesť k spusteniu ďalších projektov DeFi, čo by mohlo následne zvýšiť dôveru používateľov v budúcnosť DeFi. Vysvetlil:

„Vzrušenie okolo zlúčeniny je ďalším príkladom v DeFi, že dobré návrhy tokenov môžu stimulovať tvorbu hodnoty. Aj keď možno humbuk posilňuje dobré načasovanie výmeny výpisov a pôsobivý výkon programu COMP, myslím si, že sa tu buduje hodnota, ktorá dáva dôveru v budúcnosť DeFi.

Vďaka včasnej distribúcii vlastníctva výmenou za hodnotnú prácu môžu distribuované projekty ako Compound rozširovať komunity a budovať sieťové efekty oveľa rýchlejšie, ako by to dokázala kapitálová spoločnosť – čo je prospešné pre všetkých od tímu až po poskytovateľov likvidity. Očakávam, že uvidíme oveľa viac projektov v DeFi a tiež v iných oblastiach a distribuovať ich tokeny svojim najcennejším používateľom. “

Felix Mago, spoluzakladateľ viacerých ázijských adopčných spoločností založených na Dash (DASH), pre OKEx Insights uviedol, že sa tiež domnieva, že DeFi má potenciál odhaliť nové príležitosti vo finančnom sektore a uviedol:

„Osobne si myslím, že DeFi nie je len honosné slovo a má potenciál vytvárať pre ľudí skutočnú hodnotu a poskytovať nové príležitosti vo finančnom sektore. Všeobecne možno povedať, že som rád, že čoraz viac spoločností vstupuje do priestoru DeFi a prichádza s mnohými skvelými nápadmi a produktmi. “

Mago však tiež odporúča zaujať opatrný prístup k DeFi, najmä v tejto počiatočnej fáze vývoja ekosystému, a to spoločnosti OKEx Insights:

„To, či sú tieto nové nápady a produkty udržateľné, je ďalšou otázkou. Každý by mal vziať do úvahy, že vysoké výnosy a úrokové sadzby zvyčajne nesú vysoké riziká. Preto môžem každému iba odporučiť, aby si vykonal vlastný dôkladný výskum."

OKEx Insights predstavuje analýzy trhu, podrobné funkcie, originálny výskum & vybrané správy od krypto profesionálov.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map