Trh s pôžičkami DeFi dosahuje nové výšky v rámci novej konkurencie CeFi

DeFi Digest spoločnosti OKEx Insights je týždenné preskúmanie decentralizovaného finančného priemyslu.

Momentka z trhu DeFi

Trh s decentralizovaným financovaním si tento týždeň udržal svoju vzrastajúcu dynamiku, pretože celková hodnota uzamknutá v produktoch DeFi vzrástla z 12,01 miliárd dolárov na 13,65 miliárd dolárov. 

Uniswap si udržal pozíciu lídra na trhu s 22% podielom na trhu z celkovej hodnoty USD. Decentralizovaná burza mala tiež najväčšiu skupinu likvidity a udržala si dominanciu objemu obchodovania na 48%. Je pozoruhodné, že tento týždeň priemerný týždenný objem obchodov na DEX vzrástol o 5%.

V sfére decentralizovaných pôžičiek si spoločnosť Compound udržala prvenstvo s podielom na trhu 56%.

Na základe rastu úverov vzrástol trh DeFi o 13,6% v celkovej uzamknutej hodnoteNa základe rastu úverov vzrástol trh DeFi o 13,6% v celkovej uzamknutej hodnote. Zdroje: DeFi Pulse a DeBank

Trh s pôžičkami DeFi získal tento týždeň opäť trochu humbuk po krátkodobom ochladení v polovici septembra. Ako naznačuje poskytovateľ údajov DeFi Pulse, celková hodnota je uzamknutá iba v protokoloch decentralizovaného poskytovania pôžičiek dosiahol historické maximum 5,1 miliárd dolárov. 

Celková hodnota uzamknutá na trhoch DeFi a pôžičkách dosiahla historické maximum 13,65 miliárd dolárov, respektíve 5,1 miliárd dolárovCelková hodnota uzamknutá na DeFi a úverových trhoch dosiahla historické maximum 13,65 miliárd dolárov, respektíve 5,1 miliárd dolárov. Zdroj: DeFi Pulse, OKEx Insights

Spoločnosť Decentralized lending protocol Maker tiež tento týždeň dosiahla dôležitý míľnik. Jeho stablecoin, Dai, v stredu prekonal hranicu trhovej kapitalizácie v hodnote 1 miliardy dolárov Údaje CoinGecko.

Protokoly o pôžičkách DeFi čelia centralizovanej konkurencii

Zatiaľ čo trh s decentralizovanými pôžičkami znovu získal svoju pozitívnu dynamiku, protokoly o pôžičkách DeFi čelili zosilnenej konkurencii kryptoburz a emitentov stabilnýchcoinov.

Circle, emitent stablecoinu USDC, plánuje zaviesť vytvorenie obchodného účtu s vysokým výnosom. Podmienky a sadzby sa pohybujú od 8,5% ročného percentuálneho výnosu pre otvorené podmienky po 12-mesačný účet 10,75% APY. Okrem toho sa platby úrokov USDC vyplácajú každý týždeň a pribúdajú každý deň. 

Porovnanie výnosov DeFi a CeFi

Vďaka prudkému nárastu ponuky kryptomien z centralizovanej aj decentralizovanej úverovej platformy môžu používatelia v súčasnosti ľahko požičiavať alebo požičiavať kryptomeny. Stablecoiny, ktorých cieľom je zachovať hodnotu v priebehu času, sú populárne medzi dlžníkmi a požičiavateľmi kryptomien. Vďaka tomu, že na trh pôžičiek vstupuje viac významných krypto spoločností, môžu teraz používatelia porovnávať výnosy ponúkané centralizovanými a decentralizovanými finančnými platformami..

DAI, USDT a USDC sú tri stablecoiny, ktoré centralizované a decentralizované finančné platformy ponúkajú najviac. Platformy DeFi všeobecne ponúkajú vyššie výnosy z požičiavania ako platformy CeFi. Fulcrum, pôžičková platforma DeFi postavená na protokole bZx, ponúkla najvyššiu návratnosť pre DAI a USDC – 17,11%, respektíve 12,05%. Zlúčenina v2 momentálne ponúka najvyššiu návratnosť za USDT, na 12,9%.

Aktuálna návratnosť pôžičiek DAI, USDC a USDT medzi hlavnými platformami požičiavania CeFi a DeFi, k 12. novembruAktuálna návratnosť pôžičiek DAI, USDC a USDT medzi hlavnými platformami požičiavania CeFi a DeFi, k 12. novembru. Zdroj: Sadzba DeFi

Pokiaľ ide o požičiavanie stablecoinov, Fulcrum má najvyšší priemerný mesačný výnos za požičiavanie DAI, USDC a USDT.

Pôžičky stablecoinov bývali pre platformy CeFi do značnej miery nevyužitou oblasťou. Tieto platformy však začali konkurovať platformám DeFi po nedávnych oznámeniach o podpore USDT od spoločností BlockFi a Bitfinex.

Aktuálne výnosy z požičiavania DAI, USDC a USDT medzi hlavnými platformami požičiavania CeFi a DeFiAktuálne výnosy z požičiavania DAI, USDC a USDT medzi hlavnými platformami požičiavania CeFi a DeFi. Zdroj: Sadzba DeFi

Platformy na požičiavanie CeFi ponúkajú mimoriadnu ochranu investorov

Platformy CeFi začínajú diverzifikovať svoje krypto ponuky pre veriteľov a dlžníkov a oproti platformám na požičiavanie DeFi majú dve kľúčové výhody.

Po prvé, centralizované platformy na požičiavanie kryptomien sú väzobné. Kolaterál používateľov uchováva výpožičná platforma alebo depozitár tretej strany. V prípade BlockFi jeho správca Gemini, získal dôveryhodnú licenciu z newyorského štátneho ministerstva finančných služieb – požiadavka na dodržiavanie konkrétnych potrieb kapitálových rezerv a štandardov bankového súladu podľa §100 newyorského bankového zákona.

Centralizované platformy na požičiavanie kryptomien majú navyše prísnejšie požiadavky na zhodu ako decentralizované platformy. Zatiaľ čo pôžičkové platformy DeFi sú do značnej miery neregulované, niektoré centralizované pôžičkové platformy požadujú, aby používatelia zverejňovaním osobných údajov dodržiavali predpisy o boji proti praniu špinavých peňazí, ako sú napríklad kontroly Know Your Customer. Napríklad BlockFi vyžaduje používateľom poskytnúť počas žiadosti o pôžičku svoje rodné číslo a bankové informácie.

Sú platformy na požičiavanie CeFi dôveryhodné?

Napriek dodatočnej ochrane investorov mala nedôveryhodnosť medzi niektorými centralizovanými pôžičkovými platformami za následok prechod používateľov na pôžičkové platformy DeFi..

Napríklad nedávno spoločnosť Cred (US) LLC, veriteľ s licenciou podľa zákona California Finance Lenders Law podané ochrana kapitoly 11 proti bankrotu v Delaware. Veriteľ dočasne pozastavil prítok a odliv prostriedkov z dôvodu nesprávneho zaobchádzania s finančnými prostriedkami. Peňaženka a obchodná platforma Uphold navyše ukončili svoje partnerstvo a plánuje právne kroky proti Credovi za porušenie zmlúv a podvod. 

OKEx Insights predstavuje analýzy trhu, podrobné funkcie, originálny výskum & vybrané správy od krypto profesionálov.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map