Úver a úroková sadzba – ďalšia hranica pre krypto

Kľúčové jedlá

  • Úrokové a úverové trhy by mohli byť posledným kúskom hádanky, ktorá by dovŕšila celý ekosystém kryptomeny.
  • Deriváty úrokových sadzieb by mohli byť ďalšou hranicou pre krypto priemysel, najmä pre burzy.
  • Stanovenie výnosov by mohlo byť jednou z metrík na meranie rizika a volatility konkrétneho tokenu.

Prehľad

V dnešnej dobe sa čoraz väčšej pozornosti trhu venuje pôžičkám a vkladu kryptomien. Vďaka rýchlemu rastu DeFi a produktu inovácie z kryptomien a peňaženiek je teraz viac účastníkov kryptotrhu schopných diverzifikovať svoje portfólio takýmito produktmi resp zarobiť pasívny príjem vkladom, sporením a poskytovaním pôžičiek.

Tento segment kryptopriestoru môže byť stále zelený a je v ranom štádiu širšej adopcie. Nakoniec by sa však tento sektor mohol vyvinúť do jednej z najkritickejších častí širšieho krypto priestoru a poskytnúť trhom dôležité informácie, a to sú úrokové sadzby..

Účastníci trhu môžu byť schopní poskytnúť presnejšie ocenenie a hodnotenie mincí a žetónov na základe ich úrokových sadzieb, podobne ako to robíme na tradičných trhoch. Úrokové sadzby spoločnosti alebo krajiny sú dôležitým ukazovateľom jej finančného zdravia.

Vývojári produktov môžu byť tiež schopní zostaviť nové derivátové produkty na základe úrokových sadzieb, ako sú napríklad možnosti EOSVkladová sadzba alebo úrokový swap ako to, čo sa bežne obchoduje na trhoch s pevným príjmom.

Tento článok bude skúmať počiatočnú fázu priestoru úrokových sadzieb kryptomeny a to, čo by nám tento podsektor širšieho priestoru kryptomeny mohol povedať. Tiež si predstavíme, ako by vyspelé úrokové trhy v kryptomene mohli formovať budúcnosť obchodovania.

Výnos kryptomeny

Koncept zarábania úrokov kryptomenou sa ujal až v posledných rokoch a stávkovanie je jedným zo spôsobov, ako úročiť, a mohlo by pre investorov generovať ďalšie príjmy. Rok 2019 bol robustným rokom stávkovania a tento trend pokračoval aj pred marcovým krachom trhu. Teraz vidíme, že stávkový trh sa postupne zotavuje.

Obrázok 1: Vkladová hranica podielu na trhu v porovnaní s kapitalizáciou globálneho kryptotrhového trhu vs USD

Zdroj: Vkladanie odmien

Aj keď investori môžu nájsť atraktívne výnosy tým, že prispejú do PoS siete aktíva, čím sa zvýši účinnosť blockchainu, výnos tu môže byť rôzny.

Obrázok 2: Anualizované odmeny za vklad v porovnaní s ich Sharpeho pomermi

Zdroj: Vkladanie odmien; Messari

Je zaujímavé, že vidíme, že aktíva s vyšším výnosom, zvyčajne s relatívne slabým Sharpeho pomerom, čo znamená, že samotné aktívum má nižší výnos upravený o riziko. Napríklad stávkový výnos IOST dosiahla 10,41%, čo môže byť atraktívne pre mnohých investorov. Avšak 30-dňový aj 1-ročný Sharpov pomer z IOST boli negatívne. V učebnici je Sharpeov pomer záporný, keď je návratnosť investície nižšia ako bezriziková miera. Porovnateľne, XTZ ponúka oveľa nižšiu odmenu (5,72%) ako IOST, ale oboje XTZSharpeho pomery boli minimálne pozitívne.

Na výnos a návratnosť môžu samozrejme mať vplyv ďalšie faktory, napríklad miera inflácie, cenová volatilita tohto tokenu. Investori môžu tiež chcieť vziať do úvahy trhové podmienky.

Úverové trhy

Kryptomena je ďalšou oblasťou, ktorá vzbudila celkom veľkú pozornosť. Investori môžu opäť zistiť, že výnosy sa môžu u poskytovateľov služieb výrazne líšiť. Nižšie je uvedený len jeden z mnohých príkladov.

Obrázok 3: Anualizovaná úroková sadzba ETH a BTC na rôznych platformách

Zdroj: Loanscan

Navyše tieto úrokové sadzby plávali. Znamená to, že sa z času na čas menia podľa trhových podmienok. Tieto zmeny môžu byť niekedy kolísavé, dokonca nestále.

Obrázok 4: Anualizovaná úroková sadzba ETH a DAI na rôznych platformách (YTD od 22. apríla 2020)

Zdroj: Loanscan

Veríme, že trh môže v budúcnosti zaznamenať tieto výkyvy sadzieb, keďže kryptomena zostala v porovnaní s konvenčnými aktívami relatívne volatilnou triedou aktív (aj keď olej dosiahol Americký dolár 0 predtým BTC). Z dlhodobejšieho hľadiska by však trh mohol očakávať postupné spomaľovanie týchto výkyvov, pretože trh s pôžičkami stále dozrieva a pribúdajú účastníci kryptomien.

Pozerať sa dopredu

Trh s kryptoúvermi bol jednou z najrýchlejšie rastúcich oblastí v priestore kryptomeny. Správy od spoločnosti Credmark ukazuje, že celé odvetvie poskytovania pôžičiek na kryptomeny vzrástlo v 4Q19 o 52% a aktívny dlh vzrástol v roku 2019 o 474%.

Zároveň analytici ver že silná výkonnosť podielového trhu by sa mohla preniesť do roku 2020, pretože sa očakáva, že na trh zasiahne široká škála blockchainových projektov PoS a prosperujúce rozšírenie súvisiacej infraštruktúry.

Predpokladáme, že úrokové a úverové trhy by sa mohli stať priekopníkom pre širší priestor kryptomeny; jeho dopad by mohol byť vo viacerých vrstvách.

  • Lepšie zisťovanie ceny – V tradičnom svete financií sú dlhové a úverové trhy jedným z kľúčových mikrofaktorov, ktoré majú vplyv na zisťovanie cien cenných papierov. Spoločnosť s nižším úverovým ratingom môže zvyčajne emitovať iba dlhopisy s vysokým výnosom, pretože má vyššie riziko zlyhania. Investori by mohli vziať tento faktor do úvahy, keď dôjde na ocenenie spoločnosti. Inými slovami, táto ďalšia informácia by mohla ďalej vylepšiť zisťovanie cien spoločnosti. Rovnaký nápad sa dal kúpiť aj v kryptopriestore. Ak máme zrelé úverové a úrokové trhy v kryptomene, úrokové sadzby môžu investorom poskytnúť kompletný obraz, pokiaľ ide o oceňovanie mincí / tokenov.
  • Úrokové deriváty – Burzové domy môžu byť schopné vyvíjať nové druhy derivátových produktov na základe úrokových sadzieb kryptomeny. Takéto produkty umožňujú obchodníkom zaistiť alebo získať expozíciu voči riziku v rámci protokolu PoS a môžu pomôcť sporiteľom zaistiť sa proti zmenám úrokových sadzieb..
  • Dotvorte krypto priestor – Úverový trh bol jedným z najdôležitejších prvkov moderného finančného systému a je ním dodnes. Sofistikovaný úverový trh v kryptomene môže byť posledným kúskom hádanky na dotvorenie kryptografického obrazu, ktorý by mohol zaručiť budúci rast kryptomeny bez ohľadu na to, či ide o triedu aktív alebo celý ekosystém..
Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map