Veľryby a baníci BTC sa predali inštitucionálnym kupujúcim v 4. štvrťroku 2020, reťazce údajov z reťazca

Pohľad na on-chain dáta z minulého roka na preskúmanie inštitucionálneho zapojenia do BTC trhu

Autor: OKEx Insights | Používa Catallact 

V máji 2020 známy makro investor Paul Tudor Jones odhalil, že kupuje BTC ako zaistenie proti fiatovej inflácii vyvolanej centrálnou bankou. Povedal tiež, že najpoprednejšia kryptomena mu pripomínala zlato v 70. rokoch.

Jonesove komentáre vtedy vyvolali vlnu špekulácií priemyselných analytikov, že inštitucionálni investori sa začnú hromadiť na trhu BTC. Spoločnosť OKEx Insights to zistila v septembri 2020, keď sme pomocou údajov z reťazca Catallact zistili, že inštitúcie skutočne nasledovali Jonesovo vedenie. Odvtedy sa priemysel dozvedel, že firma Business Intelligence MicroStrategy kúpila spolu s inštitucionálnymi nákupmi od Massachusetts Mutual Life Insurance Company vysoké sumy BTC..

Odštartujúci rok 2021 so zjavným nárastom inštitucionálneho záujmu, OKEx Insights opäť použila údaje z reťazca z Catallactu, aby sa ponorila hlbšie do príbehu, že inštitúcie kupujú BTC. Konkrétnejšie sme však chceli zistiť, kto predával najnovší býk v roku 2020.

Tu sme zistili.

Poznámka k tomu, ako interpretujeme údaje na reťazci

Než začneme, najskôr si ujasnime, ako interpretujeme údaje na reťazci.

Táto správa je založená na výskume, ale údaje z reťazca nemôžu povedať všetko. Analytici musia byť preto pri vyvodzovaní záverov vždy opatrní – a aby bolo možné tieto závery vyvodiť, musí existovať určitá miera špekulácií..

Naším cieľom je napríklad preskúmať inštitucionálne investície do BTC, ale nemôžeme použiť veľké transakcie BTC na reťazci na čisté rozlíšenie medzi nákupmi a predajmi. Rovnako nemôžeme odstrániť agregované transakcie z hlavných búrz kryptomeny, rovnako ako si nemôžeme vždy všimnúť, ktoré pohyby pochádzajú od inštitúcií alebo hedžových fondov. Napriek tomu stále dokážeme pozorne sledovať a predkladať hypotetické závery.

Údaje, ktoré skúmame, navyše končia v decembri 2020. Z tohto dôvodu nezohľadňujú žiadnu aktivitu v roku 2021 – aj keď s pribúdajúcim časom sa môžeme ponoriť hlbšie do nového roka.

Ak si chcete prečítať predchádzajúci reťazový výskum spoločnosti OKEx Insights s Catallactom – ktorý sa týka prvej polovice roku 2020, havárie COVID a prípravy na najnovšiu parabolickú rally BTC – kliknite na tento odkaz.

BTC prebehol parabolicky, keď sa zvýšili transakcie inštitucionálneho rozsahu

Na začiatok sa najskôr pozrime na percento z celkovej hodnoty transakcie nad 1 000 BTC v reťazci, ktoré môžeme pevne klasifikovať ako spadajúce mimo rozsah retailových investorov a obchodníkov. Pritom sa okamžite ukážu dva body:

  1. Percento reťazových transakcií nad 1 000 BTC raketovo vzrástlo z niečo vyše 5% na konci júna 2020 na maximum viac ako 45% v septembri 2020.
  2. Percento on-chain transakcií nad 1 000 BTC sa od konca júna 2020 nikdy neobzeralo späť – zostalo vo všeobecnom rozmedzí od 30% do 40% od dosiahnutia vrcholu 45% v septembri 2020.

Záver, ktorý môžeme vyvodiť z týchto údajov z reťazca, je, že inštitucionálni investori sa skutočne hromadili v priestore BTC po tom, čo Paul Tudor Jones oznámil svoj vstup – a nezastavili sa, keď sa rok 2020 uzavrel.

Ďalej môžeme predpokladať, že inštitúcie boli na konci spektra ponúk a nakupovali veľké množstvá BTC (na rozdiel od predaja), pretože cena vedúcej kryptomeny počas 4. štvrťroka 2020 rástla parabolickým spôsobom..

Percento veľkých transakcií BTC v rámci reťazca sa v druhej polovici roku 2020 výrazne zvýšilo a zostalo vysoké až do konca roka. Zdroj: Catallact

Teplotná mapa frekvencie množstva BTC transakcií tiež posilňuje záver, že veľkí inštitucionálni investori zvýšili cenu BTC zvýšením dopytu po najdôležitejšom digitálnom aktíve.

Teplotná mapa frekvencie množstva BTC transakcií tiež ilustruje, že počet veľkých pohybov sa zvýšil v druhej polovici roku 2020. Zdroj: Catallact

Overené inštitucionálne nákupy sa zhodujú s údajmi na reťazci

Aj keď pri vyvodzovaní týchto typov záverov z údajov na reťazci musíte byť opatrní, máme šťastie, že máme verejne dostupné a overené inštitucionálne nákupy na porovnanie s údajmi..

Pre začiatočníkov určite vieme, že spoločnosť Business Intelligence, mobilný softvér a cloudové služby spoločnosti MicroStrategy investovali minulý rok do BTC veľké sumy peňazí. V auguste 2020 firma kúpila 21 000 mincí za 250 miliónov dolárov. To sa zhoduje s nárastom veľkých transakcií na vyššie uvedených grafoch.

V roku 2020 sa uskutočnilo niekoľko ďalších nákupov od spoločnosti MicroStrategy. 5. decembra spoločnosť nakúpila 2 574 BTC za 50 miliónov dolárov za priemernú cenu 19 427 dolárov za mincu. Neskôr toho mesiaca, 22. decembra, nakúpila ďalších 29 646 mincí za 650 miliónov dolárov za priemernú cenu približne 21 925 dolárov za každý.

Massachusetts Mutual Life Insurance Company navyše investovala v decembri 100 miliónov dolárov do BTC – čo je znamenie, že v tom čase na trh stále vstupovalo viac inštitucionálnych investorov..

Na pozadí týchto správ môžeme bezpečne odvodiť, že závery, ku ktorým sme dospeli vyššie – konkrétne to, že veľkí hráči vstupujú na trh BTC od mája 2020 a že veľké transakcie viditeľné v reťazci boli skôr nákupy ako predaje – sú z veľkej časti správne.

Objemy BTC v reťazci v druhej polovici roku 2020 prudko vzrástli

Pri pohľade na denný objem BTC obchodovaných on-line v rôznych časových pásmach tiež vidíme veľký nárast na jeseň. Vynikajú najmä dve zistenia:

  1. Celkové objemy v USA, Európe a Ázii sa zvýšili na konci augusta 2020 a potom vystúpili k maximám v septembri 2020 a októbri 2020.
  2. Objemy reťazcov po zostúpení v auguste 2020 zostali trvale vysoké.

Pretože objemy BTC v reťazci vzrástli a zostali trvale vysoké, môžeme dospieť k záveru, že inštitucionálny záujem na jeseň minulého roka skutočne nabral nejakú vážnu dynamiku – čím sa cena vedúcej kryptomeny posunula na nové maximá.

Objem BTC na reťazci v 3. a 4. štvrťroku 2020 globálne vzrástol. Zdroj: Catallact

Dlhodobí držitelia predávaní ako BTC stanovili nové najvyššie hodnoty všetkých čias

Keď skúmame vek mincí, s ktorými sa obchoduje na bitcoinovom blockchaine od začiatku septembra 2020 do konca decembra 2020, vidíme, že priemerný vek mincí zahrnutých v blokoch sa zvýšil v októbri 2020 a zostal vyšší počas celého roka.

Najzaujímavejšie je, že cena BTC vzrástla v polovici decembra vyššie, ale priemerný vek transakčných mincí na bitcoinovom blockchaine zostal relatívne konštantný. To nám umožňuje vyvodiť tri hlavné závery:

  1. Dlhodobí držitelia BTC – ktorým by niektorí mohli zavolať "OG veľryby" – predané do behu BTC na nové maximá všetkých čias.
  2. Môžeme vyvodiť, že inventár dlhodobých držiteľov sa začal vyčerpávať – ​​aspoň trochu – keď sa cena BTC tlačila vyššie.
  3. Pretože sa domnievame, že inštitucionálni investori boli na strane ponúk objednávkových kníh, môžeme odvodiť, že dlhodobí držitelia BTC predaní do inštitucionálnych nákupov.

Tieto závery sú podporené aj predchádzajúcim výskumom spoločnosti OKEx Insights v spolupráci s blockchainovou dátovou spoločnosťou Kaiko. Naša predchádzajúca správa zistila, že veľkí obchodníci a veľryby začali na jeseň tohto roku vyberať zisky okolo predchádzajúceho historického maxima BTC blízko 20 000 dolárov a že inštitucionálni kupci zhltli mince koncom novembra.

Priemerný vek mincí presunutých na bitcoinovom blockchaine sa zvyšoval so zvyšovaním ceny BTC. Zdroj: Catallact

To posilňuje jedno z aktuálnych naratívov v priemysle kryptomien pri odpovedaní na otázku "kto predával" na konci roku 2020 – konkrétne, že to bol "OG veľryby" a BTC ťažiari, ktorí predávali inštitucionálnym kupujúcim.

Záver: Údaje z reťazca vykresľujú obraz BTC do roku 2020

Rok 2020 bol pre poprednú kryptomenu bezprecedentným a divokým rokom.

V marci sme na OKEx videli pokles BTC až na 3 792 USD – čo, ako vieme z nášho predchádzajúceho výskumu s Catallactom, otriaslo retailovými investormi v panike spojenej s COVID. Títo investori potom v máji pristúpili na vyčkávanie, pretože BTC na globálnych burzách bojoval s 10 000 USD.

Medzitým najväčší hráči na trhu BTC robili čokoľvek, len nečakali a videli. Namiesto toho údaje z reťazca vyvodzovali, že sa cez leto hromadili s očakávaním, že hodnota BTC z dlhodobého hľadiska stúpne – čo, samozrejme, skončilo ako víťazná stávka.

Keď cena BTC začala v októbri parabolicky, spolu s inštitucionálnymi nákupmi od spoločností MicroStrategy a Grayscale, údaje z reťazca ukazujú výrazný nárast transakcií inštitucionálneho rozsahu – čo znamená, že sa začalo hromadiť viac veľkých hráčov.

Keďže ponuková strana BTC nedokázala uspokojiť inštitucionálny dopyt, keďže popredná kryptomena vstúpila do zisťovania cien, mince, ktoré sa predávajú, zdanlivo pochádzali od dlhodobých držiteľov aj od bitcoinových ťažiarov. Inými slovami, bitcoinisti zo starej školy predali časť svojich starých tašiek novým inštitucionálnym kupujúcim s mimoriadne veľkými novými taškami, ktoré boli naplnené – v dobrom aj v zlom.

OKEx Insights predstavuje analýzy trhu, podrobné funkcie, originálny výskum & vybrané správy od krypto profesionálov.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map