Vysoké poplatky za plyn bránia schopnosti spoločnosti Ethereum podporovať rast DeFi

DeFi Digest spoločnosti OKEx Insights je týždenné skúmanie sveta decentralizovaného financovania.

Momentka z trhu DeFi

Napriek korekcii pokračoval trh s decentralizovaným financovaním tento týždeň v pozitívnej dynamike, pretože celková hodnota uzamknutá v produktoch DeFi vzrástla z 8,8 miliárd dolárov na 9,4 miliárd dolárov.

Po uvoľnení riadiaceho tokenu UNI získal Uniswap prvé miesto v priestore DeFi za uzamknutie najväčšej hodnoty USD. Decentralizovaná burza tiež dosiahla percento dominancie na trhu 18,7% – aj keď pri DEX došlo k 5% poklesu priemerného týždenného objemu obchodov.

V oblasti výnosu bol Uniswap tiež najväčším združením likvidity s uzamknutím 1,4 miliardy dolárov. Pokiaľ ide o decentralizované pôžičky, celkový objem pôžičiek dosiahol 2,1 miliardy dolárov – čo je týždenný nárast o 26%.

Kľúčové ukazovatele vo svete DeFi pokračovali tento týždeň v pozitívnej dynamike. Zdroje: DeFi Pulse a DeBank

UniLogin sa vypne

UniLogin, poskytovateľ riešení pre integráciu Ethereum, oznámil jej odstavenie 18. septembra s odvolaním sa na vysoké poplatky za plyn v sieti Ethereum. Podľa jeho spoluzakladateľa Alexa Van de Sandeho sú pre prežitie projektu rozhodujúce rozumné poplatky za plyn.

Nasadenie novej multi-sig peňaženky pre používateľov, vykonanie registrácie služby Ethereum Name Service a použitie relé UniLoginu na pridanie transakcií DAI si vyžaduje novú transakciu na reťazci, ktorá vyžaduje, aby používatelia platili poplatok za plyn – niečo, čo sa po náraste stalo mimoriadne nákladným. DeFi. Van de Sande dodal, že náklady na registráciu nových používateľov sú viac ako 130 dolárov na používateľa, čo stojí ekvivalent zriadenia novej hardvérovej peňaženky pre každého používateľa..

Horúčka DeFi viedla k vysokým poplatkom za plyn

Poplatok za plyn v sieti Ethereum je cena požadovaná za vykonanie transakcie alebo za vykonanie inteligentnej zmluvy na blockchaine. Poplatok za plyn sa najčastejšie meria v gwei, ktoré rovná sa 0,000000001 éter (ETH).

Po zlatej horúčke v ťažbe likvidity sa v krypto komunite široko diskutovalo o vysokých poplatkoch za plyn v sieti Ethereum. Compound, algoritmický protokol peňažného trhu o ethereu, vydal v polovici júna svoj token riadenia, COMP – čo znamenalo začiatok šialenstva v oblasti ťažby likvidity v sfére DeFi.

Uvoľnenie COMP viedlo k obrovskému dopytu po projektoch farmárčenia výnosov, čo zvýšilo počet transakcií uskutočňovaných na ethereum blockchaine. To viedlo k preťaženiu siete Etherea a účastníkom platiacim vyššie poplatky za plyn za vykonávanie svojich transakcií. Výsledkom bolo, že ťažba likvidity tokenov DeFi viedla k trvalému zvyšovaniu denných poplatkov za plyn za posledné tri mesiace. Denný použitý plyn dosiahol začiatkom septembra historické maximum 80,18 miliardy.

Celkové množstvo použitého plynu za deň v sieti Ethereum ustavične stúpalo po tom, čo spoločnosť Compound spustila svoj token riadenia. Zdroj: Etherscan.io, OKEx Insights

Zvyšujúce sa množstvo plynu použitého v sieti Ethereum sa zhodovalo aj s nárastom priemerného vynaloženého poplatku za plyn. Ako ukazuje nasledujúci graf, hroty priemerných poplatkov za plyn na štyroch miestach boli spôsobené spustením nových tokenov DeFi na ťažbu likvidity. Napríklad priemerná cena plynu dosiahla v polovici júna 709 gwei, počas spustenia COMP. Ďalšie pozoruhodné zoznamy tokenov DeFi – napríklad YAM v polovici augusta, SUSHI začiatkom septembra a UNI minulý týždeň – tiež viedli k preťaženiu siete Ethereum a výraznému zvýšeniu priemernej ceny použitého plynu.

Priemerné ceny plynu v sieti Ethereum sa zvýšili popri vydaní nových tokenov na ťažbu likvidity. Zdroj: Etherscan.io, OKEx Insights

Najlepší používatelia s najvyšším vynaloženým éterom tiež naznačili, že DeFi dominuje v činnosti v sieti Ethereum. Uniswap v2 predstavoval 30% z celkového množstva éteru stráveného za posledných 30 dní, nasledovaných Tetherom 24%.

Plyn sa míňa predovšetkým na projekty súvisiace s DeFi. Zdroj: Ethgasstation.info

Vysoké poplatky za plyn spôsobujú, že Ethereum je neudržateľné

Popularita ťažby likvidity prichádza na úkor projektov Ethereum, ktoré nesúvisia s DeFi.

Podľa Van de Sande z UniLogin kľúčoví hráči DeFi oceňujú ďalšie využitie blockchainu Ethereum – ako sú hry, nefungovateľné tokeny a decentralizované autonómne organizácie. Je to vidieť na dennom objeme transakcií v sieti Ethereum za posledný mesiac, ktorému dominovali protokoly DeFi a decentralizované výmeny..

Denný objem transakcií siete Ethereum za posledných 30 dní. Zdroj: Dapp.com

Sú východiskom riešenia škálovateľnosti vrstvy 2 ethereum?

Nedostatok škálovateľnosti v sieti Ethereum bol opäť odhalený po prudkom zvýšení poplatkov za plyn, ktoré vyvolala DeFi. To tiež vyvoláva obavy, či je Ethereum tou správnou platformou na podporu neustále rastúceho DeFi ekosystému. Vitalik Buterin, spoluzakladateľ spoločnosti Ethereum, zdôraznil že riešenia vysokých poplatkov za plyn už existujú prostredníctvom riešení druhej vrstvy. Zatiaľ čo Buterin tvrdil, že aplikácie s riešeniami škálovateľnosti na druhej vrstve dokážu zvládnuť jednoduché platby pri 2 500 transakciách za sekundu, prijatie týchto aplikácií je obmedzené a vyzval komunitu, aby ich využívala.

Niektoré z popredných protokolov DeFi experimentujú s riešeniami vrstvy 2, aby sa uľahčilo zaťaženie siete Ethereum poplatkom za plyn. Napríklad on-chain syntetický protokol aktív Synthetix prepustený jeho riešenie druhej vrstvy, "Fomalhaut," 24. septembra spoločnosť Synthetix spustila motivovaný testnet na vyskúšanie stávkovania SNX na Optimistic Ethereum, čo je kombinácia využívania optimistických virtuálnych strojov a riešenia vrstvy 2, Optimistic Rollup. Cieľom uvoľnenia testnet je zmierniť náklady na plyn pre malé subjekty podieľajúce sa na SNX. Podobne decentralizovaný výpožičný protokol Aave oznámil v auguste plánuje nahradiť poplatky za plyn vlastnými aTokenmi pre všetky platby spojené s transakciami tokenov ERC-20.

Zatiaľ čo riešenia škálovateľnosti na 2. vrstve poskytujú záblesk nádeje pre preplnenú sieť Ethereum, Ilya Abugov, hlavný analytik spoločnosti DappRadar, varoval, že projektové tímy DeFi prejdú z Ethereum na iné blockchainy, ak budú pretrvávať vysoké poplatky za plyn. Pre OKEx Insights povedal:

"Projektové tímy súťažia o zníženie poplatkov za plyn s cieľom prilákať používateľov a vývojárov. Okrem Ethereum rozbiehajú svoje vlastné iniciatívy DeFi aj ďalšie blockchainy ako IOST a NEO. Zatiaľ čo riešenia škálovania vrstvy 2 na úrovni Ethereum predstavujú obrovský potenciál pre používateľov znižovania poplatkov za plyn, používatelia a projektové tímy môžu začať migrovať svoju likviditu z ethereum do iných blockchainov, ak nadchádzajúce ethereum 2.0 nemôže efektívne vyriešiť problém vysokých poplatkov za plyn."

Ste pripravení vstúpiť do DeFi? Začnite ťažbu likvidity jednoduchým spôsobom pomocou OKEx Earn.

OKEx Insights predstavuje analýzy trhu, podrobné funkcie, originálny výskum & vybrané správy od krypto profesionálov.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map