Vývoj a vývoj jadra a infraštruktúry ETH v pláne, výzvy a očakávania ETH 2.0: rekapitulácia

Obrázok ETH 2.0

S uvedením verzie Etherea (ETH) 2.0 na obzore spoločnosť OKEx usporiadala 17. júna schôdzu typu „ask-me-anything“ (AMA), v ktorej bola pozvaná päť vedúcich a staviteľov komunity ETH a skupina novinárov, aby diskutovali o zmenách a očakávaniach okolo. nadchádzajúca aktualizácia.

Medzi hosťami boli hlavný vývojár ETH 2.0 a spoluzakladateľ spoločnosti Prysmatic Labs, Raul Jordan, priekopník ETH2 Multi-Client Testnets, Afri Schoedon, CTO Loopring Steve Guo, redaktor EthFans.org A Jian a komunitný partner Unitimes Jason.

Medzi ďalšími účastníkmi boli novinári z Jinse, Cointelegraph, Chainnews a O’Daily, spolu s Gattinou z OKEx Pool a Esther z Ethereum.cn (ECN).

Úvod hostí

Raul Jordan: Moje meno je Raul Jordan, čínske meno 麥 文 龍, a som spoluzakladateľom jedného z tímov implementujúcich eth2, nazývaného Prysmatic Labs. Pôvodom som z Hondurasu, chudobnej krajiny s obrovskou nerovnosťou a systémovými problémami. Mal som to šťastie, že som opustil svoje malé mesto, aby som sa zúčastnil Harvardskej univerzity, kde som študoval počítačovú vedu s cieľom dosiahnuť zmenu, ale nebol som spokojný so súčasným stavom, na čom mám pracovať, kým som po získaní štipendia Thiel po niekoľkých rokoch neobjavil Ethereum. pred.

Pomohla som naštartovať tím softvérových inžinierov, ktorí sa snažia zmeniť škálovateľnosť systému Ethereum, a teraz prevádzkujeme veľký verejný testnet pre Eth2 na ceste k uvedeniu na sieť. Vo voľnom čase venujem veľa štúdia starej čínskej kaligrafii 書法 a štúdiu jazykov 粵語.

Afri Schoedon: Som softvérový inžinier so sedemročnými skúsenosťami v technológii blockchain. Pôvodom z Berlína sa špecializujem na správu softvérových projektov, správu vydaní, organizáciu úložiska, triedenie emisií, mapovanie ciest, technickú dokumentáciu, podporu používateľov a vzťahy s vývojármi..

Predtým som spoluzakladal iniciatívu Görli Testnet, známu pre ich Görli Ethereum Testnet, ktorá bola spustená naživo v GörliCon-0 v Berlíne. V súčasnosti koordinuje úsilie testnetu pre viacerých klientov Ethereum 2.0 vrátane uvedenia testovacích sietí pre viacerých klientov Schlesi a Witti..

Steve Guo: Ahoj všetci! Som Steve, technický riaditeľ Loopringu. Protokol Loopring, ktorý bol zahájený v rámci blockchainového projektu v auguste 2017, využíva technológiu založenú na zkRollup, ktorá umožňuje vývojárom budovať na Ethereu vysokú priepustnosť transakcií, lacné, neviazané prostriedky a objednávky založené na decentralizovaných burzách. Loopring Exchange (Loopring.io) je prvý DEX skonštruovaný na základe protokolu Loopring 3.0.

Okrem toho sme spustili aj Loopring Pay, podporovaný tiež zkRollup, ktorý umožňuje okamžitý prevod zadarmo, takže preťaženie a vysoký poplatok za transakcie sú mimo stole. Loopring teraz nie je len vysoko výkonný decentralizovaný výmenný protokol, ale aj vysoko efektívny decentralizovaný platobný protokol.

A Jian: Som Jian. Pracujem ako redaktor a prekladateľ na EthFan.org. Počnúc rokom 2015 bol web EthFan.org jednou z prvých etnických spoločenstiev v Číne, ktorá publikovala články na podporu technológie ethereum a zavádzanie špičkových problémov týkajúcich sa technológie a ekosystému ethereum..

ETH 2.0 vs ETH 1.0

Otázka: Mohli by ste jednoduchými slovami vysvetliť, ako vyzerá Ethereum 2.0? Ako sa líši od súčasného hlavného reťazca eth1?

Raul: Pre mňa je eth2 celkový redizajn blockchainu Ethereum s cieľom maximalizovať decentralizáciu, odolnosť voči cenzúre a škálovateľnosť súčasne. Berie všetky príjmy, ktoré sme mali za posledných pár rokov, a mení ich na oveľa udržateľnejší prístup k dosiahnutiu pôvodného cieľa stať sa „svetovým počítačom“..

Danny Ryan uviedol, že eth2.0 je postavený pre Ethereum a nakoniec sa z neho stane samotné Ethereum. Ethereum 2.0 má vybudovať základnú vrstvu blockchainového ekosystému novej generácie Ethereum. Eth2 sa líši od súčasného Ethereum v dvoch ohľadoch: 1) používa algoritmus PoS (Proof-of-Stake) na riadenie operácií blockchain; 2) zlepšuje škálovateľnosť o "majáková reťaz + retiazka s viacerými úlomkami" architektúry.

Zjednodušene povedané, bloky v eth2 neprodukujú PoW ťažiari, ale potvrdzujú ich a finalizujú aktéri, ktorí vložili svoje ETH. Okrem toho, "majáková reťaz + retiazka s viacerými úlomkami" architektúra oddeľuje stav vo vnútri PoS a stav transakcií. Namiesto vykonávania transakcií bude signalizačný reťazec spracovávať finalizáciu a komunikovať s črepinami. Črepy by sa dali považovať za komplikované blockchainy pripomínajúce súčasný reťazec eth1, ktoré vykonávajú transakcie.

Plán ETH 2.0

Otázka: Je to už roky, čo bol zahájený plán Ethereum 2.0. V celej komunite existuje veľa názorov a divokých dohadov o jej oficiálnom spustení. Mohli by ste sa s nami podeliť o súčasný vývojový vývoj Ethereum 2.0? Aké sú hlavné výzvy, ktoré treba vyriešiť? A kedy očakávate, že bude spustené Ethereum 2.0?

Afri: Dalo by sa povedať, že je to 3. januára alebo 30. júla. Ale pravdou je, že to nebude ani jeden z dátumov. Nemôžeme povedať, kedy dôjde k vzniku mainnetu. Je to tak preto, lebo existuje toľko pohyblivých častí.

Môžem však poskytnúť realistický pohľad na otvorené problémy a míľniky. Najskôr musia všetci klienti implementovať konečnú verziu špecifikácie v0.12.1. V súčasnosti má vydanie iba jeden klient a ďalší štyria klienti stále pracujú na stabilnom vydaní. Prvý testnet pre viacerých klientov s konečnou verziou v0.12.1 uvidíme potenciálne koncom tohto mesiaca.

Ak to pôjde dobre, budeme môcť pripraviť verejné spustenie testnetu pre viacerých klientov v podmienkach mainnetu začiatkom júla. Toto je dlho očakávaný míľnik, ktorý sa niekedy mylne označuje ako "úradník" testovacia sieť pre viacerých klientov. Ak to však pôjde dobre, môžeme urobiť posledné verejné testovanie v júli.

Po boku môže byť niekoľko menších vývojových sietí pre vývojárov, ale hlavné zameranie by malo byť verejné. Ak sa verejná testovacia sieť pre viacerých klientov ukáže ako stabilná počas dvoch alebo troch mesiacov, môžeme začať pracovať na skutočnom spustení mainnetu..

Najskôr to vyžaduje vkladovú zmluvu. Je potrebné uskutočniť slávnostný ceremoniál, ktorý určí zmluvu, ktorá sa má použiť ako jediný most k vkladom ETH2. Ako to bude vyzerať, ešte nie je úplne definované. Viem, že to Carl pripravuje. Mali by sme sa ho opýtať čoskoro. Očakávam, že najskorším možným dátumom takéhoto obradu bude koniec augusta alebo skôr polovica septembra.

Len čo je obrad hotový a zmluva je nasadená, začal sa technicky nával do ETH2 oficiálne začať. Aj bez oficiálneho dátumu uvedenia na trh by ľudia mohli začať uskutočňovať prvé vklady validátorov v reťazci ETH1, pretože ide o proces úplne bez povolení..

Navrhoval by som naplánovať minimálny čas vzniku pre sieť mainnetových reťazcov majákov presne na 90 dní po čase vzniku oficiálneho testnetu pre viacerých klientov. To by nám poskytlo 8 týždňov testovania a 4 týždne času v pamäti, ak by sme niečo museli opraviť.

Bez ohľadu na nasadenú depozitnú zmluvu môžeme v prípade potreby kedykoľvek posunúť späť čas vzniku mainnetu. Ale vzhľadom na kroky načrtnuté vyššie by najskorší možný čas vzniku siete bol niekde v októbri. To neberie do úvahy, že potrebujeme najmenej 16 000 vkladov, kým sa dočkáme udalosti vzniku mainnetu. To by navyše mohlo trvať niekoľko týždňov, kým sa rozbehne.

Takže, aby som to zhrnul … November, ak všetko dobre dopadne. Október, ak sme ohľadom dátumu veľmi optimistickí a dotieraví. Z pesimistického hľadiska by to bol rok 2021, ak by bolo treba niečo opraviť v špecifikácii a prispôsobiť ho všetkými klientmi … Nemyslím si, že spustíme v decembri.

Interoperabilita ETH 2.0

Otázka: Interoperabilita bola jednou z hraníc Etherea. Stále som si pamätal "Interop Lock-in" minulý rok v septembri a som nadšený, keď vidím, ako klienti eth2 navzájom komunikujú a synchronizujú sa. Otázkou pre Raula je, že sa deje niečo viac v oblasti interoperability klientov? A prečo je interoperabilita klientov pre eth2 tak dôležitá?

Raul: Na interoperabilite klientov záleží tak veľmi, pretože to je spôsob, ako môžeme chytiť kritické chyby v jednej implementácii. Napríklad, ak by všetky et2 bežali pomocou našej implementácie Prysm, nikdy by sme nenašli kritický problém, pokiaľ ide o odmeny a pokuty validátorov, ktoré sme našli vďaka interoperabilite klientov.

Ciele testnet pre viacerých klientov

Otázka: Testnet pre viacerých klientov sa považuje za najvyššiu prekážku skôr, ako sa dočkáme skutočnej verzie eth2. Ako iniciátor testovacích sietí pre viac klientov eth2 Schlesi a Witti by sa s nami mohla Afrika podeliť o primárne ciele viacerých klientov a súčasný bežný stav Wittiho??

Afri: Prvá fáza ethereum 2.0, fáza 0, je majákový reťazec. Starí klienti ETH1 nebudú môcť prevádzkovať signálny reťazec. Prvýkrát bude celý rad novo implementovaných klientov spolupracovať na úplne novom blockchaine s novým, jedinečným prístupom k vytváraniu sietí a konsenzu..

Predtým, ako bude možné spustiť takúto sieť, potrebujeme testovacie siete, ktoré čo najlepšie napodobňujú podmienky v sieti. To si vyžaduje, aby sme mali stabilné, dlhodobé a trvalé testovacie siete, ktoré sú podporované nielen jedným, ale aj viacerými klientmi, v ideálnom prípade všetkými klientmi. Testnet Schlesi bol jedným z mnohých krokov v tomto smere, testnet Witti je ďalším a čoskoro uvedieme Altonu na trh.

Witti beží pomerne stabilne. V súčasnosti zaznamenal okolo 150 000 slotov a dobrú živosť. Miera účasti validátorov sa pohybuje na úrovni 71%.

Všetci klienti stále zaznamenávajú chyby a zavádzajú nové optimalizácie. Mám podozrenie, že stále potrebujeme oveľa viac testovania viacerých klientov.

Otázka: Hovorí sa, že posledná testnet pre viacerých klientov musí zostať stabilná najmenej 2 mesiace pred vydaním reťazca majáka, aké sú teda ukazovatele na meranie stability? Kedy sa očakáva verejné spustenie verejnej siete pre viacerých klientov?

Afri: Ukazovatele stability sú "žiadne problémy s konsenzom" a "žiadne trvalé vidlice" všetci klienti by sa samozrejme mali dohodnúť na správnom reťazci. Musíme tiež dokončiť správne vytváranie sietí, medzi rôznymi klientmi existuje veľa drsných okrajov a štikútok. Dúfam, že dokážeme zakázať ENR v backende klientov pred spustením a mať správny viacadresový formát pre uzly zapojenia.

Ďalším ukazovateľom sú osvedčenia a činnosť overovateľa. Ak udržujeme aktivitu nad 80 – 90% a reťazec zostane v dokonalej živosti s vysokou konečnosťou, mali by sme byť dobrí.

Ako som už naznačil, najskorším možným dátumom spustenia verejného testnetu pre viacerých klientov by bol polovica júla.

Riešenia škálovateľnosti vrstvy 1 a vrstvy 2

Otázka: S rozvojom et2 v plnom prúde sme svedkami toho, ako riešenia Layer2 dosahujú "základné" úspech tiež. Po oficiálnom uvedení platformy eth2 smeruje Ethereum s podporou riešení vrstvy 1, ako je PoS a zdieľanie, do novej epochy škálovateľnosti. Prijatie súhrnných techník podporuje rýchlosť transakcie a zároveň výrazne znižuje transakčné poplatky, čo užívateľom prináša oveľa lepší zážitok.

Ako CTO spoločnosti Loopring, prvého a vôbec decentralizovaného protokolu s funkčným programom ZK-Rollup, môžete popísať, ako je navrhnutý program ZK-Rollup na optimalizáciu našich používateľských skúseností?

Steve: ZK v ZK-Rollup znamená nulové vedomosti; Súhrn možno považovať za spracovanie transakcií v balíku. Loopring si vybral zkSnark ako svoj framework proof proof (roky testovaný ZCash) s doteraz najmenšou verifikáciou veľkosti dát, čo znamená najnižšie náklady na reťazci. A zkSnark na generovanie dôkazov nevyžaduje veľa výpočtových zdrojov mimo reťazca.

V ZK-Rollup je systém relé. Relé najskôr usporiada všetky informácie o účte mimo reťazca do stromu Merkle, kde sa haše počítajú v pároch, až kým nezískame koreňový hash Merkle. Vzhľadom na to, že každá zmena hodnoty ľubovoľného listu spôsobí iný hash koreňa, bude hash koreňa jediným zobrazením aktuálneho stavu celého stromu..

Potom sprostredkovateľ zhromaždí transakčnú sadu (prevod alebo nákup) & predaj) mimo reťazca a generovať zk dôkazy pre tieto transakcie.

Proces generovania kontroly: posledný uložený koreňový hash R1; každá transakcia je podpísaná používateľmi; podľa týchto transakcií aktualizovať strom Merkle a overiť zmeny; získajte aktualizovaný koreňový hash R2;

Nakoniec relé odovzdá do blockchainu kritické údaje (napr. Zostatok), zk proof a aktualizovaný koreňový hash R2. Predinštalovaná inteligentná zmluva overí, či je dôkaz platný, na základe zaznamenaného koreňového hash R1 a vstupu dát transakcie. Ak je platný, koreňový hash R2 je možné aktualizovať, pretože relé vykonal poctivé zmeny v strome mimo reťazca Merkle.

Tu leží kľúčový bod tejto schémy, ktorá znižuje spotrebu zdrojov a zlepšuje celkový výkon blockchainu tým, že ponecháva iba ukladanie dát a overenie zk proof na reťazci a presúva výpočty mimo reťazca. A čo je dôležitejšie, bezpečnosť a platnosť spracovania aktív mimo reťazca možno zaručiť overením na reťazci, aby sme kvôli lepšiemu výkonu nemuseli narúšať zabezpečenie. Teoreticky by Loopring mohol zniesť 2025 tx / s za cenu transakcií 150 dolárov za milión s rovnakou úrovňou zabezpečenia ako mainnet Ethereum.

Otázka: Mohli by Steve a Jason ďalej zdieľať vaše postrehy o tom, ako bude mať ekosystém Ethereum úžitok z kombinácie škálovateľnosti Layer1 + Layer2? A aké sú potenciálne hnacie sily pre DeFi?

Steve: Skutočné použitie škálovateľnosti vrstvy 2 je pre ekosystém Etherea nevyhnutné. Niektoré systémy podvodov v poslednej dobe vedú k prudkému nárastu ceny zemného plynu a sieť sa spomalila, čo by mohlo škodiť masovému prijatiu éteru. Napríklad Reddit sa už rozhodol použiť Ethereum ako svoju platformu na distribúciu tokenov. Vďaka obrovskej užívateľskej základni Reddit, ktorá zaplavuje ethereum, by bola prevádzka príliš veľká na to, aby ju sieť zvládla..

Našťastie Loopring implementoval platobný systém Loopring Pay založený na ZkRollup, ktorý bol oficiálne uvedený na trh 7. júna. Teraz už podporuje viac ako 10 tokenových prevodov na vrstve2 s nulovými poplatkami, čo pomáha zmierňovať problémy ako preťaženie siete a drahé poplatky. Zatiaľ čo v prípade aplikácií DeFi môžeme zvládnuť prenosy na vrstve 2, potom by sa mohla uľahčiť šírka pásma vrstvy 1.

Na začiatok je to otázka voľby. Rastúce riešenia škálovateľnosti vrstvy2 poskytujú vývojárom a používateľom viac možností a zároveň sa vyhnú možnému zlyhaniu jednej vrstvy2. Vezmime si napríklad schémy ZK-Rollup a Optimistic Rollup. Pri pohľade z tokenových transakcií je ZK-Rollup lepšou voľbou pre DEX aplikácie a používateľov s rýchlejšou rýchlosťou transakcií a vyrovnaním. Možno aj preto si Loopring osvojil ZK-Rollup. Zatiaľ čo Optimistic Rollup je priateľskejší k logickej implementácii inteligentných zmlúv, ktorá umožňuje vývojárom vytvárať jemnejšie aplikácie DeFi. Takže sme videli Synthetix s Optimistic Rollup. Čím viac možností sa objaví, tým bude ekosystém úspešnejší.

Po druhé, na vyššej úrovni sa zvyšuje bezpečnosť a škálovateľnosť ethereum. Layer1, hlavný reťazec Ethereum, slúži ako základná bezpečnostná záruka pre dáta. Na jednej strane škálovateľná vrstva1 zlepšuje spracovanie údajov v reťazci a zároveň znižuje možnosť útokov na spamové transakcie. Na druhej strane, s viac riešeniami nasadzovanými na vrstvu2, vrstva1 môže zmierniť svoju záťaž škálovateľnosťou a zamerať sa viac na bezpečnostnú stránku. To znamená, že Ethereum sa stane spoľahlivejším a zároveň zabezpečí užívateľskú skúsenosť, čo povzbudí viac používateľov, aby stavali na Ethereum, vrátane aplikácií DeFi, kde je bezpečnosť prioritou.

Po tretie, chcel by som hovoriť o zachytávaní hodnoty a sieťových účinkoch. Kombinácia layer1 + layer2 umožňuje Ethereum pokryť požiadavky väčšiny aplikácií vo financiách alebo iných priestoroch. S PoS a rozmáhajúcim sa DeFi bude na Ethereu viac stávkových prostriedkov, ktoré by z Ethereum mohli nakoniec urobiť "sídlisková vrstva". Medzitým prídu väčšie sieťové efekty spolu s prekvitajúcimi financiami, čo by bola silná pozitívna spätná väzba podporujúca ďalší vývoj ekosystému Ethereum vrátane DeFi.

Zostavenie ekonomiky v perspektíve

Otázka: Je známe, že keď dôjde k fáze 2 et2, z Proof-of-Work Ethereum sa stane blockchain Proof-of-Stake, kde bude stávková ekonomika hlavným hráčom. Aký je váš pohľad na stávkovú ekonomiku? Ako by sa rôzne zúčastnené strany mohli podieľať na vytváraní et2, napríklad priemerní investori, baníci, banské združenia a služby DeFi atď.?

A Jian: Vytváranie stávok Eth2 sa odlišuje od existujúcich stávkových modelov vďaka svojim jedinečným protokolom. Aby sa decentralizovala, vrstva protokolu kladie veľa obrubníkov na vytyčovacie mechanizmy, a to je presne miesto, kam by mohli prísť poskytovatelia služieb.

Teraz, keď hovoríme o Eth2, ide skôr o nadchádzajúcu fázu 0, ktorá neprinesie rušivé zmeny v celom ekosystéme naraz. Takže je úplne v poriadku sledovať ďalej. Navrhujem, že ak sa chcete podieľať na stávkovaní Eth2, pochopenie toho, ako sú jeho protokoly navrhnuté, by bolo užitočné pre vaše hodnotenie, bez ohľadu na to, či sa rozhodnete pre domácich majstrov alebo využijete služby tretích strán..

Jason: Na strane trhu vytyčovacie správanie vedie k zníženiu obehu ETH na trhu, čo určite stimuluje rast ceny ETH. Toto by chceli vidieť všetci držitelia ETH. Ako neoddeliteľná súčasť ekosystému éteru je väčšina priemerných investorov, baníkov a združení poháňaná výnosmi. Zainteresované strany musia nakoniec vyjsť v ústrety, až potom si môžu dovoliť udržať rast Etherea.

Preto hráči v ekosystéme Ethereum vytvoria komunitu so spoločnými záujmami. Každý očakáva, že Ethereum bude hrať na istotu, čo Ethereum potenciálne zmocňuje a posúva vpred.

Jednoduchším spôsobom účasti priemerných investorov je nákup ETH alebo vklad ETH prostredníctvom vkladových služieb poskytovaných burzami alebo peňaženkami. Ak chcete prevádzkovať svoj vlastný uzol PoS, nie je to také ťažké.

Toto by radi videli servery DeFi, pretože implementácia čiastkových rezerv je trochu zložitá. Jedna vec je, že správa vášho majetku pomocou DeFi je stále riskantná. Navyše, ostatné verejné reťazce majú relatívne menší objem a niekedy stávkové príjmy nekryjú stratu, keď cena klesne. Možno by však servery DeFi mohli vidieť čisté príjmy vkladom ďalších aktív do svojich združení.

Raul: Vkladová ekonomika bude podľa mňa definovať bezpečnosť Etherea. Chceli by sme uľahčiť stávkovanie pre väčšinu ľudí, vrátane fandov, ktorí chcú mať doma validátora. Ak sa väčšina vkladov uskutoční iba na niekoľkých centralizovaných burzách, sme presvedčení, že reťazec nebude taký bezpečný alebo dôveryhodný, ako by mal byť. Väčšina účastníkov procesu môže dnes začať experimentovať na platforme eth2 pripojením sa k jednému z verejných testovacích sietí. V Prysmatic Labs prevádzkujeme verejný testnet s názvom Onyx, ku ktorému sa môžete pripojiť tu: https://prylabs.net a monitorovať tu: https://beaconcha.in

Steve: Osobne som optimista v tom, že stávkovanie Eth2 zvýši cenu ETH. A je pravdepodobné, že v stávke bude viac ako 10 miliónov ETH. Pre priemerných investorov existujú tri možnosti: držba ETH; bežiace kolíky; výber stávkového bazéna.

Myslím, že len málo používateľov by uprednostnilo spustenie svojich vlastných uzlov, pretože to vyžaduje určité technické zázemie a prevádzkové náklady. Prvá alebo tretia možnosť by mohli závisieť od toho, koľko ETH bude dovtedy vsadených.

Loopring tiež uvažuje o poskytnutí nášho vkladového fondu, pretože používatelia nezískajú žiadne nadmerné príjmy tým, že nechajú svoje aktíva v inteligentných zmluvách. Ale vsadením budú. Sľubujeme však, že aktíva používateľov zostanú neviazané prostredníctvom inteligentných zmlúv, čo znamená, že používatelia majú právo poznať a ovládať svoje aktíva.

Výzvy v rozširovaní komunity Ethereum

Otázka: Naši hostia A Jian a Jason sú zástupcovia čínskych komunít Ethereum EthFans a Unitimes, ktoré veľmi prispievajú k domácemu vzdelávaniu a propagácii Ethereum..

Zaujímalo by nás, aké sú výzvy pre tvorcov komunít na hranici Etherea 2.0? Aké by mohli byť osvedčené postupy na zapojenie členov komunity alebo ešte väčšej populácie do budúcej generácie Etherea?

A Jian: Veľkou výzvou je zložitosť a trvalý plán systému Eth2, ktorý si vyžaduje viac trpezlivosti, aby bolo možné povedať, na čom v súčasnej fáze skutočne záleží a čo je z dlhodobého hľadiska cenné. Inak si máme vyhradený čas na spopularizovanie komplikovaného systému Eth2 chúlostivým úsilím.

Myslím si, že stavitelia spoločenstiev by si mali udržiavať dobrý zmysel pre celý meniaci sa ekosystém, aby dodávali zaujímavé a vzrušujúce veci. Technológie môžu byť suché, ale okolo ekosystému éteru sa dejú vždy zázraky a novinky. Ekosystém ako celok je rozmanitý a fascinujúci.

Jason: Najväčšou výzvou pre komunitu Ethereum je, že v súčasnosti stále nie je veľa fanúšikov a prispievateľov k blockchainovej otvorenej technológii.

Na jednej strane je technický prah trochu vysoký, čo znamená, že ľudia by mali mať dobré zvládnutie rôznych disciplín, aby lepšie porozumeli blockchainu. Na druhej strane je takáto technológia príliš vyspelá na to, aby sa dala popularizovať, a dokonca aj niektoré sú k nej zaujaté. Povedzme, že Ethereum s najväčšou a najsilnejšou vývojárskou komunitou má pred sebou ešte dlhú cestu v budovaní čínskej komunity Ethereum.

Jedna vec je, že v posledných niekoľkých rokoch sa väčšina používateľov potulovala za sekundárnym trhom kvôli príjmom, aby zostala mimo konštrukcie ekosystému Ethereum. Pre niektorých potenciálnych študentov ethereum je navyše trochu ťažké prekonať jazykovú bariéru, chýba im komunitná vyspelosť a rýchla iterácia technológií ethereum. Eth2 alebo Eth1.x môžu byť okolo skôr, ako niekto pochopí Eth1. A v tomto prípade stále musíme pokračovať vo vzdelávaní v oblasti ethereum a budovania komunity vývojárov.

Teraz máme EthFans, Unitimes, ECN a EthPlanet, aby sme mohli pracovať ako prispievatelia do čínskej komunity. Eth2 je úplne nový začiatok, ktorý je tiež príležitosťou pre prosperitu čínskej komunity Ethereum. Stále máme čo robiť, napríklad organizovať online alebo offline semináre, workshopy a rozvíjať vzdelávacie zdroje.

Sledujte OKEx dňa:

Twitter: https://twitter.com/OKEx

Facebook: https://www.facebook.com/okexofficial/

LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/okex/

Stredná: https://medium.com/@OKEx

Skupina telegramov (anglicky): https://t.me/OKExOfficial_English

Skupina telegramov (ruština): https://t.me/okexofficial_ru

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map