Yearn.finance navrhuje kompromis medzi budúcim vývojom a ideológiou bitcoinu

DeFi Digest spoločnosti OKEx Insights je týždenné preskúmanie decentralizovaného finančného priemyslu.

Obrázok DeFi Digest

Tlak predajcov pokračoval tento týždeň a decentralizované financovanie nebolo imunné. Celková hodnota zamknutá v produktoch DeFi klesla 21. januára na 21,92 miliárd dolárov, hoci za posledné tri dni opäť získala straty a v čase tlače dosiahla 25,81 miliárd dolárov.

Priemerný týždenný objem obchodov decentralizovaných búrz navyše poklesol o 11% a v čase písania tohto článku dosiahol 1,79 miliárd dolárov. Uniswap pokračoval vo svojom vedení medzi DEX so 41% podielom na trhu.

Celkový objem úverov v pôžičkovej sfére DeFi tiež poklesol o 4%, pretože si spoločnosť Compound udržala svoju dominanciu na trhu v tomto sektore so 48% podielom. Spoločnosť Curve si udržala vedúce postavenie ako najväčší fond likvidity – pričom zaznamenala týždenný nárast o 17%, pričom jej celková hodnota bola uzamknutá vo výške 1,32 miliárd dolárov.

Priemerný týždenný objem obchodov na DEX zaznamenal výrazný pokles. Zdroj: DeFi Pulse a DeBank

Zdieľanie ideológie bitcoinu s pevnou ponukou

Bol to hektický týždeň pre agregátor výnosov DeFi Yearn.finance po tom, čo komunita diskutovala o nedávnom návrhu financovania týkajúceho sa ťažby tokov YFI. Tento argument predstavuje kompromis medzi pôvodnou víziou protokolu a jeho budúcim vývojom.

Ročná financia je sada produktov DeFi ktorá poskytuje agregáciu pôžičiek, generovanie výnosov a poistenie na blockchaine Ethereum. Protokol má riadiaci token, YFI, a vo všeobecnosti má podobnú filozofiu dodávok ako Bitcoin stanovením celkovej ponuky na 30 000 tokenov, bez predminovania, pridelenia tímu alebo odmien zakladateľa. Tento nedostatok YFI viedol k masívnemu výnosu 35 000% v prvom týždni jeho zaradenia na Uniswap.

V septembri 2020 zakladateľ spoločnosti Yearn.finance Andre Cronje navrhované zabránenie budúcemu vydaniu YFI stanovením pevného limitu 30 000 tokenov. Návrh však nebol prijatý – napriek tomu, že bol prijatý získal viac ako 90% schválenie. Podľa Yearn developera "Tracheopteryx," Spoločnosť Cronje neurobila oficiálny návrh vylepšenia yEarn alebo YIP na dodávku tokenov YFI. Tu bol žiadne záväzné hlasovanie na vypaľovanie mincových kľúčov YFI. Výsledkom je, že v súčasnosti neexistuje žiadna prísna požiadavka na celkovú ponuku YFI.

Udržiavanie túžby vývojárov

Diskusia o celkovej ponuke YFI sa znovu dostala na stôl, keď komunita Yearn začala diskutovať o budúcom vývoji protokolu. Člen komunity "yfi_lit" vyjadrili znepokojenie nad udržaním Yearn vývojárov a navrhované razenie 1 000 YFI tokenov na stimulovanie vývoja. Proti návrhu však išlo 60% voličov.

Zdalo sa, že komunita Yearn vytvorí konsenzus o odmeňovaní vývojárov prostredníctvom návrhu YIP-56 – Spätné odkúpenie a budovanie. Tzv "BABY" Tento návrh nebude raziť nový YFI a má dva kľúčové ciele:

  1. Vymeňte vkladové odmeny YFI za spätné odkúpenie YFI
  2. Vyraďte trezor riadenia YFI

Jednotlivci, ktorí stoja za týmto návrhom, sa domnievajú, že vďaka nízkemu ročnému percentuálnemu výnosu YFI bol držiteľ nekonkurencieschopný. To by mohlo držiteľov YFI odradiť od účasti na správe vecí verejných. Ak bude návrh prijatý, spätné odkúpenie YFI by prinieslo výhody každému držiteľovi YFI – nielen tým, ktorí vkladajú riadiace tokeny. Zhodnocovanie kapitálu prostredníctvom spätných odkupov YFI mohlo byť prostredníctvom vkladu odmien zdaňované menej ako príjem z dividend. Vyradenie trezoru správy z prevádzky by navyše umožnilo používateľom podieľať sa na správe a riadení – a to aj v prípade, že by dodávali YFI pre fondy likvidity v iných protokoloch DeFi.

Návrh prešiel s viac ako 99% schválenie.

Ťažba nového YFI

22. januára predstavilo jedenásť hlavných vývojárov a členov komunity a návrh zavolal "Financovanie budúcej budúcnosti" v snahe vyťažiť 6 666 YFI – tretina z nich by pripadla hlavným prispievateľom, z ktorých dve tretiny by boli vložené do pokladnice spravovanej komunitou Yearn.

Tím spoločnosti Yearn veril, že najnovší návrh financovania konsoliduje víziu návrhu BABY a zároveň si zachováva hlavných prispievateľov. Uznali, že balíčky odmien pre vývojárov nie sú konkurencieschopné a niektorých prispievateľov pytlia tímy iných projektov. Spoločnosť Yearn.finance mala konkrétne pridelenú prevádzkovú pokladnicu iba vo výške 500 000 dolárov a nulové žetóny, čo znemožňovalo konkurovať súperom ako Uniswap a Compound.

Protokoly Veľkosť štátnej pokladnice (USD) Tokeny pridelené tímom (USD)
Roč.financovanie 500 000 dolárov 0
Uniswap ~ 2 miliardy dolárov ~ 4 miliardy
Zlúčenina ~ 176 miliónov ~ 580 miliónov

Spoločnosť Yearn.finance sa usilovne snažila udržať si talent kvôli obmedzeným finančným prostriedkom a nedostatku pridelenia tokenov tímom. Zdroj: Ročné financovanie

Aby si udržal hlavných vývojárov, tím spoločnosti Yearn uviedol, že ťažba je jediný rozumný spôsob, ako prekonať priepasť medzi protokolom a konkurenciou. Po získaní spätnej väzby od komunity Yearn sa tím rozhodol, že zvýšenie o ~ 20% je minimálna životaschopná suma na zabezpečenie konkurenčného plánu na udržanie vývojárov. Navrhli preto spomínanú mätu vo výške 6 666 YFI – 22% zo súčasnej celkovej ponuky.

Bola by zriadená pracovná skupina pre odmeňovanie, ktorá by finalizovala balíčky odmien a podmienky nároku pre oprávnených vývojárov. Pracovná skupina bude tiež zodpovedná za nábor nových prispievateľov.

Finančné prostriedky v pokladnici sa medzitým použijú na rôzne prípady použitia – napríklad na budúce stimuly prispievateľov, programy ťažby likvidity a fúzie protokolov. Okrem toho môže vyťažený YFI tiež podporovať prebiehajúce výdavky uvedené v YIP-54.

Pútavé spoločenstvo túžby

Zatiaľ čo komunita Yearn v zásade súhlasila s najnovším návrhom financovania, zastávala rozdielne názory na výšku ťažby YFI a podiel YFI pridelený hlavnému vývojárskemu tímu. V čase písania tohto článku získal návrh 70% schválenie a očakáva sa, že bude prebiehať formálne hlasovanie prostredníctvom nástroja riadenia.

Zatiaľ čo nedávne návrhy týkajúce sa ťažby YFI vyvolali horlivé diskusie, hlavný tím Yearn vyjadril veľkú radosť zo zapojenia komunity. Cronje uviedol v tweete na začiatku tohto týždňa, na ktoré je fascinujúce sledovať tieto debaty, a že je presvedčený, že toto je solídny príklad riadenia komunity.

OKEx Insights predstavuje analýzy trhu, podrobné funkcie a vybrané správy od krypto profesionálov.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map